Co jest podstawą firmy w XXI wieku? Porządna serwerownia! Dowiedz się, jakie wyposażenie serwerowni jest niezbędne

Udostępnij

Serwerownia to serce każdej nowoczesnej firmy. Zastanawiasz się jak ją wyposażyć? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, które sprzęty powinny się w niej znaleźć. Dowiesz się też, jak zadbać o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu.

Udostępnij

Serwerownia to serce każdej nowoczesnej firmy. Zastanawiasz się jak ją wyposażyć? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, które sprzęty powinny się w niej znaleźć. Dowiesz się też, jak zadbać o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu.

Dlaczego należy odpowiednio wyposażyć serwerownię?

Sieci teleinformatyczne obecne są dzisiaj w większości przedsiębiorstw. Do zarządzania nimi potrzebne są liczne komputery, które wymagają specjalnego pomieszczenia. Urządzenia te wykorzystywane są do szerokiej gamy celów. Najpowszechniejszymi są:

Wiele firm podnajmuje miejsca na serwerach specjalistycznych data center. Inne wolą natomiast korzystać z własnych serwerowni. W każdym przypadku kwestią kluczową jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa znajdującym się w nich urządzeniom.

Podstawowe wyposażenie serwerowni

Planując własną serwerownię, musisz wiedzieć, że trzeba ją profesjonalnie urządzić. Pokój serwerowy powinien posiadać na wyposażeniu:

Serwerownia musi być dobrze zabezpieczona przed wejściem osób niepowołanych. Warto zatem zainwestować w profesjonalne systemy kontroli dostępu. Adaptując pomieszczenie, pomyśl też o zabezpieczeniu go przed zalaniem. W tym celu stosuje się specjalne podłogi podniesione oraz zabezpiecza ciągi rur. Warto też zamontować czujniki wilgoci. Skraplanie się wewnątrz pary wodnej może bowiem doprowadzić do zwarcia i w efekcie pożaru.

Instalacje klimatyzacji

Oprócz zachowania właściwego poziomu wilgotności (45%) należy pamiętać o utrzymaniu w środku właściwej temperatury powietrza. Prawidłowa wynosi 20°C. Jeżeli będzie ona zbyt wysoka, urządzenia będą się przegrzewać. Konieczne jest więc chłodzenie serwerowni. Nie można jednak z tym przesadzić, ponieważ z kolei w zbyt niskiej temperaturze spadnie wydajność komputerów. Dlatego niezbędne jest wyposażenie serwerowni w nowoczesną instalację klimatyzacyjną. Powinna ona automatycznie regulować mikroklimat, w czym pomogą jej czujniki.

Urządzenia do zasilania awaryjnego (UPS-y)

Serwerownia musi działać również w sytuacji, gdy pojawiają się przerwy w dostawach energii elektrycznej. Zachowanie ciągłości pracy umożliwiają urządzenia akumulatorowe, tzw. UPS-y. Mają one różną pojemność i czas działania, ale sprawdzają się dobrze na krótki czas głównie w mniejszych serwerowniach. Większe wymagają nierzadko zastosowania agregatów prądotwórczych. Dzięki nim możliwa jest praca nawet w czasie dużych awarii wywołanych czynnikami atmosferycznymi.

Przewody sieciowe

Kompletując wyposażenie do serwerowni, nie możesz zapomnieć o przewodach sieciowych. Muszą one być wysokiej jakości, aby nie spadała przepustowość danych. Kolejnymi kluczowymi cechami z punktu widzenia użytkownika są odporność na temperaturę oraz zwarcia elektryczne (tzw. ekranowanie).

Szafy serwerowe (RACK)

Nawet serwerownia w domu powinna być wyposażona w profesjonalne szafy RACK. Meble te wykonywane są w specjalnych standardach wysokości (U) i szerokości (cale). Dzięki temu wygodnie jest umieścić w nich rozmaite urządzenia teleinformatyczne. 1U to wysokość pojedynczego slotu wewnątrz szafy. Liczba całkowita (np. 9U, 12U) oznacza, ile takich slotów znajduje się w środku mebla. Jeżeli chodzi o szerokość, to zwykle szafy mają 19 lub 23”. Niektóre bardziej specjalistyczne sprzęty wymagają jednak standardów 10 czy 24”. Przed zakupem szaf należy więc koniecznie zweryfikować, czy urządzenia będą pasować do danego modelu. Bardziej zaawansowany sprzęt audio/video również produkowany jest z zachowaniem powyższych standardów wielkości. Planując np. kino w domu, warto o tym wiedzieć.

Szafy serwerowe powinny być wykonane z solidnego, niepalnego materiału (stali), posiadać otwory wentylacyjne oraz na kable. Warto też, aby miały przeszklone drzwi, przez które można na bieżąco kontrolować stan urządzeń wewnątrz. Z kolei zamek na klucz zabezpieczy elektronikę przed dostępem osób trzecich.

Montaż szaf typu RACK

Szafy serwerowe typu RACK mogą być stojące lub wiszące. Meble pierwszego typu mają bardzo dużą nośność i rozmiary, dlatego stosuje się je w dużych pomieszczeniach. Nadają się idealnie do obsługi bardzo złożonych sieci telewizyjnych, nagłośnieniowych czy automatycznych. Czasami wyposaża się je w kółka, które ułatwiają ich przestawianie.

Z kolei montaż szaf wiszących polecany jest w serwerowniach, gdzie liczy się oszczędność miejsca. Zwykle są mniejsze od modeli stojących (mieszczą maksymalnie kilkanaście urządzeń). Dlatego też wykorzystuje się je do switchy, firewalli, rozmaitych rejestratorów czy przełącznic światłowodowych. Jeżeli planujesz urządzić profesjonalne studio fotograficzne w domu, to również potrzebować będziesz takiej szafy.

Wyposażenie serwerowni – podsumowanie

Serwerownia stanowi w obecnych czasach centrum każdej większej firmy. Na jej wyposażeniu powinny znaleźć się sprzęty wysokiej jakości, dzięki którym praca urządzeń będzie przebiegać z maksymalną efektywnością. Dla zachowania bezpieczeństwa elektroniki musisz zadbać o odpowiednie parametry środowiskowe wewnątrz pomieszczenia, zabezpieczyć je przed wejściem osób niepowołanych, a także zdarzeniami losowymi (pożarem, zalaniem itp.).

Jeżeli kompletujesz sprzęt do swojej firmy, sprawdź, jaki ekran projekcyjny najlepiej kupić.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej