Ozonowanie koronawirusa. Czy ozon pomaga w dezynfekcji?

Udostępnij

W dobie pandemii koronawirusa coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób uniknąć zachorowania na COVID-19. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy często muszą wdrażać różne formy dezynfekcji, aby ich działalność mogła funkcjonować. Jedną z nich jest stosowanie generatorów ozonu. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje ozonowaniu koronawirusa. 

Udostępnij

W dobie pandemii koronawirusa coraz więcej osób zastanawia się, w jaki sposób uniknąć zachorowania na COVID-19. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy często muszą wdrażać różne formy dezynfekcji, aby ich działalność mogła funkcjonować. Jedną z nich jest stosowanie generatorów ozonu. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje ozonowaniu koronawirusa. 

Co to jest ozonowanie? 

Zanim poruszymy główny wątek, warto wyjaśnić, na czym polega ozonowanie. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć proces dezynfekcji oraz zależności między ozonem a koronawirusem. 

Ozon jest trójatomową formą dobrze znanego nam tlenu i występuje dość powszechnie w naturze. Tworzy on m.in. warstwę ozonową chroniącą naszą planetę przed szkodliwymi promieniowaniami pochodzącymi ze Słońca. Ponadto można go wyczuć zaraz po burzy. Ten specyficzny zapach unoszący się w powietrzu zaraz po uderzeniu piorunów to właśnie ozon. Dzieje się tak, ponieważ wyładowania elektryczne działają na tlen, który zmienia się w swoją trójcząsteczkową odmianę. 

Ozonowanie z kolei polega na wykorzystaniu tego gazu w celu oczyszczenia np. pomieszczeń, przedmiotów czy wody ze szkodliwych drobnoustrojów, zarodników pleśni, alergenów oraz nieprzyjemnych zapachów. Do wytworzenia ozonu wykorzystuje się specjalne maszynki tzw. generatory ozonu. Wyposażono je w specjalne płytki do produkcji gazu. Przepływa przez nie prąd powodujący przemianę tlenu. Proces jest więc bardzo podobny do zjawiska występującego podczas burzy, ale na znacznie mniejszą skalę. Jest on jednak wystarczający, aby skutecznie przeprowadzić ozonowanie samochodów, mieszkań, poczekalni, pokoi hotelowych czy sali szpitalnych.  

Na czym polega dezynfekcja ozonem? 

Dlaczego więc warto skorzystać z ozonatorów? Przede wszystkim ze względu na skuteczność gazu. Ozon wykazuje bardzo mocne właściwości utleniające, a co za tym idzie, ma działanie biobójcze. Dzięki temu usuwa z powietrza drobnoustroje, alergeny oraz zarodniki pleśni. Sprawdzi się również do oczyszczania powietrza z nieprzyjemnych zapachów po zwierzętach czy papierosach. 

Ozonowanie pomieszczeń i nie tylko jest też bardzo dokładne. Gaz dochodzi do zakamarków, które normalnie trudno zdezynfekować. Jednak największym atutem ozonu jest jego ekologiczność. Oczyszczanie przebiega bez wykorzystania środków chemicznych mogących stanowić zagrożenie dla środowiska. Ponadto ma on większą skuteczność niż np. chlor. 

Nie jesteś przekonany? Przeczytaj badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną, które potwierdziły, że proces ozonowania wykonany generatorem Ulsonix może stanowić doskonałe uzupełnienie tradycyjnych sposobów dezynfekcji i usunie zanieczyszczenia biologiczne.

RAPORT GENERATOR OZONU – WYSOKA SKUTECZNOŚĆ – POBIERZ

Ozonowanie a koronawirus. Czy ozon zabija wirusy? 

Wraz z rozpoczęciem się pandemii koronawirusa na świecie pojawiło się pytanie: czy ozon zabija wirusy? Jak już wspomnieliśmy, gaz ten charakteryzuje się bardzo dobrymi wynikami, jeśli chodzi o walkę z bakteriami, grzybami i nie tylko. Cały czas prowadzone są badania dotyczące m.in. odpowiedniego stężenia, które byłoby pomocne w walce z SARS-CoV-2. 

Obecnie zastosowanie ozonatorów sprowadza się głównie do dezynfekcji pomieszczeń, które ma na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia. Wiele firm czy instytucji stosuje tę metodę w swoich siedzibach. Ozonowane są m.in. sklepy, urzędy, szpitale, a nawet komunikacja miejska czy wagony w pociągach. Przyjmuje się, że oczyszczenie powinno być powtarzane co 3-4 tygodnie pod warunkiem, że wykorzystuje się inne środki ochrony (maseczki ochronne, płyny dezynfekujące itp.). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to częściej, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu przebywała osoba chora na COVID-19.  

Maszyny do ozonowania mogą okazać się niezastąpione, również gdy po kwarantannie konieczna jest dezynfekcja mieszkań osób zarażonych koronawirusem. W końcu przez cały czas trwania izolacji wielu zamyka się w domach bez możliwości przewietrzenia. Jest to szczególnie utrudnione podczas chłodnych dni jesienią czy zimą. Przez to drobnoustroje oraz zarodniki pleśni ciągle unoszą się w powietrzu. Dlatego po kwarantannie oczyszczenie ozonem jest wręcz wskazane, aby uniknąć ponownego zachorowania. 

Polecane produkty

Profesjonalne generatory ozonu marki ulsonix umożliwiają pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, alergenów czy pleśni z pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się w oczyszczaniu powietrza w mieszkaniach, samochodach, szkolnych klasach, sklepach i nie tylko. Urządzenia te poradzą sobie również z zapachem papierosów oraz swędem w lokalach po pożarze czy stęchlizną po zalaniu.

  • Wysoka wydajność – produkcja ozonu do 7000 mg w ciągu godziny
  • Tryby auto dopasowane do kubatury pomieszczeń
  • Łatwy w obsłudze panel z przyciskami i ekranem LCD
  • Pilot do sterowania na odległość
  • Łatwy w transportowaniu, gumowe nóżki gwarantujące stabilność

Ozonowanie mieszkania. Jak to zrobić dobrze? 

Zakończona kwarantanna to nie jedyna sytuacja, w której warto skorzystać z ozonowania pomieszczeń. Dzięki temu, że gaz skutecznie niweluje wszelkie odory, sprawdzi się też do usuwania zapachów zwierząt, stęchlizny po podtopieniu czy spalenizny po pożarze. Radzi sobie również dymem papierosowym. Jednak, aby uzyskać odpowiedni efekt, należy stosować się do szeregu zaleceń. W przeciwnym wypadku cały Twój wysiłek pójdzie na marne. 

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie „jaki wybrać ozonator?”. W tej kwestii dużo zależy od kubatury pomieszczenia. Modele generatorów różnią się między sobą przede wszystkim wydajnością w produkcji ozonu. Warto więc dopasować tę wartość do wielkości pokoju czy sali. Jeżeli użyjesz maszynki o zbyt małej wydajności, wówczas stężenie ozonu będzie niewystarczające do skutecznej dezynfekcji. Z kolei zbyt duża produkcja może przełożyć się na nieoptymalne zużycie energii. Na rynku dostępne są również ozonatory wyposażone w specjalne lampy UV. Stanowią one dodatkową formę sterylizacji powietrza, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe również zabija drobnoustroje.  

Następnie należy sprawdzić, czy pomieszczenie jest całkowicie zamknięte. Uchylone drzwi, rozszczelnione okna oraz otwory wentylacyjne mogą przyczynić się do ulatywania ozonu na zewnątrz. Zmniejszy się tym samym jego stężenie w powietrzu, co z kolei minimalizuje efektywność oczyszczania. Trzeba również zabezpieczyć wszystkie sprzęty podatne na utlenianie tj. gumowe elementy, obrazy czy elektronikę. Najlepiej je wynieść lub dokładnie zawinąć w folię. Więcej o bezpiecznym ozonowaniu dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Czas trwania ozonowania domu lub mieszkania zależy, podobnie jak w przypadku doboru ozonatora, od wielkości pomieszczenia. Wpływ ma również stężenie gazu oraz rodzaj problemu, jaki ma on rozwiązać. Na przykład intensywne zapachy z pokoju i mebli usuwane są w przeciągu ok. godziny. Z kolei odgrzybianie trwa nawet kilkanaście godzin! Jeżeli to możliwe, dobrze jest wcześniej fizycznie usunąć przyczynę odoru. Tyczy się to również pleśni, którą można potraktować środkiem grzybobójczym. Ozon hamuje bowiem jej rozwój, ale problem może być na tyle poważny, że dla pewności lepiej dodatkowo użyć specjalnych preparatów. 

Warto tutaj też wspomnieć o tym, że domy czy biura nie są jedynymi przestrzeniami nadającymi się do oczyszczania w ten sposób. Ozonowanie samochodu jest równie popularnym zabiegiem. Proces szczególnie przydaje się przy usuwaniu grzyba znajdującego się w układzie wentylacyjnym pojazdu. Gaz pozwoli też odświeżyć tapicerkę i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu np. po papierosach. Oczyszczanie samochodu ozonem rządzi się podobnymi zasadami. Jednak czas trwania będzie znacząco krótszy ze względu na mniejszą kubaturę. 

Czy ozon jest szkodliwy? 

Ze względu na swoje silne działanie biobójcze ozon powinien być wykorzystywany przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Zbyt długie wystawianie organizmu na wysokie stężenie gazu prowadzi do uszkodzenia wzroku oraz dróg oddechowych nie tylko u człowieka, ale i u zwierząt. Jest też szkodliwy dla roślin. Dlatego dla bezpieczeństwa w ozonowanym pomieszczeniu nie może przebywać żaden żywy organizm. 

Pamiętaj też o utleniającym działaniu ozonu. Powoduje ono, że gaz cechuje się wysoką łatwopalnością. Nie powinno się zatem go stosować w połączeniu z innymi gazami palnymi i materiałami wybuchowi. Trzeba też unikać kontaktu z otwartym ogniem, iskrami oraz urządzeniami, które je wytwarzają. Palenie papierosów również jest w tej sytuacji zabronione. 

Jeżeli wybrałeś generator ozonu z lampą UV, to zasady bezpieczeństwa dotyczą również promieniowania ultrafioletowego. Bezpośrednie wpatrywanie się w jego źródło powoduję uszkodzenia oka, a nawet utratę wzroku. Z kolei wystawianie skóry na działanie światła UV skutkuje pojawieniem się oparzeń. Podobnie jak w przypadku ozonu, na promieniowanie ultrafioletowe nie powinny być wystawione ani zwierzęta, ani rośliny. 

Po zakończeniu oczyszczania należy dokładnie przewietrzyć pomieszczenie przez co najmniej 15 min. Następnie przez min. 2 godz. nie wchodzić do środka. Ozon powinien po tym czasie rozpaść się na zwykły tlen. Ważne jest, żeby nie sprawdzać, czy można wejść do pokoju „na węch”. Pomimo że ozon ma dość mocny, specyficzny zapach to człowiek szybko się do niego przyzwyczaja i trudno stwierdzić czy stężenie jest mniejsze, czy cały czas takie samo. 

Zanim uruchomisz generator ozonu, dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi. Są w niej zawarte wszystkie niezbędne informacje na temat działania i funkcjonowania sprzętu. Wielu producentów dołącza również specjalne zawieszki na drzwi informujące o ozonowaniu i zakazie wchodzenia do pomieszczenia. 

Ozonowanie w dobie pandemii koronawirusa. Czy warto? 

Pandemia COVID-19 sprawiła, że dezynfekcja ozonem stała się jeszcze popularniejsza. Daje ona bardzo dobre wyniki w walce z innymi drobnoustrojami, więc coraz więcej firm oraz instytucji decyduje się na jej stosowanie. Ozonowanie koronawirusa ma za zadanie zmniejszenie ryzyka zarażenia w miejscach publicznych. 

Należy jednak pamiętać, że cały czas trzeba przestrzegać obowiązujących obostrzeń. Maseczki, regularne mycie rąk oraz dystans społeczny to podstawowe działania, które mają na celu zmniejszenie liczby zarażonych. Wspomaganie się generatorami ozonu może skutecznie ułatwić przebrnięcie przez ten trudny dla wszystkich okres. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej