Zamiast kupować kota w worku, skompletuj całą wyprawkę dla kota i stwórz dla niego dom 

Udostępnij

Masz wrażenie, że czegoś brakuje w Twoim domu? Może pora zastanowić się nad zwierzakiem? Koty to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych pupili, które można spotkać w wielu rodzinach. Jeśli chcesz mieć Mruczka również u siebie, to zacznij od skompletowania wyprawki dla kota. Dowiedz się, czego potrzebujesz, aby stworzyć dom dla nowego lokatora. 

Dinge für die Katze

Udostępnij

Masz wrażenie, że czegoś brakuje w Twoim domu? Może pora zastanowić się nad zwierzakiem? Koty to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych pupili, które można spotkać w wielu rodzinach. Jeśli chcesz mieć Mruczka również u siebie, to zacznij od skompletowania wyprawki dla kota. Dowiedz się, czego potrzebujesz, aby stworzyć dom dla nowego lokatora. 

O czym pamiętać, kupując rzeczy dla kota? 

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, czy na wsi, Twój kot będzie miał takie same potrzeby. Różnica będzie polegała jedynie na wielkości jego terytorium. W mieszkaniu będzie to zaledwie kilka metrów, a w domku jednorodzinnym całe podwórko, a nawet kilka sąsiednich. Co istotne, każde terytorium dzieli się na cztery strefy – karmienia, odpoczynku, zabawy i sanitarną. Dlatego kupując akcesoria dla zwierząt domowych, pamiętaj, żeby dobierać produkty zgodnie z tymi strefami. 

Karma dla kota 

Idąc do sklepu, możesz przeżyć prawdziwy szok, jeśli chodzi o liczbę różnych karm dla kotów. Niestety nie każda będzie odpowiednia dla Twojego pupila. Oczywiście duży wpływ mają tutaj preferencje zwierzaka, ale nadal pamiętaj o kilku ważnych zasadach. 

Przede wszystkim wybieraj karmy, które nie zawierają zbóż. Ich obecność z czasem może doprowadzić do otyłości kota i innych poważnych chorób np. alergii pokarmowej. Ponadto przyjmuje się, że jedzenie powinno zawierać przynajmniej 80% mięsa. Dotyczy to zarówno karm mokrych, jak i suchych. 

Skoro już o nich mowa. Dieta kota powinna składać się przeważnie z pokarmu mokrego, który jest głównym źródłem wody dla tych zwierząt. Nadal możesz nasypywać do misek karmę suchą, jednak nie powinna ona być podawana zbyt często. 

Miski dla kota 

Koty, w przeciwieństwie do psów, nie potrzebują bardzo dużych misek. Przeciętna na pokarm ma do 0,3 l, a do wody 0,4 l. Jest to wystarczająca pojemność zarówno dla kociaków, jak i dorosłych osobników. Ważne jest, żeby miski nie miały zbyt wysokich rantów, które mogłyby zahaczać o wibrysy podczas jedzenia i picia. 

Jeśli chodzi o materiał, to najlepsze będą ceramiczne, ewentualnie metalowe. Są łatwe w czyszczeniu i nie pochłaniają zapachów. Niektóre zwierzaki mogą nie chcieć pić wody z metalowych misek, zwłaszcza gdy są niskiej jakości. Wszystko przez to, że woda ma w nich metaliczny posmak. 

Wiele kotów lubi wyciągać łapką jedzenie z miski i jeść bezpośrednio z podłogi. Chcąc uniknąć ciągłego sprzątania, dobrym pomysłem jest kupienie specjalnej podkładki pod miski. Pozwoli ona zadbać o higienę w strefie jedzenia Twojego kota. 

Kuweta dla kota 

Wybierając kuwetę dla kota, do dyspozycji masz dwa rodzaje – kuwetę otwartą i zamkniętą. Otwarta z reguły jest tańsza i wyglądem przypomina wanienkę z wysokimi brzegami. Zajmuje stosunkowo mało miejsca, co ułatwia jej ustawienie. Największą wadą jest ciągłe rozsypywanie żwirku przez kota, gdy ten zasypuje odchody lub wychodzi z kuwety. Przez to wszędzie dookoła leżą drobinki. No i dochodzi kwestia nieprzyjemnego zapachu. 

Kuweta zamknięta znacząco ogranicza te problemy. Zabudowana konstrukcja z ruchomymi drzwiczkami sprawia, że kot nie wyrzuca żwirku z pojemnika. Nieprzyjemny zapach również nie jest tak odczuwalny. Co więcej, bez problemu znajdziesz modele z wymiennym filtrem węglowym, który dodatkowo niweluje wydzielanie się odoru. Kuwety zamknięte są niestety droższe i zajmują więcej miejsca. 

Przy ich wyborze, warto też zastanowić się nad zakupem specjalnych mat zatrzymujących żwirek. Dzięki nim kot nie roznosi go po całym mieszkaniu na swoich łapkach. No i nie zapomnij o łopatce do wybierania „niespodzianek” znajdujących się w środku. 

Żwirek dla kota 

Skoro masz już kuwetę, to trzeba do niej nasypać żwirku. Podobnie, jak w przypadku karmy, tutaj też wybór jest naprawdę ogromny. Każdy rodzaj żwirku różnie się jednak właściwościami. Więc dobór odpowiedniego zależy od upodobań Twoich oraz kota. 

Jeśli chodzi o ogólny podział, to tutaj można wyróżnić żwirki zbrylające i niezbrylające. Jak się pewnie domyślasz, pierwsze tworzą grudki łatwe do wybrania, a drugie pozostają sypkie. Z drugiej strony żwirki niezbrylające lepiej chłoną mocz. Inny podział uwzględnia materiał wykonania żwirków. 

Najpopularniejsze są żwirki bentonitowe cechujące się dużą chłonnością. Występują w różnej ziarnistości, przy czym większe granulki roznoszą mniej pyłu. Ze względu na swoją chłonność żwirek bentonitowy łatwo przyczepia się do łapek. Przez to musisz się liczyć, że będzie dosłownie wszędzie tam, gdzie chodzi Twój zwierzak. 

Żwirki drewniane przypominają z wyglądu trociny, ale są też wersje w postaci granulatu. Ich zaletą jest doskonała chłonność zarówno wilgoci, jak i zapachów. Ponadto są bardzo wydajne i nie trzeba ich często wymieniać. Do wad z pewnością należy łatwość, z jaką się roznoszą poza kuwetą. Ponadto nie są polecane dla kotów długowłosych. 

Ostatnią grupą są żwirki silikonowe, nazywane też silikatowymi. Wykazują najlepsze właściwości spośród trzech wymienionych tutaj opcji. Są bardzo chłonne, nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, a do tego nie musisz ich wymieniać tak często jak bentonitowych. Nie pylą i przeważnie nie przyklejają się do kota, więc pozostają w pojemnikach. Najlepiej sprawdzają się w kuwetach zamkniętych. 

Legowisko dla kota 

Kwestia legowiska dla kota jest dość skomplikowana. Nie dlatego, że wybór jest zbyt mały, albo za duży. Po prostu koty same decydują, gdzie będą spały. Zwykle wybierają miejsca ciepłe i spokojne, takie jak nasłonecznione parapety, grzejniki, kominki czy pokój, do którego nie wchodzą dzieci. Jeśli zauważysz, że Twój pupil wybrał już miejsce dla siebie, przestaw legowisko w jego pobliże. 

Co do formy, jakie może przyjąć posłanie, to tak naprawdę wystarczy zwykła poduszka lub koc. Na rynku znajdziesz też budki, kosze wiklinowe czy specjalne hamaki. 

Drapak dla kota 

Koty, zwłaszcza te niewychodzące, mają tendencję do drapania mebli. Nie robią tego na złość. Jest to ich manicure. W ten sposób pielęgnują pazury i jest to w pełni naturalne zachowanie. Jeśli nie chcesz wymieniać po kilku tygodniach mebli, to zainwestuj w specjalny drapak dla kota. Przeważnie jest to słupek owinięty liną, który ma imitować drzewo. Dzięki niemu kot ma miejsce, żeby zadbać o swoje pazury. 

Drapak może być czymś więcej niż tylko miejscem do drapania. Z łatwością znajdziesz rozbudowane konstrukcje z budkami do spania, przejściami, hamakami i zabawkami, na których koty mogą spędzać czas godzinami. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz dodatkowo zapewnić pupilowi aktywność fizyczną. 

Transporter dla kota 

Podróż autem jest dla kota naprawdę stresującym przeżyciem. Aby zadbać o jego bezpieczeństwo podczas jazdy, warto zainwestować w specjalny transporter. Przyda Cię się również podczas rutynowej wizyty u weterynarza. Wybierając model dla swojego zwierzaka, sprawdź, czy będzie miał dość miejsca w środku, czy otwieranie i zamykanie przebiega bezproblemowo i czy kot sam nie wyjdzie z transportera. 

Akcesoria do pielęgnacji 

Nie są to niezbędne produkty, ale warto mieć je na uwadze przy kompletowaniu wyprawki dla kota. Przydadzą się szczególnie w przypadku kotów rasowych i długowłosych. Do akcesoriów do pielęgnacji należą m.in. szczotki i grzebienie do sierści oraz cążki do pazurów. 

Regularne wyczesywanie kota ma na celu pozbycie się nadmiaru sierści, ale również zapobiega skołtunieniu się włosów. Dzięki temu Twojemu pupilowi nie grożą odparzenia skóry. Z kolei regularne przycinanie pazurów ma chronić je przed pękaniem i rozwarstwianiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów, które nie wychodzą na dwór. 

Teraz już wiesz, co uwzględnić w swojej wyprawce 

Jak na tak małe zwierzaki, to koty mają dość długą listę potrzebnych produktów. Gdy już skompletujesz całą wyprawkę dla kota, możesz ze spokojem odetchnąć, że Twojemu zwierzakowi niczego nie zabraknie. Z pewnością to doceni i z chęcią wskoczy na kolana i da się pogłaskać. 

Poza kotem masz w domu jeszcze psa? Zabierz go ze sobą na kolejną przejażdżkę rowerem! Sprawdź, jak wybrać przyczepkę rowerową dla psa

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić stojak serwisowy do roweru? Instrukcja DIY

Samodzielne naprawy i konserwacja roweru to nie tylko oszczędność, ale też sposób na lepsze poznanie swojego…

Czytaj więcej

Pływanie na SUPie – od czego zacząć? Trening przygotowawczy dla początkujących

Pływanie na SUPie (Stand Up Paddle) to nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale również sposób…

Czytaj więcej

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej