Telewizor na ścianie – jak go zamontować?

Udostępnij

Telewizory od lat są stałymi elementami wystroju nie tylko naszych salonów, ale i pokoi hotelowych, restauracji czy nawet poczekalni. Wraz z pojawieniem się płaskich modeli, zrodziła się też moda na wieszanie telewizorów na ścianie. Ty też możesz to zrobić! Wystarczy, że przeczytasz nasz artykuł, w którym doradzamy, jak zamontować TV na ścianie.

Wie befestige ich den Fernseher an der Wand

Udostępnij

Telewizory od lat są stałymi elementami wystroju nie tylko naszych salonów, ale i pokoi hotelowych, restauracji czy nawet poczekalni. Wraz z pojawieniem się płaskich modeli, zrodziła się też moda na wieszanie telewizorów na ścianie. Ty też możesz to zrobić! Wystarczy, że przeczytasz nasz artykuł, w którym doradzamy, jak zamontować TV na ścianie.

Dlaczego warto zawiesić telewizor na ścianie

Kiedy w naszych domach królowały toporne telewizory kineskopowe, nikt nie myślał o tym, żeby wieszać je na ścianach. Stawiano je na specjalnych stolikach RTV lub szafkach, które stanowiły centralny punkt salonu. Przez to zabierały cenne miejsce, co było wyjątkowo uciążliwe w małych pokojach.

Mimo że nadal są osoby, które wolą stawiać płaskie telewizory na takich meblach, to coraz większe grono decyduje się na montaż TV na ścianie. Głównym argumentem jest właśnie oszczędność miejsca w pomieszczeniach. Dotyczy to zarówno prywatnych domów, jak i np. lokali gastronomicznych typu bary czy puby sportowe, gdzie szafki RTV zajmowałyby miejsce na kolejne stoliki dla klientów.

Kolejnym plusem zawieszenia telewizora na ścianie jest wygoda podczas oglądania. Możesz go powiesić na wysokości odpowiadającej Twoim preferencjom (więcej w tym temacie w dalszej części artykułu). Nie jesteś bowiem ograniczony wysokością blatu, na którym postawiłbyś TV.

Na jakiej wysokości zamontować telewizor na ścianie

Kwestia, na jakiej wysokości zamontować telewizor może z początku wydawać się dość prosta, jednak warto się nad nią pochylić, bo od niej zależy nie tylko Twoja wygoda, ale i zdrowie! Jeżeli powiesisz urządzenie za wysoko, to będziesz musiał zadzierać głowę podczas oglądania. Z kolei w przypadku zbyt niskiego umiejscowienia spowoduje, że zaczniesz się pochylać, co może skutkować bólem karku i pleców. Jak wysoko zamontować więc telewizor?

Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest pozycja osoby oglądającej. W salonie większość ludzi podczas seansu zwykle siedzi na kanapie lub fotelu. Dlatego najlepiej będzie jeśli zamontujesz telewizor tak, aby jego środek znajdował się na linii wzroku oglądającego. Pamiętaj jednak, że musisz uwzględnić pozycje wszystkich domowników, a więc konieczne będzie uśrednienie wysokości. W związku z tym większość osób decyduje się na montaż TV na ścianie na wysokości 100-110 cm od podłogi.

W przypadku odbiorników o większej przekątnej, czyli ponad 55”, warto zawiesić telewizor nieco wyżej. Dokładniej mówiąc: niech dolna krawędź znajduje się na wysokości Twojego wzroku. Nie wpłynie to negatywnie na komfort oglądania, a ponadto pozwoli dostrzec obraz z wielu punktów pokoju.

Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku sypialni, gdzie przeważnie na ekran patrzy się, leżąc wygodnie w łóżku. W związku z tym telewizor na ścianie powinien być zawieszony nieco wyżej, ok. 30 cm ponad linią wzroku. Dodatkowo warto rozważyć zakup regulowanego uchwytu, w którym można zmienić zarówno wysokość ekranu, jak i jego kąt nachylenia.

Oczywiście są sytuacje, które wręcz wymagają zawieszenia telewizora naprawdę wysoko, tak aby obraz był widoczny dla każdego w pomieszczeniu. Doskonałym przykładem może być biuro na czas prezentacji. Warto wówczas zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie biura, które ułatwi prowadzenie spotkań.

Bardzo ważną kwestią podczas montażu telewizora na ścianie jest odległość między odbiornikiem a osobą oglądającą. Przyjmuje się, że minimalnie powinna ona wynosić dwukrotność szerokości TV. Jednak wartość ta może okazać się niedokładna, zwłaszcza biorąc pod uwagę różną rozdzielczość odbiorników. Wówczas najlepiej uwzględnić przekątną ekranów. Dla telewizorów 4K na każdy cal przekątnej powinny przypadać ok. 2 cm odległości, z kolei dla modeli Full HD 4 cm na cal.

Na jakiej ścianie montować telewizor

Ściana ścianie nie równa, przez co może okazać się, że w wybranym przez Ciebie miejscu nie ma mowy o montażu telewizora. Gdzie zatem możesz zawiesić swoje TV?

Najlepsza będzie solidna ściana z cegły. Znosi ona bardzo duże obciążenia oraz daje pewność, że śruby montażowe nie wypadną po zainstalowaniu odbiornika. Konieczne jest jednak wywiercenie otworów za pomocą wiertarki z wiertłem do cegieł i dobranie odpowiednich kołków ze śrubami. Długość tych drugich zależy od wagi telewizora. Modele ważące do 30 kg możesz zawiesić na kołkach uniwersalnych, z kolei do cięższych lepiej zastosować kołki ramowe 65 cali.

A co z płytą gipsowo-kartonową? Jak powiesić telewizor na ścianie z regipsu? Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Płyty gipsowo-kartonowe mają znacznie mniejszą odporność na obciążenia niż cegła czy pustak. Dlatego odradza się wieszanie na nich telewizorów. Możesz to zrobić, ale konieczne jest zastosowanie specjalnego wzmocnienia umieszczanego pod płytą. Najlepiej będzie, jeśli uwzględnisz taki element już na etapie projektowania pomieszczenia, kiedy możesz w łatwy sposób przystosować regips do montażu TV na ścianie.

Uchwyty do telewizora

Jednym ze sposobów na zawieszenie odbiorników jest zdecydowanie się na uchwyty do monitorów lub telewizorów. Znacząco ułatwiają one montaż całości do ściany, a niektóre modele mają dodatkowo możliwość odchylania ekranu w różnych płaszczyznach.

Jak wybrać uchwyt do telewizora?

Wybierając uchwyt do telewizora, musisz zwrócić uwagę na szereg atrybutów. Jednym z głównych jest dopuszczalny rozmiar TV oraz jego waga. Ważne jest, żeby nie przekraczać wartości, o których informuje producent. W przeciwnym wypadku Twój odbiornik zamiast na ścianie wyląduje na podłodze.

Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest kompatybilność płyty montażowej wieszaka z telewizorem. Obecnie większość zarówno uchwytów, jak i TV są projektowane zgodnie ze standardem VESA (Video Electronics Standards Association), czyli oznaczeniem informującym o rozstawie śrub. Na rynku masz różne rodzaje wieszaków z tym standardem, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego. Zwykle informacja na ten temat jest zawarta w specyfikacji technicznej telewizora. Jeżeli jej nie ma, musisz zmierzyć odległość otworów montażowych. Zacznij od określenia, ile centymetrów jest między górnym i dolnym otworem, a następnie lewym i prawym.

Montaż uchwytu do telewizora

Kupiłeś już uchwyt do swojego telewizora. Przyszła pora na jego instalację. Zakładając, że wybrałeś już miejsce, doprowadziłeś kable i będziesz montował TV na ścianie z cegieł, będziesz potrzebować następujących narzędzi i akcesoriów:

Jak już wspominaliśmy, dobór kołków rozporowych zależy od wielkości telewizora i jego wagi. Do modeli o przekątnej 55” wystarczą uniwersalne, a większe wymagają dłuższych kołków (np. 65 cali).

W pierwszej kolejności ołówkiem zaznacz, w którym miejscu na ścianie będzie znajdować się środek ekranu. Następnie przyłóż uchwyt do tego punktu i za pomocą poziomicy wyrównaj jego położenie. Gdy już to zrobisz, ołówkiem wyrysuj miejsca na otwory montażowe. Za pomocą wiertarki wywierć otwory na kołki. Wbij je delikatnie, żeby ich nie uszkodzić. Po raz kolejny przyłóż uchwyt i przykręć go śrubami z założonymi podkładkami. Dla pewności sprawdź, czy wieszak ma odpowiedni poziom. Jeśli wszystko się zgadza, możesz powiesić telewizor na ścianie, podłączyć wszystkie kable i zacząć oglądać swoje ulubione programy.

Montaż telewizora bez uchwytu

Uchwyty do telewizorów to z pewnością bardzo wygodne rozwiązanie. Niestety może okazać się, że akurat nie ma modelu ze standardem VESA pasującego do Twojego odbiornika. Czy jesteś wówczas skazany na postawienie odbiornika na szafce RTV? Niekoniecznie.

Istnieje sposób na zawieszenie telewizora na ścianie bez użycia specjalnego uchwytu. Potrzebujesz za to listew stosowanych do montażu szafek ściennych. Ponadto przydadzą się:

Listwę montażową przetnij na dwa kawałki. Pierwszy powinien być nieco dłuższy niż odległość między górnymi otworami znajdującymi się na obudowie telewizora. Drugi fragment z kolei przytnij na długość nieprzekraczającą szerokości całego odbiornika. Krótszy kawałek listwy możesz już przykręcić z tyłu telewizora bliżej jego górnej krawędzi.

Po wybraniu miejsca na ścianie przyłóż do niego dłuższy fragment i wyrównaj za pomocą poziomnicy. Następnie ołówkiem zaznacz miejsca na otwory montażowe. Powinny one znajdować się w odległości ok. 15 cm od siebie. Teraz możesz przystąpić do wywiercania otworów. Gdy już to zrobisz, osadź kołki i korzystając ze śrub, podkładek oraz klucza nasadowego przykręć listwę. Ostatnim krokiem jest instalacja telewizora wraz z podłączeniem wszystkich kabli.

Jak zamontować telewizor na ścianie – podsumowanie

Montaż telewizora na ścianie jest zadaniem stosunkowo prostym. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni uchwyt i mieć pewność, że ściana, na której zawiśnie TV, się do tego nadaje. Do wykonania reszty prac nie potrzebujesz pomocy specjalisty, więc możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy. Pamiętaj jednak, aby dokładnie skontrolować czy wszystkie śruby są dokręcone. Nie chcesz chyba, aby telewizor nagle spadł podczas seansu?

Jeżeli Twój dom stał się nie tylko miejscem odpoczynku, ale i pracy, to zachęcamy do przeczytania naszego kolejnego artykułu, dzięki któremu przejdziesz na home office. Dowiesz się z niego, jak urządzić domowe biuro!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej