Rozbudowa domu, czyli rzecz o dobudowie i nadbudowie – poradnik

Udostępnij

Rozbudowa domu to doskonały sposób na powiększenie swojej przestrzeni do życia. Powodów może być wiele: nowy członek rodziny, chęć posiadania jadalni czy potrzeba zmiany. Ale jak się do tego zabrać? W tym artykule opisaliśmy, jak powinna wyglądać rozbudowa domu oraz co musisz zrobić przed rozpoczęciem prac.

Erweiterung des Hauses

Udostępnij

Rozbudowa domu to doskonały sposób na powiększenie swojej przestrzeni do życia. Powodów może być wiele: nowy członek rodziny, chęć posiadania jadalni czy potrzeba zmiany. Ale jak się do tego zabrać? W tym artykule opisaliśmy, jak powinna wyglądać rozbudowa domu oraz co musisz zrobić przed rozpoczęciem prac.

Na czym polega rozbudowa domu?

O rozbudowie domu mówimy wtedy, gdy chcemy dołączyć do naszego budynku dodatkową przestrzeń. Może to być pojedynczy pokój lub całe piętro. Zwykle rozbudowuje się domy stare lub parterowe, w których zwyczajnie brakuje miejsca.

Roboty budowlane w tym zakresie można przeprowadzić na dwa sposoby.

Każdy z tych typów rozbudowy domów wymaga przeprowadzenia nieco innych prac budowlanych. Więcej o tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Czym różni się rozbudowa domu od remontu?

Wiele osób myli pojęcie remontu z rozbudową domu. Wbrew pozorom oba te terminy odnoszą się do zupełnie innych działań. Czym zatem różni się remont od dobudowy czy nadbudowy domu?

Remontem nazywamy wszelkie prace, których celem jest przywrócenie lub poprawienie pierwotnego stanu budynku, ale bez ingerencji w jego kubaturę oraz powierzchnię użytkową. Do tej kategorii można więc zaliczyć malowanie ścian, tynkowanie elewacji, a także wymianę okien i drzwi pod warunkiem, że są idealnie dopasowane do istniejących otworów okiennych i drzwiowych.

Jak już wspominaliśmy, rozbudowa domu polega na powiększeniu jego powierzchni użytkowej. Sprowadza się to do stawiania nowych pokoi, powiększenie starych przez zabudowanie tarasu, wybudowanie pomieszczenia nad garażem czy dostawienie ogrodu zimowego.

Spotkasz się również z pojęciem przebudowy domu. Polega ona na zmianie układu pomieszczeń, ich liczby, a także parametrów technicznych budynku. Jednocześnie zmianie nie ulegają kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość oraz liczba kondygnacji obiektu.

Na co zwrócić uwagę przy rozbudowie domu?

Zanim postawisz pierwszą cegłę, musisz wiedzieć o kilku rzeczach, bez których nie możesz rozpocząć robót budowlanych.

Niezbędny z pewnością będzie projekt rozbudowy domu. Przygotowuje go architekt posiadający uprawnienia budowlane. Bierze on pod uwagę nie tylko wytyczne właściciela budynku, ale i rozwiązania zastosowane w istniejącej konstrukcji, możliwość doprowadzenia instalacji i przyłączy oraz wymogi władz lokalnych. Projekt rozbudowy powinien zawierać też opinię geotechniczną, w której opisane są warunki gruntowe działki, a także możliwość postawienia nowego obiektu.

Bardzo ważnym elementem dokumentacji, zwłaszcza w przypadku rozbudowy starych domów, jest ekspertyza techniczna. Dotyczy ona stanu konstrukcji oraz poszczególnych elementów budynku z uwzględnieniem stanu gruntu. Ekspertyza ma na celu wyszczególnienie uszkodzeń domu, np. pęknięć i rys w ścianach, zagrzybienia oraz zawilgocenia. Powinna też zawierać przyczyny powstawania tych wad i sposoby na ich usunięcie.

Planując rozbudowę domu, nie możesz zapomnieć o ograniczeniach w postaci granic działki. Bardzo ważne jest, żeby nowa część budynku znajdowała się w odpowiedniej odległości od terenu sąsiada. W Polsce dystans ten wynosi 4 m, jeżeli ściana najbliżej granicy ma okna lub 3 m w przypadku ściany bez otworów.

Jak wygląda rozbudowa domu jednorodzinnego?

W zależności od tego, który rodzaj rozbudowy domu wybrałeś (dobudowę czy nadbudowę), sposób działania będzie się nieco różnić, przynajmniej na początku.

Dobudowa domu jednorodzinnego

Zacznijmy od dobudowy pomieszczeń. Proces ten bardzo przypomina stawianie budynku od podstaw. Wszystkie prace przeprowadza się podobnie, jak w poszczególnych etapach budowy domu. Zaczyna się od robót ziemnych i przygotowania terenu pod fundamenty, które należy wylać oraz ocieplić.

Następnie w stanie surowym otwartym stawiane są ściany z uwzględnieniem otworów okiennych i drzwiowych. Warto wspomnieć, że budując ściany, powinny one być wykonane z tego samego materiału i w tej samej technice co reszta budynku. Jeżeli więc masz dom szkieletowy, wówczas najlepiej zastosować tę metodę do rozbudowy. W stanie surowym zamkniętym zakłada się też konstrukcję dachu. Niewykluczone, że będzie trzeba rozebrać kawałek istniejącego dachu, żeby go przedłużyć o nowe pomieszczenie.

Na etapie surowym zamkniętym montowane są okna i drzwi oraz pokrycie dachu. Instaluje się też przewody elektryczne, a także rury gazowe i wodno-kanalizacyjne, o ile są w projekcie. Pamiętaj, że powinny one być skontrolowane przez certyfikowanego instalatora!

Po wszystkich wyżej wymienionych robotach przychodzi pora na prace wykończeniowe. Wykładane są podłogi. Ściany pokrywa się tynkiem. Następnie są one szlifowane i przygotowywane do malowania, tapetowania lub kafelkowania. Instaluje się też grzejniki, gniazdka elektryczne oraz oświetlenie. Jeżeli pomieszczenie ma być łazienką, na tym etapie przeprowadza się też biały montaż.

Nadbudowa domu jednorodzinnego

W przypadku nadbudowy domu zakres prac jest mniejszy. Jeżeli decydujesz się wyłącznie na adaptację poddasza, wówczas musisz przede wszystkim skontrolować stan stropów, czy na pewno zniosą dodatkowe obciążenie.

Bardzo często konieczne jest też ocieplenie dachu i zakrycie krokwi np. płytą gipsowo-kartonową. Nie można też zapomnieć o doprowadzeniu odpowiednich instalacji. Wiele osób decyduje się również na zbudowanie schodów prowadzących na poddasze oraz wstawienie okien dachowych.

Budowa dodatkowej kondygnacji jest bardziej skomplikowana. W przypadku budynków z płaskimi dachami wystarczy wznieść ściany i postawić konstrukcję dachu korzystając np. z więzarów prefabrykowanych.

W sytuacji, w której rozbudowywany dom ma dach dwuspadowy, wówczas konieczne jest podwyższenie poddasza. Robi się to na dwa sposoby. Pierwszy wiąże się z wymienieniem więźby dachowej na nową. Zwykle robi się to przy rozbudowie starych domów, w których konstrukcja dachów lub ścian kolankowych jest w złym stanie. Nowa więźba przeważnie ma inny kształt umożliwiający wybudowanie nowej kondygnacji lub poddasza.

Drugi wariant opiera się na podniesieniu istniejącego dachu. Robi się to stopniowo za pomocą dźwigu lub siłowników hydraulicznych. Unoszą one całość co 30-40 cm, a w tym samym czasie układane są kolejne warstwy cegieł czy bloczków. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nowe ściany kolankowe muszą wytrzymać obciążenie więźby dachowej. Powinny być odpowiednio wzmocnione.

Należy też stosować te same materiały co w reszcie budynku. Dom z keramzytu najlepiej nadbudowywać z wykorzystaniem bloczków keramzytowych. Niewykluczone, że działka, na której znajduje się dom do rozbudowy, uniemożliwia dźwigowi wjechanie. W takiej sytuacji niestety konieczne będzie rozebranie i ponowne zbudowanie dachu.

Narzędzia niezbędne do rozbudowy domu

Rozbudowa domu jednorodzinnego, zarówno parterowego, jak i piętrowego, jest zadaniem wymagającym precyzji i odpowiedniego przygotowania. Wiele osób zleca więc całość firmom budowlanym posiadającym odpowiednie doświadczenie. Jeżeli jednak masz wiedzę i wprawę, możesz samodzielnie przeprowadzić rozbudowę domu. Potrzebujesz jedynie sprzętu budowlanego.

Przy dobudowie kolejnych pomieszczeń niezbędne będą maszyny do postawienia fundamentów. Do wykopów przyda się koparko-spycharka lub tradycyjna łopata. Z kolei w celu przygotowania dużej ilości betonu warto skorzystać z betoniarki. Po zasypaniu fundamentów konieczne będzie ubicie gruntu za pomocą zagęszczarki płytowej.

Do stawiania ścian potrzebujesz podstawowych narzędzi murarskich, czyli kielni, mieszadła do zaprawy, młotka murarskiego i piłki do przycinania cegieł/bloczków. Jeżeli mieszkasz w domu pasywnym i chcesz od razu ocieplać pomieszczenie, to warto użyć noży termicznych lub maszyn do cięcia styropianu. Wykorzystają one ostrza oraz druty oporowe rozgrzewające się do wysokich temperatur, co pozwala uzyskać gładkie cięcia bez zadziorów.

Do prac w ramach stanu surowego zamkniętego i robót wykończeniowych niezbędne będą różnego rodzaju elektronarzędzia. Dotyczy to zarówno dobudowy, jak i nadbudowy domu. Do zakrywania ścian płytami gipsowo-kartonowymi niezbędne będą wkrętarki akumulatorowe, a do przycinania paneli czy boazerii warto skorzystać ze stołowej piły tarczowej do drewna.

Przy szlifowaniu ścian niezwykle pomocna okaże się szlifierka do gipsu typu „żyrafa”. Posiada ona długie ramię, które dotrze do wszystkich miejsc. Na rynku znajdziesz modele z odkurzaczami pochłaniającymi dużą ilość generowanego pyłu.

Rozbudowa domu jednorodzinnego – podsumowanie

Rozbudowę domu można śmiało porównać do małej budowy, zwłaszcza gdy decydujesz się na dobudowę dodatkowych pomieszczeń na parterze. Musisz bowiem przejść przez wszystkie etapy – od wylania fundamentów w stanie zerowym, przez stawianie ścian w stanie surowym otwartym i wykonanie stolarki okiennej w stanie surowym zamkniętym, aż po roboty wykończeniowe. Pomimo że skala prac jest znacznie mniejsza, to nadal musisz się do nich odpowiednio przygotować w zakresie dobrania materiałów i narzędzi.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Silnik asynchroniczny do warsztatu – jak wybrać najlepszy napęd do maszyn?

Szukasz idealnego napędu do swoich maszyn warsztatowych? Silnik asynchroniczny może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.…

Czytaj więcej

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Rodzaje frezarek i ich zastosowanie w Twoim warsztacie

Frezarki to wszechstronne narzędzia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu – zarówno domowego, jak i profesjonalnego.…

Czytaj więcej