Maszynki do mielenia mięsa coraz częściej stanowią element wyposażenia nie tylko profesjonalnych lokali gastronomicznych, ale i domowych kuchni. Nie ma się czemu dziwić, w końcu ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do obróbki mięsa. Świetnie nadają się do przygotowania bułki tartej, sera na sernik, maku na makowiec i wielu innych zadań. Obecnie na rynku znajdziesz modele o różnych parametrach i funkcjach. Jak wybrać maszynkę do mielenia odpowiadającą Twoim potrzebom?
Maszynki do mielenia mięsa coraz częściej stanowią element wyposażenia nie tylko profesjonalnych lokali gastronomicznych, ale i domowych kuchni. Nie ma się czemu dziwić, w końcu ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do obróbki mięsa. Świetnie nadają się do przygotowania bułki tartej, sera na sernik, maku na makowiec i wielu innych zadań. Obecnie na rynku znajdziesz modele o różnych parametrach i funkcjach. Jak wybrać maszynkę do mielenia odpowiadającą Twoim potrzebom?
Co wybrać? Ręczną czy elektryczną maszynkę do mielenia?
Cechą wspólną wszystkich maszynek do mielenia jest ich zasada działania. Mięso lub inny składnik wkłada się do gardzieli urządzenia, skąd ślimacznica przesuwa go bliżej noża, który rozdrabnia porcję. Następnie zmielony produkt wydostaje się przez oczka sitka. Różnice wynikają m.in. ze sposobu zasilania, konstrukcji, a także wydajności. Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje:
- Ręczne maszynki do mielenia – coraz rzadziej spotykane w sprzedaży, jednak wciąż stosowane w wielu domach. Jak można się domyślić, ślimacznicę napędza się siłą mięśni. Służy do tego obrotowa korba wprawiająca mechanizm w ruch. Maszynki ręczne mocowane są do krawędzi blatu lub stołu za pomocą specjalnych zacisków. Główną zaletą tego typu sprzętów jest brak konieczność podłączania do prądu. Z drugiej strony długotrwałe kręcenie korbą jest bardzo męczące. Dlatego zmielenie dużych porcji lub twardych składników może zająć dużo czasu. Dodatkowo zaciski mocujące nie zawsze są stabilne i często niszczą powierzchnię stołu.
- Elektryczne maszynki do mielenia – w tych urządzeniach za obracanie ślimacznicą odpowiada silnik. Od użytkownika wymagany jest jedynie nadzór nad pracą sprzętu oraz wrzucanie kolejnych kawałków mięsa do gardzieli. Obróbka przebiega znacznie szybciej i wydajniej niż przy mieleniu tradycyjną maszynką. Urządzenia nie wymagają mocowania do powierzchni roboczej, więc wystarczy je postawić na stole i można rozpocząć obróbkę. Ponadto spotkasz się z wariantami wyposażonymi w akcesoria, służące do innych czynności niż mielenie, np. nadziewania kiełbas czy szatkowania warzyw. Jedynym minusem jest zapewnienie dostępu do źródła prądu.
Twój wybór w dużej mierze zależy do tego, jakie ilości mięsa zamierzasz mielić. W sytuacji, gdy potrzebujesz niewielkich porcji na niedzielne obiady, wówczas ręczna maszynka sprawdzi się idealnie. Z kolei modele elektryczne doskonale nadadzą się nie tylko w użytku domowym, ale i do przygotowania wielu dań w restauracjach. Zdarza się, że profesjonalne urządzenia wykorzystywane w gastronomii cechują się znacznie lepszymi parametrami niż te stosowane w domach. Często określa się je mianem wilków do mięsa.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wilka do mięsa?
Podczas podejmowania decyzji przy zakupie odpowiedniej maszynki do mielenia musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bez wątpienia najważniejszymi są moc i wydajność urządzenia. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano wilka do mięsa oraz czy jest on stabilny w trakcie pracy. Na Twój wybór będą też miały wpływ akcesoria dołączone do zestawu, a także funkcje usprawniające mielenie mięsa. Czemu akurat te cechy są najważniejsze?
- Moc – jak można się łatwo domyślić, im większa moc, tym efektywniejsza praca maszynki. Od niej zależy czy urządzenie poradzi sobie z twardymi i trudnymi do zmielenie kawałkami. Ma ona również znaczenie w przypadku długotrwałej pracy sprzętu. Duża moc gwarantuje, że silnik nie ulegnie przegrzaniu nawet po wielu godzinach mielenia. Na forach spotkasz się z opinią, że elektryczna maszynka do mięsa powinna mieć przynajmniej 500 W.
- Wydajność – parametr określający, ile kilogramów surowca jest w stanie zmielić urządzenie w ciągu minuty czy godziny. Większa wydajność pozwala w krótszym czasie obrobić znaczne porcje mięsa, co z pewnością przyspieszy pracę w niejednym lokalu gastronomicznym. Wpłynie to również na oszczędne zużycie prądu, ponieważ efektywniejszy sprzęt będzie włączony krócej niż ten o mniejszej wydajności.
- Materiał wykonania – to, z czego są wyprodukowane poszczególne elementy, określa, jak długo posłuży Ci produkt. W tej kwestii najważniejsze są części, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Wśród nich jest korpus składający się z gardzieli i podajnika. Powinien być zrobiony z trwałego metalu będącego w stanie wytrzymać duże obciążenia. Z kolei noże i sitka muszą być wykonane z materiału odpornego na rdzę i działanie wody. Dlatego najczęściej stosuje się stal nierdzewną, która łączy w sobie wszystkie te cechy, a dodatkowo jest bezpieczna dla zdrowia. W przypadku obudowy, w zależności od charakteru maszynki, może ona być plastikowa lub metalowa. Pierwszy rodzaj stosowany jest przeważnie w użytku prywatnym. Wykorzystanie tworzywa wpływa na niewielką wagę całości, ale wiąże się z ryzykiem połamania. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest kupno nowego urządzenia. Metalowe obudowy są za to o wiele bardziej wytrzymałe, dlatego takie sprzęty stosuje się głównie w restauracjach. Z drugiej strony są one o wiele cięższe, więc często są na stałe postawione w jednym miejscu w kuchni.
- Stabilność – podczas pracy silnika maszynki do mielenia generowane są wibracje, które mogą przesuwać urządzenie po blacie kuchennym. Dlatego warto zwrócić uwagę czy wyposażono je w gumowe nóżki. Nie tylko absorbują one wstrząsy, ale i zapobiegają przemieszczaniu w niekontrolowany sposób. Ponadto chronią powierzchnię roboczą przed zarysowaniem. Znaczna większość modeli dostępnych na rynku posiada antypoślizgowe nóżki, jednak nadal można spotkać produkty bez tych elementów.
- Sitka i akcesoria – każda maszynka ma w zestawie przynajmniej dwa sitka o oczkach różnej wielkości. Ich średnica decyduje o tym, do czego je wykorzystasz. Drobne oczka (Ø2,7-3 mm) idealnie nadają się np. do mielenia maku. Z kolei te o średnicy 4-6 mm sprawdzą się do większości mięs, serów, warzyw i nie tylko. Sitka z otworami większymi niż 7 mm wykorzystasz m.in. do przygotowania farszu do kiełbas. Istnieją też tzw. szarpaki służące do porcjowania mięsa na duże kawałki. Dla wygodniejszego nasypywania składników do gardzieli stosuje się specjalne tacki. Z kolei do bezpiecznego dociskania porcji do podajnika służy popychacz. Ponadto wielu producentów oferuje dodatkowe przystawki, z którymi przystosujesz maszynkę do mielenia do innych zadań. Znajdziesz m.in. nakładki do szatkowania i tarcia warzyw, przecierania owoców, mielenia kawy, wyciskania soków, kręcenia makaronu i ciastek czy napełniania kiełbasy. Zwykle stosuje się je do domowych maszynek, ponieważ w profesjonalnych kuchniach do każdej z tych czynności używa się dedykowanego urządzenia.
- Regulacja prędkości i funkcja revers – możliwość wyboru prędkości mielenia pozwoli dostosować maszynkę do mielonego produktu. Niższe biegi sprawdzają się przy twardszych i łykowatych kawałkach. Cały proces trwa dłużej, ale masz pewność, że produkt zostanie dokładnie rozdrobniony. Szybsze obroty z kolei nadają się do miękkich składników. Pozwalają one obrobić całą porcję w bardzo krótkim czasie. Wybrane modele mają również bieg wsteczny, zwany też funkcją revers. Obraca on ślimacznicę w przeciwnym kierunku, cofając przy tym zmielone mięso. Jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy mechanizm natrafi na chrząstkę, łykowaty kawałek lub inną twardszą część.
Aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze idealnej maszynki do mielenia, jest wiele. Jednak, jeżeli zależy Ci na sprzęcie do sprawnej obróbki mięsa i wieloletniej użyteczności bez awarii, wówczas należy pamiętać o wyżej wymienionych punktach. To, co przede wszystkim powinno Cię interesować, to wydajność.
Jak dobrać wydajność maszynki do mielenia do Twoich potrzeb?
Duża liczba modeli wilków do mięs o różnej efektywnościach pracy może przyprawić o ból głowy nawet doświadczonego kucharza. Dlatego powinieneś dokładnie przemyśleć, jak wielkie będzie zapotrzebowanie na mielone mięso w Twojej restauracji. Bez tego w najgorszym wypadku kupisz urządzenie, które nie sprosta ilości surowców i będziesz zmuszony kupić kolejny sprzęt.
Lokale gastronomiczne oferujące w swoich menu 1 czy 2 dania z mięsem mielonym potrzebują maszynki o stosunkowo niewielkiej wydajności. Doskonałym przykładem jest model RCFW 70-600ECO marki Royal Catering. Jego efektywność do 70 kg/godz. nadal imponuje, ale daleko mu do pozostałych urządzeń z oferty tego producenta. Niemniej doskonale sprawdza się podczas przygotowania składników do potraw serwowanych w profesjonalnych restauracjach. Dodatkowo wydajność na tym poziomie wpływa też na kompaktowy rozmiar i niewielką wagę. W małych kuchniach właściwa organizacja sprzętów ma znaczenie przy zapewnieniu odpowiedniego komfortu pracy. Dlatego wilk do mięsa, który można wyciągnąć z szafki, gdy sytuacja tego wymaga, stanowi świetny element wyposażenia takiego lokalu.
Na rynku znajdziesz też maszynki jak np. model RCFW-300PRO, również marki Royal Catering. Wydajność 300 kg/godz. sprawia, że urządzenie nadaje się do miejsc serwujących głównie potrawy z mięsa mielonego. Takimi lokalami bez wątpienia są coraz popularniejsze burgerownie. Z urządzeniami tego typu w zaledwie kilku minut zmielisz wystarczającą ilość surowca potrzebną na 100 czy 200 kotletów. Pamiętaj jednak, że wraz z większą wydajnością idą też większe gabaryty. Wilki do mięsa pracujące z taką efektywnością są zwykle bardzo ciężkie i duże. Stawia się je w jednym miejscu bez możliwości przeniesienia. Z drugiej strony ich waga pozytywnie wpływa na stabilność całości. Z kolei rozmiary nie przeszkadzają restauracjom opierającym swój biznes na hamburgerach czy spaghetti. Kuchnie w tych lokalach są zwykle planowane pod kątem zmieszczenia tak dużego wilka do mięsa.
Oczywiście w sprzedaży nie brakuje też przemysłowych maszyn do mielenia. Osiągają one wydajność nawet 800 kg/godz. Wykorzystuje się je przeważnie w dużych firmach masarskich zajmujących się masową produkcją mięsa mielonego. Nie oznacza to jednak, że nie nadają się do pracy w restauracyjnych kuchniach. Musisz się jednak liczyć z tym, że urządzenia cechują się o wiele większymi gabarytami. Jeżeli jesteś zainteresowany takim sprzętem, to marka Royal Catering ma w swoim asortymencie model RCFW-800PRO+ posiadający właściwe parametry.
Co przygotować z mięsa mielonego?
Zastosowań mięsa mielonego w gastronomii jest naprawdę dużo. W każdym polskim domu chociaż raz pojawiły się tradycyjne kotlety mielone lub gołąbki w sosie pomidorowym. Z kuchni międzynarodowej można wyróżnić wspominanie już hamburgery, ale i grecką musakę, turecki shish kebab czy gruzińskie pierożki chinkali. Jednak do najpopularniejszych dań bez wątpienia należy włoskie spaghetti bolognese. Ugotowanie tego dania nie jest skomplikowane i poradzi sobie z nim każdy. Jak zatem wygląda jego przygotowanie?
Zacznij od sosu. Będziesz potrzebować marchewkę, pietruszkę, selera, cebulę, czosnek i oczywiście pokrojone pomidory. Umyj, obierz i pokrój wszystkie warzywa. W garnku rozgrzej odrobinę oliwy z oliwek i na średnim ogniu zacznij smażyć wszystkie składniki poza pomidorami i czosnkiem. Dodaj łyżkę pasty pomidorowej i trzymaj całość na ogniu, co chwilę mieszając. Po kilku minutach dolej odrobiny brandy lub bulionu, aby skarmelizowane warzywa odeszły od dna garnka i nadały smaku. Teraz możesz dodać posiekane pomidory i przeciśnięty czosnek oraz przyprawić odrobiną soli i pieprzu. Gotuj warzywa na małym ogniu do momentu, aż całkowicie zmiękną. Wrzuć kilka listków świeżej bazylii, a następnie zmiksuj wszystko za pomocą blendera na gładką masę. Po wszystkim przypraw sos solą, pieprzem, odrobiną octu balsamicznego i cukru.
Wybierając mięso do spaghetti najlepiej zdecydować się na wołowinę. Często stosuje się też mieszankę z dodatkiem wieprzowiny. Po zmieleniu mięsa usmaż je na rozgrzanej patelni z oliwą do momentu wyparowania całej wody. W międzyczasie dodaj kilka łyżeczek pasty pomidorowej i dokładnie wymieszaj. Gdy wszystkie płyny się ulotnią, na patelnię wlej słodkiej śmietany, która sprawi, że danie stanie się kremowe. Pozwól składnikom się połączyć przez kilkanaście minut. W tym czasie ugotuj w osolonej wodzie makaron tak, aby był al dente.
Przed podaniem spaghetti bolognese należy przełożyć porcję mięsa na rozgrzaną patelnię, zalać je sosem pomidorowym, dodać trochę masła, makaronu oraz startego parmezanu. Całość posyp posiekaną natką pietruszki i wyłóż na talerz. Smacznego!
Maszynki do mielenia mięsa. Czy warto?
Odpowiadając na pytanie „czy warto?”, weź pod uwagę potrzeby Twoje oraz Twojego lokalu. Co prawda w każdym sklepie spożywczym czy u rzeźnika znajdziesz gotowe zmielone mięso. Jednak nigdy nie będziesz mieć pewności, co tak naprawdę się w nim znajduje. Maszynki do mielenia pozwolą zaserwować Twoim klientom potrawy przygotowane ze świeżych i wyselekcjonowanych przez Ciebie składników. Najważniejsze, żebyś dokładnie przemyślał, które urządzenie zagwarantuje Ci najlepsze efekty. Duża liczba dostępnych modeli o różnych parametrach sprawia, że bez problemu znajdziesz to, czego szukasz.
Udostępnij