Zasady dotyczące podlewania trawnika

Udostępnij

Wspaniały, intensywnie zielony, gęsty dywan przed domem to marzenie każdego miłośnika ogrodnictwa. Aby murawa zachwycała, należy o nią jednak odpowiednio dbać, a jednym z niezbędnych do osiągnięcia upragnionego celu zabiegów jest nawadnianie trawnika. Dowiedz się, jak go podlewać, by rósł piękny, gęsty i intensywnie wybarwiony!

Rasenbewässerung

Udostępnij

Wspaniały, intensywnie zielony, gęsty dywan przed domem to marzenie każdego miłośnika ogrodnictwa. Aby murawa zachwycała, należy o nią jednak odpowiednio dbać, a jednym z niezbędnych do osiągnięcia upragnionego celu zabiegów jest nawadnianie trawnika. Dowiedz się, jak go podlewać, by rósł piękny, gęsty i intensywnie wybarwiony!

Rodzaje systemów nawadniania trawy

Podlewanie trawnika jest konieczne, szczególnie w okresach suszy. Trawa jest bardzo wrażliwa na przesuszanie i już kilka dni bez wody może spowodować widoczną utratę atrakcyjnego wyglądu murawy. Trawa staje się żółta, przesuszona, i zamiast zdobić, szpeci całą działkę. Dlatego przygotowując się do regularnego nawadniania trawnika, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można go podlewać łatwo i efektywnie zarazem. Jak zaplanować nawadnianie ogrodu?

Nawadnianie kropelkowe trawnika

Systemy nawadniania kropelkowego cieszą się ogromną popularnością w ostatnich latach. Nie podlewają one roślin intensywnym strumieniem wody, lecz systematycznie sączą życiodajną wodę wprost do ich korzeni, zapewniają stałe, delikatne, a przez to efektywne nawadnianie. Stworzenie takiego systemu na trawniku z pewnością przyniesie wymierne korzyści, jednak najlepiej zaplanować i zbudować całą instalację przed założeniem trawnika. Tylko wtedy możliwe jest ukrycie rurek rozsączających wodę po powierzchni murawy. Co prawda istnieje także możliwość wykonania systemu nawadniania kropelkowego na trawniku, ale takie rozwiązanie jest mniej estetyczne i bardziej narażone na uszkodzenia.

Automatyczne podlewanie trawnika

Podlewanie trawnika powinno odbywać się przy użyciu rozproszonego strumienia wody. Z tego względu do tworzenia systemów nawadniania trawnika wykorzystywane są zraszacze. Te zautomatyzowane w pełni odpowiadają na oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników – dysze zraszające wysuwają się na czas nawadniania i po skończonej pracy chowają się w murawie. Całą instalację możesz zaprogramować tak, by uruchamiała się o konkretnej porze na określoną liczbę minut. Uważaj jednak, by zasięg zraszaczy był odpowiednio dopasowany do wielkości trawnika – nie powinien np. podlewać zrobionych w ogrodzie skalniaków, na których rosną rośliny dobrze znoszące susze.

Ręczne nawadnianie trawnika

Jeśli masz mały ogród, być może niepotrzebne okażą się zaawansowane systemy nawadniania trawnika – do tego celu wystarczy Ci wąż ogrodowy z odpowiednią końcówką. Jeśli chcesz całkowicie samodzielnie podlewać murawę, wybierz pistolet, który oferuje rozproszony strumień wody – najlepiej łagodną mgiełkę. Jeśli natomiast nie masz tyle wolnego czasu, korzystaj ze zraszaczy, które każdorazowo przy podlewaniu będziesz podłączać do węża ogrodowego i demontować po skończonym nawadnianiu.

Jak często podlewać trawnik?

Nawadnianie trawnika powinno się wykonywać z taką częstotliwością, jak w przypadku uprawy pomidorów – średnio co 3 dni, choć oczywiście jest to zależne od panującej na zewnątrz aury. Jeśli panuje susza i ogromne upały, wówczas trzeba zapewnić murawie dostęp do wody każdego dnia lub co drugi dzień. W przeciwnym wypadku trawa zacznie żółknąć, a cały dotychczasowy wysiłek włożony w jej pielęgnację pójdzie na marne. Jeśli jednak temperatura nie przekracza 30°C, nie ma co przesadzać z częstotliwością podlewania trawnika. Prawdą jest bowiem, że przy rzadszym nawadnianiu, trawa jest zmuszona do rozbudowania swojego systemu korzeniowego.

Ile minut podlewać trawę?

Jak długo podlewać trawnik? Jeśli decydujesz się na nawadnianie co kilka dni, konieczne jest dostarczanie sporej ilości wody do korzeni murawy. Na 1 m² powinno przypadać ok. 10 l wody – taka ilość będzie miała szansę wnikać głęboko w glebę, przedostając się na poziom mniej więcej 15 centymetrów. Podlewanie przy użyciu systemu zraszaczy jednorazowo trwa ok. 20-30 minut, ale warto obserwować murawę, by jej nie przelać – stojąca na trawniku woda może być bowiem przyczynkiem do powstawania i rozwijania się rozmaitych chorób grzybowych.

O której godzinie podlewać trawnik?

W przypadku nawadniania trawnika wszystko ma znaczenie – również pora dnia. Najlepszym momentem na podlewanie murawy jest wczesny poranek, ponieważ woda nie będzie zbyt szybko odparowywać z ziemi – ma zatem szansę przedostać się w głąb gleby, by efektywniej zasilać korzenie trawy. Jednocześnie jednak nadmiar wody, który pozostanie na wierzchu, szybko odparuje, gdy w ciągu dnia zrobi się cieplej. Jeśli nie masz czasu na poranne podlewanie, alternatywą jest nawadnianie trawnika wieczorem – wtedy jednak staraj się oszczędniej zraszać trawnik, ponieważ woda, która się nie wchłonie, może przybliżyć ryzyko powstania chorób grzybowych na murawie.

Zupełnie nietrafionym pomysłem jest natomiast podlewanie w ciągu dnia. Nie dość, że wiąże się to z marnowaniem wody – aż 30-40% więcej jej odparuje pod wpływem wysokiej temperatury niż rano czy wieczorem – to jeszcze może prowadzić do poważnego uszkodzenia liści trawy. Osadzające się na nic krople wody będą bowiem działały jak soczewki, które w połączeniu z promieniami słońca mogłyby doprowadzić do przypalenia się źdźbeł.

Jak podlewać młody trawnik?

Nieco inaczej wygląda nawadnianie w przypadku młodego, świeżo zasianego trawnika. W jego przypadku zależeć Ci będzie na tym, by jak najszybciej się ukorzenił i zaczął wzrastać dlatego nową murawę zaleca się podlewać dwa razy w ciągu dnia, czyli rano i wieczorem. Dopiero gdy nabierze nieco sił i witalności, można zmniejszać intensywność i częstotliwość nawadniania, tak by murawa mogła się też przyzwyczajać do okresów krótkiego przesuszenia.

Podlewanie trawnika jesienią

Kiedy zelżeją już upały, a pogoda zmienia się na typowo jesienną, nie myśli się już o podlewaniu trawnika. I o ile ma to uzasadnienie w przypadku deszczowej aury, w okresie suszy, nawet przy niskich temperaturach, nawadnianie murawy nadal jest konieczne, choć zdecydowanie można zmniejszyć jego częstotliwość. We wrześniu dobrym pomysłem może być także wykonanie dosiewek, szczególnie jeśli upalne lato spowodowało powstawanie ubytków w Twoim trawniku – wówczas także zadbaj o regularne podlewanie nasion.

Narzędzia niezbędne do podlewania trawnika

Podsumujmy, jakie produkty i urządzenia do podlewania ogrodu będą Ci potrzebne, aby móc zadbać o prawidłowe nawadnianie trawnika:

Podlewanie trawnika – podsumowanie

Jeśli marzysz o pięknej, gęstej, zielonej murawie, koniecznie zainteresuj się kwestią nawadniania trawnika. Ten zabieg, w połączeniu z coroczną wertykulacją, aeracją, koszeniem i nawożeniem sprawi, że Twoja murawa stanie się obiektem zazdrości wszystkich sąsiadów. Ty zaś będziesz mógł nie tylko cieszyć nią oczy, ale też korzystać z rekreacji na trawie – zadbana murawa jest bowiem na tyle mocna i sprężysta, że nie zaszkodzi jej nawet uprawianie na niej sportu w rodzinnym gronie.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej