Jak zrobić domową czekoladę? Przepis

Udostępnij

Nie tylko ciasta i chleb własnego wypieku sprawiają, że możemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem samodzielnie przygotowanych pyszności. Domowa czekolada to rarytas, który także możesz przyrządzić we własnej kuchni. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić czekoladę, jakich użyć do niej dodatków oraz do czego można ją wykorzystać. Poznasz również sprzęt pomocny w jej serwowaniu.

Udostępnij

Nie tylko ciasta i chleb własnego wypieku sprawiają, że możemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem samodzielnie przygotowanych pyszności. Domowa czekolada to rarytas, który także możesz przyrządzić we własnej kuchni. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić czekoladę, jakich użyć do niej dodatków oraz do czego można ją wykorzystać. Poznasz również sprzęt pomocny w jej serwowaniu.

Jak zrobić czekoladę z kakao?

Kakao to podstawowy składnik każdej czekolady. Jest niezbędny zarówno w domowych, jak i masowo produkowanych wyrobach cukierniczych. Do własnej czekolady poleca się zwykle ciemne kakao. W internecie znajdziesz wiele podobnych przepisów, a my podajemy jeden z najprostszych, a jednocześnie najpopularniejszych. Zatem jak zrobić czekoladę z kakao?

Potrzebujesz:

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić czekoladę z bakaliami, pamiętaj, że do powyższej listy możesz dodać ulubione dodatki np. rodzynki, żurawinę, pokruszone orzechy czy migdały.

Przygotowanie:

  1. Szklankę mleka zagotuj w małym rondlu. Dodaj 100 g masła i mieszaj, aż do rozpuszczenia.
  2. Wsyp 2/3 szklanki cukru i 3 lub 4 łyżki kakao. Mieszaj, aż powstanie ciemnobrązowy płyn o jednolitej konsystencji.
  3. Przelej go do miski i dodaj 200 g mleka w proszku. Zmiksuj tak, aby zniknęły wszystkie grudki. Wtedy możesz dodać np. orzechy lub inne dodatki.
  4. Gotową masę przełóż do płaskiej foremki i wstaw do lodówki. Czekaj aż stężeje. Na koniec pokrój w kostkę.

Jak zrobić czekoladę bez mleka w proszku?

Miłośnicy domowej czekolady nie zawsze chcą dodawać do swojego smakołyku mleko w proszku. Choć koneserzy uważają, że bez niego to nie to samo, ma jednak wielu zwolenników, szczególnie wśród wegan. Zatem jak zrobić czekoladę bez mleka w proszku?

Potrzebujesz:

Przygotowanie:

  1. Zmieszaj kakao z cukrem. Wlej roztopiony olej kokosowy i starannie wymieszaj całość do uzyskania jednolitej konsystencji.
  2. Umieść masę w foremkach. Wstaw ją na 1 godzinę do zamrażalnika.

Przed wlaniem masy do foremek możesz umieścić w nich bakalie.

Co dodać do czekolady, żeby była płynna?

Powyżej przedstawiliśmy pomysły na to, jak zrobić czekoladę w wersji przypominającej tabliczkę, tradycyjną i bez dodatku mleka w proszku. Nie jest to jedyna forma, ponieważ tak samo świetnie smakuje czekolada płynna dodawana do różnych deserów, np. ciast, szczególnie w chłodne zimowe dni.

Przede wszystkim, aby otrzymać składnik o takiej konsystencji, należy go stopić. Profesjonaliści używają do tego celu podgrzewaczy do czekolady, natomiast w domowych warunkach sprawdzi się kąpiel wodna z wykorzystaniem miseczki. Naczynie napełnione czekoladą wystarczy umieścić nad wrzącą wodą i czekać aż jego zawartość się roztopi.

Jeśli chcesz uzyskać czekoladę w formie stałej, ale bardziej miękką, to dodaj odrobinę mleka lub oleju. Sprawdzi się także żelatyna. Najprostszym sposobem na przygotowanie zdrowej czekoladowej polewy jest dwuskładnikowa mieszanka – kakao i woda. Wystarczy połączyć je w proporcji 1:2 i podgrzewać na niewielkim ogniu, stale mieszając do momentu zagotowania wody oraz osiągnięcia jednolitej konsystencji bez grudek. Skoro więc zastanawiasz się, jak rozpuścić czekoladę, możesz bez obaw przystąpić do pracy! W Twojej kuchni wystarczą rondelek i miska.

Co zrobić z czekolady?

Czekolada potrafi uświetnić niejedno przyjęcie. Stanowi nie tylko atrakcję dla najmłodszych, a także starszych amatorów wyszukanych słodkości. Do tego podawana w odpowiedniej oprawie wygląda niesamowicie widowiskowo. Sprawdza się nie tylko na weselach, ale również wyszukanych przyjęciach, gdzie serwuje się rozmaite dania.

Do najbardziej cenionych dodatków tego rodzaju należy fondue czekoladowe. Gorąca i słodka masa doskonale urozmaica przede wszystkim delektowanie się owocami, ale nie tylko. Wszystko zależy od gustu Twojego i Twoich gości. Warto pamiętać, że historia fondue rozpoczęła się od wersji wytrawnej z wykorzystaniem roztopionego sera, który świetnie pasuje np. do pieczywa.

Choć fondue przygotowane z wysokiej jakości czekolady jest pyszne, nie zapewnia tak ciekawych wrażeń wizualnych jak fontanny czekoladowe. Strumienie czekolady spływające po kilku poziomach wyglądają niezwykle efektownie. Maczanie w nich nabitych na specjalne patyczki owoców to nie tylko przygotowanie przekąski, ale również świetna kulinarna zabawa, przede wszystkim dla dzieci.

Jeżeli od czekolady nie oczekujesz jedynie doznań smakowych, a lubisz, kiedy działa rozgrzewająco, doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będzie czekolada pitna. W końcu mało co tak poprawia samopoczucie w długie zimowe wieczory jak kubek gorącej czekolady np. z dodatkiem bitej śmietany. Możesz oczywiście skorzystać z oferty kawiarni, która wyposażona w dyspensery do czekolady, serwuje utrzymywany we właściwej temperaturze i stale mieszany napój. A jak zrobić czekoladę do picia we własnej kuchni? Wystarczy do tego tabliczka czekolady i śmietanka 30%. Pierwszy składnik należy powoli roztopić w kremówce. Całość trzeba starannie mieszać, aby się nie zważyła. Do gotowego napoju można dodać odrobinę wanilii, cynamonu albo nawet chilli.

Domowa czekolada – deser, napój i dekoracja

Czekolada przyrządzana na różne sposoby smakuje ludziom na całym świecie. Od gustu i pomysłowości smakosza zależy, czy przygotuje ją według własnej domowej receptury, czy wykorzysta gotową do przyrządzenia fondue. Ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem fondue będą owoce w czekoladzie widowiskowo oblane za pomocą fontanny. Jedno jest pewne: niezależnie od zastosowanej techniki można poczuć „niebo w gębie”.


Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.

Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej