Kupując sprzęt AGD zwracasz uwagę na marki, ceny, a także funkcjonalność. Do tej listy dodaj koniecznie klasy energetyczne urządzeń. Przedstawiamy garść informacji, które Ci się przydadzą, ponieważ w 2021 roku etykiety klas energetycznych zmieniły się. Planujesz zakup urządzeń AGD? Przeczytaj nasz poradnik!
Kupując sprzęt AGD zwracasz uwagę na marki, ceny, a także funkcjonalność. Do tej listy dodaj koniecznie klasy energetyczne urządzeń. Przedstawiamy garść informacji, które Ci się przydadzą, ponieważ w 2021 roku etykiety klas energetycznych zmieniły się. Planujesz zakup urządzeń AGD? Przeczytaj nasz poradnik!
Czym jest klasa energetyczna?
Wyjaśnijmy, czym dokładnie jest klasa energetyczna. Mówiąc najprościej chodzi tu o parametr określający poziom energooszczędności konkretnego urządzenia. Co ważne, parametr ten musi być zgodny ze ścisłymi dyrektywami unijnymi wyznaczającymi kryteria klasyfikacji. Do kryteriów należą zużycie prądu, wody lub też innych zasobów zużywanych przez urządzenie.
Im wyższa jest klasa energetyczna, tym bardziej energooszczędny jest sprzęt nią określony. Klasy energetyczne zapisane są na specjalnych etykietach umieszczonych na urządzeniach AGD.
Nowe przepisy w UE dotyczące klas energetycznych
W 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące klas energetycznych AGD. Zaowocowało to pojawieniem się zupełnie nowych etykiet. Taki stan rzeczy wynika z projektu polegającego na dostosowaniu oznaczeń energetycznych do wymogów Unii Europejskiej. W efekcie z etykiet zniknęły oznaczenia wzbogacone plusami (np. A+++, A++). Zamiast nich przyjęto klasyfikację od A do G.
Modyfikacja służy ujednoliceniu oznaczeń we wszystkich krajach, co w efekcie pozwala obiektywnie porównać systemy etykietowania. Wedle nowych przepisów symbolem A oznaczony jest sprzęt o najwyższej klasie energooszczędności. Litera G wskazuje, że dane urządzenie charakteryzuje się najniższą możliwą klasą energooszczędności. Zmiany obowiązujące od marca 2021 roku wiążą się ze skalą oznaczeń oraz sposobem przypisywania do niej urządzeń AGD.
Dla niektórych typów sprzętów wprowadzono bardziej miarodajne metody. W efekcie więc ten sam sprzęt rozpatrywany wedle starych i nowych metod może mieć inną klasyfikację. Wcale nie oznacza to, że jego jakość uległa pogorszeniu. Bierzę się po prostu pod uwagę zupełnie inne wytyczne.
Klasy energetyczne a typ sprzętu AGD
Sprawdzając klasy energetyczne pamiętaj, że nie wszystkie urządzenia podlegają takiej klasyfikacji. Jeśli chodzi o sprzęt AGD, to pod uwagę bierze się głównie lodówki, pralki, zamrażarki, zmywarki, kuchenki i piekarniki oraz okapy kuchenne. Zakup sprzętu używanego w gospodarstwie domowym charakteryzującego się wysoką klasą energetyczną niesie ze sobą spore korzyści.
Urządzenia takie mogą kosztować nieco więcej, jednak na przestrzeni lat eksploatacji pozwolą znacząco zaoszczędzić energię. W czasach rosnących cen opłat za media niższe rachunki za ich zużycie to ważna sprawa. Po jakimś czasie zauważysz, że inwestycja się opłaca.
Współcześnie nie tylko ekonomia ma znaczenie, ale również ekologia. Zużywając mniej prądu lub wody, znacząco obniżasz negatywną ingerencję w środowisko naturalne. A przecież np. zamrażarka pracuje w sposób ciągły, aby żywność w niej przechowywana była bezpieczna dla zdrowia. Dlatego dodatkowo sprawdź, jakich zup nie można mrozić.
Klasy energetyczne lodówek
Rozważasz zakup lodówki pod względem jej klasy energetycznej? Pamiętaj, że samo oznaczenie o niskim zużyciu prądu nie jest tak do końca wyznacznikiem energooszczędności. Znaczenie ma miejsce, w którym ustawisz urządzenie, a także sposób eksploatacji. Jeśli postawisz lodówkę zbyt blisko ściany i ustawisz zbyt duże chłodzenie, to pobierać będzie więcej prądu. O tym, jaka temperatura w lodówce jest najwłaściwsza, dowiedz się z naszego kolejnego wpisu.
Klasy energetyczne pralek
Do marca 2021 roku klasy energetyczne pralek określano na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej. Szacowanie opierało się np. na dwóch praniach tygodniowo. Obecnie parametr określa się na podstawie 100 cykli prania, co daje bardziej miarodajny wynik.
Wcześniejsze rodzaje klas energetycznych
Zanim w życie wprowadzona została dyrektywa określająca obowiązujące obecnie klasy energetyczne, określano je innymi symbolami. Przy ich oznaczeniu, podobnie jak ma to miejsce teraz, znajdowały się kolorowe strzałki. Najwyższą była klasa A+++, nieco niższą klasa A++, zaś kolejną A+. Najniższą klasę w skali oznaczona literą D. Klasy A, B i C stanowiły wartość pośrednią.
Klasy energetyczne A-G
Klasy efektywności energetycznej wprowadzone w marcu 2021 roku zostały zupełnie pozbawione oznaczeń ze znakiem „+”. Mówiąc krótko klasa A+++, klasa A++ oraz klasa A+ przeszły do lamusa. Tym samym najwyższą stała się klasa energetyczna A, zaś najniższą G. Świetnie obrazuje to przykład zmywarki do naczyń, która w poprzedniej klasyfikacji sygnowana była klasą A+++. Obecnie taki model otrzymuje klasę C lub D.
Niekiedy urządzenia, które wcześniej miały klasę energetyczną A, obecnie oznaczone mogą być klasą F lub G. Dlaczego tak się dzieje? Wpływają na to o wiele bardziej rygorystyczne dyrektywy oraz dokładniejsze wskaźniki, na podstawie których dokonuje się klasyfikacji. Producenci sprzętu AGD muszą więc dokładać większych starań, aby ich urządzenia zyskały miano energooszczędnych.
Warto dodać, że pod uwagę wzięto również klasy hałasu. Wcześniej, zamiast tego, funkcjonowały zapisy dotyczące poziomów natężenia dźwięku określane za pomocą decybeli. Obecnie sprzęt, który pracuje najciszej, należy do klasy A, najgłośniejszy zaś do klasy D. Zmianie uległa również sama etykieta. Użyto ikonek graficznych symbolizujących cechy danych grup produktowych. W efekcie parametry techniczne urządzenia są bardziej czytelne dla klientów.
Nowością jest również fakt, że w przypadku sprzętów takich jak pralkosuszarki wprowadzono dwie niezależne klasy energetyczne. Jedna dotyczy cyklów pełnego prania oraz suszenia, a druga wyłącznie prania. W efekcie na etykiecie zobaczysz dwa znaki określające energooszczędność urządzenia zależnie od trybu jego pracy. W kolejnych częściach artykułu poznasz charakterystykę każdej klasy.
Klasa energetyczna A
Oznaczona strzałką w kolorze ciemnozielonym klasa energetyczna A dotyczy urządzeń, których obecnie nie ma na rynku. Tak, to nie pomyłka! Ma dotyczyć produktów przyszłości, wyróżniających się wyjątkowo dużą energooszczędnością. Pierwotnie nie planowano jej nawet w klasyfikacji, gdyż znacząco przekracza kryteria wyznaczone dla sprzętu ze znakiem A+++.
Klasa energetyczna B
Strzałkę w kolorze zielonym zarezerwowano dla klasy energetycznej B. Tu dzieje się podobnie jak w przypadku klasy A. Również dotyczy ona sprzętów znacznie bardziej energooszczędnych niż obecnie dostępne na rynku modele.
Klasa energetyczna C
Kolorem jasnozielonym oznaczono strzałkę z klasą energetyczną C. W praktyce odpowiada ona klasie A+++ charakteryzującej najbardziej energooszczędne urządzenia. Warto dodać, że ich współczynnik efektywności energetycznej EEI jest na poziomie niższym niż 22. Przykładowo zamrażarki o klasie C stosuje się w handlu i gastronomii. Jeśli rozważasz ich zakup, to przeczytaj jak mrozić pierogi.
- Zamrażarka do lodów – 445 l – Royal Catering – szklane drzwi
- Zamrażarka do lodów – 273 l – Royal Catering – szklane drzwi 2 899,00 zł
-
Zamrażarka do lodów – 180 l – Royal Catering – szklane drzwi
2 799,00 zł2 549,00 zł - Zamrażarka – 590 l – Royal Catering – biała – czynnik chłodniczy R290 4 399,00 zł
Klasa energetyczna D
Kolor żółty strzałki to klasa energetyczna D. W tej kategorii również znajdziesz urządzenia oznaczone wcześniej jako A+++. Jednak w ich przypadku poziom współczynnika efektywności energetycznej jest niższy niż 44. Pamiętaj – to w dalszym ciągu jest sprzęt o jednej z najwyższych obecnie klas energetycznych.
Klasa energetyczna E
Jasnopomarańczowa strzałka oznacza, że masz do czynienia z urządzeniem o klasie energetycznej E. Wcześniej tego typu sprzęt dysponował etykietą ze znakiem A++. Zatem miej pewność, że jest energooszczędny, ale zapłacisz mniej niż za urządzenia klasy C i D.
Klasa energetyczna F
Klasę energetyczną F oznaczono strzałką o ciemnopomarańczowej barwie. W tej grupie znajdziesz sprzęt należący wcześniej do klasy A+ oraz A. W tym przypadku współczynnik efektywności energetycznej EEI jest niższy niż 55.
Klasa energetyczna G
Najniższą jest klasa energetyczna G, którą oznaczono strzałką w kolorze czerwonym. Zaklasyfikowane do niej urządzenia wcześniej należały do klasy B. Ich poziom współczynnika efektywności energetycznej EEI wynosi mniej niż 95. Są to najmniej energooszczędne urządzenia, jakie produkuje się na świecie.
Klasy energetyczne – podsumowanie
Znajomość klas energetycznych to bardzo ważna sprawa nie tylko podczas zakupów sprzętu AGD. Tego typu wiedza jest konieczna również dla właścicieli lokali gastronomicznych, chcących oszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Przyda się, kiedy kupujesz np. profesjonalne piece gastronomiczne, działające nawet przez cały dzień. Pamiętaj, że im wyższa klasa energetyczna, tym niższe rachunki. One zawsze przynoszą ulgę dla kieszeni.
Wiesz już, jak wyposażyć swoją firmę lub dom w energooszczędny sprzęt. Dlatego teraz przejdź do naszych kolejnych artykułów, dotyczących jego eksploatacji. Dowiesz się m.in. jak długo można mrozić drożdże.
Udostępnij