Jak rozebrać mięso? Podział tuszy wieprzowej, wołowej, baraniej i drobiowej

Udostępnij

Aby móc przygotować jakiekolwiek danie mięsne, niezbędny jest rozbiór mięsa, czyli jego podział na części. Różni się on zależnie od zwierzęcia, ponieważ każda tusza ma swoją własną specyfikę. W dzisiejszym artykule poznasz podział tuszy wieprzowej, wołowej, baraniej i drobiowej. Są to mięsa najczęściej wykorzystywane w gastronomii.

Udostępnij

Aby móc przygotować jakiekolwiek danie mięsne, niezbędny jest rozbiór mięsa, czyli jego podział na części. Różni się on zależnie od zwierzęcia, ponieważ każda tusza ma swoją własną specyfikę. W dzisiejszym artykule poznasz podział tuszy wieprzowej, wołowej, baraniej i drobiowej. Są to mięsa najczęściej wykorzystywane w gastronomii.

Podział tuszy wieprzowej

Określenie tusza wskazuje na całe ciało ubitego zwierzęcia rzeźnego. Składa się z dwóch symetrycznych półtusz, które z kolei dzielą się na ćwierćtusze. Następnie wyszczególnia się elementy:

Obie definicje są dość mocno zbliżone, ponieważ w niektórych przypadkach mogą sobie całkowicie odpowiadać. Część elementów gastronomicznych równa się kulinarnym. Rozbioru tuszy wieprzowej i każdej innej dokonuje się na podstawie budowy anatomicznej oraz właściwości kulinarnych mięsa.

Prawidłowo poporcjowana tusza wieprzowa pozwala uzyskać główny składnik do wielu dań. Oto elementy, które obejmuje podział tuszy wieprzowej:

Nie każdy z nich charakteryzuje się jednakową przydatnością do celów kulinarnych. Głowa służy do przyrządzania galarety i wywaru. Podgardle sprawdza się w produkcji wędlin (np. jako dodatek do pasztetów). Ze słoniny wyrabia się smalec.

Kolejne elementy mają dużo szersze zastosowanie. Karkówkę możesz poddawać różnego typu obróbce: smażyć, grillować, piec i dusić. Użyjesz jej do przyrządzenia steków, bitek, szaszłyków, rolady i kotletów. Mostek wieprzowy nadaje się do pieczenia oraz duszenia. Schab to jedna z najbardziej uniwersalnych części tuszy. Marynowany, peklowany, pieczony, wędzony, smażony czy grillowany zachwyca wielu miłośników mięsnych dań. Biodrówka nadaje się do mielenia i pieczenia. Zda egzamin również jako baza do zupy.

Soczystą i delikatną polędwicę uznaje się za najlepszą gatunkowo część wieprzowiny, dlatego często uchodzi ona za produkt luksusowy. Może być przyrządzona na wiele sposobów, m.in. pieczona, smażona i grillowana. Służy do robienia kotletów, steków, rolad, medalionów, tatara. Podstawowe klasyczne danie to polędwiczki wieprzowe (pieczone, duszone, z rozmaitymi dodatkami).

Żeberka stanowią kolejny element podziału tuszy wieprzowej, który cieszy się dużą kulinarną popularnością. Choć kojarzą się przeważnie z potrawą grillowaną oraz daniami z kapusty (np. bigosem), to nadają się też do wędzenia, duszenia i gotowania oraz jako baza do zup. Lubiany przez wielu boczek to nie tylko główny składnik dań pieczonych i duszonych, ale również świetne nadzienie do mięsa, np. rolad.

Wśród rodzajów mięsa wieprzowego kolejnym, który można poddawać różnym typom obróbki, jest łopatka. Sprawdza się przede wszystkim w gotowaniu, pieczeniu i duszeniu. Z jej użyciem przygotujesz wyśmienity gulasz, zrazy, szaszłyki, bitki i pulpety. Do podobnych celów kulinarnych wykorzystasz szynkę. Jest doskonała do pieczenia, smażenia, duszenia oraz gotowania. Do zapiekania i pieczenia świetnie nadaje się golonka. Tylną można gotować oraz peklować, a przednią również dusić. Ponadto świetnie smakuje w galarecie.

Ostatnimi elementami podziału tuszy wieprzowej są nogi i ogon. Pierwsze z nich uznaje się za podroby (obok serca, wątroby, nerek, ozora i kości). Zawierają niewiele mięsa, natomiast dzięki chrząstkom, powięziom oraz błonom stanowią źródło elastyny i kolagenu. Dzięki temu sprawdzają się w gotowaniu galaret i bulionów bez konieczności stosowania żelatyny. Bogate w kolagen są także ogony. Choć często nie docenia się ich w kuchni, umożliwiają przygotowanie różnych dań. Użyjesz ich do krupniku, kapuśniaku i zupy fasolowej. Sprawdzają się także w wersji duszonej, pieczonej i w kapuście.

Podział tuszy wołowej

Podział tuszy wołowej obejmuje poniższe elementy:

Różne rodzaje mięsa wołowego wykorzystuje się do rozmaitych dań. Karkówkę, czyli mięso z przedniej części tuszy wołowej, zwykle się piecze, dusi lub grilluje. Dobrze sprawdza się także jako główny składnik gulaszu. Żebro składa się z dwóch części – rozbratla i antrykotu. Pierwsza za sprawą kruchego i soczystego mięsa jest idealna do steków (w tym T-bone) oraz rumsztyku. Druga natomiast doskonale nadaje się do smażenia. Duszenie i długotrwałe gotowanie to najlepszy sposób obróbki łopatki, mostku i szpondra. Jako sztuka mięsa zda egzamin goleń wołowa. Rostbef można piec w całości lub smażyć, nadaje się także do steków (w tym New York). Polędwica podobnie jak w przypadku tuszy wieprzowej jest najszlachetniejszą częścią mięsa wołowego. Z niej przyrządza się m.in. tradycyjne włoskie carpaccio. Zrazowa górna i dolna nadają się do pieczenia w całości, a także jako składnik zrazów i nieco zapomnianego bryzolu (kotleta z mocno rozbitego lub zmielonego mięsa wołowego). Jeśli chcesz w miarę szybko usmażyć mięso, warto wykorzystać skrzydło. Do pieczeni wołowej (sztufady) najlepiej nadaje się ligawa. Z kolei łata sprawdzi się zmielona na kotlety i hamburgery. Uniwersalną częścią tuszy jest krzyżowa, ponieważ można przygotować z niej roladę, bryzol czy rumsztyk.

Podział tuszy baraniej

Tusza barania obejmuje takie części jak:

Mięso baranie cieszy się w Polsce mniejszą popularnością niż wieprzowina, drób czy wołowina. Jednak nadaje się do przyrządzania wielu smacznych (i co trzeba dodać zdrowych) potraw. Zawiera bowiem dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Podzielona tusza barania jest świetna do dań gotowanych, smażonych, pieczonych i duszonych. Z karkówki przygotujesz potrawkę, ragout, gulasz i kotlety mielone. Sprawdzi się też jako dodatek np. do risotto. Górki używa się do gotowania oraz smażenia befsztyku i steków. Ogon to składnik na zupę lub wywar. Comber jest pyszny w formie pieczeni, a także szaszłyków. Goleń tylna i przednia nadaje się jako sztuka mięsa oraz do duszenia. Z mostku przygotujesz przede wszystkim potrawkę, ragout i pilaw. Udziec z kolei nadaje się do pieczeni, steków i zrazów.

Wiek zwierzęcia, jak w mało którym przypadku, jest wyjątkowo istotny dla mięsa baraniego. Cenne mięso o bogatych wartościach odżywczych pozyskuje się tylko z młodych zwierząt (ma kolor jasnoczerwony). W przeciwnym razie może być ono rzeczywiście twarde, w kolorze ciemnoczerwonym i wydzielać nieprzyjemny zapach.

Podział tuszki drobiowej

Podział tuszki drobiowej na elementy przedstawia się następująco:

Za najbardziej wartościową z kulinarnego punktu widzenia część tuszki drobiowej uważa się filet. Jest on niezwykle prosty i szybki w obróbce termicznej. Mięso charakteryzuje się delikatnością, szczególnie mniejsza część piersi – polędwiczka. Zawiera niewiele kalorii oraz dużo białka.

Ćwiartka składa się z udka, podudzia i części grzbietu/kupra. W sprzedaży są dostępne także same nogi zbudowane z udka i podudzia zwanego często pałką. Doskonale nadają się do pieczenia w piekarniku i na grillu. Nadają się również do potrawki z kurczaka.

Skrzydło składa się z ramienia, przedramienia i lotki. Ramię (tulip) zawiera najwięcej mięsa. Najpopularniejszym daniem z wykorzystaniem tej części tuszki są pieczone w piekarniku skrzydełka.

Równie użyteczne kulinarnie jak mięso są podroby drobiowe, czyli żołądki, wątróbki i serca. Oprócz specyficznych walorów smakowych ceni się ich bogactwo mikroelementów oraz żelaza. Stosunkowo najmniej popularne w polskiej kuchni szyja i łapki to składnik bulionów oraz rosołów. Szersze zastosowanie mają np. w kuchni azjatyckiej.

Porcjowanie kurczaka

Porcjowanie wypatroszonego i oskubanego kurczaka nie jest czynnością skomplikowaną. Warto jednak wiedzieć, jak się do tego zabrać. Przede wszystkim należy przygotować sobie deskę do krojenia, ostry nóż i tasak. Następnie:

  1. Dokładnie umyć tuszkę i osuszyć papierowym ręcznikiem, a potem ułożyć częścią grzbietową na desce.
  2. Odciąć udka i ewentualnie podzielić je na dwa lub trzy mniejsze kawałki.
  3. Odciąć skrzydełka tak, aby przy każdym został kawałek mięsa z piersi.
  4. Wyciąć pierś z kurczaka.
  5. Odrąbać tasakiem grzbiet z kuprem od części piersiowej. Otrzymane części pokroić na trzy albo cztery kawałki, zależnie od wielkości kurczaka.
  6. Poporcjowane mięso wystarczy przyprawić i odstawić na przynajmniej pół godziny przed obróbką termiczną.

Wstępna obróbka mięsa

Podział tuszy wieprzowej oraz każdego innego zwierzęcia rzeźnego pozwala otrzymać elementy kulinarne i gastronomiczne, które należy poddać obróbce wstępnej. Polega ona na myciu i usuwaniu niepotrzebnych kości, ścięgien i błon. Jest to konieczne, aby ograniczyć liczbę odpadów, dlatego należy zachować staranność od samego początku.

Nieco inaczej wygląda obróbka mięsa mrożonego, ponieważ przed użyciem należy doprowadzić je do temperatury panującej w otoczeniu. Powolny przebieg procesu sprawia, że mięso dobrze odzyskuje swoje właściwości. Najlepiej jest przechowywać je w temperaturze 2-3°C przez kilka dni. Szybkie rozmrażanie może bowiem prowadzić do utraty cennych właściwości odżywczych. Surowiec po osiągnięciu temperatury 1°C uznaje się za rozmrożony.

Kiedy różne rodzaje mięsa po rozbiorze tuszy trafiają do Twojej kuchni, musisz poddać je dalszej obróbce, zarówno mechanicznej, jak i termicznej. W ostatniej części naszego artykułu skupiamy się na tym pierwszym rodzaju, który w warunkach profesjonalnych wymaga użycia solidnego sprzętu.

Obróbka mięsa i wędlin to ostatni etap przed ich zastosowaniem w danej potrawie. Składniki zwykle trzeba najpierw zmielić, pokroić, uformować czy wymieszać. Dlatego absolutną podstawę w każdej kuchni stanowią:

Przedstawione wyżej urządzenia zapewniają wydajną i precyzyjną pracę zarówno w masarni, jak i kuchni w restauracji, firmie cateringowej czy gospodarstwie agroturystycznym. Ich zastosowanie jest tak samo ważne, jak prawidłowy podział tuszy wieprzowej, wołowej, baraniej czy wieprzowej.

Należy zawsze mieć na uwadze, że każda tusza musi być rozbierana zgodnie z budową anatomiczną zwierzęcia, a także cechami kulinarnymi poszczególnych elementów, np. karkówki, schabu, łopatki, polędwicy czy żeberek. Samo zastosowanie mięsa w kuchni pozwala na dużą dowolność i kreatywność kucharza, ale nie można zapominać o niekiedy bardzo specyficznym przeznaczeniu konkretnych części wieprzowiny czy tuszy wołowej.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić dubajską czekoladę? Oryginalny przepis

Marzysz o deserze, który łączy luksus z wyjątkowym smakiem? Dubajska czekolada, inspirowana bogactwem Bliskiego Wschodu, to…

Czytaj więcej

Jak zaparzyć idealną kawę w ekspresie przelewowym?

Marzysz o filiżance aromatycznej kawy, która doda Ci energii na cały dzień? Ekspres przelewowy jest nie…

Czytaj więcej

„Najlepiej spożyć przed” i „Należy spożyć do” – co oznaczają?

Czy wiesz, czym różni się „Najlepiej spożyć przed” od „Należy spożyć do”? Na pierwszy rzut oka…

Czytaj więcej

Mini pączki serowe z serkiem homogenizowanym – szybki deser!

Mini pączki serowe z serkiem homogenizowanym to przepis, który zachwyca prostotą i smakiem. Delikatne, puszyste i…

Czytaj więcej