Letnia pogoda – upalne dni i ciepłe wieczory – sprzyja spotkaniom towarzyskim. Jednym ze sposobów na przygotowanie imprezy o niezapomnianym klimacie i z pysznym jedzeniem, jest zaaranżowania przyjęcia przy grillu. Sprawdź, jak przyrządzić mięso na grilla, by było soczyste, aromatyczne i pełne smaku!
Letnia pogoda – upalne dni i ciepłe wieczory – sprzyja spotkaniom towarzyskim. Jednym ze sposobów na przygotowanie imprezy o niezapomnianym klimacie i z pysznym jedzeniem, jest zaaranżowania przyjęcia przy grillu. Sprawdź, jak przyrządzić mięso na grilla, by było soczyste, aromatyczne i pełne smaku!
Jak przygotować mięso na grilla?
Przez całą zimę nie możesz się doczekać, aż znowu skosztujesz grillowanego mięsa? Z pewnością jednak nie zawsze wychodzi ono tak jak powinno – czasami jest zbyt suche, za mało słone lub gumowate, przez co cała przyjemność z czasu spędzanego z bliskimi przy grillu nagle się ulatnia. Okazuje się bowiem, że przyprawianie i marynowanie mięsa jest prawdziwą sztuką – dlatego właśnie niektórzy wolą się zdecydować na kupienie gotowego mięsa na grilla, jednak w jego przypadku nie możesz mieć pewności ani jego jakości, ani świeżości. Jeśli więc zależy Ci na tym, by serwowane w Twoim domu lub prowadzonej przez Ciebie knajpie mięso z grilla było perfekcyjne, dowiedz się wszystkiego na temat jego prawidłowego przyrządzania!
Jakie mięso na grilla wybrać?
Jakie mięso na grilla sprawdza się najlepiej? Na szczęście w tym zakresie masz ogromny wybór, więc nawet jeśli nie lubisz wieprzowiny albo drobiu, bez trudu znajdziesz danie, które Ci zasmakuje. Jakie rodzaje mięsa i w jakiej formie najlepiej sprawdzają się na grillu?
Mięso z kurczaka
Drób to idealny wybór na mięso z grilla! Skórka kurczaka przyjemnie się zapieka i staje się chrupiąca, a wnętrze pozostaje doskonale soczyste. Najpopularniejszym mięsem z kurczaka na grilla są skrzydełka – drobne cząstki świetnie sprawdzają się w formie przekąski. Z kolei filety możesz wykorzystać do zrobienia szaszłyków lub zamarynować w musztardzie i miodzie, zawinąć w folię i zrobić lekkie i pyszne danie na grilla. Oczywiście także inne części kurczaka znajdą swoich fanów – udka i pałki, podobnie jak skrzydełka, znakomicie smakują przypiekane na grillu, ale w przeciwieństwie do nich są bardziej sycące.
Wołowina
Mięso wołowe na grilla to idealna propozycja dla miłośników czerwonego mięsa. W tym przypadku najczęściej sięga się po steki, których przygotowania jest bardzo proste, ale wymaga precyzji i pilnowania czasu. Mielona wołowina wspaniale sprawdza się także jako mięso na burgery z grilla – te rozpowszechnione zostały przez amerykańskie imprezy barbecue, ale teraz coraz częściej lądują na naszych stołach.
Wieprzowina
Karkówka na grilla czy schab? Kręciołki z boczku czy szaszłyki pełne mięsa? A może kiełbaski – wędzone lub białe w marynacie? Mięso wieprzowe w sezonie grillowym cieszy się ogromną popularnością – można przyrządzić je na wiele sposobów, a każda część wieprzowiny smakuje inaczej, co pozwala na zorganizowanie urozmaiconej uczty z tylko jednym rodzajem mięsa.
Dziczyzna
Masz dostęp do świeżej dziczyzny? Ona także doskonale sprawdza się jako mięso na grilla. Warunkiem jest jednak w miarę krótkie jej przygotowywanie, aby potrawa nie stała się przesuszona. Zapobiec temu może także zawinięcie kawałków mięsa z sarny czy dzika w plasterki boczku.
Marynowanie mięsa na grilla
Jak widać, grillowane mięso może mieć wiele różnych odsłon. Jednak aby wypełniło się smakiem, konieczne jest odpowiednie przyprawienie każdego kawałka. Jak zamarynować mięso na grilla? Okazuje się, że jest to prawdziwa sztuka, która wymaga czasu, zachowania proporcji i dobrego zestawu przypraw.
Najłatwiej jest w przypadku steku z grilla – tu wystarczy dodać pieprz i sól i odstawić mięso na kilka godzin, aby przeszło przyprawami. Marynowanie mięsa na grilla następuje natomiast na mokro – często bazą takiej mieszanki przyprawowej staje się oliwa, jogurt, musztarda czy ocet balsamiczny. Do nich należy dodać ulubione dodatki – oprócz soli i pieprzu popularnie stosowana jest słodka, ostra i wędzona papryka, czosnek, zioła prowansalskie, rozmaryn czy cebula. Jednak ostateczny skład zależy jedynie od Twoich preferencji – niektórzy lubią nadawać marynacie słodki posmak, dorzucając nieco miodu, inni zaś zaostrzają ją odrobiną chili.
