Uprawa roślin to czynność bardzo przyjemna i pożyteczna. Dzięki temu człowiek ma możliwość obcowania z naturą. Odpowiednio pielęgnowana roślinność odwdzięcza się nam swoim pięknem, a także, w wielu przypadkach, obfitymi plonami. By jednak móc cieszyć się dobrodziejstwem flory, należy odpowiednio zadbać o jej rozwój. Prawidłowy wzrost roślin zależy bowiem od wielu czynników, wiedzę, o których warto sobie przyswoić. Jeśli więc interesuje Cię ten temat, skorzystaj z informacji zawartych w naszym poradniku.
Uprawa roślin to czynność bardzo przyjemna i pożyteczna. Dzięki temu człowiek ma możliwość obcowania z naturą. Odpowiednio pielęgnowana roślinność odwdzięcza się nam swoim pięknem, a także, w wielu przypadkach, obfitymi plonami. By jednak móc cieszyć się dobrodziejstwem flory, należy odpowiednio zadbać o jej rozwój. Prawidłowy wzrost roślin zależy bowiem od wielu czynników, wiedzę, o których warto sobie przyswoić. Jeśli więc interesuje Cię ten temat, skorzystaj z informacji zawartych w naszym poradniku.
Czynniki wpływające na wzrost i rozwój roślin
Zacznijmy od tego, że istnieją dwie zasadnicze grupy czynników wpływających na wzrost i rozwój roślin. Pierwsza z nich to tzw. czynniki endogenne, w których niebagatelną rolę odgrywają fitohormony, znane również jako regulatory wzrostu i rozwoju. To właśnie w nich zawarta jest informacja genetyczna, która reguluje procesy zachodzące w komórkach roślin. Fitohormony syntetyzują się w określonych częściach i wraz z upływem czasu, rozpraszają się po całej roślinie.
Do czynników endogennych zaliczamy między innymi akusyny stymulujące zawiązywanie się owoców, a także opóźniające postęp starzenia. Ponadto mają wpływ również na zróżnicowanie komórek. Akusyny powstają w liściach, skąd przenoszą się do ich nasady hamując przy okazji rozwój warstwy odcinającej.
Drugim fitohormonem, o którego znaczeniu warto wiedzieć są gibereliny. To one stymulują rozwój nasion, wzrost łodyg i pączków. Odpowiadają także za kiełkowanie. Gibereliny syntetyzują się w samych wierzchołkach pędów, oraz korzeni. Są obecne również w nasionach i owocach. W owocach powstaje także etylen, który jest odpowiedzialny za ich dojrzewanie, a także za opadanie liści.
Mówiąc o czynnikach endogennych należy wspomnieć również o kwasie abscysynowym. To właśnie on hamuje nadmierny wzrost roślin, zapewniając im tym samym prawidłowy rozwój. Warto dodać, że kwas abscysynowy odpowiada również za wytwarzanie warstwy odcinającej.
Drugą grupą, jeśli chodzi o czynniki wpływające na wzrost i rozwój roślin, są czynniki egzogenne, czyli zewnętrzne. W tym przypadku nie zależą one w żaden sposób od rośliny, lecz mają na nią ogromny wpływ. Mowa tu o pH gleby, temperaturze, naświetleniu oraz zasoleniu. Należy pamiętać, że czynniki te działają kompleksowo, a niedobór któregokolwiek z nich będzie skutkował znaczącym ograniczeniem rozwoju i wzrostu rośliny.
Wpływ pH gleby na wzrost roślin
Odczyn pH, obok składu mechanicznego oraz próchnicy, jest podstawowym wyznacznikiem żyzności gleby. Ma wpływ bowiem nie tylko na tempo procesów jej mineralizacji, ale też oddziałuje na aktywność mikroorganizmów. W efekcie więc, od odczynu pH zależy zarówno efektywność stosowania nawozów, jak i dostępność wszelkiego rodzaju składników odżywczych dla roślin.
Warto wiedzieć, że gleby kwaśne znacząco obniżają aktywność bakterii i promieniowców, lecz zwiększają tendencje do porostu grzybów. Te zaś mogą wydzielać metabolity toksyczne dla roślin. Należy więc jak najdokładniej zbadać pH gleby, w której zamierzamy uprawiać nasze rośliny, czy aby na pewno nie charakteryzuje się ona zbyt wysoką kwasowością.
Znacznej większości roślin najlepiej służy gleba, której odczyn wynosi 5,5-6,5 pH, czyli lekko kwaśny. Oczywiście istnieją też takie, które najlepiej czują się w glebach kwaśnych, bądź też zasadowych. Z tego też względu zaleca się dokładne przyswojenie wiedzy na temat tego, jaki odczyn pH będzie idealnym dla konkretnej rośliny. W przeciwnym wypadku nasze uprawy mogą się nie udać.
Warto dodać też, że odczyn pH odpowiadający danym roślinom musi być zawarty również w wodzie służącej do podlewania. Po jakimś czasie bowiem gleba i tak przejmie odczyn wody.
Wpływ temperatury na wzrost i rozwój roślin
Drugim czynnikiem egzogennym, niezbędnym do rozwoju i wzrostu roślin jest temperatura otoczenia. Wpływa ona na przebieg reakcji fizjologicznych flory. Każda roślina charakteryzuje się swoim własnym optimum termicznym, czyli zakresem temperatur, w których najlepiej się rozwija. Jeśli chodzi o naszą strefę klimatyczną, to zakres ten określony jest zwykle przedziałem 20-30 stopni Celsjusza. Oczywiście bez trudu znajdziemy też takie rośliny, których kiełkowanie tudzież kwitnięcie uwarunkowane jest niskimi temperaturami otoczenia. Wtedy to mówimy o wernalizacji.
Wpływ światła na wzrost roślin
Kolejny ważny czynnik mający wpływ na rozwój i wzrost roślin to światło. Dzięki niemu zachodzi bowiem fotosynteza, czyli wytwarzanie się składników pokarmowych i materii organicznej przy użyciu energii świetlnej. Oprócz tego światło wpływa także na rozkwitanie. Oczywiście wśród roślin znajdziemy takie, które potrzebują jak najwięcej światła, ale są i takie, którym wystarczy go znacznie mniej. Warto wiedzieć o tym zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy nasze uprawy prowadzić w ogródku.
Wpływ zasolenia na wzrost i rozwój roślin
Omawiając czynniki egzogenne, nie wolno zapomnieć o zasoleniu wody. Ona sama jak i zawarte w niej sole mineralne stanowią esencję życia na całej naszej planecie. Dla roślin woda, a także sole mineralne są bardzo ważne, gdyż nie tylko pozwalają na wytwarzanie wielu substancji odżywczych, ale są też substratem reakcji zachodzących w komórkach i transportują minerały po wszystkich częściach rośliny. Ponadto umożliwiają parowanie, dzięki któremu rośliny pozbywają się szkodliwego nadmiaru ciepła.
Jak przyspieszyć wzrost roślin
Znamy już czynniki wpływające na wzrost i rozwój roślin. Dowiedzmy się więc teraz, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Zaczniemy od nawadniania i w tym przypadku, należy stosować wodę o odpowiednim odczynie pH. To jednak nie wszystko, liczy się bowiem również odpowiednie dawkowanie wody tak, by pod żądnym pozorem nie przelać, ani nie wysuszyć rośliny. Wiedza na temat zapotrzebowania względem nawodnienia konkretnego gatunku jest więc sprawą elementarną.
Dobrym sposobem na to, jak przyspieszyć wzrost roślin, jest odżywianie ich za pomocą odpowiednich nawozów. W każdym sklepie ogrodniczym bez trudu znajdziemy różnego rodzaju odżywki naturalne i sztuczne, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój konkretnej rośliny. Pamiętajmy jednak by dawkować je z rozwagą, przestrzegając zasad napisanych na etykiecie. Nawóz na wzrost roślin z pewnością nie przysłuży się, jeśli z nim przeholujemy.
Jeśli chodzi o hodowle w mieszkaniu, a nasze rośliny wymagają naświetlenia, to możemy skorzystać ze światła sztucznego. W tym celu potrzebna będzie lampa na wzrost roślin. Sprzęt ten przyda się również w przypadku, gdy będziemy chcieli zapewnić rośliną wyższą temperaturę otoczenia. Jedna z funkcji tego typu lamp jest bowiem również wydzielanie ciepła. Pamiętajmy jednak, by parametry pracy dostosować do wymogów rośliny.
Rozwój i wzrost roślin – podsumowanie
Podejmując się uprawy roślin, musimy dokładnie poznać ich potrzeby. Zapewnienie im odpowiednich warunków wegetacji jest bowiem kluczem do uzyskania owocnych plonów. O ile czynniki endogenne – wynikające z genetycznej charakterystyki danej rośliny – nie zależą od nas, o tyle chcąc zadbać o rozwój i wzrost roślin, musimy bezwzględnie zatroszczyć się o wszystkie czynniki zewnętrzne zwane egzogennymi. Pamiętajmy więc o odpowiednim pH gleby, naświetleniu, zasoleniu oraz temperaturze. Nie bójmy się przy tym korzystać z rozwiązań takich jak nawozy, odżywki, czy też lampy do wzrostu roślin.
Udostępnij