Szorowarka do podłóg – jak ją wybrać? Kluczowe parametry i zastosowanie

Udostępnij

Mycie podłóg w pomieszczeniach o wielkim metrażu musi charakteryzować się przede wszystkim dużą wydajnością. Dlatego profesjonalna szorowarka jest niezastąpiona w sklepach, centrach handlowych, halach produkcyjnych i magazynach. W dzisiejszym artykule przedstawiamy rodzaje sprzętu i parametry, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem.

Bodenwäscher

Udostępnij

Mycie podłóg w pomieszczeniach o wielkim metrażu musi charakteryzować się przede wszystkim dużą wydajnością. Dlatego profesjonalna szorowarka jest niezastąpiona w sklepach, centrach handlowych, halach produkcyjnych i magazynach. W dzisiejszym artykule przedstawiamy rodzaje sprzętu i parametry, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem.

Rodzaje szorowarek do podłóg

Zanim przejdziemy do opisu konkretnych rodzajów szorowarek, przybliżmy definicję urządzenia. Jest to sprzęt przeznaczony do szorowania podłóg jednotarczowy bez układu odsysania. Posiada okrągłe szczotki (lub szczotkę), napędzane silnikiem umieszczonym pod obudową maszyny.

Szorowarka do podłóg jednotarczowa nie osusza powierzchni. Sprzęt czyszcząco-osuszający różni się budową i stanowi nieco inny segment produktów. Mając na wyposażeniu samą szorowarkę należy dokupić jeszcze odkurzacz zbierający wodę.

Ogólnie szorowarki dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:

Rodzaj zasilania nie ma wpływu na skuteczność działania. W każdym przypadku napęd wprawia w ruch obrotowy głowicę szorującą wyposażoną w szczotkę, która styka się z podłogą. Na obsługę mogą wpływać takie różnice jak np. wielkość lub materiał wykonania szczotek, ale główna zasada jest identyczna.

A może szorowarka walcowa?

Rozwiązanie o innej konstrukcji stanowi szorowarka walcowa. Jak wskazuje nazwa, zamiast tarczy ze szczotką maszyna ma walec. Charakteryzuje się podobną wydajnością, co jej tradycyjne odpowiedniki. Niektórzy producenci oferują rozbudowane wersje z dodatkowymi szczotkami przeznaczonymi np. do dywanów/wykładzin dywanowych, a nawet schodów ruchomych. Na ogół szorowarki walcowe wykorzystuje się do czyszczenia takich samych rodzajów podłóg jak modele tarczowe.

Zastosowanie maszyn do mycia podłóg

Bez szorowarki trudno wyobrazić sobie efektywne, gruntowne mycie podłóg w dużych pomieszczeniach, gdzie praca z mopem nie wystarcza, np. hotelach, sklepach, biurach, szkołach, centrach handlowych, apartamentowcach, muzeach, galeriach sztuki, halach dworców, lotnisk, zakładach produkcyjnych, magazynach i innych miejscach.

Jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć firmę sprzątającą i wstępnie planujesz jej wyposażenie, musisz liczyć się z koniecznością zakupu uniwersalnego sprzętu, który da sobie radę z czyszczeniem różnych rodzajów podłóg, np. drewnianych, kamiennych czy dywanowych. Zawsze warto kierować się zaleceniami producenta dotyczącymi danego modelu, ale również zaopatrzyć się w różne akcesoria, które opisujemy w kolejnych częściach poradnika.

O ile każda szorowarka czy maszyna do mycia podłóg powinna poradzić sobie we wnętrzach, o tyle sprzątanie na zewnątrz może wymagać użycia innego sprzętu. Z naszego kolejnego wpisu dowiesz się, czym wyczyścić kostkę brukową.

Myjka do podłóg przemysłowych – najważniejsze parametry

Jak powiedzieliśmy wcześniej, szorowarka musi charakteryzować się przede wszystkim znaczną wydajnością. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na szerokość roboczą, aby pasowała do wielkości czyszczonych powierzchni. Szorowarka do podłóg przeznaczona do użycia np. w halach produkcyjnych może nie sprawdzić się w mniejszych pomieszczeniach takich jak sklepy. Ponadto prawdopodobnie okaże się trudna w manewrowaniu. Standardowa szerokość robocza wynosi zwykle od 16 do 18 cali. Przeważnie producenci podają metraż, do którego najlepiej nadaje się sprzęt.

Co jeszcze jest ważne w wyborze szorowarki i myjki do podłóg przemysłowych? Oto najważniejsze parametry:

Maszyny myjące podłogi – niezbędne akcesoria

Znając istotne parametry, warto zapoznać się z akcesoriami, które także mają wpływ na wydajność pracy, a nawet umożliwiają wykonanie pewnych zadań. Do najważniejszych należą:

Maszyna do mycia podłóg domowa

Szorowarka to niezastąpiony sprzęt w miejscach użytku publicznego o dużym metrażu. Bez wątpienia usprawnia oraz ułatwia mycie podłóg w salach sportowych, sklepach, magazynach itp. A co zrobić, jeśli chcesz osiągnąć taką samą wydajność sprzątania w domu? Myjka do podłóg także jest dla Ciebie!

Maszyna do mycia podłóg domowa w przeciwieństwie do przemysłowych ma mniejsze gabaryty. Szerokość czyszczenia wynosząca np. 30 cm będzie wystarczająca do posprzątania takich pomieszczeń jak kuchnia. Niewielka głowica robocza pozwala sięgnąć do trudno dostępnych miejsc, np. pod meble. Dobrze, jeśli sprzęt posiada również funkcję osuszania powierzchni (praca na mokro). Z jego wielkością łączy się pojemność zbiorników na roztwór do mycia i brudną wodę. Pierwszy mieszczący niecałe 3 l w zupełności wystarczy do domowego metrażu. Drugi o pojemności ponad 5 l sprawia, że nie trzeba przerywać sprzątania, aby go opróżnić. W prywatnym użytku zdadzą egzamin modele zasilane z sieci przez kabel.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej

Czyszczenie rynien przed zimą – niezbędne zabezpieczenie dachu

Czyste rynny to podstawa utrzymania domu w dobrym stanie – chronią przed wilgocią, zniszczeniami elewacji i…

Czytaj więcej

Do czego służy i jak działa autoklaw?

Autoklaw to urządzenie niezbędne w miejscach, gdzie wymagana jest pełna sterylność narzędzi i materiałów – od…

Czytaj więcej