Jeżeli masz już dość etatu oraz marzy Ci się własna firma, to zamiłowanie do gotowania i kulinarne zainteresowania przemień w intratny biznes. Aby otworzyć firmę cateringową nie potrzeba zbyt wielu nakładów i formalności. Dynamiczny rozwój nadal chłonnej branży sprawia, że z dobrymi pomysłami i zapałem do pracy masz realne szanse na sukces.
Jeżeli masz już dość etatu oraz marzy Ci się własna firma, to zamiłowanie do gotowania i kulinarne zainteresowania przemień w intratny biznes. Aby otworzyć firmę cateringową nie potrzeba zbyt wielu nakładów i formalności. Dynamiczny rozwój nadal chłonnej branży sprawia, że z dobrymi pomysłami i zapałem do pracy masz realne szanse na sukces.
Formalności – wniosek, kredyt i pieczątka
W zależności od profilu twojej firmy cateringowej zależeć będą formalności, jakie wypełnisz. Dlatego dobrze jest ustalić na początek charakter działalności. Są przecież firmy, które zaczęły od pieczenia ciast czy lepienia pierogów w domowej kuchni i odniosły sukces. Zaoszczędzisz w ten sposób na czynszu, ale potrzebujesz oddzielnych naczyń i urządzeń jak lodówka czy frytownica tylko na użytek firmowy. Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie lokalu, musi on, podobnie jak samochód do przewozu żywności, spełniać warunki określone przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.
Dobrym pomysłem jest też wynajęcie kuchni na godziny w istniejącym już lokalu, w czasie kiedy nikt w nim nie pracuje (np. w nocy). Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ na starcie dostępne są już wszystkie zezwolenia i potrzebne sprzęty gastronomiczne. Praktyka jest dość popularna zwłaszcza w przypadku menu śniadaniowego lub lunchowego.
Działalność gospodarczą zarejestrujesz drogą elektroniczną lub osobiście w Urzędzie Miasta czy Gminy, składając wniosek CEIDG-1. Jest on jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, NIP i kodu PKD, a także zgłoszeniem firmy do Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Dodatkowo czeka Cię rejestracja VAT (najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem działalności) i złożenie formularza ZUS (najpóźniej do 7 dni od rozpoczęcia działalności).
W przypadku prowadzenia działalności gastronomicznej należy wdrożyć system HACCP dotyczący zarządzania jakością żywności. Jedną z formalności jest także założenie firmowego konta w banku oraz być może znalezienie dofinansowania, np. w Urzędzie Pracy, Ośrodku Rozwoju Przedsiębiorczości lub z Funduszu Ochrony Środowiska (jeśli masz pomysł na jakieś ekologiczne rozwiązanie np. w kwestii segregacji śmieci).
Uzyskanie dotacji wymaga przedstawienia kompleksowego biznesplanu, który może w szczegółach różnić się w zależności od danego urzędu. Niezależnie od tego czy zastanawiasz się, jak napisać dobry biznes plan restauracji, czy firmy cateringowe, na pewno zawrzesz w nim:
- Wprowadzenie/syntezę – krótkie przedstawienie pomysłu wraz z uzasadnieniem rynkowym.
- Opis firmy – czyli misja i cele przedsiębiorstwa. Powinien też zawierać schemat organizacyjny.
- Informacje o produkcie lub usłudze – należy przedstawić unikalne cechy, które wyróżniają produkt na tle konkurencji. Dobrze jest się trzymać faktów i podpierać liczbami. Dla cateringu ważne są cena, dystrybucja i formy płatności.
- Charakterystykę inwestycji – rzeczowy zakres inwestycji wraz ze specyfikacją techniczną i wyceną. Przedstawisz tu także harmonogram finansowania.
- Analizę rynku – opis obecnej sytuacji branży wraz z perspektywami rozwoju, a także analiza przyszłego popytu.
- Analizę SWOT w biznesplanie – należy zawrzeć tu mocne strony (Strenghts), słabości (Weaknesses), szanse (Opportunities), zagrożenia (Threats).
- Strategię – charakterystyka siedziby i zatrudnienia, warto zawrzeć tu sposób planowanej komunikacji z klientem (promocja, reklama, polityka cenowa).
- Plan finansowy przedsięwzięcia – należy przedstawić przewidywane dochody i wydatki na wymagany przez urząd okres, oczekiwania względem kredytu itp.
- Kontrolę działalności – przedstawienie sposobu, w jaki będziesz monitorować działalność firmy.
- Załączniki – przedstawia się tu dokumenty potwierdzające zawarte w biznesplanie informacje (życiorys, projekty i dane techniczne, schemat struktury organizacyjnej, badania i analizy rynku itp.).
Wyposażenie dla cateringu, czyli lodówka i frytkownica
Sprzęt gastronomiczny, jaki będzie potrzebny, zależy od charakteru firmy. Catering kanapkowo-przekąskowy wymaga jedynie posiadania lodówki oraz krajalnic do chleba, warzyw i wędlin. Jeśli zamierzasz dostarczać posiłki w ograniczonym zakresie, przyda się jeszcze frytownica i kuchnia z piekarnikiem.
Jeżeli jednak masz ambitny plan świadczenia kompleksowych usług cateringowych, to trzeba pomyśleć o profesjonalnej, kompletnie wyposażonej kuchni, gdzie potrzebny będzie duży piec konwekcyjny, nie jedna, lecz dwie chłodziarki, dwie frytownice itp. Niezbędne będą także wszelkiego rodzaju akcesoria do późniejszego przewozu i utrzymania gotowych dań we właściwej dla nich temperaturze: bemary, pojemniki termoizolacyjne czy torby na lunchboxy.
Już na wstępie trzeba rozważyć czy z myślą o rozwoju nie warto zainwestować od razu w droższy sprzęt. Może lepiej sprawdziłaby się przeznaczona właśnie dla gastronomii dwukomorowa frytownica o dużej pojemności. Dzięki niej w jednym czasie usmażysz nuggetsy i filety rybne bez obawy, że przejdą swoim zapachem. W efekcie zaoszczędzisz cenny czas. Może się to okazać bardzo istotne, zwłaszcza gdy planujesz prowadzić działalność w ograniczonym składzie lub samodzielnie.
Wybierając sprzęt do swojej firmy cateringowe, zawsze sprawdzaj, czy urządzenie nadaje się do intensywnego użytkowania. To, jaką frytownicę wybierzesz, wpłynie później na efektywność Twojej pracy,
- Frytownica indukcyjna – 2 x 10 l – 2 x 3500 W – kran spustowy – timer – Royal Catering 2 449,00 zł
- Frytownica indukcyjna – 10 l – 60 – 190°C 1 349,00 zł
-
Frytownica – 10 litrów – ECO
359,00 zł329,00 zł - Frytownica – 9 l – 3000 W – kurek – zimna strefa 629,00 zł
Oferta cateringowa – kanapki, flaki czy hummus?
Przygotowując biznesplan, zastanów się, do kogo kierujesz swoją ofertę. Czy będą to osoby prywatne, firmy, przedszkola, szkoły, a może obsługa wesel lub innych uroczystości rodzinnych? Następnie opracuj własne menu, wybierając te dania, które robisz najlepiej. W przyrządzaniu krokietów nie masz sobie równych, Twoje koreczki śledziowe przyprawiają domowników o kulinarną ekstazę, karp w galarecie zdobyłby złoty medal na olimpiadzie, a flaki powaliłyby na kolana krytyków kulinarnych? Tradycyjna domowa kuchnia to z reguły przepis na sukces, jeżeli planujesz dostarczać posiłki do zakładów pracy lub miejsc użyteczności publicznej.
W nieco większych ośrodkach miejskich warto rozejrzeć się za unikalną, ale wciąż niezagospodarowaną w danym miejscu niszą. Przysłowiowym strzałem w dziesiątkę może okazać się np. menu skierowane głównie do diabetyków, kobiet w ciąży, alergików lub wegetarian czy sportowców. Warto też wziąć pod uwagę sezonowość w tej branży – przed Bożym Narodzeniem hitem mogą okazać się pierogi, w Sylwestra tartinki i wszelkiego rodzaju przekąski, a w czasie komunii dania obiadowe i słodkości.
Jak poszukiwać klientów?
Nawet najlepsze dania i przemyślany jadłospis nie pomogą, jeżeli nie zadbasz o odpowiednią promocję swojej firmy cateringowej. W dzisiejszych czasach podstawą jest profesjonalnie wyglądająca strona internetowa. Należy na niej zawrzeć informacje o dostępnych daniach (też składnikach!) i ich cenach. Jako że „je się oczami”, nie zapominaj o przedstawieniu atrakcyjnie wyglądających zdjęć posiłków. W niektórych przypadkach wystarcza sam profil na popularnym serwisie społecznościowym.
Warto także zainwestować w reklamę i kampanie wyszukiwarek internetowych, zamieścić ogłoszenie w lokalnej prasie oraz śledzić zamówienia publiczne dla instytucji (szkoły, szpitale, urzędy). Dobrym pomysłem będzie na pewno rozesłanie ofert do firm, zostawienie ulotek w recepcjach, poczekalniach. Czasami warto wręcz pokusić się o zaproponowanie w danej firmie darmowej degustacji.
Założenie firmy cateringowej w porównaniu do innych działalności gastronomicznych zajmuje stosunkowo niewiele formalności, wymaga też mniej pieniędzy na rozpoczęcie biznesu. Po przygotowaniu dobrego biznesplanu dość łatwo jest także uzyskać potrzebne na start zewnętrzne dofinansowanie. Posiada również bardzo ważne zalety – niezwykłą elastyczność, jeżeli chodzi o proponowane menu, brak zależności od miejsca prowadzenia działalności (sami dowozisz jedzenie) oraz bardzo duże możliwości aktywnego pozyskiwania klientów.
Może być to zatem dobry pomysł na biznes zarówno dla ludzi z doświadczeniem w gastronomii, jak i dopiero zaczynających swoją przygodę w tej branży.
Interesuje Cię inna forma cateringu? Może coś, co zyskuje na popularności? Jeśli tak, to poznaj 10 złotych zasad przy zakładaniu foodtrucka i stwórz własny lokal na kółkach!
Prowadzisz bar, restaurację lub małe bistro? Zapraszamy na kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Razem z Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, radzimy, jak mierzyć się z wyzwaniami w branży gastronomicznej. Na Chef’s Gear Polska znajdziesz też testy sprzętu oraz przepisy.
Szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie z branży gastro? Podrzuć nam pomysł na odcinek: [email protected].
Udostępnij