Słońce jako źródło energii, któż nie chciałby z niego korzystać? Fotowoltaika odgrywa w tej kwestii niemałą rolę. Niezależnie od tego, czy chcesz korzystać z ogniw solarnych z magazynowaniem energii w swoim domu, czy po prostu użyć panelu słonecznego do ładowania stacji zasilającej – nic nie zdziałasz bez fotowoltaiki. Ale co kryje się za tym terminem?
Słońce jako źródło energii, któż nie chciałby z niego korzystać? Fotowoltaika odgrywa w tej kwestii niemałą rolę. Niezależnie od tego, czy chcesz korzystać z ogniw solarnych z magazynowaniem energii w swoim domu, czy po prostu użyć panelu słonecznego do ładowania stacji zasilającej – nic nie zdziałasz bez fotowoltaiki. Ale co kryje się za tym terminem?
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika odnosi się do bezpośredniej konwersji światła słonecznego na energię elektryczną. Sama nazwa składa się z greckich słów „phos” (światło) i „voltaikos” (elektryczny). Technologia ta wykorzystuje ogniwa solarne zawierające materiał półprzewodnikowy, najczęściej w postaci krzemu, i efekt fotoelektryczny.
Zastosowanie fotowoltaiki, jako źródła energii elektrycznej jest powszechnie cenionym, a przede wszystkim ekologicznym sposobem na zapewnienie dostępu do prądu. Nie emituje bowiem szkodliwych gazów cieplarnianych ani innych zanieczyszczeń do atmosfery podczas produkcji energii. Należy również do źródeł odnawialnych, ponieważ energia słoneczna jest nieograniczona i dostępna dla nas przez większość czasu.
Postęp w nauce sprawił, że fotowoltaika staje się coraz częściej wybieranym źródłem prądu. Dotyczy to zarówno ogromnych elektrowni solarnych zasilających całe miasta, jak i prywatnych użytkowników, montujących panele słoneczne na dachach domów.
- Panel solarny składany – monokrystaliczny – 70 W
- Stacja zasilania z panelem fotowoltaicznym i falownikiem – 1000 W – 5 / 12 / 230 V – 2 lampy LED
- Stacja zasilania z panelem fotowoltaicznym i falownikiem – 1800 W – 5 / 12 / 230 V – 2 lampy LED
- Stacja zasilania z 2 panelami fotowoltaicznymi i falownikiem – 3000 W – 230 V
Jak działa fotowoltaika?
Fotowoltaika opiera się na tak zwanym efekcie fotowoltaicznym, dzięki któremu generowana jest energia elektryczna. Cały proces można podzielić na następujące etapy:
- Absorpcja światła – gdy światło słoneczne pada na zawarty w ogniwie materiał półprzewodnikowy (zwykle krzem), pochłania on fotony. Cząsteczki światła oddają wówczas swoją energię elektronom półprzewodnika.
- Tworzenie par elektron-dziura – pochłonięta energia powoduje wyrzucenie elektronów w materiale z ich pierwotnej pozycji. Tworzy to pary elektron-dziura, z jednym elektronem i jednym brakującym elektronem (dziurą).
- Separacja elektronów i dziur – wewnętrzna struktura ogniwa słonecznego sprawia, że elektrony i dziury rozdzielają się na różne obszary półprzewodnika. Elektrony są przyciągane do ujemnej strony, a dziury do dodatniej.
- Generowanie prądu elektrycznego – separacja ładunków tworzy pole elektryczne w ogniwie. Gdy obwód zewnętrzny jest zamknięty, elektrony przepływają z ujemnej do dodatniej strony półprzewodnika, generując prąd stały.
Większość gospodarstw domowych i publicznych sieci elektroenergetycznych wykorzystuje prąd zmienny. Dlatego generowany prąd stały jest przekształcany za pomocą falownika systemu fotowoltaicznego. Prąd ten jest dostarczany bezpośrednio do sieci lub wykorzystywany na własne potrzeby. Możesz nawet przechować uzyskaną energię i użyć jej nieco później. Potrzebujesz jedynie instalacji fotowoltaicznej z magazynowaniem.
-
Inwerter solarny – Off-Grid – 1000 VA – LCD – efektywność 98% – MPPT / USV
859,00 zł779,00 zł - Inwerter solarny – Off-Grid – 5000 VA – LCD – efektywność 98% – MPPT / USV
-
Inwerter solarny – Off-Grid – 2000 VA – LCD – efektywność 98% – MPPT / USV
1 249,00 zł1 149,00 zł - Stacja zasilania z panelem słonecznym i 2 lampami LED – 10 W – 12 V
Jaka jest różnica między energią słoneczną a fotowoltaiczną?
Wyrażenia „energia słoneczna” i „energia fotowoltaiczna” są często używane zamiennie, ponieważ oba z grubsza odnoszą się do wykorzystania promieni słonecznych. Istnieje jednak zasadnicza różnica. Jedno pojęcie jest bardziej ogólne, a drugie odnosi się do konkretnego zastosowania. Oto co one oznaczają:
- Energia fotowoltaiczna – wymaga użycia specjalnej technologii do przekształcenia światła słonecznego w energię elektryczną za pomocą ogniw lub modułów słonecznych.
- Energia słoneczna – odnosi się do wykorzystania słońca niezależnie od technologii. Może posłużyć do wytworzenia energii elektrycznej za pomocą ogniw fotowoltaicznych, a także do pozyskiwania energii cieplnej. W drugiej sytuacji zazwyczaj potrzebne są kolektory słoneczne.
Jak zatem widzisz, fotowoltaika jest niczym innym, jak jednym ze sposobów wykorzystania energii słonecznej. Nie oznacza to jednak, że nie możesz jej użyć do zapewnienia sobie ciepła w domu lub gorącej wody. Aby przekształcić elektryczność w grzanie, zaopatrz się w pompę ciepła.
Czym jest system fotowoltaiczny?
System fotowoltaiczny, zwany również systemem PV, składa się z kilku komponentów, które współpracują ze sobą w celu pozyskania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Co więc wchodzi w jego skład?
- Panele fotowoltaiczne – zawierają ogniwa solarne, które pochłaniają światło słoneczne i zmieniają je w prąd stały. Przeważnie wykonuje się je z krzemu, powszechnie stosowanego półprzewodnika. Panele składają się z kilku ogniw, aby osiągnąć wyższą wydajność.
- Falownik – nazywany też inwerterem. Służy do przekształcenia prądu stałego (DC) z ogniw słonecznych prąd przemienny (AC) niezbędny do zasilania większości sprzętów elektrycznych. Urządzenie jest podłączone do sieci lub jest wykorzystywane na własne potrzeby.
- Licznik i kontroler – mierzą ilość wytworzonej energii elektrycznej i dostarczają informacji o wydajności systemu. Za pomocą jednostki sterującej możesz też regulować działanie całości.
- System magazynowania – zwykle ma postać akumulatorów i jest używany, aby przechowywać nadwyżkę wytworzonej energii do późniejszego wykorzystania. Przydaje się nocą lub w pochmurne dni.
Jakie są zalety systemu fotowoltaicznego z magazynowaniem energii?
Technologia fotowoltaiczna jest przyjaznym dla środowiska i zrównoważonym sposobem na energię elektryczną. Wszystko dzięki temu, że wykorzystuje odnawialne źródło, jakim jest światło słoneczne i nie wytwarza przy tym szkodliwych odpadków. Pomaga także zmniejszyć wykorzystanie paliw kopalnych i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
Poza tym system fotowoltaiczny pozwala wytwarzać własną energię elektryczną i zmniejszyć zależność od zewnętrznych dostawców. Dzięki temu w dłuższej perspektywie jesteś w stanie oszczędzić na rachunkach za prąd. Dodatkowo, jeśli przekażesz wytworzoną energię elektryczną do publicznej sieci energetycznej, system fotowoltaiczny może nawet dla Ciebie zarabiać!
Systemy fotowoltaiczne mają długą żywotność i wymagają minimalnej konserwacji. Sprawia to, że są one wieloletnią inwestycją w energię odnawialną. Zastanawiasz się nad założeniem instalacji fotowoltaicznej? W takim razie dowiedz się jeszcze więcej na temat zalet systemu fotowoltaicznego.
Udostępnij