Co należy wiedzieć o grillowaniu na grillu elektrycznym?

Udostępnij

Czy można grillować niezależnie od pory roku i to na dodatek w zaciszu własnego domu? Oczywiście, że tak! Niezbędny do tego jest odpowiedni sprzęt, oraz wiedza na temat tego jak grillować na grillu elektrycznym. To urządzenie podbiło serca miłośników potraw z rusztu, ponieważ można je przygotować przez cały rok. Jeśli kochasz grilla i chcesz rozsmakować się w grillowanych potrawach nawet późną jesienią, albo szukasz idealnego produktu do lokalu gastronomicznego, to nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie. 

Elektrogrill

Udostępnij

Czy można grillować niezależnie od pory roku i to na dodatek w zaciszu własnego domu? Oczywiście, że tak! Niezbędny do tego jest odpowiedni sprzęt, oraz wiedza na temat tego jak grillować na grillu elektrycznym. To urządzenie podbiło serca miłośników potraw z rusztu, ponieważ można je przygotować przez cały rok. Jeśli kochasz grilla i chcesz rozsmakować się w grillowanych potrawach nawet późną jesienią, albo szukasz idealnego produktu do lokalu gastronomicznego, to nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie. 

Czy grill elektryczny jest zdrowy?

Grille elektryczne stanowią coraz popularniejszą alternatywę względem tradycyjnych grilli węglowych. Przygotowywane na nich potrawy stanowią punkt zainteresowania dla osób, dla których sprawą niezwykłej wagi jest zdrowe odżywianie. W przeciwieństwie do grilli węglowych, nie są zasilane węglem drzewnym, ani brykietem, które po rozgrzaniu wchodzą w reakcję chemiczną ze skapującym tłuszczem.

Tłuszcz w przypadku grilli elektrycznych jest odprowadzany do specjalnego ociekacza, co sprawia, ze upieczone mięsa są o wiele lżejsze, a tym samym zdrowsze. Na grillu elektrycznym można przygotowywać również całkowicie beztłuszczowe przekąski, lub np. grill wegetariański. Jako, że dania takie nie będą miały kontaktu z dymem z palącego się brykietu lub węgla, również nie będą narażone na kontakt ze szkodliwymi substancjami w nim zawartymi.

Jak działa grill elektryczny?

By wiedzieć jak poprawnie grillować, warto poznać zasadę działania sprzętu elektrycznego. Jest on zasilany energią elektryczną, by go uruchomić, wystarczy podłączyć go do gniazdka wysokiego napięcia i zależnie od modelu włączyć, lub ustawić określoną temperaturę. Spirala grzejna znajdująca się pod rusztem nagrzeje się w kilka chwil, co umożliwi ułożenie na płycie dowolnych przysmaków.

Z tego sprzętu można korzystać w dowolnym miejscu z dostępem do prądu elektrycznego. Podczas grillowania nie wydobywa się dym, więc z powadzeniem można grillować na balkonie, tarasie czy też w kuchni restauracyjnej. Warto jednakże zaopatrzyć się w odpowiednio długi przedłużacz, by nie okazało się, że miejsce, które zostało wybrane nie ma blisko gniazdka elektrycznego.

Charakterystyka grilla elektrycznego

Grill elektryczny jest bardzo łatwy w użytkowaniu. Nie dokłada się do niego węgla, dlatego problemy z rozpalaniem go odejdą w zapomnienie. Sprzęt ten jest o wiele bezpieczniejszy, niż grill gazowy, czy węglowy, a podczas jego użytkowania nie ma żadnego kontaktu z otwartym ogniem.

Osoby doświadczone w tym jak grillować na grillu elektrycznym, wiedzą, że sprzęt ten jest bardzo łatwy w czyszczeniu. Smak potraw, które zostaną przyrządzone z użyciem grilla elektrycznego będą miały inny smak niż te przyrządzane na grillu węglowym. Wynika to z tego, że elektryczne urządzenia grzewcze nie generują dymu, którego aromat wchłaniany jest do grillowanych produktów spożywczych. Dla wielu osób jest to argument, który przemawia za tym, by grillować wyłącznie z użyciem węgla drzewnego lub brykietu, w celu wydobycia dodatkowego smaku.

Co można grillować na grillu elektrycznym?

Choć potrawy na nim przygotowane będą różnić się smakiem od tych, które grillowano na węglu, to i tak zachwycać mogą intensywnością aromatu i smaku. Taki sprzęt świetnie sprawdzi się w lokalach gastronomicznych, ponieważ jest bezpieczniejszy.

Jak grillować mięso na grillu elektrycznym?

Odpowiednie przygotowanie mięsa stanowi kluczowy element grillowania. Pierwszym krokiem powinno być dokładnie oczyszczenie mięsa z wszelkich chrząstek oraz kości. Jeśli są to duże kawałki mięsa, to należy je poporcjować i odsączyć wodę. Następnie mięso powinno się odpowiednio przyprawić, można również przygotować wcześniej marynatę, odstawić w niej mięso na parę godzin w lodówce, w celu polepszenia smaku grillowanej potrawy. Podczas grillowania produkty ruszt powinno się przykryć pokrywą, w celu odpowiedniej termoregulacji.

Jak grillować warzywa?

Podobnie jak w przypadku mięsa warzywa o dużych rozmiarach powinno się pokroić w plastry a następnie ułożyć na ruszcie. Cukinię, paprykę czy inne grillowane warzywa należy często przewracać podczas obróbki w celu równomiernego przypieczenia. Do tej czynności przydadzą się więc najlepsze akcesoria do grillowania, takie jak np. szczypce.

Czym należy czyścić grill elektrycznym po grillowaniu?

Po skończonym grillowaniu każdorazowo ruszt oraz tacka zbierająca powinny zostać umyte. O ile niektóre modele tych urządzeń dysponują płytami grzewczymi, które można zdemontować  i umyć w zmywarce do naczyń, o tyle w przypadku tańszych wersji często w grę wchodzi tylko mycie ręczne. W tym przypadku decyduje więc budowa grilla.

Do wyczyszczenia grilla elektrycznego potrzebna będzie delikatna ściereczka, płyn do mycia naczyń, a także ciepła woda. Pod żądnym pozorem nie powinno się używać drapaków, gąbek, ani też zdrapywać zaschniętego tłuszczu twardymi przedmiotami. Działanie takie może uszkodzić ruszt grilla, który jest pokryty specjalną, cienką powłoką mającą chronić produkty przed przypalaniem się i przywieraniem grillowanych potraw.

Po dokładnym umyciu płyty, należy wytrzeć ją suchą szmatką, która podobnie jak ta używana do mycia, powinna być delikatna. Co jakiś czas możne użyć środka do konserwacji rusztu, w celu przedłużenia żywotności sprzętu.

Sprzęt do grillowania do lokali gastronomicznych

Grille elektryczne, oprócz zastosowań domowych stały się bardzo popularnym sprzętem używanym w profesjonalnej gastronomii. Istnieją dwa rodzaje – grille zamknięte i grille otwarte. Pierwsze z nich dysponują dwiema płytami grzewczymi (górną i dolną), pozwalającymi opiekać potrawy po obu stronach jednocześnie. Z wyglądu podobne są do gofrownic lub opiekaczy do kanapek. Grille gastronomiczne tego typu  bardzo szybko się nagrzewają.

Wybierając model do swojego lokalu warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada niezagrzewającą się rączkę, a także regulowaną płytę górną. Dzięki nienagrzewającej się rączce można uniknąć ryzyka poparzeń, zaś regulowana płyta górna pozwoli grillować produkty spożywcze o różnej grubości. 

Elektryczne grille otwarte charakteryzują się tylko jedną płytą grzewczą, zazwyczaj do wyboru jest tradycyjny ruszt, lub też płyta karbowaną. Spotkać można także grille, których płyty w jednej połowie są gładkie, w drugiej zaś karbowane. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż pozwala grillować różne produkty jednocześnie. Modele z płytami jednolitymi i karbowanymi dysponują otworami służącymi do odpływu tłuszczu.

Wybierając grill do restauracji, powinniśmy upewnić się, że płytę grzewczą można zdemontować i umyć w zmywarce. Dzięki temu znacząco ułatwi się pracę, i oszczędzimy czas.

Jak grillować na grillu elektrycznym – podsumowanie

Dzięki urządzeniom takim jak grille elektryczne, potrawy z rusztu przygotowywać możemy przez cały rok, nie bacząc na warunki atmosferyczne. Dzięki temu, że jest to urządzenie elektryczne może być ono używane nie tylko na otwartej przestrzeni, ale i na balkonie, w domowej lub gastronomicznej kuchni, czy też przydomowym tarasie.


Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.  

Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected]. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej