Środków do utrzymania czystości jest naprawdę wiele. Spora ich część jest przeznaczona do konkretnych zastosowań, podczas gdy inne wyróżniają się swoją uniwersalnością. Jednak wszystkie łączy jedno – są szkodliwe dla środowiska. Czy jest więc sposób na utrzymanie porządku bez chemii? Tak! Wystarczy zainteresować się czyszczeniem ozonem. Na czym polega i gdzie można je zastosować? Przeczytaj, a dowiesz się wszystkiego.
Środków do utrzymania czystości jest naprawdę wiele. Spora ich część jest przeznaczona do konkretnych zastosowań, podczas gdy inne wyróżniają się swoją uniwersalnością. Jednak wszystkie łączy jedno – są szkodliwe dla środowiska. Czy jest więc sposób na utrzymanie porządku bez chemii? Tak! Wystarczy zainteresować się czyszczeniem ozonem. Na czym polega i gdzie można je zastosować? Przeczytaj, a dowiesz się wszystkiego.
Na czym polega czyszczenie ozonem?
Mówiąc o czyszczeniu ozonem, trzeba wiedzieć, czym jest ozon i dlaczego wykorzystuje się go do sprzątania. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć korzyści płynące z jego korzystania, a także pomoże Ci to w doborze generatorów ozonu.
Co to jest ozon i czemu się go wykorzystuje?
Na początek trochę powtórki z lekcji chemii. Ozon (O3) to nic innego, jak dobrze Ci znany tlen. Jednak różni się on jednym dodatkowym atomem. Oznacza to, że ozon ma trzy cząsteczki, zamiast dwóch. Powstaje, gdy tlen jest wystawiony na silne działania promieni UV lub wyładowań elektrycznych. Rozbijają one atomy gazu na dwie pojedyncze cząsteczki, które następnie usilnie szukają czegoś, z czym mogą się połączyć. Trafiają wówczas na nierozbity tlen i razem tworzą ozon.
W związku z tym, że w takiej postaci gaz nie jest trwały, to bardzo łatwo reaguje ze związkami organicznymi. Rozbija strukturę bakterii, grzybów, wirusów i nie tylko, w efekcie niszcząc je. Dlatego właśnie ozon jest wykorzystywany do czyszczenia. Warto wspomnieć, że stanowi on bezpieczniejszą i efektywniejszą alternatywę dla chloru, ponieważ ozon reaguje prawie 300 razy bardziej!
Ozonowanie i generatory ozonu
Ozonowaniem nazywamy proces dezynfekcji przy użyciu O3. W ostatnich latach zabieg ten zyskał naprawdę dużą popularność, zwłaszcza przez panującą pandemię, kiedy ozonowanie koronawirusa rozważało wiele osób. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ czyszczenie ozonem pozwala nie tylko pozbyć się bakterii, grzybów i wirusów, ale i nieprzyjemnych zapachów czy alergenów powodujących katar i świąd. Chcąc przeprowadzić ozonowanie, potrzebujesz odpowiednich urządzeń. Wyróżnia się dwa typy sprzętów:
- generatory ozonu – stosuje się je do rozpylania ozonu w powietrzu. Pozwalają odkazić pomieszczenia oraz różne powierzchnie.
- ozonatory wody – jak się pewnie domyślasz, służą do rozpuszczenia O3 w wodzie. Wykorzystuje się ją następnie do opłukiwania żywności, prania, a nawet wypełniania basenów.
To, który sprzęt wybierzesz, w dużej mierze zależy od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz odkazić swój dom lub miejsce pracy, wówczas sięgnij po generator ozonu, a do prania – po ozonator wody.
Jak używać wody ozonowanej do sprzątania?
W związku z tym, że o zastosowaniu ozonu do dezynfekcji powietrza mówiliśmy już wielokrotnie m.in. przy okazji artykułu o ozonowaniu biura i mieszkania, to teraz skupimy się na wykorzystaniu wody ozonowanej. Nie jest ona jeszcze tak rozpowszechniona, więc pewnie pierwszy raz o niej słyszysz. Dlatego pora lepiej ją poznać.
Najpopularniejszym obszarem zastosowań wody ozonowanej jest pranie ubrań. Ozonatory podłącza się wówczas bezpośrednio do ujęcia wody, a do nich następnie instaluje się pralki. Generują one ozon, który jest rozpuszczany w zimnej wodzie. Przenika on wówczas przez tkaniny, usuwając zabrudzenia. Większość plam i nieprzyjemnych zapachów wynika z obecności związków organicznych, które ozon rozbija. Ponadto pozbywa się również szkodliwych mikroorganizmów.
Bardzo często ozonowaną wodę stosuję się też do opłukiwania żywności. Robi się to, aby przedłużyć przydatność jedzenia. Zabijane są wówczas bakterie i grzyby, które powodują psucie. Rzecz jasna żywność po opłukaniu jest też odpowiednio odkażona. Ponadto, w przypadku warzyw i owoców, woda ozonowana pozwala pozbyć się resztek pestycydów i środków przedłużających przydatność podczas transportu. Dzięki temu są one bezpieczne do spożycia. Pamiętaj jednak, żeby nie pić takiej wody!
Wspominaliśmy wcześniej o tym, że ozon wykazuje lepsze efekty niż chlor i jest jego świetną alternatywą. A gdzie się stosuje dużo chloru? Oczywiście, że w basenach. Ozonatory basenowe służą przede wszystkim do odkażenia wody z mikrobów, ale zabijają też glony, przez która woda mogłaby zzielenieć.
Jakie są zalety ozonowanej wody do sprzątania?
Zalet stosowania wody ozonowanej do sprzątania jest wiele. Pokrótce przytoczymy najważniejsze argumenty przemawiające za zainstalowanie ozonatorów wody w Twoim domu.
Pierwszym argumentem jest ekologia. Ozon jest w pełni naturalny i nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Całkowicie rozpuszcza się w wodzie, więc nie generuje nieprzyjaznych ścieków. Tego samego niestety nie można powiedzieć o chlorze stosowanym w basenach, czy tradycyjnych proszkach i płynach do prania. Zawierają wiele składników, które przedostają się do rzek, mórz, a także do gruntu. Wśród nich są np. fosforany. Przyspieszają one wzrost glonów w zbiornikach wodnych. Nabierają takiego tempa, że bardzo szybko odcinają dostęp do światła słonecznego niższym partiom akwenu. Ponadto, gdy gniją, zużywają życiodajny tlen, przez co zwiększa się jego zapotrzebowanie. Prowadzi to do masowego zdychania ryb i innych organizmów.
Pozostając w temacie ekologii, ozonowana woda zmniejsza zużycie energii. W jaki sposób? Udowodniono, że ozon najlepiej rozpuścić w zimnej wodzie. Utrzymuje się on wówczas dłużej niż w przypadku wody ciepłej, co gwarantuje doskonałe efekty czyszczenia. Dzięki temu, robiąc pranie, nie musisz ustawiać temperatury wyższej niż 40°C. Nie ma więc potrzeby podgrzewania wody, a to ogranicza zużycie energii. Ozon świetnie poradzi sobie zarówno z brudem, jak i nieprzyjemnymi zapachami, a także odkazi ubrania. Jest to ważne, ponieważ dużo mówi się o tym, że pranie w niskiej temperaturze nie niszczy bakterii i wirusów. Stosując wodę ozonowaną, masz pewność, że się ich pozbędziesz niezależnie od tego, w jakiej temperaturze pierzesz.
Skoro pralka nie pobiera tyle energii, to wiesz, co to oznacza? Niższe rachunki! Stosując ozonatory wody, zaczniesz wydawać o wiele mniej pieniędzy. Zauważysz to nie tylko w rachunkach za prąd, ale i sklepowych paragonach. Nie potrzebujesz bowiem detergentów, aby wyczyścić swoje ubrania. Ozon w zupełności poradzi sobie bez ich pomocy.
Brak środków czyszczących to także dobra wiadomość dla Twojej skóry. Ich częste stosowanie, zwłaszcza w nadmiarze, sprawia, że pozostają na ubraniach. Może to być bardzo szkodliwe dla skóry wrażliwej i dzieci. Prowadzi to bowiem do wysuszania, zaczerwień, podrażnień, a w najgorszym przypadku nawet zakażeń! Poza tym składniki proszków i płynów często są alergenami, więc ich brak na pewno docenią osoby z uczuleniami.
Ostatnią korzyścią, o której warto wspomnieć, jest wydłużenie żywotności. I chodzi tu zarówno o ubrania, jak i pralkę. W przypadku ubrań pod wpływem ozonu nie będą one tak szybko blakły, jak normalnie. Nie będą też zawierały resztek proszku czy płynu, które z czasem sprawiają, że odzież nie pachnie najlepiej. Jeśli chodzi o pralkę, to w przeciwieństwie do detergentów, ozon nie osadza się np. na gumowych elementach czy w pobliżu odpływu. Nie będzie więc zatykał pralki i stanowił pożywki dla pleśni, która powoduje degradację uszczelek i nieprzyjemny zapach z bębna.
Woda ozonowana, to wybór godny Twojej uwagi!
Argumentów przemawiających za zainstalowaniem ozonatora wody nie brakuje. Poza korzyściami, o których mówiliśmy w tym artykule, warto też wspomnieć, że montaż tego urządzenia jest dziecinnie prosty. Z pewnością poradzisz sobie z nim samodzielnie. Dlatego nie ma na co czekać! Zacznij korzystać z wody ozonowanej już dziś!
Skoro czyszczenie ozonem tak Cię zainteresowało, to czemu nie dowiesz się czegoś więcej na ten temat? Sprawdź nasz wpis poświęcony temu, jaki ozonator wybrać. Jest to poradnik, z którym łatwiej będzie Ci podjąć decyzję przy zakupie odpowiedniego generatora ozonu.
Udostępnij