Powiedzenie „pracować jak dobrze naoliwiona maszyna” nie wzięło się znikąd. Kiedy tryby i tłoki są odpowiednio nasmarowane, to cała machina działa tak, jak powinna, a nawet lepiej. Ale jak masz nałożyć smar i nie pobrudzić sobie rąk? Z odpowiednią smarownicą! Przeczytaj i poznaj różne rodzaje tych urządzeń.
Powiedzenie „pracować jak dobrze naoliwiona maszyna” nie wzięło się znikąd. Kiedy tryby i tłoki są odpowiednio nasmarowane, to cała machina działa tak, jak powinna, a nawet lepiej. Ale jak masz nałożyć smar i nie pobrudzić sobie rąk? Z odpowiednią smarownicą! Przeczytaj i poznaj różne rodzaje tych urządzeń.
Smaro… co? Czym jest smarownica?
Każdy dobry mechanik i operator ciężkich maszyn wie, że bez odpowiedniego smarowania daleko nie zajedzie. Ale nakładanie środków smarnych za pomocą palców jest po pierwsze – niehigieniczne, a po drugie – czasochłonne. Dlatego stworzono smarownice. Jak działają?
Smarownice, nazywane też towotnicami, służą do dawkowania odpowiedniej ilości smaru na elementy maszyn. Wykorzystasz je do naoliwienia łańcuchów, łożysk, przegubów, sworzni i wszystkich części narażonych na tarcie.
Za pomocą smarownicy nałożysz preparat bezpośrednio na element lub uzupełnisz jego zapas w maszynie. Musi ona posiadać system smarowania w postaci kalimatek. Dozują one smar w odpowiednie miejsca urządzenia. W zależności od sposobu potrzebujesz właściwej końcówki do smarownicy. Zwykle są dostarczane razem z narzędziem.
Dlaczego smarowanie jest tak ważne? Jego brak powoduje, że komponenty maszyny ocierają się o siebie i stopniowo zdzierają. Ponadto tarcie wytwarza wysoką temperaturę, która też zmniejsza żywotność urządzeń. Ze smarem unikniesz tych problemów.
Którą wybrać? Smarownice pneumatyczne, elektryczne i nie tylko
Różne branże mają inne zapotrzebowania, jeśli chodzi o konserwację maszyn. Niektórzy potrzebują tylko kilku kropel, a inni wiele litrów smaru. A Ty już wiesz, ile wykorzystasz w swoim warsztacie? Taka wiedza ułatwi Ci wybór spomiędzy kilku rodzajów smarownic.
Najbardziej podstawowe modele to towotnice ręczne. Za pomocą dźwigni wyciśniesz smar ze zbiornika, który wydostaje się przez dyszę. Przydaje się, gdy musisz naoliwić elementy w trudno dostępnych miejscach. Ich pojemność nie powala, więc nadają się do sporadycznego użytku w przydomowym warsztacie.
Półkę wyżej są smarownice nożne. Od wcześniej opisanych różnią się głównie tym, że zamiast mięśni rąk wykorzystujesz mięśnie nóg. Dzięki temu łatwiej wyciśniesz smar. Są stosunkowo większe, a co za tym idzie, mają większą pojemność. Dlatego sprawdzą się zarówno w prywatnym, jak i profesjonalnym użytku.
Jeśli szukasz sprzętu dla fachowca, to smarownice pneumatyczne będą wyborem dla Ciebie. Jak się pewnie domyślasz, są one zasilane za pomocą sprężonego powietrza. W związku z tym dobrze, żeby w Twoim warsztacie znalazła się też sprężarka. Towotnice tego typu są łatwe w użyciu. Wystarczy podłączyć wężyk do maszyny i nacisnąć spust. Smar w krótkim czasie zostanie zaaplikowany.
Alternatywą dla urządzeń na sprężone powietrze są smarownice elektryczne. Są z pewnością najdroższe ze wszystkich opisanych. Posiadają akumulator, który zasila mechanizm odpowiadający za dozowanie smarowidła.
Na co patrzeć przy zakupie smarownicy?
Zastanawiając się, jaką smarownicę wybrać odpowiedz sobie na pytanie „do czego jej potrzebuję?”. To czy będziesz jej używać do samochodu, traktora, kombajnu lub maszyny w zakładzie produkcyjnym znacząco wpłynie na Twoją decyzję. Następnie sprawdź, czy parametry towotnicy odpowiadają tym potrzebom. Zwróć uwagę na:
- Pojemność zbiornika na smar – pod tym względem wybór jest ogromny. Znajdziesz modele mieszczące 400 ml, a nawet 15 l. Jeśli więc będziesz korzystać ze smarownicy sporadycznie, to największy model na rynku Ci się nie przyda.
- Prędkość przepływu smaru – wartość ważna szczególnie w urządzeniach pneumatycznych i elektrycznych. Informuje, ile litrów preparatu są one w stanie przepompować w ciągu minuty.
- Ciśnienie – dotyczy głównie smarownic pneumatycznych. Zwykle pracują one z ciśnieniem roboczym w zakresie 2-10 bar. Ważne, żeby dopasować wartość do parametrów kompresora powietrza.
- Pojemność baterii – w towotnicach akumulatorowych warto sprawdzić, ile czasu są one w stanie pracować na jednym załadowaniu. Wyłączenie się urządzenia w połowie smarowania nie jest niczym przyjemnym.
- Materiał wykonania – chcesz przecież, żeby urządzenie służyło Ci przez wiele lat, prawda? Dlatego sprawdź, czy materiał, z którego zostało zrobione, na pewno zniesie działanie różnych czynników. Powinno być odporne na korozję, wgniecenia i pracę w trudnych warunkach.
- Waga – aspekt powiązany z materiałem wykonania. Z lekką smarownicą łatwiej zaaplikujesz odpowiednią ilość smaru.
- Długość przewodów – wężyki powinny być na tyle długie, żeby ułatwiały Ci podłączenie do systemu smarowania. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza gdy decydujesz się na większe urządzenia.
- Dodatkowe wyposażenie – akcesoria to zawsze mile widziany dodatek. W smarownicach na pewno przydadzą są wszelkie przedłużki, zapasowe uszczelki, sprężynki czy podkładki. Często dołączane są też zestawy naprawcze.
Jak widzisz, czynników wpływających na Twoją decyzję jest parę. Ale warto je wszystkie sprawdzić, aby nie kupić bubla. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co patrzeć przy zakupie profesjonalnych narzędzi motoryzacyjnych, to przeczytaj o tym, jak otworzyć warsztat samochodowy. Znajdziesz tam informacje o podstawowym wyposażeniu dla mechanika.
Czy w ogóle potrzebuję smarownicy? Do czego ją wykorzystać?
Smarownice pneumatyczne, elektryczne czy ręczne z pewnością nie są niezbędne w każdej pracowni, czy garażu. Jest to dość specyficzny sprzęt do określonych zadań. Nie zmienia to jednak faktu, że są branże i zawody, w których towotnica jest niezbędna.
Doskonałym tego przykładem jest rolnictwo. Poza traktorami czy kombajnami wykorzystuje się tam szereg profesjonalnych maszyn. Agregaty uprawowe, kosiarki, brony i wiele innych – wszystko to wymaga odpowiedniego smarowania.
Dość oczywista branża, w której dobra smarownica jest na wagę złota, to motoryzacja. W samochodach i motocyklach różnego typu jest mnóstwo elementów narażonych na uszkodzenie przez tarcie. Podczas napraw i konserwacji motoryzacyjnych przydają się różne specjalistyczne narzędzia, takie jak klucz dynamometryczny, wkrętarka oraz ściągacz piasty, który umożliwia bezpieczne zdejmowanie elementów wymagających smarowania.
Produkcja także na pewno doceni towotnice. W końcu wykorzystuje maszyny do wytwarzania wszelakich dóbr i produktów. Wszystkie wytwornice, pompy i inne specjalistyczne sprzęty mają mnóstwo ruchomych elementów. Bez odpowiedniego smarowania nie mogłyby pracować wydajnie.
Wybierz smarownicę, która ułatwi Ci życie
Kupno smarownicy na własne potrzeby może się okazać niemałym wyzwaniem. Ale teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę. Określ czy wystarczy Ci kompaktowa ręczna towotnica, której użyjesz raz na jakiś czas, czy jednak wolisz profesjonalną smarownicę pneumatyczną z pojemnym zbiornikiem. Porównuj parametry, sprawdzaj materiał wykonania i wybierz najlepszą maszynę dla siebie.
Chcesz zdecydować się na smarownicę pneumatyczną? Potrzebujesz do niej mocnej sprężarki. Przeczytaj nasz kolejny wpis o tym, jaki kompresor wybrać, żeby sprostał Twoim wymaganiom.
Udostępnij