Wciągarka linowa a dozór techniczny

Udostępnij

Aby zapewnić bezpieczną eksploatację urządzeń technicznych, wymaga się, aby niektóre z nich podlegały rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego. Czy wciągarki linowe również należą do tej grupy? Na czym polega dozór techniczny?

Udostępnij

Aby zapewnić bezpieczną eksploatację urządzeń technicznych, wymaga się, aby niektóre z nich podlegały rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego. Czy wciągarki linowe również należą do tej grupy? Na czym polega dozór techniczny?

Jak działają wciągarki linowe?

Do najprostszych urządzeń dźwignicowych należą wciągarki linowe. Na ich konstrukcję składają się ułożyskowany poziomo lub pionowo bęben linowy i napęd ręczny, elektryczny bądź mechaniczny. To typ cięgników, które służą do przemieszczania (ciągnięcia) obiektów na niewielkie odległości pionowo w górę lub poziomo w bok. Dysponują prędkością podnoszenia wynoszącą zwykle kilka metrów na minutę.

Wciągarka linowa to sprzęt wymagający solidnego montażu. Podstawowy podział obejmuje wciągarki z obejmami do ramion wychylnych lub profili stalowych oraz wyposażone w suwnicę elektryczną. Jeśli zależy Ci na przemieszczaniu w płaszczyźnie poziomej, dobrym rozwiązaniem będzie sprzęt z suwnicą. Umożliwia ona płynne poruszanie po prowadnicy w formie teownika lub dwuteownika. Wciągarką linową steruje się z poziomu roboczego w dwojaki sposób:

Aby zwiększyć udźwig wciągarki linowej (nawet dwukrotnie), użyj odpowiedniego zblocza, czyli rodzaju przekładni. W ten sposób przetransportujesz ciężary o masie sięgającej nawet kilku ton na odległość w granicach kilkudziesięciu metrów.

Wciągarek używa się w wielu branżach, m.in. budowlanej, motoryzacyjnej, transportowej, hurtowniczej, wydobywczej (np. przy odwiertach) oraz w służbach ratunkowych. Doskonale sprawdzają się w bliskim transporcie ładunków o ciężarze od kilkuset do kilku tysięcy kilogramów.

Czy wciągarki linowe podlegają dozorowi technicznemu?

Wszelkiego typu urządzenia mechaniczne, przeznaczone do transportu bliskiego, podlegają dozorowi technicznemu, a zatem wciągarki linowe również. Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego mówi, że:

Dozór uproszczony obejmuje sprawdzenie wszystkich dokumentów urządzenia – np. dziennika konserwacji, certyfikatów, licencji i deklaracji zgodności, instrukcji obsługi, protokołów montażu – czy są zgodne z obowiązującymi przepisami. Sprzęt podlegający pod ten rodzaj dozoru nie wymaga zgłoszenia do UDT, ale musi być konserwowany przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami.

Dozór ograniczony podczas eksploatacji polega na przeprowadzeniu badania odbiorczego, doraźnego (np. kontrolnego lub poawaryjnego) oraz sprawdzaniu dokumentów potwierdzających kwalifikacje osób obsługujących i konserwujących urządzenie.

Gdzie szukać rzetelnych informacji o wciągarkach linowych?

Przytoczona wyżej treść Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. to podstawa prawna dla wszelkich kwestii związanych z dozorem technicznym wciągarek i innych tego typu urządzeń. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwość dotyczące dozoru sprzętu do transportu bliskiego, rzetelnych informacji szukaj właśnie tam.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Z czego zrobić ściankę działową? Przegląd materiałów

Ścianki działowe to idealne rozwiązanie, gdy chcesz funkcjonalnie podzielić przestrzeń w domu lub mieszkaniu. Wybór materiału…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej

Sinizna drewna – dlaczego powstaje i jak ją zwalczyć?

Sinizna drewna to problem, który potrafi zepsuć wygląd i obniżyć wartość nawet najpiękniejszego kawałka drewna. Czym…

Czytaj więcej