Skuteczne sposoby na odkamienianie ekspresu do kawy

Udostępnij

Ekspresy do kawy znajdują zastosowanie nie tylko w kawiarniach, ale i w biurach oraz prywatnych domach. Niezależnie jednak od miejsca, ich właściciel musi pamiętać o regularnej konserwacji urządzeń. Wśród czynności, które musi wykonać, jest odkamienianie ekspresu do kawy. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego należy to robić, jak często i z jakich środków powinieneś korzystać.

Kaffeemaschine entkalken

Udostępnij

Ekspresy do kawy znajdują zastosowanie nie tylko w kawiarniach, ale i w biurach oraz prywatnych domach. Niezależnie jednak od miejsca, ich właściciel musi pamiętać o regularnej konserwacji urządzeń. Wśród czynności, które musi wykonać, jest odkamienianie ekspresu do kawy. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego należy to robić, jak często i z jakich środków powinieneś korzystać.

Skąd bierze się kamień w ekspresie do kawy?

Na samym początku warto, żebyś wiedział, jaka jest przyczyna pojawiania się kamienia w ekspresie do kawy. Podobnie, jak w przypadku innych urządzeń AGD np. czajników, zmywarek, pralek itd., osad w postaci kamienia pochodzi z wody. Znajdują się w niej sole magnezu i wapnia, które gromadzą się na różnych powierzchniach.

Dlaczego trzeba regularnie odkamieniać ekspres do kawy?

W przypadku ekspresu do kawy kamień powoduje zmniejszenie średnicy wewnątrz przewodów i otworów wylotowych, co sprawia, że przepływ wody zostaje ograniczony. Kawa jest więc wydawana wolniej, a dodatkowo ma nieprzyjemny smak. Zaburzenie przepływu skutkuje również kapaniem z dyszy, nawet gdy ekspres nie jest używany. Nadmierna ilość osadu może też powodować głośniejszą pracę oraz przegrzewanie, a ostatecznie uszkodzenie maszyny. Warto zaznaczyć, że awaria spowodowana przez kamień nie podlega gwarancji u większości producentów.

Jak często zatem odkamieniać ekspresy do kawy? Możesz spotkać się z różnymi opiniami na ten temat, np. że powinno się to robić raz na miesiąc, 3 miesiące czy co 300 porcji kawy. Wszystko jednak zależy od modelu urządzenia, częstotliwości przyrządzania napoju, a przede wszystkim twardości wody wlewanej do zbiornika. Im ma ona większą zawartość soli, tym częściej należy czyścić. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki w postaci osadu na dyszy i kapania, to będzie sygnał, że musisz już odkamienić ekspres do kawy.

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Podobnie jak przy częstotliwości, sposób usuwania osadu zależy od posiadanego urządzenia. Mimo wszystko cały proces jest bardzo podobny dla większości modeli. Bardziej szczegółowe opisy wszystkich etapów z pewnością znajdują się w dołączonej instrukcji obsługi. Jak więc odkamienić ekspres do kawy?

Przede wszystkim należy opróżnić zbiornik na wodę i porządnie go umyć. To samo tyczy się pojemników na fusy i ziarna kawy oraz tacki ociekowej. Jeżeli maszynka do kawy posiada filtr na wodę, powinno się go również wyjąć. Następnie należy przygotować odkamieniacz do ekspresu do kawy zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Przeważnie należy kilkukrotnie przepuścić środek do odkamieniania przez ekspres wybierając jeden z programów do robienia kawy. Następnie czynność należy powtórzyć z czystą wodą, aby wypłukać resztki płynu.

Na rynku znajdziesz ekspresy do kawy posiadające funkcje automatycznego czyszczenia. Wystarczy tylko przygotować odkamieniacz, wybrać tryb, a urządzenie samo usunie osad.

Środki do odkamieniania

Jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnych preparatów do ekspresów do kawy, to do dyspozycji masz dwa rodzaje – płyny i tabletki do odkamieniania. Stworzono je, mając na uwadze specyfikę tych urządzeń, dlatego nie powinno się ich stosować do innych sprzętów AGD. Działa to również w drugą stronę – nie należy używać środków do odkamieniania np. zmywarki do czyszczenia ekspresu do kawy. Ponadto skład odkamieniaczy ekspresu zwykle jest bezpieczny przy kontakcie z żywnością na wypadek niedokładnego przepłukania.

Płyn do odkamieniania ekspresu do kawy

Najczęściej preparaty do ekspresów mają postać płynów, które należy rozcieńczyć w wodzie. Proporcje każdego składnika mieszanki znajdują się na opakowaniu środka. Następnie powstały roztwór należy umieścić w zbiorniku na wodę ekspresu i włączyć program robienia kawy (oczywiście bez dodatku mielonej kawy). Po pierwszym cyklu należy odczekać do 15 min i powtórzyć czynność. W zależności od ilości osadu odkamienianie należy powtarzać do całkowitego wyczyszczenia. Na koniec kilkukrotnie przepłukać wszystkie przewody czystą wodą. W tym celu do zbiornika należy wlać wodę i ponownie uruchomić program do parzenia kawy (również bez mielonej kawy).

Tabletki do odkamieniania ekspresu do kawy

Alternatywą dla płynnego odkamieniacza do kawy są specjalne tabletki. Aby z nich skorzystać, jedną pastylkę należy rozpuścić w wodzie. Kolejne etapy czyszczenia przebiegają dokładnie tak samo, jak w przypadku odkamieniania ekspresu przy użyciu płynu.

Domowe sposoby odkamieniania ekspresu do kawy

Domowe sposoby są równie popularne, co stosowanie profesjonalnych środków. Jednak nie każdy producent ekspresów do kawy zaleca korzystania z tych metod. Głównie dlatego, że w razie awarii można stracić prawo do gwarancji. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, możesz wybrać jeden z poniższych domowych sposobów odkamieniania ekspresu do kawy.

Odkamienianie ekspresu octem

Wszechstronność octu jest doceniana w wielu dziedzinach życia. Nie tylko stanowi składnik wielu potraw, ale pomaga w walce z pleśnią, a w tym przypadku z osadem w maszynce do kawy. Jak usunąć kamień w ekspresie za pomocą octu?  Należy go wymieszać z wodą w proporcji 1:2 i przepuścić mieszankę przez urządzenie. Następnym krokiem jest dokładne umycie całości ciepłą wodą.

Mimo że odkamienianie ekspresu octem jest popularną metodą, to ma jedną poważną wadę, a mianowicie zapach. Chcąc się go pozbyć z urządzenia, konieczne jest wielokrotne przepłukanie wszystkich elementów. W przeciwnym wypadku kawa może pachnieć i smakować octem.

Odkamienianie ekspresu kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy jest powszechnie stosowany do usuwania kamienia w czajnikach. Nic dziwnego, że tak dużo osób chętnie stosuje go również do ekspresów do kawy. Jedyne co trzeba zrobić, to rozpuścić dwie łyżeczki produktu w zbiorniku na wodę i włączyć urządzenie. Pamiętając o tym, aby po zakończeniu odkamieniania dokładnie wypłukać całość.

Odkamienianie ekspresu sodą oczyszczoną

Ostatnim niezwykle popularnym produktem do odkamieniania ekspresu domowymi sposobami jest soda oczyszczona. Podobnie jak ocet, ma ona bardzo szerokie zastosowanie w całym domu. W przypadku ekspresu należy rozpuścić 1/4 szklanki sody w 1 l wody i wlać całość do zbiornika. Następnie postępować zgodnie ze wskazówkami opisanymi we wcześniejszych punktach.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w ekspresie do kawy?

Popularne przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest w przypadku kamienia w ekspresie do kawy. Istnieje możliwość zminimalizowania ilości osadu, który powstaje na powierzchni różnych elementów. Co zatem zrobić?

W użytku prywatnym świetnym rozwiązaniem jest dzbanek filtrujący. Posiada on wkład wyłapujący z wody kranowej większość zanieczyszczeń, a także minerały tworzące kamień. Konieczne jest jednak regularne napełnianie dzbanka, aby zapewnić stały dostęp do przefiltrowanej wody. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie kilkustopniowego filtra podzlewowego. Dzięki niemu otrzymujesz wodę o zmniejszonej zawartości soli magnezu i wapnia bezpośrednio z kranu.

Jeżeli jednak szukasz rozwiązania zapewniającego takie efekty, ale na znacznie większą skalę, to warto rozważyć zakup zmiękczaczy wody. Są to urządzenia wypełnione specjalną żywicą jonowymienną, która wychwytuje składniki mineralne tworzące kamień. Można je zainstalować zaraz przy głównym zaworze wody tak, aby cały budynek miał zapewnioną przefiltrowaną wodę.

Odkamienianie ekspresu do kawy – podsumowanie

Jeżeli chcesz cieszyć się doskonałym smakiem kawy z dobrze działającego ekspresu, to musisz zadbać o jego regularne odkamienianie. Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak niebezpieczny może być osad z twardej wody. Dowiedziałeś się też, że jego usunięcie z urządzenia nie jest aż tak trudne. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni środek do odkamieniania ekspresu do kawy, a skutecznie wydłużysz jego żywotność!

Zastanawiasz się nad kupnem własnej maszynki do małej czarnej? Jeśli tak, to zachęcamy do przeczytania naszego następnego wpisu, w którym doradzamy, jaki ekspres do kawy wybrać.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Mini pączki serowe – szybki deser z serkiem homogenizowanym

Mini pączki serowe z serkiem homogenizowanym to przepis, który zachwyca prostotą i smakiem. Delikatne, puszyste i…

Czytaj więcej

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Zamrażarka szokowa – niezbędnik w gastronomii

Zamrażarka szokowa to urządzenie, które zrewolucjonizuje sposób przechowywania i przygotowywanie żywności w Twojej restauracji. Dzięki niej…

Czytaj więcej

Jak mrozić grzyby, aby zachować ich smak i aromat?

Mrożenie grzybów jest jednym z najlepszych sposobów, aby cieszyć się ich smakiem i aromatem poza sezonem.…

Czytaj więcej