Sprzęt uniwersalny czy profesjonalny? Jakie noże kuchenne są najbardziej przydatne?

Udostępnij

Noże wysokiej jakości są drogie. Są one jednak podstawą każdej dobrze wyposażonej kuchni. Oszczędzanie na zakupie, a zarazem godzenie się na pracę gorszymi lub tępymi nożami kuchennymi może odebrać całą przyjemność z gotowania. Pod uwagę należy wziąć trzy rodzaje noży, aby móc profesjonalnie przygotować jakikolwiek kulinarny specjał. Ujawniamy, na jakie noże należy zwrócić szczególną uwagę oraz jak o nie dbać.

Udostępnij

Noże wysokiej jakości są drogie. Są one jednak podstawą każdej dobrze wyposażonej kuchni. Oszczędzanie na zakupie, a zarazem godzenie się na pracę gorszymi lub tępymi nożami kuchennymi może odebrać całą przyjemność z gotowania. Pod uwagę należy wziąć trzy rodzaje noży, aby móc profesjonalnie przygotować jakikolwiek kulinarny specjał. Ujawniamy, na jakie noże należy zwrócić szczególną uwagę oraz jak o nie dbać.

Rodzaje noży kuchennych – na pierwszy ogień klasyka

Najważniejszym przyrządem w każdej kuchni jest nóż znany powszechnie jako nóż szefa kuchni. Można go używać na wiele sposobów. Jest odpowiedni zarówno do mięs, jak i do ryb czy warzyw. Dzięki długiemu prostemu ostrzu nawet duże i twarde składniki można pokroić kilkoma pociągnięciami. Cieńsza część noża jest idealna do prostych zadań, takich jak krojenie cebuli. Nóż ten można prowadzić wzdłuż kości podczas krojenia mięsa, co umożliwia szybką i bezpieczną obróbkę. Ostrza noży kuchennych mają zazwyczaj 20 cm długości. Istnieją też mniejsze wersje, z których częściej korzystają kobiety, ponieważ lepiej leżą w dłoni. Dłuższe noże są często spotykanym widokiem w gastronomii, gdzie trzeba kroić większe ilości jedzenia.

Noże do obierania ze skórki

 Nóż do obierania jest niezbędnym narzędziem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie precyzyjne oddzielanie skórek od miąższu warzyw i owoców. Ten jakże poręczny nóż jest dostępny w wielu różnych rozmiarach. Dzięki lekko zakrzywionemu ostrzu w kształcie ptasiego dzioba, obierania jabłek lub ziemniaków staje się banalnie proste. Noże do obierania wyposażone w proste ostrza mają jednak znacznie więcej zastosowań. Można nimi nie tylko obierać, ale również kroić. A więc noże do obierania, których ostrza mierzą od 10 do 15 cm, na liście niezbędników kucharza plasują się między nożami szefa kuchni a nożami uniwersalnymi. Można je używać zarówno do obierania, jak i do krojenia mięsa lub ryb. Noże te są praktycznie i szybkie w użyciu, jednak istnieją ważniejsze przedmioty kulinarne.

Nóż do chleba z ostrymi krawędziami

Nóż do chleba jest trzecim w kolejności nożem, którego nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni. Dzięki ząbkowanemu ostrzu, które przypomina ostrze piły, nóż ten nadaje się nie tylko do krojenia chrupiącej skórki chleba. Bez problemu pokroi wypieki oraz twarde owoce, np. arbuzy. Charakterystyczne ostrze noża do chleba sprawia, że nie tępieje w tym samym tempie co klasyczne noże z prostymi ostrzami. Aby duże bochenki chleba można było pokroić na kromki za jednym zamachem, ostrza powinny mieć co najmniej 21 cm długości.

Polecane noże kuchenne dla ambitnych kucharzy

Polecane noże kuchenne dla ambitnych kucharzy

Posiadając nóż szefa kuchni, nóż do obierania i nóż do chleba masz pewność, że jesteś dobrze przygotowany na jakiekolwiek kulinarne ewentualności. Dzięki takiemu zestawowi nie straszne będzie Ci przygotowanie nawet najtrudniejszej w wykonaniu potrawy. Zamiast kupować noże gorszej jakości, warto zainwestować ciut więcej w te trzy rodzaje ostrzy. W zależności od rodzaju preferowanych dań można zaopatrzyć się w dodatkowe noże pełniące jeszcze inne funkcje. Jest to opłacalne tylko wtedy, gdy przyrządzasz wybrane przez Ciebie dania w miarę często lub jeśli kroisz jedzenie w dużych ilościach.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zaopatrywania się w noże kuchenne?

Dobre noże kuchenne to gwarancja wygodnego uchwytu oraz solidnych ostrzy. To, czy uchwyt leży dobrze w dłoni, można przetestować wyłącznie metodą prób i błędów. Ergonomiczny nóż szefa kuchni umieszczony na nadgarstku oraz trzymany między kciukiem a wskazującym palcem powinien leżeć nieruchomo podczas krojenia. Jednak to, jak długo nóż pozostaje ostry, zależy od jakości i obróbki ostrza. Czy ostrze jest nierdzewne, giętkie lub bardzo twarde? Czy było kute lub dziurkowane? Czy zostało naostrzone maszynowo, czy też szlifowane ręcznie? W zależności od zastosowania ostrza, giętka stal może okazać się lepszym rozwiązaniem od twardej, nieelastycznej wersji noża. Jeśli nie masz czasu na analizę metod produkcji i cech charakterystycznych każdego noża, zapamiętaj jedno – najlepsze noże kosztują 200 złotych wzwyż. Z reguły wiadomo, że zadbany nóż to gwarancja długowieczności materiału. Profesjonalne noże kuchenne nie powinny zatem nigdy trafiać do zmywarki. Mycie ręcznie jest tu najbardziej wskazane. Żrące środki czyszczące umieszczane w zmywarce sprawią, że nóż będzie bardziej podatny na rdzę. Kwaśne lub słone pozostałości należy natychmiast spłukać z noża, ponieważ uszkadzają one ostrze i powodują szybsze tępienie. Nie korzystaj z desek do krojenia z marmuru, szkła lub innych twardych materiałów. Są zbyt twarde i również przyczyniają się do przyspieszonego tępienia ostrza.


Zapraszamy na nasz filmowy kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Na Chef’s Gear Polska dzielimy się wiedzą ekspercką z obszaru szeroko pojętej gastronomii. Inspirujemy i radzimy, jak prowadzić restaurację, bar czy foodtrucka. Wspólnie z ekspertem gastronomicznym Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt, pokazujemy, jak prowadzić kuchnię i podpowiadamy, jakie dania warto włączyć do menu.

Masz pomysł na odcinek? Chcesz zobaczyć, jak działa dane urządzenie lub dowiedzieć się, jak przygotować daną potrawę? Prześlij nam swoją propozycję na [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej