O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Udostępnij

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies też potrzebuje odpowiedniej ochrony podczas jazdy autem. W końcu chcesz, żeby podróż była przyjemnością dla wszystkich członków rodziny, prawda? W takim razie dowiedz się, jak przewozić psa w samochodzie! Poznaj sposoby na bezpieczny transport psa i wskazówki umilające wspólny wypad. 

Udostępnij

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies też potrzebuje odpowiedniej ochrony podczas jazdy autem. W końcu chcesz, żeby podróż była przyjemnością dla wszystkich członków rodziny, prawda? W takim razie dowiedz się, jak przewozić psa w samochodzie! Poznaj sposoby na bezpieczny transport psa i wskazówki umilające wspólny wypad. 

Czy można przewozić psa w samochodzie luzem? 

Prowadząc auto czy siedząc na miejscu pasażera, doskonale wiesz, że trzeba zapiąć się w pasy bezpieczeństwa. Nie chodzi tylko o kwestię przepisów, ale przede wszystkim o ochronę Twojego zdrowia i życia. Podobnie jest w przypadku czworonogów. Sadzanie ich luzem w samochodzie lub na kolanach jest zwyczajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do wielu nieprzyjemności. 

Czemu transportowanie psa w samochodzie luzem to zły pomysł? Nawet najlepiej ułożony psiak może zachować się nieprzewidywalnie w aucie. Nie ma tutaj znaczenia, czy to jest jego pierwsza przejażdżka, czy setna – nigdy nie wiesz, co się wydarzy na drodze. Gwałtowne hamowanie, skręt, a nawet klakson innego kierowcy mogą zaniepokoić psa. W takiej sytuacji będzie chciał się schować lub uciec, nie mówiąc już o agresywnym zachowaniu. To wszystko stanowi zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i czworonoga. 

Wiele osób nie zdaje sobie też sprawy z tego, że podczas zderzenia na pojazd i wszystko, co się w nim znajduje, oddziaływają ogromne siły. Jeśli Twój pupil chodzi lub siedzi luzem w środku, to w chwili wjechania, np. w słupek czy inne auto wyleci z niego z wielką prędkością. Nie tylko stanowi to zagrożenie dla zwierzęcia, ale i dla Ciebie. Nawet najmniejsze rasy ważące kilka kilogramów, w takiej sytuacji mogą spowodować znaczny uszczerbek na Twoim zdrowiu. 

Poza tym jest jeszcze kwestia kodeksu drogowego. Według niego (art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym) zwierzę jest traktowane jako ładunek, a ten musi być odpowiednio zabezpieczony. Nie może utrudniać prowadzenia auta, ograniczać widoczności i zmieniać swojego położenia. Ponadto w art. 6 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt jest mowa o transporcie i przenoszeniu zwierząt w taki sposób, żeby nie narażać ich na cierpienie i stres. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych zasad, licz się z karą pieniężną! 

Jak przewozić psa w samochodzie? Najlepsze sposoby 

Do transportowania psa w samochodzie potrzebujesz odpowiednich akcesoriów dla zwierząt domowych. Nie możesz niestety zapiąć czworonoga w zwykłe pasy bezpieczeństwa. Co więcej, wyposażenie to różni się w zależności od rasy. Inaczej bowiem przewieziesz małego yorka, a inaczej ogromnego bernardyna. W co więc się zaopatrzyć? 

Przewożenie małych psów w samochodzie 

W przypadku ras niewielkich rozmiarów możesz skorzystać z dwóch opcji – transportera dla psów lub specjalnych pasów bezpieczeństwa. Oba rozwiązania są przyjazne dla zwierząt, ponieważ nie krępują ich ruchów, a jednocześnie utrzymują na miejscu. Niezależnie jednak od Twojego wyboru, pies musi znaleźć się na tylnym siedzeniu! 

Zacznijmy od transportera dla psa. Ma on formę klatki, skrzynki lub torby, w której pies ma dość miejsca, aby się obrócić i okienka do obserwowania otoczenia. W środku możesz nawet umieścić ulubiony koc lub poduszkę zwierzaka. Wstawiając transporter do samochodu, upewnij się, że jest dobrze przypięty. Nie może się bowiem przemieszczać podczas jazdy. Nie stawiaj go też między siedzeniami, bo w razie wypadku zostanie zgnieciony. 

Pasy bezpieczeństwa dla psów przypominają nieco szelki, które zakłada się do spaceru. Jedyną różnicą jest zapięcie przystosowane do klamry pasów samochodowych. Dla szczeniąt poleca się z kolei krótkie smycze z podobną końcówką. Wybierając tę opcję, sprawdź, czy materiał wykonania jest odpowiednio mocny, a zarazem bezpieczny. Chcesz przecież uniknąć obtarć skóry u swojego psiaka, prawda? Kolejna kwestia to szwy. Unikaj modeli z pojedynczym szwem, który zwyczajnie pęknie podczas zderzenia. 

Przewożenie dużych psów w samochodzie 

Jeśli chodzi o transportowanie dużych psów w aucie, to w najlepszej sytuacji są właściciele SUV-ów, kombi, vanów i podobnych modeli. Chodzi tutaj o bagażniki połączone z kabinami samochodów. Nie tylko masz wgląd na swojego pupila, ale przede wszystkim jest zapewniony odpowiedni dostęp do świeżego powietrza. Niestety nie można tego powiedzieć o sedanach, ale do nich jeszcze wrócimy. 

W dużych samochodach najlepiej zastosować specjalne klatki transportowe, które umieszcza się w bagażniku. Przy ich wyborze zwróć uwagę na rozmiar. Powinny nie tylko wejść na tył auta, ale przede wszystkim zmieścić psa. Warto też sprawdzić, czy klatka ma udogodnienia np. drzwi awaryjne, wyjmowaną podłogę czy ściankę działową, jeśli chcesz przewozić dwa mniejsze psy. 

A co jeśli masz sedana? Czy teraz musisz kupić większe auto? Niekoniecznie. W takiej sytuacji możesz zaopatrzyć się w specjalne maty, którymi wykłada się tylne siedzenie. Zapobiegają one wpadnięciu zwierzaka między fotele, a także umożliwiają zapięcie go pasami bezpieczeństwa dla psów. Przy zakupie sprawdź, czy są wykonane z łatwych w czyszczeniu materiałów odpornych na rozdarcie. 

Jak przygotować psa do podróży w samochodzie? 

Jazda w aucie to dla psa ogromne przeżycie, a stres może objawiać się na różne sposoby. Dlatego, zanim wyruszycie w daleką wyprawę, przygotuj swojego pupila do jazdy. Jak to zrobić? 

  1. Oswój psa z samochodem – na sam początek wystarczy spędzać jak najwięcej czasu z psem wokół auta. Przechodź, baw się, karm zwierzaka w jego pobliżu. Następnie spróbuj zachęcić psa, żeby wskoczył do kabiny lub bagażnika, jeśli tam ma być przewożony. Na razie nie odpalaj. Gdy zauważysz, że zwierzak się nie stresuje, włącz silnik. Bardzo ważne jest mówienie do pupila spokojnym tonem. Możesz go też nagradzać smakołykami. Pamiętaj tylko, żeby nie wychodzić z auta, gdy się skończą. Po oswojeniu przejdź do kolejnego kroku. 
  1. Zabierz psa na krótką przejażdżkę – wystarczy wybrać się wokół osiedla. Najlepiej jeździć do momentu, aż zauważysz pierwsze objawy niepokoju. Chodzi o przyspieszony oddech, skomlenie, drżenie i ślinotok. Wtedy wróć do domu i pozwól czworonogowi się uspokoić. Z czasem zauważysz, że pies jest w stanie wytrzymać dłużej podczas jazdy. 
  1. Przed podróżą daj psu mniej karmy i wody – podobnie, jak ludzie, tak i zwierzęta odczuwają chorobę lokomocyjną. Dlatego lepiej unikać dużych porcji jedzenia i wody przed wyjazdem. 

Jak zapewnić komfort podczas przewozu psa w aucie?

Oswojenie psiaka z samochodem to dopiero początek. W końcu czeka Cię jeszcze sama podróż. Chcesz przecież, żeby przebiegała, jak najspokojniej dla wszystkich w aucie. Oto co możesz zrobić, aby umilić wycieczkę swojemu pupilowi: 

Spakuj siebie i Burka i wyruszcie w podróż swojego życia!

Podróżowanie to sama przyjemność, zwłaszcza gdy możesz dzielić się przeżyciami z najlepszym przyjacielem człowieka. Teraz gdy już wiesz, jak przewieźć psa w aucie, możesz śmiało zabrać go ze sobą w każdy zakątek świata. Niech Twój pupil również pozna inne miejsca i kultury! 

Wolisz jeździć na dwóch kółkach zamiast na czterech? To świetnie się składa! Poznaj zalety korzystania z przyczepki rowerowej dla psa z naszego kolejnego wpisu. Dowiesz się z niego, jak zabrać swojego czworonoga na kolejny wypad jednośladem. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić stojak serwisowy do roweru? Instrukcja DIY

Samodzielne naprawy i konserwacja roweru to nie tylko oszczędność, ale też sposób na lepsze poznanie swojego…

Czytaj więcej

Pływanie na SUPie – od czego zacząć? Trening przygotowawczy dla początkujących

Pływanie na SUPie (Stand Up Paddle) to nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale również sposób…

Czytaj więcej

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej