Zabierz czworonoga na wyprawę jednośladem. Dowiedz się, jaka przyczepka rowerowa dla psa będzie najlepsza

Udostępnij

Masz pupila i lubisz rowerowe wycieczki? To świetnie! Dzięki odpowiedniej przyczepce rowerowej możesz zabrać swojego psa nawet na bardzo długi wypad. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka oraz jak dobrać go do rozmiarów zwierzęcia.

Udostępnij

Masz pupila i lubisz rowerowe wycieczki? To świetnie! Dzięki odpowiedniej przyczepce rowerowej możesz zabrać swojego psa nawet na bardzo długi wypad. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka oraz jak dobrać go do rozmiarów zwierzęcia.

Przyczepka rowerowa a waga psa

Jeżeli posiadasz psa, to wiesz, że zwierzęta te kochają długie wycieczki na łono natury. Wypad za miasto, który wiąże się z pobieganiem w lesie, na łąkach lub nad rzeką to dla nich prawdziwa przyjemność! Pozwala im również zachować sprawność fizyczną oraz psychiczną równowagę. Wybiegane zwierzę mniej hałasuje, jest spokojniejsze i nie niszczy z nudów domowych sprzętów.

Idealnymi kompanami rowerowych wycieczek są wszelkiego rodzaju psy zaprzęgowe (husky, alaskan malamute, samoyed) oraz myśliwskie (zwłaszcza gończe lub wyżły). Podczas biegu przy rowerze sprawdzają się też niektóre większe rasy o dużej sprawności fizycznej, np. owczarki niemieckie, dobermany czy dalmatyńczyki.

Powyższe dotyczy oczywiście zwierząt młodych i zupełnie zdrowych. Psi seniorzy oraz większość ras do towarzystwa (buldogi, pekińczyki, jamniki czy małe teriery) nie będą bowiem w stanie znieść długiego i forsownego biegu. Co zrobić w takim przypadku? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej przyczepki. Akcesoria rowerowe tego typu sprawdzają się również, gdy trzeba zabrać pupila do weterynarza.

Przyczepki rowerowe dla psa do 20 kg

Przyczepki rowerowe dla psów o wadze do 20 kg oznaczane są przez producentów najczęściej literą S. Nadają się one dla zwierząt następujących małych ras: jamnik, yorkshire terier, buldog francuski, szpic niemiecki, sznaucer mały i średni, mops, beagle.

Przyczepki rowerowe dla psa do 40 kg

Dla psów średniej wielkości dedykowane są sprzęty o nieco większych gabarytach. W przyczepkach o nośności do 40 kg (rozmiar L) zmieszczą się więc: bokser, golden retriever, labrador, bulterier, dalmatyńczyk, wyżeł niemiecki, basset czy pudel.

Przyczepki rowerowe dla psa do 50 kg

Przyczepki w rozmiarze XL przeznaczone są dla psów dużych. Jeżeli masz owczarka niemieckiego, akitę inu, rottweilera lub berneńskiego psa pasterskiego, to będzie dla nich odpowiednia.

Niektórzy producenci oferują jeszcze wytrzymalsze i obszerniejsze sprzęty. Przyczepki rowerowe dla psa o nośności przekraczającej nawet 60 kg są zaprojektowane dla ras olbrzymich: dogów niemieckich lub bernardynów. Dużym ograniczeniem w tym wypadku jest nie tyle waga, ile ponadprzeciętne wymiary zwierzęcia. Warto bowiem pamiętać, że zespół złożony z roweru i wózka nie może przekraczać długości 4 m. Znalezienie odpowiedniej przyczepki dla psa pokroju wilczarza irlandzkiego może być zatem dość problematyczne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przyczepki rowerowej dla psa?

Kupując przyczepkę rowerową dla swojego pupila, musisz wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Przede wszystkim całość powinna być solidna oraz wykonana z wysokiej jakości materiałów. Najlepsze są wózki na stelażach zrobionych z aluminiowych lub ocynkowanych stalowych rurek. Jako materiał na ścianki świetnie sprawdza się natomiast poliester o dużej gęstości (np. 600D).

Nieodzownymi elementami przyczepek rowerowych dla psa są ażurowe okna z siatki, które zapewniają wentylację. Sprawdzają się również dlatego, że pupile podczas jazdy z reguły chętnie obserwują otoczenie. Zaabsorbowane zwierzęta nie wiercą się i spokojnie leżą. Pies, widząc, co się dzieje na zewnątrz, trudniej też się spłoszy w razie usłyszenia nagłego dźwięku (np. klaksonu). Przełoży się to na bezpieczeństwo podczas jazdy. Aby się nie wydostał i nie pognał za przypadkowym zwierzęciem albo przejeżdżającym samochodem, należy go przypiąć do specjalnych szeleczek lub zapinek. One również powinny znaleźć się na wyposażeniu wózka dla psa do roweru.

Innymi elementami, których nie może zabraknąć, są odblaski. Dzięki nim przyczepka dla psa będzie dobrze widoczna po zmroku. Przepisy nakazują, aby po jej bokach znajdowały się pomarańczowe odblaski, a z tyłu świeciło czerwone światełko. Przyczepki dla psów zwykle wystają poza obrys roweru, więc powinny mieć też białe elementy oświetleniowe z przodu. Widoczność w ruchu drogowym poprawiają również chorągiewki.

Warto, aby chociaż tylne koła miały rozmiar minimum 16”. Przełoży się to na wygodę przewozu zwierzęcia. Pozwoli też łatwo pokonać trudniejsze odcinki drogi – np. bruk czy wyboiste nieutwardzone ścieżki. Przyczepka dla psa do roweru powinna mieć gumowe koła.

Cenionymi elementami przyczepek rowerowych są również:

Kompatybilne akcesoria rowerowe

Jeżeli planujesz dłuższe wycieczki z pupilem, to musisz skompletować cały zestaw akcesoriów. Dzięki nim uda się wam miło i wygodnie spędzić nawet kilkudniowe wypady pod namiot. Niezbędne będą przede wszystkim:

Na pewno przydadzą się również miska z lekkiego materiału, dodatkowa długa smycz oraz specjalny uchwyt z linką do biegania. To ostatnie akcesorium sprawdzi się, jeżeli pies ma poruszać się czasem przy rowerze.

Zalety przyczepki rowerowej dla psa

Największą zaletą przyczepki rowerowej jest to, że możesz zabrać pupila ze sobą w drogę bez obaw o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Doskonale sprawdzi się również, gdy zachoruje i trzeba będzie zawieźć go do przychodni weterynaryjnej. Nie zawsze bowiem jest możliwość podjechania samochodem pod same drzwi. W przypadku roweru problemy tego typu odpadają. Przyczepa do roweru dla psa posłuży z powodzeniem do przewozu również innych zwierząt, np. kotów czy królików.

Wnętrze wykorzystasz też do transportu rozmaitych przedmiotów. Dzięki solidnym wózkom rowerowym dla psa w sytuacji awaryjnej przewieziesz bez trudu duże zakupy czy zaopatrzenie dla Twojego biznesu.

Typy przyczepek rowerowych

Jeżeli często jeździsz rowerem, przewożąc towary lub masz dzieci, przyczepka rowerowa dla psa nie wystarczy. Ważne więc, aby poznać inne typy wózków. Wyróżnia się:

Rekomendowane przyczepki rowerowe dla psa

Podczas analizowania dostępnych na rynku modeli należy w pierwszej kolejności skupić się na nośności maksymalnej wózka oraz jego wymiarach. Powinien być dostosowany do gabarytów zwierzęcia, które będzie wygodnie leżeć w przyczepce. Jego łapy lub ogon powinny mieścić się we wnętrzu i nie mogą wystawać na zewnątrz. Wózki do roweru dla psa muszą być też wyposażone w komplet odblasków oraz światełka. Materiał ścian i okien powinien być solidny, nie może być na nim przetarć ani rozerwań. Przed zakupem warto też sprawdzić, czy metalowe elementy nie noszą śladów korozji. Jeżeli chodzi o zaczep, to powinien mieć kulkowe mocowanie. Dzięki temu nawet w przypadku wywrócenia roweru przyczepka pozostanie w pionie.

Jak wybrać przyczepkę rowerową – podsumowanie

Wspólne wypady rowerowe z psem to wspaniała rozrywka. Pozwolą zarówno Tobie, jak i pupilowi zażyć świeżego powietrza. Stanowią świetną odskocznię od codziennej rutyny i sposobność do wypoczynku. Turystyka rowerowa, oprócz walorów zdrowotnych, umożliwia również zwiedzenie interesujących miejsc i poznanie spotkanych na szlaku ciekawych ludzi.

Warto przy tym pamiętać, że niektóre psy nie lubią podróżować w zamknięciu. Należy zatem zwierzę stopniowo przyzwyczajać do tego rodzaju transportu. Musi mieć czas, aby oswoić się ze sprzętem. Nie wolno go przy tym zmuszać, ponieważ może nabawić się negatywnej reakcji warunkowej. Przyczepka będzie kojarzyła mu się z czymś nieprzyjemnym i zachęcenie go do ponownego wejścia do środka będzie bardzo trudne.

Jeżeli posiadasz rower, którym poruszasz się do pracy lub na dalsze wycieczki, to wiesz, że jego serwis wymaga odpowiedniego zestawu narzędzi. Przeczytaj nasz artykuł „Urządzanie warsztatu majsterkowicza”, aby skompletować wyposażenie i móc samodzielnie przeprowadzać wszystkie naprawy.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić stojak serwisowy do roweru? Instrukcja DIY

Samodzielne naprawy i konserwacja roweru to nie tylko oszczędność, ale też sposób na lepsze poznanie swojego…

Czytaj więcej

Pływanie na SUPie – od czego zacząć? Trening przygotowawczy dla początkujących

Pływanie na SUPie (Stand Up Paddle) to nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale również sposób…

Czytaj więcej

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej