Spawarka TIG MMA Stamos Eco – opis
Technologia inwertorowa V-MOSFET zastosowana w spawarce zapewnia optymalne wykorzystanie energii elektrycznej. Zmniejsza tym samym ryzyko przepalenia bramek układów scalonych, które są narażone na działanie prądu o wysokim napięciu. Co więcej, pozwala ona osiągnąć wydajność na poziomie 93%.
Bezpieczeństwo zagwarantowano poprzez system ochrony przed przegrzaniem. W przypadku osiągnięcia zbyt wysokiej temperatury lub awarii zaświeci się kontrolka ostrzegawcza. Za chłodzenie modelu S-DIGITRON 200P odpowiada wentylator. Szybkie oraz bezpieczne przełączanie to zasługa zaworu elektromagnetycznego, który dodatkowo przedłuża żywotność maszyny.
Czysta i precyzyjna, nieulegająca korozji spoina to rezultat spawania TIG. Urządzenie ułatwia kontrolę nad zmiennymi, w tym częstotliwość pulsu (regulacja częstotliwości podczas pracy w trybie impulsowym), prąd bazowy (najniższa wartość impulsu), prąd szczytowy (najwyższa wartość impulsu). Ponadto Down Slope (czas opadania prądu) zmniejsza ryzyko wystąpienia rybiego oka lub pęknięcia krateru. Spawarka inwertorowa wytwarza minimalne ilości iskier, płomieni oraz rozprysków. Nie ma konieczności czyszczenia spoiny, ponieważ na powierzchni nie gromadzi się żużel. Dzięki niewielkiej ilości ciepła występuje mało odkształceń.
Dużą precyzję spawania oraz powtarzalność procesu umożliwia bezstopniowa regulacja parametrów. Prąd, wypełnienie impulsów, częstotliwość, czas wypływu gazu po spawaniu oraz czas opadania prądu (Down Slope) ustawisz za pomocą wygodnych pokręteł. Intuicyjny panel sterowania wyposażono w czytelny wyświetlacz LED pokazujący parametry. Konkretne ustawienia, dopasowane np. do rodzaju obrabianego materiału, zapiszesz w pamięci spawarki. Zachowane w ten sposób programy szybko przywołasz w razie potrzeby. Ponadto urządzenie posiada dwa tryby pracy: 2T (uruchamiany poprzez przytrzymanie przycisku) oraz 4T dopasowany do zadań zabierających więcej czasu (uruchamiany oraz wyłączany poprzez krótkie naciśnięcie guzika).
Tryb TIG znajdzie zastosowanie przy łączeniu elementów z metali i ich stopów, m.in. aluminium, miedzi, magnezu, tytanu, niklu, stali oraz wielu innych. Używać opisywanej metody można w każdej pozycji: pionowej, poziomej, płaskiej i powyżej głowy. Tryb nadaje się do obróbki materiałów o grubości od 0,5 mm, czyli bardzo cienkich. Pasuje do działań z metalem dodatkowym i bez niego. W trybie TIG urządzenie posiada 3 dodatkowe opcje: Bezdotykowe zajarzenie łuku (HF) – nie wymaga zetknięcia elektrody z materiałem za sprawą użycia łuku pomocniczego i wysokiej częstotliwości. Gas Pre-Flow – schładza materiał przed rozpoczęciem spawania oraz zapobiega utlenianiu. Gas Post-Flow Time – (regulacja wypływu gazu po zakończeniu spawania) powoduje, że wydobywający się z uchwytu gaz chłodzi go, a także zapobiega utlenianiu spawu. Puls – gwarantuje czystą i pewną pracę zwłaszcza z lekkimi metalami; polega na chwilowym zmniejszeniu mocy prądu bez zwiększenia temperatury.
Tryb MMA służy do spawania szerokiej gamy metali, w tym żelaza, stali, żeliwa, aluminium, niklu oraz stopów miedzi. Nie wymaga on użycia gazu osłonowego i może być wykorzystywany do pracy w różnych warunkach, w pomieszczeniach oraz na dworze nawet przy silnym wietrze. Nadaje się do łączenia cienkich elementów od 1,5 mm. Zaletami metody MMA są odporność na zmiany napięcia, stabilny prąd spawania oraz otrzymanie wysokiej jakości spawów o dużej wytrzymałości mechanicznej. Tryb wspomagany jest przez 3 funkcje: Hot Start – w momencie zajarzenia łuku elektrycznego chwilowo zwiększa wartość prądu spawania. Po zapłonie wraca ona do poziomu początkowego. Funkcja ta ułatwia zajarzenie łuku; Anti Stick – zapobiega przyklejeniu elektrody do materiału; ARC-Force – stabilizuje łuk na całej długości i zapobiega jego wygaśnięciu.
Maska spawalnicza Carbonic Professional Series marki Stamos Germany to produkt przeznaczony do ochrony przed iskrami, odpryskami i promieniowaniem UV oraz IR. Sprzęt stanowiąc zabezpieczenie głowy, oczu oraz twarzy, świetnie spisze się zarówno podczas pracy wszystkimi metodami spawania, jak i w trakcie cięcia plazmą. Niniejsza przyłbica spawalnicza oferuje użytkownikowi dostęp do wielu przydatnych funkcji, a także daje możliwość dopasowania do rozmiaru i kształtu jego głowy.
Wysoka klasa optyczna (1/2/1/1) maski spawalniczej Carbonic pozwala osiągnąć bardzo dobrą widoczność w trakcie pracy. Wysoka dostrzegalność łuku i jeziorka spawalniczego wpływają pozytywnie na efektywność całego procesu spawania. Automatyczne zaciemnienie jest funkcją przyłbicy marki Stamos Germany aktywującą się z chwilą zajarzenia łuku. Czas załączenia to 1/30000 s. Prezentowany sprzęt wyposażono w przełącznik umożliwiający określenie stopnia zaciemnienia w zakresie DIN 4/4-8/9-13. Opóźnienie rozjaśnienia (0,25 – 0,8 s) sprawia, że po upływie ustalonego czasu kolor szybki zmieni się automatycznie z ciemnego na jasny. Maska spawalnicza Carbonic dysponuje przełącznikiem pozwalającym określić opóźnienie jako krótkie, średnie lub duże. Regulacja czułości przyłbicy samościemniającej marki Stamos Germany jest możliwa pomiędzy poziomami „Hi” (wysoki) lub „Lo” (niski). Opcja „Hi” to ustawienie standardowe. W przypadku nadmiernego światła, np. gdy w pobliżu pracuje inna spawarka, czułość powinna zostać zmniejszona.