Piły tarczowe do drewna są niezastąpionym sprzętem w każdym warsztacie stolarskim oraz przydomowej pracowni majsterkowicza. W przeciwieństwie do ręcznego piłowania, zapewniają szybką i bardzo dokładną obróbkę. Duża liczba modeli sprawia, że można podzielić piły tarczowe do drewna na rodzaje. W tym artykule poznasz różne maszyny do cięcia drewna oraz najważniejsze parametry tarcz tnących.
Piły tarczowe do drewna są niezastąpionym sprzętem w każdym warsztacie stolarskim oraz przydomowej pracowni majsterkowicza. W przeciwieństwie do ręcznego piłowania, zapewniają szybką i bardzo dokładną obróbkę. Duża liczba modeli sprawia, że można podzielić piły tarczowe do drewna na rodzaje. W tym artykule poznasz różne maszyny do cięcia drewna oraz najważniejsze parametry tarcz tnących.
Czym charakteryzuje się piła tarczowa?
Piłami tarczowymi nazywamy maszyny stosowane do wykonywania cięć prostoliniowych w różnych materiałach. Posiadają one silniki, które napędzają główny element obróbki, czyli tarczę tnącą. W zależności od Twoich potrzeb możesz kupić piły tarczowe zasilane:
- elektrycznie,
- spalinowo,
- akumulatorowo.
Wśród pił do drewna najczęściej spotykane są urządzenia elektryczne. Silniki różnią się między sobą mocą oraz prędkością obrotową, jaką są w stanie zapewnić. Dlatego przy wyborze warto skontrolować te parametry.
Kolejnym dość istotnym wyróżnikiem są tarcze tnące. Urządzenia do piłowania są przystosowane do tarcz o konkretnych średnicach. Należy o tym pamiętać przy wymianie elementu. Na rynku znajdziesz wiele różnych tarcz do drewna, o czym przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.
Rodzaje pił tarczowych
Teraz, gdy już wiesz, czym charakteryzują się piły tarczowe do drewna, warto, żebyś poznał różne rodzaje tych maszyn. Można je podzielić m.in. ze względu na konstrukcję:
- Stołowa piła tarczowa do drewna – posiada ona specjalny blat roboczy ze szczeliną na tarczę. Pod nim znajduje się silnik. Maszyna wyróżnia się dużą stabilnością oraz umożliwia precyzyjne cięcie długich elementów, np. desek czy płyt. Niektóre modele posiadają specjalne szyny i prowadnice ułatwiające prowadzenie materiałów. Dodatkowo spotkasz się z urządzeniami do piłowania pod kątem.
- Ręczna piła tarczowa – bardzo często nazywana też pilarką ręczną. Nie posiada ona stołu czy ramy, jak wyżej wymieniony rodzaj. Operuje się nią manualnie, co daje dużą swobodę ruchów. Sprawdza się w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia piły stołowej lub konieczna jest szybka obróbka.
Jak już wspominaliśmy, częstym wyróżnikiem rodzajów pił tarczowych do drewna jest też zastosowana tarcza tnąca. Oto kilka z nich:
- Piła tarczowa z tarczą uniwersalną – przeznaczona do obróbki różnych materiałów: od drewna, przez sklejkę, aż po tworzywa sztuczne. Należy jednak mieć na uwadze, że nie mogą one być zbyt twarde, ponieważ tarcze uniwersalne nie są przystosowane do dużych obciążeń.
- Piła tarczowa z tarczą widiową – idealna do obróbki drewna. Nazwa wywodzi się od słowa „widia”, czyli potocznego określenia na węglik spiekany. Jest on umieszczany na zębach tarczy, co zwiększa jej trwałość i efektywność pracy.
- Piła tarczowa z tarczą specjalistyczną – rodzaj dedykowany do piłowania konkretnych materiałów. Wyróżniają się niestandardową liczbą, wielkością i rozstawem zębów oraz twardością.
Rodzaje tarcz do cięcia drewna i ich parametry
Rodzaje tarcz tnących dla piły do drewna są tym samym, co rodzaje frezów dla frezarek. To one określają użyteczność i przeznaczenie urządzenia. Dlatego wiedza na temat parametrów i rodzajów tarcz do cięcia drewna jest tak istotna. Na co zatem warto zwrócić uwagę?
- Liczba zębów – parametr decyduje o precyzji i prędkości piłowania elementów. Modele z mniejszą liczbą zębów zapewniają szybką pracę, ale generują dużą ilość wiórów. Stosuje się je głównie do cięć rozdzielających. Z kolei więcej zębów przekłada się na wolniejszą, ale i dużo dokładniejszą pracę. Dlatego takie tarcze są idealne do cięć precyzyjnych, poprzecznych, kątowych czy skośnych.
- Materiał zębów – to, z czego wykonana jest tarcza, nie zawsze przekłada się na materiał zębów. Najczęściej spotyka się ostrza z końcówkami z węglika spiekanego. Gwarantują one wysoką wytrzymałość na ścieranie, więc zęby długo pozostają ostre. Dla większej efektywności możesz sięgnąć po tarcze z tytanowym wykończeniem.
- Kształt zębów – bardzo popularnym modelem są tarcze z zębami płaskimi i trapezowymi do precyzyjnego cięcia twardych oraz kruszących się materiałów. Zęby wygięte raz w prawo, raz w lewo przydadzą się do cięć poprzecznych i wzdłużnych.
- Kąt natarcia – czyli kąt, z jakim ząb uderza o powierzchnię obrabianego materiału. Ogólna zasada brzmi, że im mniejszy kąt, tym większa precyzja cięcia. W sprzedaży są nawet tarcze o minusowym kącie natarcia. Do twardego drewna zaleca się wybieranie zębów o dużym kącie natarcia.
- Materiał tarczy – konstrukcja całości przekłada się na ogólną wytrzymałość na przeciążenia. Dlatego tak często wybiera się stal cechującą się wysoką solidnością. Poddaje się ją też hartowaniu, co dodatkowo zwiększa jej trwałość. Do najtwardszych modeli należą tarcze diamentowe.
- Poziom wibracji i hałasu – ilość generowanych wstrząsów podczas piłowania jest bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku ręcznych pilarek. Wysoki poziom wymaga od użytkownika przyłożenia dużej siły, aby opanować urządzenie. Przez to ręka szybko się męczy. To samo tyczy się emisji hałasu. Aby zminimalizować wibracje i dźwięk, stosuje się specjalne szczeliny dylatacyjne, które dodatkowo odprowadzają ciepło, wydłużając żywotność tarczy.
- Średnica – parametr pozwala określić czy dane ostrze w ogóle pasuje do posiadanej przez Ciebie piły do drewna. Ponadto, wielkość jest też powiązana z grubością i twardością piłowanego materiału, np. małe tarcze najlepiej wykorzystywać do obróbki miękkich elementów. Średnica jest też dobierana ze względu na moc urządzenia. Ostrza Ø115, 125, 185 lub 230 mm montuje się do pił o małej i średniej mocy. Z kolei tarcze o średnicy 300 mm i większej są przeznaczone do mocniejszych urządzeń stołowych.
Mając na uwadze wszystkie te aspekty, z pewnością będziesz w stanie wybrać idealną tarczę do piły do drewna. Jeżeli szukasz informacji o akcesoriach do innych elektronarzędzi, to przeczytaj nasz artykuł opisujący różne rodzaje wierteł.
Piła tarczowa do drewna twardego, miękkiego i mokrego
Twardość oraz wilgotność piłowanego drewna odgrywają ogromną rolę w doborze odpowiedniego rodzaju piły tarczowej. W tej sytuacji szczególnie istotna jest tarcza tnąca, którą będziesz ciął materiał.
Piła tarczowa do drewna twardego
Do gatunków twardych zalicza się głównie drewna z drzew liściastych. Będą to m.in. dęby, brzozy, klony, buki, orzechy, akacje, jesiony, grusze czy czereśnie. Przy ich obróbce pośpiech jest niewskazany, ponieważ może on doprowadzić do uszkodzenia ostrza oraz piły.
Tarcza tnąca do cięcia twardego drewna powinna mieć dużą liczbę zębów (ponad 30). W niektórych sytuacjach, np. przy drewnie egzotycznym, trzeba sięgnąć po model z 90 zębami! Ważne w tym przypadku jest to, ile zębów pracuje jednocześnie. Dla twardego drewna wartość ta wynosi 4-6. Ich kształt powinien być płaski. Jeżeli chodzi o kąt natarcia, to najlepszy będzie kąt 15°.
Piła tarczowa do drewna miękkiego
Drewno miękkie pochodzi zwykle z drzew iglastych takich jak sosny, świerki, jodły, limby, modrzewie, ale też z olch i topoli. Jego piłowanie przebiega znacznie szybciej niż w przypadku drewna twardego. Nie oznacza to, że masz się spieszyć przy obróbce.
Do cięcia drewna miękkiego stosuje się tarcze tnące z 15-20 zębami, przy czym liczba zębów pracujących jednocześnie to 3. Kąt natarcia też może być mniejszy niż 15°.
Piła tarczowa do drewna mokrego
Wilgotność drewna ma ogromny wpływ na jakość jego obróbki. Piłując mokre drewno, musisz szczególnie uważać na ślizganie się tarczy. Tańsze modele mogą nie wytrzymać większego obciążenia, dlatego warto wybrać ostrze wykonane z trwałego materiału.
Jaką piłę tarczową do drewna wybrać – podsumowanie
Nie da się ukryć, że piła tarczowa do drewna jest o wiele efektywniejsza i szybsza niż tradycyjna piła ręczna. Jednak dobór odpowiedniego urządzenia jest ważnym czynnikiem wpływającym na wydajność pracy w warsztacie. Po przeczytaniu tego artykułu na pewno już wiesz, czym różnią się rodzaje pił tarczowych do drewna oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie tarczy tnącej.
Chcesz poznać inne praktyczne informacje, dzięki którym urządzenie warsztatu majsterkowicza będzie czystą przyjemnością? W tym celu zapoznaj się z naszymi artykułami o narzędziach stosowanych w warsztatach.
Udostępnij