Rozkład pomieszczeń i stanowisk ma kluczowe znaczenie dla działania restauracji, kawiarni czy baru. Dobry układ sekcji w zakładzie gastronomicznym pozwala na sprawne przygotowywanie i wydawanie potraw czy napojów. Na co zwrócić uwagę przy projekcie lokalu?
Rozkład pomieszczeń i stanowisk ma kluczowe znaczenie dla działania restauracji, kawiarni czy baru. Dobry układ sekcji w zakładzie gastronomicznym pozwala na sprawne przygotowywanie i wydawanie potraw czy napojów. Na co zwrócić uwagę przy projekcie lokalu?
- Czym jest układ pomieszczeń lokalu gastronomicznego?
- Korzyści wynikające z prawidłowego układu pomieszczeń w restauracji, barze i kawiarni
- Jakie są obszary funkcjonalne zakładu gastronomicznego?
- Dział magazynowy
- Dział produkcyjny
- Dział ekspedycyjny
- Rozdzielnia kelnerska
- Zmywalnia naczyń konsumenckich
- Dział administracyjno-socjalny
- Dział handlowy
- Podsumowanie
Czym jest układ pomieszczeń lokalu gastronomicznego?
Układ funkcjonalny w zakładzie gastronomicznym to nic innego, jak podział przestrzeni. Określa, gdzie znajdą się poszczególne stanowiska pracy, w którym miejscu będą szykowane dania czy gdzie będzie przechowywana żywność.
Proces tworzenia układu funkcjonalnego zakładu gastronomicznego polega nie tylko na wyznaczeniu, w którym miejscu będą odbywać się dane czynności związane z działalnością lokalu. Istotne jest również to, żeby przemyśleć ciągi technologiczne. Profesjonalny projekt lokalu dobrze jest wpisać jako jeden z wydatków do biznesplanu restauracji lub biznesplanu kawiarni.
Korzyści wynikające z prawidłowego układu pomieszczeń w restauracji, barze i kawiarni
Jak wygląda optymalny rozkład pomieszczeń w zakładzie gastronomicznym? Powinien on docelowo polegać na:
- przepływie wszelkich składników, półproduktów i wreszcie gotowych potraw w jednym kierunku,
- takim ustaleniu ścieżek technologicznych, żeby nie przecinały się ze sobą tzw. drogi “brudne”, którymi transportuje się odpadki, naczynia do mycia czy surowce, z drogami “czystymi”, czyli tymi, które są przeznaczone dla półproduktów potrzebnych do przygotowania potraw, przenoszenia gotowych dań, umytych talerzy i sztućców,
- połączeniu ciągów komunikacyjnych w taki sposób, żeby proces produkcyjny przebiegał możliwie sprawnie, na przykład zlokalizowaniu stanowisk wstępnej obróbki warzyw czy mięsa blisko miejsca ich przechowywania.
Dlaczego warto przemyśleć układ pomieszczeń w lokalu gastronomicznym? Przede wszystkim, pozwoli to wydajnie pracować załodze. Kucharze, kelnerzy i osoby odpowiadające za mycie naczyń nie powinni sobie wchodzić w drogę. Pracownicy nie mają też być zmuszeni do ciągłego przemieszczania się z jednego końca kuchni na drugi.
Dobry układ ma umożliwiać działanie zgodnie z kolejnymi etapami przygotowywania potraw, od przyjęcia towaru na magazyn, przez wstępną obróbkę półproduktów (na przykład obieranie ziemniaków), właściwe gotowanie, po wydanie dania na salę.
Prawidłowy rozkład stanowisk i utworzenie dróg technologicznych sprawią, że potrawy będą przygotowywane szybciej. Ponadto, minimalizuje to ryzyko pomyłek czy nieszczęśliwych zdarzeń. Nikt nie wyleje sosu, myląc go z wodą, która posłużyła do namoczenia garnka. Kelner wracający z tacą brudnych naczyń nie wpadnie na kucharza niosącego gorącą pieczeń itd.
Układ jest też więc ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy. Istotne są ponadto względy sanitarne. Towary surowe nie powinny być mieszane z gotowymi potrawami, a odpadki leżeć obok czystych naczyń szykowanych na jedzenie.
Jakie są obszary funkcjonalne zakładu gastronomicznego?
Układ pomieszczeń w zakładzie gastronomicznym powinien pokrywać się z procesem produkcyjnym. Stanowiska można podzielić na związane z działaniami głównymi (zasadnicza obróbka, prowadząca do powstania potrawy), pomocniczymi (sprawdzanie i przenoszenie produktów, wstępne przygotowanie) oraz usługowymi (przechowywanie, przenoszenie, serwis, czyszczenie).
Rozkład restauracji, kawiarni czy baru można podzielić na następujące działy:
- magazynowy,
- produkcyjny,
- ekspedycyjny,
- administracyjno-socjalny,
- handlowy.
Czym charakteryzują się poszczególne pomieszczenia lokalu gastronomicznego? Jakie czynności powinny być wykonywane w każdym z nich i na jakim etapie produkcyjnym?
- Garnek ze stali nierdzewnej – 106 l – pokrywka 629,00 zł
- Zmywarka do naczyń – 6600 W – Royal Catering – zmywarka podblatowa 5 699,00 zł
- Stół narożny ze stali nierdzewnej – ECO – 90 x 70 cm – 300 kg – rant – Royal Catering 1 049,00 zł
- Stół roboczy ze stali nierdzewnej – ECO – 200 x 60 cm – 195 kg – rant – Royal Catering 1 149,00 zł
Dział magazynowy
Jak podpowiada nazwa, dział magazynowy to miejsce, w którym trzymane są wszelkie produkty potrzebne do prowadzenia działalności gastronomicznej. Z pomieszczenia można wydzielić tzw. przedmagazyn, w którym przyjmuje się dostawy oraz weryfikuje się ich zgodność z zamówieniem czy sprawdza jakość towarów.
Dział przechowywania w lokalu powinien składać się z magazynu gastronomicznego (żywnościowego) oraz gospodarczego. Ten pierwszy może być dodatkowo podzielony na cześć chłodzoną i niechłodzoną. W magazynie żywnościowym przechowuje się surowce roślinne i zwierzęce, półprodukty czy gotowe wyroby, wszelkie składniki konieczne do szykowania potraw.
Magazyn gospodarczy to miejsce przeznaczone na trzymanie wszystkiego, co nie jest żywnością. Mogą to być środki czystości, ubrania robocze dla personelu, opakowania itp.
Dział produkcyjny
Dział produkcyjny ma dla układu pomieszczeń w zakładzie gastronomicznym znaczenie kluczowe. Jest miejscem, w którym znajduje się wyposażenie kuchni. W tym pomieszczeniu lub pomieszczeniach powstają dania, które są wydawane na salę.
W obrębie działu dobrze jest wydzielić osobne sekcje, związane z konkretnymi etapami procesu produkcyjnego. Dział przygotowawczy “brudny” jest miejscem do obróbki wstępnej. W tym pomieszczeniu lub wyznaczonym fragmencie kuchni rozmraża się mięso, czyści ryby, myje i obiera warzywa, czyli szykuje się składniki. W przygotowalni “czystej” formuje się, sieka czy mieli obrobione uprzednio produkty “brudne”.
Samą kuchnię właściwą można podzielić, w zależności od profilu działalności lokalu gastronomicznego, na ciepłą i zimną. Nie ma to nic wspólnego z temperaturą pomieszczenia. W kuchni ciepłej szykowane są potrawy gorące, zaś w zimnej wszelkiego rodzaju przekąski i dania główne podawane bez podgrzewania.
Ponadto, w dziale produkcyjnym może się znaleźć osobne miejsce na pracownię cukierniczą i wytworów mącznych. W ramach sekcji kuchennej można też wydzielić podręczny magazynek czy stanowisko do mycia naczyń kuchennych.
Ważną kwestią jest to, żeby wykreować odpowiedni szlak produkcyjny. Działy przygotowawcze dobrze jest zlokalizować przy magazynie, a kuchnia ciepła i zimna może łączyć się z działem ekspedycyjnym.
Dział ekspedycyjny
Dział ekspedycyjny może się składać z dwóch osobnych sekcji. Pierwszą z nich jest rozdzielnia kelnerska bądź bufet, jeżeli mowa o lokalu samoobsługowym. Drugą jest zmywalnia naczyń konsumenckich.
Rozdzielnia kelnerska
Rozdzielnia kelnerska jest lokalizacją łączącą kuchnię z salą dla klientów. Kelnerki i kelnerzy odbierają stąd dania, które mają trafiać na stoły. Przez rozdzielnię prowadzi też ścieżka zwrotu brudnych naczyń. Jeżeli jest to możliwe, powinno oddzielać się drogę technologiczną “czystą” od ciągu komunikacyjnego “brudnego”. Najlepiej będzie, jeśli ruch będzie odbywał się w jedną stronę: pierwszymi drzwiami obsługa wynosi jedzenie z kuchni, a drugimi wraca z naczyniami do mycia.
Zmywalnia naczyń konsumenckich
Zmywalnia może łączyć się z rozdzielnią kelnerską i przyjmować rzeczy do czyszczenia od obsługi sali. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie stołu sortowniczego lub okienka, żeby kelnerzy nie musieli wchodzić do pomieszczenia, tylko zostawić naczynia i wrócić do innych zdań.
W samej zmywalni można wydzielić strefę na naczynia brudne oraz czyste, które mają zostać przeniesione do szaf czy innego miejsca służącego do przechowywania talerzy, sztućców czy szklanek. W lokalach samoobsługowych klienci mogą oddawać naczynia przez okienko lub zostawiać tacę na wózku.
-
Umywalka – armatura – stal nierdzewna – wysoki rant
629,00 zł569,00 zł - Bateria kuchenna z prysznicem – chromowany mosiądz – wąż 1000 mm – wylewka 255 mm
- Zmywarka do naczyń – 6600 W – Royal Catering – zmywarka podblatowa 7 199,00 zł
- Zmywarka do naczyń – 6600 W – Royal Catering – zmywarka podblatowa 5 699,00 zł
Dział administracyjno-socjalny
W układzie pomieszczeń zakładu gastronomicznego, dział administracyjno-socjalny jest miejscem wydzielonym dla personelu. W tej sekcji lokalu mogą się znaleźć toalety i natryski, biura czy pokoje socjalne. Pracownicy mają mieć do dyspozycji szatnię z szafkami. Załoga nie powinna wchodzić do przestrzeni produkcyjnej bez uprzedniego przebrania się w odzież roboczą. W tym miejscu warto przypomnieć, że osoby pracujące w zakładzie gastronomicznym, które mają kontakt z żywnością, muszą mieć ważną książeczkę sanepidowską.
Dział handlowy
Dział handlowy jest przestrzenią kontaktu obsługi z klientami. Może składać się z sali dla gości, pomieszczeń sanitarnych dla klientów, przedsionka czy korytarza. Może się w nim znaleźć także bar, który może być miejscem wydawania posiłków czy przygotowywania napojów.
Dodatkowymi sekcjami działu handlowego mogą być bufet oraz magazyn lub aneks pomocniczy. Ważną kwestią jest takie dopasowanie przestrzeni, w tym ustawienie stołów i krzeseł, żeby ruch na sali odbywał się swobodnie, a ścieżki komunikacyjne dla klientów i personelu nie kolidowały ze sobą.
Podsumowanie
Układ funkcjonalny zakładu gastronomicznego ma bezpośredni wpływ na codzienną pracę lokalu. Prawidłowy rozkład sekcji przyczyni się do szybszego wydawania posiłków gościom oraz pozwoli uniknąć strat wynikających z błędów.
Rozkład warto stosować bez względu na typ działalności gastronomicznej. Właściwy projekt można z powodzeniem dopisać na przykład do listy 10 złotych zasad przy zakładaniu własnego foodtrucka. Nawet w mikroskali reguły wdrażania układu funkcjonalnego mogą poprawić proces produkcyjny. Nad ciągami komunikacyjnymi i rozmieszczeniem stref warto się też zastanowić, gdy myśli się o tym, jak założyć własną firmę cateringową.
Materiały źródłowe:
Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
Prowadzisz bar, restaurację lub małe bistro? Zapraszamy na kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Razem z Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, radzimy, jak mierzyć się z wyzwaniami w branży gastronomicznej. Na Chef’s Gear Polska znajdziesz też testy sprzętu oraz przepisy.
Szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie z branży gastro? Podrzuć nam pomysł na odcinek: [email protected].
Udostępnij