Przygotowanie mięsa na grilla w marynacie warto przeprowadzić dzień wcześniej – aby mięso mogło solidnie przejść smakami i aromatami potrzebuje przynajmniej 12 godzin, choć pozostawienie go w marynacie na 24 godziny na pewno przyniesie jeszcze lepsze efekty. Zamarynowane mięso na grilla należy przykryć, schować do lodówki i wyjąć na ok. 1 godzinę przed grillowaniem, aby zyskało temperaturę pokojową.
Rodzaj mięsa na grilla a czas przyrządzania
Kolejną ważną kwestią podczas grillowania mięsa jest odpowiedni czas poddawania go obróbce termicznej. Z pewnością docenisz fakt, że większość potraw na grillu robi się bardzo szybko – jak to się przedstawia w przypadku różnych rodzajów mięsa?
- pierś z kurczaka w folii – ok. 8-10 minut,
- skrzydełka – ok. 30 minut,
- udka i pałki – ok. 35 minut,
- kiełbaski – ok. 10-15 minut,
- karkówka – ok. 5 minut z każdej strony,
- schab – ok. 3-4 minuty z każdej strony
- szaszłyki – ok. 10 minut
- stek – 2,5 minuty z każdej strony
- burger – 4-6 minut z każdej strony.
Jak widać, najdłużej robi się drób. W przypadku wieprzowiny i wołowiny grillowanie trwa krócej i wymagają one większej kontroli podczas pieczenia – przygotowywane krótko są miękkie i soczyste, wydłużenie czasu grillowania skutkuje natomiast ich stwardnieniem i gumowatą strukturą mięsa.
Jak grillować mięso – na grillu elektrycznym, gazowym czy węglowym?
Ostatnią kwestią jest dobór odpowiedniego sprzętu do grillowania. Grill gazowy czy węglowy? A może elektryczny? Przyjrzyj się zaletom każdego z tych urządzeń, by wybrać to, które najlepiej spełnia Twoje oczekiwania:
- Grill węglowy to idealny wybór dla tradycjonalistów. Jeśli lubisz cały rytuał związany z rozpalaniem węgli, a dymny posmak mięsa obowiązkowo powinien towarzyszyć letniemu grillowaniu, to dla Ciebie najlepsza opcja. Grille węglowe są niedrogie, dają duże możliwości (szczególnie te z pokrywą, na których możesz przygotować nawet pizzę!) i tworzą niepowtarzalny klimat letnich spotkań.
- Grill gazowy jest urządzeniem droższym, ale o wiele łatwiejszym w użytku. Nie brudzi się tak, jak węglowy, nie wymaga długotrwałego rozpalania brykietu, a także jest bardziej ekologiczny! Jaki grill gazowy wybrać? Dostępność tego typu urządzeń jest ogromna – różnią się rozmiarami, zastosowaniem i budową grilla, więc z pewnością znajdziesz jakiś model dla siebie.
- Grill elektryczny – takie urządzenie powinno znaleźć się w każdym domu, niezależnie od tego, czy w ogrodzie masz już grill gazowy lub węglowy. Podobny sprzęt kuchenny daje Ci bowiem możliwość grillowania także zimą i w deszczowe dni latem! Jak grillować na grillu elektrycznym? Równie prosto, jak na pozostałych urządzeniach – z tą różnicą, że płyty z tego typu urządzeń najczęściej nadają się do mycia w zmywarce, co docenisz podczas sprzątania po gotowaniu.
Sprzęt gastronomiczny do grillowania mięsa
Nieco inaczej wygląda kwestia wyboru grilla do lokalu gastronomicznego. Tutaj nie ma miejsca na sprzęt węglowy – dominują urządzenia gazowe i elektryczne, które zapewniają większą kontrolę nad obróbką termiczną mięsa, są łatwe i intuicyjne w obsłudze oraz pozwalają na przygotowywanie dużych ilości jedzenia w tym samym czasie.
Grille gastronomiczne stanowią niezbędny element wyposażenia kuchni w restauracjach, w których robi się burgery z grilla i steki – profesjonalny sprzęt pomaga w uzyskiwaniu bardzo precyzyjnych efektów opiekania i przygotowywanie mięsa w różnych stopniach wypieczenia – zgodnie z preferencjami gości. To także świetny sprzęt do wyposażenia food trucka oraz przenośnych stanowisk gastronomicznych, np. na festynach i innych imprezach plenerowych. Przy wyborze grilla warto kierować się jego parametrami – ma być przystosowany do przyrządzania dużej ilości jedzenia w jak najkrótszym czasie, co ułatwi Tobie lub Twoim pracownikom pracę.
Oprócz wyboru grilla, pamiętaj także o innych urządzeniach niezbędnych w restauracji serwującej grillowane mięsa i warzywa. Na pewno potrzebne Ci będą najlepsze akcesoria do grilla, a także urządzenia grzewcze, pozwalające na dłuższe utrzymanie ciepła zrobionych już potraw.
Jakie mięso na grilla – podsumowanie
Jeśli chcesz zostać mistrzem grillowania – czy to we własnym ogrodzie w gronie najbliższych, czy też w swojej restauracji, szykując jedzenie dla gości – musisz spełnić kilka prostych warunków. Dowiedzieć się, jakie rodzaje mięsa grillować, jak je przyprawiać oraz jak długo obrabiać termicznie. Pamiętaj też, aby dobrać sprzęt, który będzie dla Ciebie najdogodniejszy i efektywny w działaniu. Wówczas każda potrawa z grilla będzie przygotowana w punkt, a Ty nie opędzisz się od pochwał!
Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.
Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].
Udostępnij