Trening EMS, czyli elektrycznej stymulacji mięśniowej, zdobywa współcześnie dużą popularność. Jedni traktują go jako podstawową formę aktywności, a dla innych pozostaje uzupełnieniem tradycyjnych ćwiczeń. Czym właściwie jest trening z impulsami elektrycznymi i czy ma dużą skuteczność? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Trening EMS, czyli elektrycznej stymulacji mięśniowej, zdobywa współcześnie dużą popularność. Jedni traktują go jako podstawową formę aktywności, a dla innych pozostaje uzupełnieniem tradycyjnych ćwiczeń. Czym właściwie jest trening z impulsami elektrycznymi i czy ma dużą skuteczność? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Czym jest trening EMS?
Aby zrozumieć, czym jest trening z elektrodami EMS (Electrical Muscle Stimulation), należy cofnąć się do przełomu lat 50. i 60. XX w. Radzieccy naukowcy wpadli wówczas na pomysł praktycznego wykorzystania zjawiska kurczenia się mięśni pod wpływem impulsów elektrycznych. W wyniku wielu badań i eksperymentów udało im się uzyskać zdumiewające efekty. U sportowców, których mięśnie poddawano regularnemu działaniu elektrostymulacji, zaobserwowano bardzo duże przyrosty muskulatury oraz zwiększenie siły. Niektórzy po pewnym czasie byli w stanie podnieść ciężary większe nawet o 40%!
Maszyny do elektrostymulacji bardzo szybko zaczęto wykorzystywać więc w elitarnym sporcie oraz medycynie. Sprawdzają się zwłaszcza podczas zabiegów fizjoterapeutycznych, a także rehabilitacyjnych u osób, które mają problemy z wykonywaniem tradycyjnych ćwiczeń. Dzięki specjalnym elektrodom można bowiem zmusić mięśnie do skurczy i zmian naprężenia większych nawet o 30%. Dodatkowo wygodnie jest aktywować pojedyncze grupy mięśniowe.
Dzisiaj w większości dużych i średnich miast bez problemu znajdziemy kluby fitness, które oferują trening pod napięciem elektrycznym.
Jakie efekty daje trening elektrostymulacją?
Jak już wcześniej wspomniano, ćwiczenia EMS pozwalają na osiągnięcie zwiększonej siły mięśni oraz ich masy. Dodatkową zaletą jest fakt, że organizm zmuszony do wysiłku za pomocą elektrostymulacji spala bardzo dużo kalorii. W związku z tym, że istnieją plany treningowe oparte niemal wyłącznie na pobudzaniu mięśni impulsami (z dodatkiem mało skomplikowanych ćwiczeń fizycznych), metoda ta zyskała uznanie u marzących o niemal bezwysiłkowej utracie zbędnych kilogramów. Trening z elektrostymulacją jest bowiem możliwy do przeprowadzenia nawet u osoby dotychczas bardzo mało aktywnej fizycznie. Ocenia się, że w przypadku regularnych i prawidłowo przeprowadzonych sesji spadek wagi postępuje nawet 3 razy szybciej niż w przypadku tradycyjnych ćwiczeń. Z tego powodu również trening na rzeźbę może być z powodzeniem uzupełniony o użycie elektrostymulatorów.
Trening EMS zalecany jest sportowcom, u których stanowi on rozszerzenie ćwiczeń na siłowni oraz tradycyjnych treningów. Cenią go zwłaszcza piłkarze, siatkarze, koszykarze, triathloniści i osoby zajmujące się sportami walki. Wykorzystują oni sztuczne impulsy elektryczne, aby dostarczyć organizmowi dodatkowych bodźców. U wyczynowych sportowców takie działania są po pewnym czasie wręcz niezbędne, ponieważ po osiągnięciu bardzo wysokiego poziomu zaawansowania o każdy, nawet minimalny progres, bywa bardzo trudno. Również kulturyści mający problem z rozwojem problematycznej dla nich partii są w stanie podnieść efektywność tradycyjnego ćwiczenia na biceps czy przedramię, wykorzystując dodatkową stymulację elektrodami.
Podsumowując, trening EMS posiada wiele zalet. Należą do nich:
- zwiększenie masy mięśniowej,
- progres wytrzymałości i siły mięśni,
- utrata tkanki tłuszczowej,
- odciążenie układu stawowego i kostnego,
- możliwość aktywizacji trudnych do ćwiczenia mięśni głębokich (np. położonych wzdłuż kręgosłupa),
- rehabilitacja osób leżących i mających problemy ruchowe (np. po wypadkach, z uszkodzonymi stawami czy więzadłami),
- krótki czas trwania treningu (sesja trwająca 30 minut odpowiada 1,5-godzinnemu treningowi),
- niska kontuzjogenność,
- uniwersalność – trening jest odpowiedni niemal dla każdego.
Pomimo wskazanych profitów, jakie niesie ze sobą trening elektrostymulujacy mięśnie, jak zawsze należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia efektów ubocznych. Bardzo rzadko zdarzają się wynikające z błędów obsługi oraz wad sprzętu wypadki związane z delikatnym oparzeniem skóry elektrodami. Do innych problemów może dojść w przypadku zaniechania normalnej aktywności fizycznej i skupieniu się jedynie na pobudzaniu mięśni za pomocą elektrod. Na skutek takich treningów inne układy – np. nerwowy, sercowo-naczyniowy czy kostny – nie będą nadążać za rozwojem muskulatury. W efekcie po pewnym czasie mogą pojawić się problemy z zachowaniem równowagi, a także np. zwichnięcia stawów czy różne niedogodności neurologiczne (drętwienia, mrowienia).
Trening pod prądem nie jest również wskazany u osób cierpiących na padaczkę, mających różne zaburzenia psychiczne, powikłania cukrzycowe czy ciężkie choroby serca. W przypadku problemów ze zdrowiem należy zatem zasięgnąć porady lekarza, który oceni, czy ćwiczenia będą dla nas bezpieczne. Ze względu na zauważalne przyrosty masy mięśniowej aktywności elektrostymulacyjne nie są zalecane też osobom ćwiczącym trening funkcjonalny.
Niezbędny sprzęt do EMS
Obecnie istnieje mnóstwo urządzeń umożliwiających pobudzanie mięśni za pomocą elektrostymulacji. Pierwsze sprzęty tego typu miały wygląd konsoli, do której podłączano na kablach elektrody przyklejane na ciało. Obecnie są one wciąż szeroko stosowane w gabinetach rehabilitacyjnych, ośrodkach sportowych czy niektórych siłowniach.
Najnowocześniejsze systemy do treningów EMS różnią się od powyższych tym, że są bezprzewodowe. Obsługa odbywa się za pomocą panelu z wyświetlaczem, na którym ustawia się odpowiedni stopień natężenia stymulacji. Osoba ćwiczące ubrana jest natomiast w specjalny kombinezon EMS lub kamizelkę czy opaski z bezprzewodowymi elektrodami. Dzięki zapinanym pasom o różnej szerokości możliwe są np. kompleksowe ćwiczenia na ramiona. Urządzenia tego typu mają tę zaletę, że nie krępują zanadto ruchów. Dodatkowo z jednej konsoli może korzystać kilka osób jednocześnie.
Alternatywy do treningu elektrostymulacją
Uzupełnieniem lub nawet alternatywą treningu EMS może być stymulacja prądami TENS. Używa się ich głównie w leczeniu stanów chorobowych, ponieważ działają one bezpośrednio na układ nerwowy. Pomagają niwelować dokuczliwe bóle, gdyż pobudzają nerwy do pracy, a także likwidują napięcia i przykurcze mięśniowe. Za ich pomocą da się również poprawić ukrwienie mięśni, co może mieć korzystny wpływ u sportowców.
Warto przy tym zaznaczyć, że ciało pobudzane za pomocą prądu wymaga rozciągania i rozluźnienia. Świetnie sprawdzą się do tego zarówno zabiegi wykonywane przez fizjoterapeutów, jak i elektryczne urządzenia do masażu czy nawet kąpiele z bąbelkami, czyli jacuzzi (zobacz: jacuzzi dmuchane).
Przyrządy, które zastąpią sprzęt do EMS
Wadą profesjonalnych urządzeń elektrostymulujących jest ich wysoka cena. Dlatego rzadko używane są przez osoby prywatne do treningu EMS w domu. Wysoki jest również koszt zajęć w klubie fitness, bo obecnie sięga on ok. 150 zł za standardową półgodzinną sesję.
Rozwiązaniem może być w tym przypadku zakup domowych elektrostymulatorów nakładanych na poszczególne partie mięśniowe (izolowane ćwiczenia na nogi, brzuch czy pośladki). W porównaniu do profesjonalnych urządzeń mają one jednak zmniejszoną liczbę elektrod (zwykle tylko 4 wobec całych pasów z ich szeregiem), dlatego ich skuteczność nie jest duża. Zwłaszcza efekt spalania tłuszczu nie będzie zbyt wielki. Jednak i one dadzą mięśniom dodatkowy impuls do rozwoju, mogą więc być używane jako ciekawe urozmaicenie tradycyjnego treningu. Przydatny do niego będzie sprzęt do ćwiczeń wytrzymałościowych, czyli wszelkiego rodzaju atlasy, bieżnie, rowery stacjonarne lub urządzenia typu wioślarze.
Trening EMS – podsumowanie
Ze względu na szybkość efektów treningu EMS (zauważalne są już po 4-6 tygodniach), staje się on obecnie bardzo popularny. Podczas wyboru klubu fitness należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim podstawą jest opieka wykwalifikowanego trenera EMS, który dopasuje ćwiczenia do naszych możliwości, w prawidłowy sposób dobierze elektrody i je umieści na ciele. Jeżeli na zajęciach używany jest strój EMS, to kombinezon elektryczny do ćwiczeń powinien być dobrze dopasowany. W żadnym wypadku nie może pozostawać zbyt luźny. Ważna jest też odpowiednia długość treningu (maks. 0,5 h) oraz częstotliwość. Z reguły bowiem ćwiczenia pod prądem wymagają niższej intensywności i wystarczają 2 treningi w tygodniu, a nawet jeden raz, jeśli chodzi o osoby początkujące.
Jeżeli zainteresował Cię temat powyższego poradnika, przeczytaj również inne nasze artykuły. Dowiesz się z nich m.in. czym jest trening split oraz czym trening aerobowy różni się od beztlenowego.
Udostępnij