Pielęgnacja trawnika na wiosnę – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Gdy kończy się zima, przychodzi czas porządków w ogrodzie. Jedną z prac, którą należy wtedy wykonać jest pielęgnacja trawnika na wiosnę. Jak przygotować się do tego zadania? Jakie skompletować narzędzia? Co dokładnie wchodzi w skład planu działania? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym poradniku.

Udostępnij

Gdy kończy się zima, przychodzi czas porządków w ogrodzie. Jedną z prac, którą należy wtedy wykonać jest pielęgnacja trawnika na wiosnę. Jak przygotować się do tego zadania? Jakie skompletować narzędzia? Co dokładnie wchodzi w skład planu działania? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym poradniku.

Jak przygotować się do pielęgnacji trawnika po zimie?

Zanim rozpoczniesz prace związane z wiosenną renowacją trawnika, musisz uprzątnąć jego powierzchnię. Wszystkie gałęzie, liście i inne zeszłoroczne pozostałości muszą zniknąć. Dopiero wtedy uda ci się realnie oszacować, w jakim stanie jest trawnik. Swoją uwagę skoncentruj na nierównościach oraz uszkodzeniach. To właśnie z nimi trzeba będzie się uporać podczas renowacji.

Miej również na uwadze, że początek wiosny to czas, kiedy uaktywniają się krety. Gdy tylko miną ostatnie mrozy i ziemia na dobre odtaje, na trawniku mogą zacząć pojawiać się krecie kopce. Kretowiska nie tylko oszpecą teren, ale też utrudnią koszenie trawy. Z tego względu, zanim rozpoczniesz pielęgnację trawnika na wiosnę, krety należy przegonić.

Jednym ze skutecznych sposobów jest użycie elektronicznego odstraszacza. Możesz wykorzystać też specjalne substancji. Generują one nieprzyjemny dla kreta zapach. Alternatywą są też specjalne pułapki. Pozwolą Ci one złapać szkodnika, bezpiecznie przetransportować go poza teren ogrodu i wypuścić.

Po zimie z pewnością okaże się, że krawędzie trawnika są nierówne. Nadmierną ilość trawy, która wyrosła na obrzeżach, należy powycinać. Najlepiej jeśli użyjesz do tego nożyc. Brzegi murawy wyrównasz nożem lub łopatą.

Renowacja trawnika krok po kroku

Renowację trawnika najlepiej zacząć jak najszybciej. Zaraz po ostatnich mrozach, a także gdy teren będzie wstępnie przygotowany, możesz podjąć działania. Wiosna to czas kiedy trawa zaczyna bardzo gwałtownie rosnąć. Jeśli więc pielęgnację rozpoczniesz zbyt późno, trawnik może nie zdążyć w pełni się zregenerować. Pamiętaj o tym, postępując w określonej kolejności.

Wałowanie

Renowację murawy zacznij od wałowania. Proces ten ma na celu wyrównanie wszelkich wypukłości. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie walca ogrodowego. Jeśli wiesz, jak przygotować ziemię pod trawnik, to tego typu sprzęt nie powinien być Ci obcy. Najlepiej sprawdzi się walec o ciężarze do 75 kg. Wystarczy, że klika razy przejedziesz nim po nierównościach. W ten sposób nie tylko wygładzisz glebę, ale i dociśniesz korzenie trawy do gruntu.

Innym sposobem na pozbycie się wybrzuszeń jest zastosowanie kosiarki bębnowej. Pamiętaj jednak, aby jej ostrza zostały podniesione do góry. W przeciwnym razie mogą uszkodzić trawę. Wałowaniem podczas regeneracji trawnika na wiosnę zajmij się na 3 dni przed kolejnym etapem prac, czyli przed koszeniem.

Koszenie

Jeśli Twój ogród jesienią nie został odpowiednio przygotowany i trawa nie została wykoszona, to musisz zrobić to wiosną. Jest to zabieg o tyle ważny, że oprócz skracania źdźbeł, zapewnia także ich wzmocnienie. Trawę przytnij do 3,5 cm. Jednak gdy jej długość wynosi więcej niż 8 cm, konieczne będzie rozłożenie pracy na 2 etapy:

Warto pamiętać też o zasadzie, która mówi, aby nie kosić mokrej trawy. Wybierz więc dzień bezdeszczowy. Na trawniku nie mogą pozostać skoszone źdźbła. Dlatego jeśli to możliwe, używaj kosiarki z koszem. Nie zaszkodzi, gdy po dokładnym skoszeniu trawnika jeszcze raz zwałujesz całą jego powierzchnię.

Wyczesywanie

Kolejnym etapem pielęgnacji trawnika na wiosnę jest pozbycie się wszystkich pożółkłych źdźbeł oraz mchu. Wyczesywanie, zwany jest także wertykulacją, polega na pionowym nacinaniu darni. Nacięcia powinny mieć głębokość od 5 do 15 mm. Pomijając ten zabieg, sprawisz, że ani późniejsze nawożenie, ani podlewanie trawnika mogą nie przynieść pożądanych efektów. Woda, nawozy i powietrze będą bowiem miały utrudniony dostęp do korzeni.

Wyczesywanie zapewni też miejsce do rozwoju dla młodych źdźbeł. Jest to więc bardzo istotny etap. Wymaga dużej dokładności. Na niewielkim terenie poradzisz sobie, używając ostrych grabi. W przypadku trawnika o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych efektywniej będzie, jeśli zaopatrzysz się w wertykulator do trawy.

Wyczesując trawnik, rób to pasmo po paśmie, przesuwając się w jednym kierunku. Następnie obierz kierunek w linii prostopadłej do poprzedniego. Podobnie jak wcześniej wyczesuj dokładnie kolejne pasma. Po ukończonej wertykulacji murawa z pewnością będzie wyglądała niezbyt ładnie. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Źdźbła szybko się zregenerują i nabiorą zieleni. Ty natomiast pomyśl o tym, jak zaplanować nawadnianie ogrodu.

Napowietrzanie

Gdy wierzch trawnika zostanie poddany niezbędnym zabiegom, możesz przejść do kolejnego etapu. Napowietrzanie dotyczy gleby, czyli miejsca gdzie rozwijają się korzenie. Po zimie będzie ona bardzo zbita. W praktyce utrudni to roślinom dostęp do wody i powietrza. Jako że murawa do prawidłowego rozrostu potrzebuje rozluźnionego gruntu, musisz go napowietrzyć.

Do tego celu możesz użyć wideł. Wbij je na głębokość około 10 cm i poruszaj nimi na boki. Innym sposobem jest użycie aeratora mechanicznego. Niezależnie od narzędzia po pracy z nim rozsyp po powierzchni trawnika drobny piasek. Następnie dobrze go rozgrab. Dzięki temu zapełnią się otwory powstałe podczas aeracji gruntu. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na napowietrzenie gleby, ale też zapewni jej lepszą strukturę i usprawni drenaż.

Uzupełnienie ubytków

Zimowe warunki atmosferyczne mogą sprawić, że w niektórych miejscach trawa będzie nieodwracalnie uszkodzona. Odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja trawnika na wiosnę poprawi jednak ten stan. Wystarczy, że usuniesz starą darń, a miejsca po ubytkach uzupełnisz nową. Do tego celu możesz użyć płatów trawy z rolki bądź też obsiać puste miejsca. Na wszelki wypadek rozsyp nasiona po całym trawniku. Wiosną murawa bardzo szybko się zazieleni, a taki zabieg zapewni jednolitą kolorystykę na całej jej powierzchni.

Usuwanie chwastów

Pielęgnacja trawnika wiosną dotyczy również usuwania chwastów. Zrób to możliwie jak najszybciej. Gdy sezon na dobre się rozpocznie, pozbycie się ich stanie się bardzo trudne. Najbardziej efektywną metodą jest wyrywanie chwastów rękoma. Bywa to jednak pracochłonne. Rośliny trzeba bowiem pousuwać dokładnie wraz z korzeniami.

W przypadku, gdy Twój trawnik porośnięty jest zbyt dużą ilością chwastów, możesz nie poradzić sobie z nimi ręcznie. Wtedy o wiele lepszym rozwiązaniem okazuje się użycie specjalnego preparatu chemicznego. Niestety nie wszystkie chwasty da się zlikwidować taką metodą. Perz, chwastnica i dzika trawa są odporne na działanie środków chwastobójczych. Jeśli masz je na swoim trawniku, pozostaje Ci jedynie ręczne wyrywanie.

Nawożenie

Pielęgnacja trawnika na wiosnę powinna zostać zakończona nawożeniem. Ten etap pracy przyczyni się do regeneracji źdźbeł. Zainicjuje również ich rozrost po okresie zimowym. Dobrym pomysłem będzie, jeśli użyjesz do tego celu wiosennego nawozu do trawników. Jest on niezwykle bogaty w azot, przez co sprawia, że trawa bardzo szybko się zazielenia. Pamiętaj jednak, że nawóz ten nie powinien być używany inną porą roku. Poza wiosną nie spełnia on swojej funkcji.

Równie skuteczną metodą nawożenia jest wykorzystanie kompostu. Zwróć przy tym uwagę, czy w nawozie nie znajdują się nasiona chwastów. Gdy kompost okaże się dobry jakościowo, rozrzuć cienką jego warstwę na trawniku i dokładnie rozgrab. Składniki organiczne dostarczone w ten sposób, wpłyną na zwiększenie wilgotności gruntu. Odżywią też korzenie, stymulując ich rozwój.

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Pielęgnacja trawnika na wiosnę to praca wymagająca sporo zaangażowania, wysiłku, a także odpowiednich narzędzi. Pomocny okaże się zarówno elementarny sprzęt ogrodniczy, jak i nieco bardziej zaawansowane urządzenia do ogrodu. Dobrze więc, gdy zaopatrzysz się w:

Pielęgnacja trawnika na wiosnę – podsumowanie

Pielęgnacja trawnika wiosną to zajęcie sezonowe, którego należy podjąć się, gdy miną ostatnie mrozy. Po zimie murawa ulega miejscowym zniszczeniom. Konieczne jest więc zregenerowanie jej już na początku wiosny. Zanim jednak do tego przystąpisz, znajdź czas na prace przygotowawcze i porządkowe. Przed rozpoczęciem regeneracji murawy teren, na którym ona rośnie, musi być dokładnie oczyszczony.

Wiosenną pielęgnację trawnika warto wziąć pod uwagę już wtedy, gdy zastanawiasz się, jak zaprojektować ogród. W przyszłości bowiem może to znacząco ułatwić prace renowacyjne. Swobodny dostęp do ścieżek będzie usprawnieniem podczas wywożenia skoszonej trawy, chwastów itp. Natomiast odpowiednia odległość do źródeł zasilania energią elektryczną umożliwi Ci swobodne korzystanie z narzędzi ogrodniczych.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej