Alergia dotyka sporej części populacji, a jej przyczyny, objawy i metody leczenia są różne. Najczęstsza porada, jaką słyszą osoby z uczuleniami, to unikanie alergenów. Trudno jednak wyeliminować je całkowicie. Istnieją natomiast sposoby na maksymalne ich ograniczenie. Jeden z nich stanowi myjka ultradźwiękowa zwana także oczyszczaczem sonicznym.
Alergia dotyka sporej części populacji, a jej przyczyny, objawy i metody leczenia są różne. Najczęstsza porada, jaką słyszą osoby z uczuleniami, to unikanie alergenów. Trudno jednak wyeliminować je całkowicie. Istnieją natomiast sposoby na maksymalne ich ograniczenie. Jeden z nich stanowi myjka ultradźwiękowa zwana także oczyszczaczem sonicznym.
Alergia. Czym jest i jak się objawia?
Alergią nazywamy patologiczną reakcję organizmu na działanie obcych substancji, czyli alergenów. Powodują one wzmożone wytwarzanie przeciwciał przez układ odpornościowy. Te z kolei wraz z alergenem przyczyniają się do uwolnienia różnych substancji (najczęściej histaminy), które doprowadzają do wystąpienia stanów zapalnych.
Objawy uczulenia mogą przyjmować charakter skórny w postaci swędzących wysypek i zaczerwienia, a także przyczyniać się do problemów z układem oddechowym (kichanie, skurcze oskrzeli, duszności). Często pojawia się też nadmierne łzawienie oraz zaczerwienienie oczu spowodowane podrażnieniem błony śluzowej. W niektórych przypadkach dochodzi też do zaburzenia trawienia np. bóli brzucha, torsji i biegunki.
Występujące objawy alergii zwykle nie stanowią zagrożenia życia, lecz nie wolno ich bagatelizować. Wymioty połączone z bólem, biegunką oraz trudnościami z oddychaniem mogą prowadzić do anafilaksji, a nawet wstrząsu anafilaktycznego, co jest już rzeczywiście bardzo niebezpiecznie. Dlatego warto konsultować objawy ze specjalistą.
Co może powodować alergię?
Alergenami są przede wszystkim pyłki, składniki pokarmowe (zwłaszcza białka obcogatunkowe), antybiotyki, związki chemiczne (np. lateks), jady owadów, sierść, roztocza i zarodniki pleśni. Najczęstszym postępowaniem w przypadku alergii jest leczenie objawowe, farmakologiczne oraz immunoterapia, a w razie konieczności – działanie przeciwwstrząsowe. Ogromną wagę przykłada się też do profilaktyki, czyli możliwie jak najmniejszej styczności ze źródłami alergenów.
Aby nie wchodzić z nimi w kontakt, przed telewizorem w miejsce orzeszków sięgnij po marchewkę. Zamiast kota czy kanarka zaadoptuj rybkę albo żółwia. W domu stosuj filtry powietrza wyłapujące pyłki i kurz. Bardzo częstym sposobem na oczyszczenie przedmiotów codziennego użytku z alergenów jest wykorzystanie fal dźwiękowych. W tym przypadku nieocenioną pomocą okażą się myjki ultradźwiękowe. Badania wykazały, że ultradźwięki intensyfikują działanie detergentów i środków odkażających.
Zasady działania myjki ultradźwiękowej
Myjka ultradźwiękowa kształtem przypomina skrzynkę, pudełko bądź pojemnik. Wyposażono ją w zbiornik na wodę, płyn myjący lub środek dezynfekujący. Najważniejszą częścią jest generator fal dźwiękowych, których częstotliwość wynosi ponad 20 kHz. Zasada działania myjki ultradźwiękowej opiera się na zjawisku kawitacji i przebiega cyklicznie. Polega ona na przemiennym tworzeniu stref wysokiego i niskiego ciśnienia. Podczas gdy ciśnienie jest niskie, powstają mikropęcherzyki. Następnie pod wpływem wysokiego ciśnienie ulegają one rozszerzeniu, aż w końcu implodują.
Wyzwala się przy tym olbrzymia ilość energii. Siła ta skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia jak osad, pyłki, zarodniki pleśni i grzybów. Z kolei sterylizacja myjką ultradźwiękową wynika z silnego działania kawitacji na niektóre bakterie, roztocza i inne drobnoustroje. Powoduje ona rozrywanie komórek zarazków od wewnątrz. Chcąc zwiększyć efektywność urządzeń w myciu, odkażaniu i nie tylko można skorzystać ze środków czyszczących przeznaczonych do tego celu. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie sprawdzić, jaki wybrać płyn do myjki ultradźwiękowej, żeby osiągnąć zamierzony efekt.
Czyszczenie ultradźwiękowe na co dzień
Urządzenie stanowi doskonałe narzędzie przede wszystkim tam, gdzie niemożliwe jest tradycyjne czyszczenie lub mycie. Przydaje się zwłaszcza w przypadku elementów z trudno dostępnymi przestrzeniami, nierównymi, porowatymi powierzchniami, a także przedmiotów bardzo małych. Dobrym przykładem zastosowania myjek ultradźwiękowych jest czyszczenie złota i czyszczenie srebra.
Zalety myjki ultradźwiękowej wynikają z jej wszechstronności. Za jej pomocą pozbędziesz się pyłków, zarodników, kurzu, roztoczy i nie tylko z przedmiotów, których używasz każdego dnia. Warto też skorzystać z czyszczenia ultradźwiękowego przy odkażaniu klimatyzacji samochodowej. To w równym stopniu siedlisko alergenów mogących wywołać reakcje uczuleniowe.
Myjka ultradźwiękowa posłuży również do odświeżenia biżuterii, mycia okularów, dezynfekcji szczoteczki do zębów, a także usunięcia zabrudzeń z przedmiotów o bogatej, a przy tym delikatnej ornamentyce. Równie dobrze sprawdza się w czyszczeniu zaśniedziałych sztućców, jak i zardzewiałych, brudnych od smaru śrub oraz nakrętek.
- Myjka ultradźwiękowa – 30 litrów – 600 W 2 049,00 zł
- Myjka ultradźwiękowa – 6,5 litra – 180 W 1 049,00 zł
- Myjka ultradźwiękowa – 2 litry – 60 W – Basic Eco 379,00 zł
- Myjka ultradźwiękowa – 0,7 litra – 60 W – Basic 259,00 zł
Udostępnij