Utrzymanie formy bywa trudne – szczególnie dla osób zapracowanych, którym ciężko znaleźć czas na siłownię czy inne zajęcia sportowe. To właśnie one najczęściej decydują się na stworzenie optymalnych warunków do ćwiczeń w domu. Jeśli i Ty potrzebujesz takiej przestrzeni, dowiedz się, co warto kupić – rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny.
Utrzymanie formy bywa trudne – szczególnie dla osób zapracowanych, którym ciężko znaleźć czas na siłownię czy inne zajęcia sportowe. To właśnie one najczęściej decydują się na stworzenie optymalnych warunków do ćwiczeń w domu. Jeśli i Ty potrzebujesz takiej przestrzeni, dowiedz się, co warto kupić – rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny.
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
- Podział rowerków treningowych ze względu na ich budowę
- Rower stacjonarny mechaniczny – charakterystyka
- Rower stacjonarny magnetyczny – charakterystyka
- Rower magnetyczny czy elektromagnetyczny?
- Podstawowe wyposażenie do siłowni i klubów fitness
- Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny – podsumowanie
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Rowerek stacjonarny czy orbitrek to świetny zakup, ponieważ pozwala na wykonywanie efektywnych treningów w domowym zaciszu. Niezależnie od tego, jakie są Twoje pobudki – czy nie lubisz ćwiczyć przy innych ludziach, czy chcesz podczas jazdy na rowerku lub orbitreku oglądać filmy na telewizorze, czy po prostu nie możesz wygospodarować dość czasu, by trenować w klubach fitness – wyposażenie domu w urządzenia treningowy to strzał w dziesiątkę. Na jakie cechy tego typu sprzętu do ćwiczeń wytrzymałościowych warto zwrócić uwagę przed zakupem? Przyjrzyj się najważniejszym cechom rowerków stacjonarnych:
- Obciążenie – pierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając rowerek stacjonarny, jest jego maksymalne obciążenie. Dzięki temu dowiesz się, czy w ogóle możesz na nim ćwiczyć. Większość urządzeń ma co prawda dość dużą tolerancję, sięgającą ok. 120 kg, jednak warto się co do tego upewnić, sprawdzając specyfikację urządzenia.
- Regulacja intensywności – chcesz jeździć rekreacyjnie, tylko po to, by każdego dnia się poruszać, a może zależy Ci na bardziej zaawansowanych treningach? Zobacz, jaką skalę ma wybrany rowerek do ćwiczeń, aby móc dopasować ich intensywność do własnych oczekiwań.
- Regulacja siodełka i kierownicy – rowerek mechaniczny czy magnetyczny musi być przede wszystkim wygodny, by nie zniechęcać Cię do ćwiczeń. Ważne, aby można w nim było wygodnie regulować wysokość siodełka i kierownicy i zachować podczas treningów odpowiednią postawę.
- Producent – rowerki stacjonarne nie są tanimi urządzeniami, dlatego warto wybierać te sprawdzonych marek. Nie tylko możesz mieć pewność ich jakości, ale też liczyć na łatwą naprawę, gdyby jednak się zepsuły. Do rowerków anonimowych producentów trudne może okazać się odnalezienie pasujących części zamiennych.
- Komputer – wybierz rowerek do ćwiczeń wyposażony w komputerek, by mieć prosty dostęp do funkcji urządzenia, ale też mieć wgląd do własnych osiągnięć. Śledź liczbę spalonych kalorii czy przejechanych kilometrów i wyznaczaj sobie nowe cele!
- Wymiary – jeśli szukasz rowerka do domu, na pewno istotna okaże się jego wielkość. Na szczęście z powodzeniem znajdziesz w ofercie sprzętów do ćwiczeń modele kompaktowe, idealne do małych mieszkań.
Podział rowerków treningowych ze względu na ich budowę
Kolejnym krokiem przy szukaniu idealnego rowerka do ćwiczeń będzie wybór optymalnego sprzętu pod kątem jego budowy – do wyboru masz rowerki pionowe i poziome. Na który z nich warto się zdecydować?
Rowerek pionowy podczas treningu pozwoli Ci zachować postawę zbliżoną do tej, którą utrzymujesz w czasie jazdy na zwykłym rowerze. Pedały znajdują się bezpośrednio pod siodełkiem, a użytkownik przez cały trening pozostaje w lekkim, charakterystycznym pochyleniu. Dla wielu osób właśnie taki typ rowerka stacjonarnego okaże się idealny, jednak dla osób borykających się z problemami z kręgosłupem wymuszona postawa może okazać się zbyt obciążająca – właśnie one powinny bliżej przyjrzeć się rowerkom poziomym.
Rowerek poziomy jest skonstruowany tak, byś mógł wygodnie usiąść, oprzeć plecy o oparcie, a nogi ułożyć na pedałach znajdujących się przed Tobą. Kręgosłup w takiej pozycji jest odciążony, a Ty nadal możesz efektywnie ćwiczyć wszystkie mięśnie nóg. Mało tego – przy ćwiczeniach na rowerku poziomym intensywnie napinane są także mięśnie brzucha, więc jeśli chcesz pozbyć się oponki, takie urządzenie okaże się świetnym wyborem.
Należy tutaj jeszcze wspomnieć o rowerkach do spinningu. Są to bardzo specyficzne urządzenia stworzone z myślą o aerobiku na rowerze, który w swoim czasie zyskał ogromną popularność wśród bywalców klubów fitness. Jednak właśnie najczęściej rowerki te spotykane są na siłowniach, ponieważ aby prawidłowo i w zróżnicowany sposób na nich ćwiczyć, potrzebna jest pomoc instruktora.
Rower stacjonarny mechaniczny – charakterystyka
Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny – to kolejne pytanie, które trzeba sobie zadać, poszukując idealnego sprzętu do ćwiczeń. Czym jest rowerek mechaniczny? To najprostszy sprzęt treningowy, jaki można sobie wyobrazić. Jest lekki, może mieć kompaktowe wymiary, często można spotkać go w wersjach składanych, więc zdaje się być idealny do zastosowań domowych. Regulacja oporu, a zatem i intensywności ćwiczeń, dobywa się tutaj za pomocą prostego pokrętła – możesz nim zwiększać i zmniejszać tarcie koła. Rowerek mechaniczny jest też najtańszym wyborem, wyróżnia się nieskomplikowaną obsługą, a także cechuje go niska awaryjność – z większością ewentualnych uszkodzeń uporasz się samodzielnie.
Taka charakterystyka sprawia, że szukając sprzętu domowego do ćwiczeń dla początkujących, w pojedynku rower magnetyczny a mechaniczny wygrywa ten drugi. Nie jest on jednak bez wad. Musisz wiedzieć, że ma on dość duże ograniczenia w zakresie skali obciążenia, podczas używania generuje spory hałas, a z czasem możesz zauważyć, że brakuje Ci w codzienny użytkowaniu funkcji, które z kolei zapewnia rowerek magnetyczny.
Rower stacjonarny magnetyczny – charakterystyka
Jaki rower stacjonarny kupić – mechaniczny czy magnetyczny? Jeśli jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem i chcesz mieć większą kontrolę nad swoimi treningami, druga opcja z pewnością okaże się dla Ciebie lepsza. Taki rowerek wyposażony jest hamulec magnetyczny, co pozwala z ogromną precyzją ustawiać opór na kole zamachowym. Tak płynna regulacja intensywności pracy urządzenia sprawia, że za każdym razem wykonasz trening na miarę potrzeb.
Czym jeszcze się różni rowerek magnetyczny od mechanicznego? Na pewno w warunkach domowych docenisz jego cichą pracę – podczas ćwiczeń z powodzeniem możesz oglądać ulubione programy telewizyjne, a Twoje treningi nie będą na co dzień uciążliwe dla mieszkających z Tobą osób.
Podobnie jak rowerek mechaniczny, magnetyczny również nie jest pozbawiony wad. Do tych należą spora waga, trudniejsza naprawa w przypadku uszkodzenia oraz dużo wyższa cena niż w przypadku rowerka mechanicznego. Który zatem warto wybrać? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie, biorąc pod uwagę swoje potrzeby treningowe i możliwości finansowe.
Rower magnetyczny czy elektromagnetyczny?
Choć rowerki magnetyczne należą już do grupy zaawansowanych sprzętów treningowych, nie mogą się równać z rowerkami elektromagnetycznymi. Wyposażone w mikroprocesor i silnik elektryczny cechują się niebywałą precyzją dobierania ustawień. Może też mieć o wiele szerszy zakres możliwości działania – wykonywać pomiary pracy serca czy też umożliwiać połączenie rowerka z aplikacją w telefonie, co pomoże Ci śledzić swoje osiągnięcia i planować kolejne treningi. Uwagę zwraca również jego niemal bezszelestne działanie. Trzeba jednak wiedzieć, że w parze z ogromnymi możliwościami rowerka elektromagnetycznego idzie również jego imponująca cena – z tego względu sprzęt tego typu gości jednak głównie w siłowniach.
Podstawowe wyposażenie do siłowni i klubów fitness
Trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek siłownię bez rowerków stacjonarnych. W dobrze wyposażonym klubie sportowym znajdziesz zarówno rowerki pionowe i poziome, jak i spinningowe, na których instruktorzy będą przeprowadzali wyczerpujące, ale satysfakcjonujące zajęcia fitness. Ciekawe i czasami spotykane w siłowniach są również rowerki hybrydowe, których konstrukcja stanowi swoistą równowagę pomiędzy pionowymi a poziomymi modelami urządzeń. Okazują się idealne dla osób skarżących się na bóle w lędźwiowej części kręgosłupa.
Rowerek magnetyczny czy mechaniczny? W klubach fitness próżno szukać mechanicznych urządzeń – prędzej znajdziesz w nich zaawansowane modele elektromagnetyczne, wyróżniające się niezawodnością i wysokim komfortem użytkowym, co będzie miało ogromne znaczenie dla klientów siłowni.
Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny – podsumowanie
Jak urządzić siłownię w domu? Jaki rower treningowy kupić? Mechaniczny czy magnetyczny? Skoro już znasz różnice pomiędzy poszczególnymi sprzętami do ćwiczeń, podjęcie właściwej decyzji okaże się łatwiejsze. Weź przede wszystkim pod uwagę własne potrzeby, miejsce, w którym zamierzasz korzystać z rowerka i budżet, jaki masz do wykorzystania.
Pamiętaj też, by zadbać o swoje plecy i z myślą o nich postawić na rowerek pionowy lub poziomy. Najważniejsze, aby urządzenie pomogło Ci zadbać o swoje zdrowie, zamiast pogłębiać problemy związane z bolącym kręgosłupem. Z kolei szukając sprzętu do klubu fitness, stawiaj na rowerki najwyższej klasy – z pewnością ich zakup zwróci Ci się za sprawą zadowolonych klientów.
Udostępnij