Obsługa gości według zasad serwisu rosyjskiego. Poradnik

Udostępnij

Szukasz rozwiązania, które pozwoli Twoim kelnerom obsłużyć dużą liczbę klientów podczas uroczystości? Na pewno więc spotkasz się z serwisem rosyjskim w gastronomii. Zapewnia on przygotowanie obsługi lokalu na różnego rodzaju przyjęcia rodzinne. W tym artykule znajdziesz najważniejsze założenia metody rosyjskiej oraz jej wady i zalety.

Udostępnij

Szukasz rozwiązania, które pozwoli Twoim kelnerom obsłużyć dużą liczbę klientów podczas uroczystości? Na pewno więc spotkasz się z serwisem rosyjskim w gastronomii. Zapewnia on przygotowanie obsługi lokalu na różnego rodzaju przyjęcia rodzinne. W tym artykule znajdziesz najważniejsze założenia metody rosyjskiej oraz jej wady i zalety.

Założenia serwisu rosyjskiego w obsłudze gości w restauracjach

Serwis rosyjski nie bez powodu jest nazywany przez Amerykanów serwisem familijnym. Stosuje się go bowiem z okazji uroczystości w gronie rodziny i przyjaciół, np. podczas wesel, chrzcin, urodzin itd. Spośród wszystkich metod obsługi gości rosyjska daje najwięcej czasu na przygotowanie przed przyjściem uczestników imprezy.

Opisywany serwis polega na podawaniu przez kelnerów zup, dań ciepłych i zimnych oraz napojów o określonych porach. Klienci samodzielnie nakładają dania, a obsługa ma za zadanie uzupełniać brakujące potrawy oraz napoje. Odpowiada również za wymianę brudnych naczyń i sztućców na czyste.

Jedzenie serwuj w przeznaczonych do tego naczyniach. Zupy podawaj w wazach z chochlami, potrawy ciepłe i zimne na półmiskach, a napoje w dzbankach. W przypadku niektórych alkoholi, np. szampanów czy wódek, zadbaj o ich odpowiednio niską temperaturę. Dlatego stawiaj je na stole w specjalnych zbiornikach m.in. w stalowych wiaderkach wypełnionych lodem. Doskonale chłodzą napoje, a dodatkowo sprawdzają się jako dekoracja. Pojemniki tego typu stanowią często wyposażenie baru i restauracji.

W serwisie rosyjskim bardzo ważną kwestią jest pora podawania poszczególnych dań. Po udekorowaniu stołów i ustawieniu krzeseł, ale tuż przed przyjściem pierwszych gości wyłóż półmiski z zimnymi potrawami i przystawkami. Czas serwowania zup i dań ciepłych ustala się z organizatorem uroczystości. Zwykle przypada on w momencie, gdy wszyscy goście zasiądą do stołów. Wtedy też podaj pieczywo i dodatki.

Serwis rosyjski w gastronomii: wady i zalety

Jak każda metoda obsługi gości, tak i serwis rosyjski ma swoje wady i zalety, które mogą zaważyć na jego wprowadzeniu w restauracji.

Do zalet bez wątpienia można zaliczyć obsłużenie dużej liczby gości w stosunkowo krótkim czasie. Byłoby to niemożliwe do osiągnięcia chociażby w serwisie angielskim. Uczestnicy imprezy sami nakładają sobie jedzenie, dlatego kelnerzy mogą skupić się na roznoszeniu reszty półmisków i waz. Przyspiesza to cały proces.

Kolejnym atutem jest możliwość wcześniejszego przygotowania stołów. Wynika to z faktu, że organizatorzy zwykle planują takie imprezy nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Obsługa ma zatem bardzo dużo czasu na stworzenie układu na stole. Nie powinien być on przesycony, a jednocześnie pozwalać zaserwować wystarczające ilości jedzenia.

Wspomnijmy o tym, że od kelnerów nie wymaga się takiego doświadczenia jak np. w serwisie francuskim. Metoda rosyjska jest jedną z prostszych. Możliwość szybkiego opanowania sprawia, że kelnerów znajdziesz na rynku pracy prawdopodobnie bez trudu.

A jakie są wady? Wśród nich najczęściej podaje się konieczność przygotowania dużej liczby naczyń na jedno wydarzenie. Czyste talerze, szklanki, kieliszki i sztućce są potrzebne przez cały czas trwania uroczystości. Dlatego musisz mieć w zapasie kilka kompletów tych naczyń. Do tego dochodzą półmiski, wazy, dzbanki, koszyczki na pieczywo itp. Powinny być one w liczbie odpowiadającej liczbie stołów.

Dodatkowo podobnie jak w serwisie talerzowym do wad zaliczany jest dość ograniczony kontakt kelnera z gościem. Nie poświęca on bowiem takiej uwagi poszczególnym uczestnikom wydarzenia. Może to powodować, że klienci nie poczują się wyjątkowo. Z drugiej jednak strony serwis rosyjski z założenia cechuje się rodzinną i uroczystą atmosferą. Goście są zajęci zabawą oraz rozmową. Kelnerzy powinni zatem być niewidoczni i niezauważalnie uzupełniać półmiski z jedzeniem, aby nie zabrakło ich na stołach.

Jakie restauracje powinny wdrożyć rosyjski serwis obsługi?

Serwis rosyjski nie jest metodą obsługi gości dla każdej restauracji. Zwykle dobrze służy w lokalach posiadających sale bankietowe czy w domach weselnych. To, co je łączy, to duża przestrzeń, potrzebna do ustawienia stołów dla uczestników uroczystości. Metodę rosyjską wykorzystują również firmy cateringowe obsługujące wesela, chrzciny czy komunie.

Ponadto rodzinny, „przaśny” charakter serwisu rosyjskiego nie zawsze idzie w parze z profilem danego lokalu. Wykwintna restauracja serwująca dania kuchni francuskiej raczej zdecyduje się na inną obsługę. Sytuacja będzie wyglądać zupełnie inaczej w tawernie oferującej polskie, czeskie czy ukraińskie dania.

Oczywiście jako manager restauracji decydujący się na wprowadzenie serwisu rosyjskiego musisz zadbać o odpowiednie zaplecze. Będziesz na pewno potrzebować nawet kilkuset talerzy, szklanek, kieliszków oraz sztućców. Nie zapomnij też o naczyniach do serwowania potraw, czyli półmiskach oraz wazach. Kelnerów musi być tylu, aby umożliwić obsługę dużego grona gości. Nie zapominaj też o detalach! Na temat dekoracji talerzy w restauracji przeczytasz w naszym kolejnym wpisie.

Serwis rosyjski w obsłudze gości – podsumowanie

Serwis rosyjski to idealne rozwiązanie dla lokali gastronomicznych opierających swoją działalność na organizacji wesel, komunii, chrzcin, urodzin i innych rodzinnych uroczystości. Restauracje tego typu zwykle mają wcześniej przygotowane oferty. Zawierają one różne układy stołów oraz wersje kart dań pasujących do upodobań osób zlecających przygotowanie imprezy. Chcesz wprowadzić serwis rosyjski u siebie? Poza realizacją założeń opisanych w tym artykule, zaplanuj kilka scenariuszy.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej