Mąka do pizzy – praktyczny poradnik

Udostępnij

Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że chcesz dowiedzieć się, jaka mąka do pizzy sprawdzi się najlepiej. Choć może się wydawać, że tak proste w gruncie rzeczy danie jak pizza nie wymaga wyjątkowych składników, to właśnie sekretem udanej potrawy jest jej baza, czyli ciasto. W naszym wpisie przedstawiamy różne rodzaje mąki i doradzamy, który wybrać do pizzy.

Pizzamehl

Udostępnij

Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że chcesz dowiedzieć się, jaka mąka do pizzy sprawdzi się najlepiej. Choć może się wydawać, że tak proste w gruncie rzeczy danie jak pizza nie wymaga wyjątkowych składników, to właśnie sekretem udanej potrawy jest jej baza, czyli ciasto. W naszym wpisie przedstawiamy różne rodzaje mąki i doradzamy, który wybrać do pizzy.

Jakie są najlepsze typy mąki na pizzę i czym kierować się przy wyborze?

Goście Twojego lokalu z pewnością oczekują nie tylko świeżych i starannie dobranych dodatków, ale również chrupiącego i dobrze wypieczonego ciasta. Aby móc je przygotować, niezbędne są piece do pizzy, ale przede wszystkim główny surowiec – mąka. Jeden z podstawowych składników diety od zarania dziejów niezmiennie jest konieczny do przyrządzania wielu tradycyjnych dań, w tym pizzy. Jednak duża oferta różnych jej rodzajów może powodować pewne trudności w wyborze.

Zatem jaka mąka do pizzy jest najlepsza? Do wykonania ciasta, które dobrze się wyrabia, czyli jest sprężyste, potrzeba mąki o dużej zawartości glutenu. Ten warunek spełnia kilka rodzajów: mąka 00, typu 450 i 550. Jej dokładną charakterystykę przedstawiamy w kolejnych częściach tekstu. Znajdą tam również coś dla siebie także osoby, które nie tolerują glutenu, a chcą mieć pizzę w swoim jadłospisie!

Mąka 00 – najlepsza mąka do pizzy neapolitańskiej

Mąka 00 jest typowo włoska, a tym samym stanowi główny składnik oryginalnej pizzy na Półwyspie Apenińskim, np. neapolitańskiej. Spośród innych rodzajów wyróżniają ją:

Ostatnia właściwość sprawia, że gotowe ciasto charakteryzuje się wyjątkową kruchością i chrupkością. Jak widać, jest to niepowtarzalny rodzaj mąki, który umożliwia upieczenie w lokalu, a nawet domowej kuchni (np. za pomocą patelni do pizzy) dania mocno zbliżonego w smaku do prawdziwego włoskiego. Zatem jeśli chcesz polecać swoim klientom „tradycyjną włoską pizzę”, musisz zaopatrywać się w mąkę 00. Jest ona dostępna w wielu sklepach, nie tylko z włoskimi produktami. W Polsce można kupić ją zarówno importowaną, jak i produkowaną na miejscu.

Polski zamiennik mąki włoskiej – mąka tortowa, typy 450 i 550

Mąka do pizzy 00 to nie jedyne wyjście, jeśli zastanawiasz się, jaki typ mąki do pizzy wybrać. Istnieją zamienniki o podobnych właściwościach, choć niższej zawartości glutenu, które pozwalają upiec równie smaczne placki. Za najbardziej uniwersalną uchodzą mąka pszenna tortowa (typ 450) i luksusowa (typ 550). Na czym polega różnica?

Oba przedstawione wyżej typy są powszechnie dostępne praktycznie w każdym sklepie. Mają również niższą cenę niż mąka 00. Przy użyciu tortowej przygotujesz nie tylko pizzę, ale również wiele innych wypieków. Typ 450 nadaje się doskonale do ciast biszkoptowych, a 550 do drożdżowych oraz smażonych placków i blinów.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że gorąca, wyjęta prosto z pieca włoska pizza jest jednym z pyszniejszych dań kuchni europejskiej. Aby nie utraciła swoich wartości, należy zadbać o jej temperaturę, szczególnie w czasie transportu. Do tego celu idealnie nadają się pojemniki termoizolacyjne do pizzy.

Pizza z mąki pełnoziarnistej

Możliwości pieczenia pizzy nie kończą się jednak na zwykłej mące pszennej. W tej roli sprawdza się także mąka pełnoziarnista, czyli wyprodukowana z nieoczyszczonego ziarna, zawierająca dzięki temu dużo otrąb. Na jej korzyść przemawiają właściwości zdrowotne, ponieważ zawiera dużo błonnika, ale również pierwiastków takich jak magnez, fosfor, cynk i żelazo. Pełnoziarnista mąka może służyć do przyrządzania tych samych dań co mąka luksusowa, z tą różnicą, że stanowi zdrowszą alternatywę. Wypieki także się udają, jeśli zmieszasz ją z innymi rodzajami mąki.

Pizza z mąki pełnoziarnistej nie jest tak prosta do upieczenia jak ze zwykłej mąki pszennej, ale efekt końcowy może wynagradzać ewentualne trudności. Choć smakowo danie będzie się różnić od tradycyjnego na najczystszej mące 00 (bardziej suche i twardsze), to sprawdzi się jako dietetyczna alternatywa. W internecie znajdziesz przepisy na pizzę z mąki pełnoziarnistej, ale jeśli obawiasz się postawić na tylko jeden rodzaj mąki, proponujemy mieszankę. Przykładowo na 2 duże lub 4 małe placki można użyć 200 g mąki pszennej pełnoziarnistej i 300 g mąki 00.

Pizza z mąki orkiszowej

Miłośnicy wypieków orkiszowych polecają pizzę z mąki orkiszowej, która jest bardzo drobno zmielona. Nie zaskakuje informacja, że także ta wersja będzie zdrowsza od standardowej pszennej. Mąka orkiszowa to cenne źródło błonnika, cynku, wapnia, żelaza, potasu i witamin z grupy B (ryboflawina, niacyna i tiamina).

Znajdziesz wiele przepisów na pizzę z mąki orkiszowej, które radzą wykorzystywać różne jej typy. Mąka do pizzy (w tym orkiszowa) może nieco zmieniać strukturę ciasta ze względu na inny rodzaj glutenu, niemniej stanie się świetną alternatywą dla tradycyjnej pszennej. Najpopularniejszymi typami są 700, 650 lub 550. Nadają się nie tylko do wypieku pizzy, ale również klusek, naleśników, ciasta, bułek, a nawet pierogów.

Jaki typ mąki do pizzy bezglutenowej?

Jak już wiesz, pizzę można przygotować niemal z każdego typu mąki. Sprawa jednak mocno się komplikuje, kiedy chcesz przygotować potrawę w wersji bezglutenowej. Mąka do pizzy 00, którą najwyżej cenią szefowie kuchni i amatorzy pizzy, jest niezwykle bogata w gluten, czyli białko bardzo groźne dla osób cierpiących na celiakię oraz z nietolerancją glutenu. Nie oznacza to jednak, że muszą oni całkowicie wykreślić słynny włoski przysmak ze swojego menu.

Często początkowe doświadczenia wielu osób próbujących przygotować pizzę bezglutenową nie napawają optymizmem, ponieważ zamiast pysznego placka potrafi wyjść mało apetyczna „podeszwa”. Co więc zrobić, aby uniknąć kulinarnych rozczarowań? Zwykle poleca się mąki bezglutenowe, czyli gotowe mieszanki-koncentraty zawierające m.in. mąkę i skrobię kukurydzianą. Produkty te zawsze powinny być oznaczone piktogramem przekreślonego kłosa. Jeśli natomiast lubisz kuchenne eksperymenty, możesz spróbować stworzyć własną mieszankę z kilku rodzajów mąk bezglutenowych. Przykładowa proporcja wygląda tak:

Niezależnie od tego, czy przyrządzasz pizzę w swojej domowej kuchni, czy oferujesz ją klientom w restauracji lub barze, musisz pamiętać nie tylko o starannie dobranych składnikach (przede wszystkim o mące do pizzy), guście i wymaganiach domowników lub gości, ale właściwym sprzęcie. Jaki wybrać piec do pizzy do domu i lokalu, podpowiadamy w naszym kolejnym artykule.

Mąka do pizzy – podsumowanie

Mąka do pizzy to bez wątpienia jej główny składnik. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór. Za najlepszą uważa się mąkę 00, na bazie której przygotowuje się tradycyjną włoską potrawę. Wydaje się jednak, że ilu jest kucharzy, istnieje tyle samo rodzajów pizzy. Jeśli akurat nie masz dostępu do mąki włoskiej, znajdziesz bez trudu jej zamienniki. W Polsce najczęściej stosuje się pszenną. Jej popularne typy to 450 (tortowa) i 550 (luksusowa). Na opakowaniach znajdziesz również inne oznaczenia. Im liczba jest wyższa, tym mąka posiada więcej składników mineralnych pochodzących ze zmielonej okrywy owocowo-nasiennej ziarna.

Dla mąki pszennej istnieją alternatywy. Podniebienia osób na lekkostrawnej i bogatej w substancje odżywczej diecie mogą zachwycić pizza z mąki pełnoziarnistej lub orkiszowej. Istnieją także warianty dla osób, które muszą się wystrzegać glutenu. Są to np. mąka ryżowa lub gryczana. Producenci oferują również gotowe mieszanki bezglutenowe. Jak widać, każdy może wybrać coś dla siebie, biorąc pod uwagę zarówno gust, jak i wymagania związane z daną dietą.

Jeśli pieczenie pizzy jest Twoim hobby, to warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. W naszym kolejnym wpisie znajdziesz informacje na temat tego, jaki piekarnik do pizzy wybrać. Zobacz także: ➔ profesjonalna łopata do pizzy!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej