Wciągarka a wyciągarka – nazwy podobne, ale inne przeznaczenie. Poznaj różnice!

Udostępnij

Zarówno wciągarki, jak też wyciągarki to niezwykle praktyczne narzędzia. Pozwolą przemieścić Ci nawet bardzo ciężkie obiekty. Współcześnie wiele gałęzi przemysłu nie potrafiłoby się bez nich obyć. Na czym polega różnica między tymi urządzeniami? Poznaj specyfikę obu rodzajów sprzętu!

Kettenzug und Seilwinde

Udostępnij

Zarówno wciągarki, jak też wyciągarki to niezwykle praktyczne narzędzia. Pozwolą przemieścić Ci nawet bardzo ciężkie obiekty. Współcześnie wiele gałęzi przemysłu nie potrafiłoby się bez nich obyć. Na czym polega różnica między tymi urządzeniami? Poznaj specyfikę obu rodzajów sprzętu!

Wciągarki i wyciągarki – trochę teorii

Oba urządzenia należą do grupy urządzeń transportu bliskiego UTB, czyli o ograniczonym zasięgu. Jedne i drugie stanowią odmianę dźwignicy prostej (a dokładnie cięgnika). Służą do podnoszenia lub przeciągania ładunków za pomocą cięgna linowego bądź łańcuchowego wraz z odpowiednim zaczepem. Najczęściej stosowany jest hak albo chwytnik elektromagnetyczny. Znajdują powszechne zastosowanie w branży budowlanej, przemyśle ciężkim, wydobywczym, transportowo-przeładunkowym, drzewnym i papierniczym, żegludze morskiej oraz innych gałęziach gospodarki. Cięgnik może być też zamontowany jako element innego urządzenia dźwignicowego, np. suwnicy.

Wciągarki do magazynu i na budowę

Praktyczne wciągarki umożliwiają transportowanie ciężarów pionowo do góry, ewentualnie poziomo i pionowo w jednej płaszczyźnie pionowej. Aby zwiększyć udźwig, należy zastosować specjalne zblocze. Zależnie od rodzaju napędu wyróżnia się wciągarki ręczne albo silnikowe, napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Istnieją też modele z napędem pneumatycznym bądź hydraulicznym.

Zarówno ręczne, jak i silnikowe używane są obok dźwigów, suwnic czy żurawi w budownictwie, jako sprzęt do obsługi studni, przy odwiertach, a także w zakładach produkcyjnych, halach magazynowych i na składowiskach. Skraca to czas procesów wytwórczych, ułatwia szereg czynności, podnosi też wydajność. Co istotne, zwiększa również bezpieczeństwo podczas pełnienia obowiązków służbowych. Doceniają je również mechanicy i rolnicy, ponieważ w szybki sposób można dzięki nim unieść przedmioty o rozmaitych kształtach.

Wyciągarki idealne na bezdroża

Wciągarki pracują w płaszczyźnie pionowej, a wyciągarki ciągną przedmiot poziomo (np. wyciągają pojazd zakopany w błocie lub śniegu). Oba typy maszyn mają ze sobą dużo wspólnego pod względem konstrukcji i sposobu działania. Znacząco różnią się jednak przeznaczeniem.

Terenowe wyciągarki linowe mogą być zamontowane na samochodzie i użyte niemal wszędzie z wykorzystaniem jakiegokolwiek elementu ukształtowania terenu (drzewo, kamień, przydrożny słup). Pozwalają wydostać auto z rowu, błota, piachu czy innego grząskiego podłoża. Dzięki nim postawisz je na kołach po dachowaniu lub przewróceniu na bok.

Dlatego stosowane są najchętniej właśnie w motoryzacji. Żaden przezorny kierowca rajdowy nie wyruszy na off-roadowy przejazd bez solidnej i niezawodnej wyciągarki. Nie służą jednak tylko do celów hobbystycznych. Na stałe wchodzą w skład wyposażenia lawet, wozów bojowych straży pożarnej, pojazdów policji i innych służb ratowniczych. Wykorzystują je również leśnicy oraz rolnicy. Są bowiem świetne do wyciągania zakopanych w grząskim gruncie maszyn roboczych i przeciągania ściętych pni drzew.

Wciągarki a wyciągarki – podsumowanie

Szukasz sprzętu, który usprawni pracę w magazynie? Być może kompletujesz wyposażenie warsztatu? Wciągarka to sprzęt dla Ciebie! Do najpopularniejszych typów należą obsługiwane ręcznie modele łańcuchowe (grzechotkowe) lub linowe z napędem silnikowym. Wybór zależy od potrzeb. Te ostatnie posiadają najczęściej możliwość poruszania się na suwnicach. Dzięki temu możesz przemieścić podniesiony towar na odległość. Sprawdzą się zatem świetnie np. podczas rozładunku z samochodów. Są wygodne w obsłudze, ponieważ zwykle kontroluje się je pilotem.

Jeżeli natomiast jesteś fanem off-roadu, żeglarstwa, na co dzień pracujesz w lesie lub przy uprawie roli, to zainteresuj się raczej wyciągarkami. Urządzenia te pomogą Ci wydobyć auto, które utknęło w rowie lub błocie. Sprawdzą się również, jeżeli ciągnik czy kombajn zakopał się w polu. Praktyczne wyciągarki przydadzą się też w przystaniach lub niewielkich stoczniach. Dzięki nim szybko wyciągniesz łódź na brzeg.

Jeśli zainteresował Cię temat dzisiejszego artykułu, ponieważ masz terenówkę, przeczytaj również poradnik: Wyciągarka a rajdy samochodowe. Dowiesz się z niego co to snorkel i do czego przyda Ci się lift-jack.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Silnik asynchroniczny do warsztatu – jak wybrać najlepszy napęd do maszyn?

Szukasz idealnego napędu do swoich maszyn warsztatowych? Silnik asynchroniczny może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.…

Czytaj więcej

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Rodzaje frezarek i ich zastosowanie w Twoim warsztacie

Frezarki to wszechstronne narzędzia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu – zarówno domowego, jak i profesjonalnego.…

Czytaj więcej