Integralną częścią każdej piły motorowej jest jej łańcuch. To on pozwala ciąć kłody, belki, deski i inne drewniane elementy z dużą efektywnością. Długotrwałe użytkowanie sprawia jednak, że regularne ostrzenie łańcucha piły spalinowej staje się koniecznością. Jak zrobić to samemu? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.
Integralną częścią każdej piły motorowej jest jej łańcuch. To on pozwala ciąć kłody, belki, deski i inne drewniane elementy z dużą efektywnością. Długotrwałe użytkowanie sprawia jednak, że regularne ostrzenie łańcucha piły spalinowej staje się koniecznością. Jak zrobić to samemu? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.
Czym ostrzyć łańcuch do piły?
Ostrzenie łańcucha piły wymaga użycia przeznaczonych do tego narzędzi. Bez nich jedyne co możesz zrobić, to wymienić element na nowy, a to byłoby marnotrawstwo. Dobór odpowiedniego sprzętu, zależy od stopnia Twoich umiejętności, a także miejsca, w którym akurat się znajdujesz. Profesjonalni drwale przeważnie ręcznie ostrzą łańcuch piły motorowej. W tym celu wykorzystują:
- pilniki o okrągłym przekroju – ważne jest, aby dobrać pilnik o średnicy pasującej do rodzaju łańcucha, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu,
- prowadnik do pilników – ułatwia ustawienie pilnika pod odpowiednim kątem. Osoby mające wprawę w ostrzeniu rzadko z niego korzystają, ale stanowi on spore ułatwienie dla początkujących,
- pilniki płaskie – do wyrównywania ograniczników grubości wióra na łańcuchu,
- przymiar do ograniczników – pozwala określić dokładną wysokość ograniczników,
- uchwyt stabilizacyjny lub imadło – dzięki nim piła łańcuchowa pozostaje na miejscu podczas ostrzenia.
Dużą zaletą powyższego zestawu jest jego mobilność. Po skompletowaniu wszystkich elementów możesz je zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie zamierzasz piłować. Sprawdzi się podczas wyrębu w lesie, a także w trakcie stawiania drewnianych konstrukcji na działce. Jeżeli chcesz mieć tego typu budowlę w ogrodzie, zachęcamy do przeczytania kolejnego wpisu o tym, jak zbudować domek na działce ogrodniczej.
Alternatywę stanowi specjalne elektronarzędzie nazywane ostrzałką lub szlifierką do łańcuchów. Jest to idealny sprzęt w warsztacie drwala czy ogrodnika. Znacząco przyspiesza cały proces oraz ułatwia dobranie odpowiedniego kąta.
Jak dobrać pilnik do łańcucha?
Zanim przejdziemy do wytłumaczenia, jak wygląda ręczne ostrzenie piły łańcuchowej pilnikiem, warto, żebyś wiedział, który pilnik wybrać. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki łańcuch masz założony na swojej pilarce. W tym przypadku wyróżnikiem jest podziałka elementu. Mając to na uwadze, powinieneś wybrać pilnik o średnicy:
- 4 mm dla łańcuchów o podziałce 1/4″ i 3/8″,
- 4,5 mm dla łańcuchów o podziałce 3/8″,
- 4,8 mm dla łańcuchów o podziałce .325″,
- 5 mm dla łańcuchów o podziałce 3/8″ i .404″,
- 5,5 mm dla łańcuchów o podziałce 3/8″ i .404″.
Jak pewnie zauważyłeś, część pilników można wykorzystać do tego samego łańcucha. Jest to normalne zjawisko i wynika ze stopnia stępienia zębów oraz precyzji ostrzenia, jaką chcesz osiągnąć. Informacje dotyczące dopuszczalnych średnic pilników zwykle można znaleźć na opakowaniu łańcucha.
W przypadku pilników płaskich nie ma takich szczegółowych wytycznych. Musi on być przeznaczony do metalu, więc warto wybierać modele cechujące się wysoką wytrzymałością. Na rynku często można znaleźć same pilniki pozbawione uchwytu, dlatego kupując je, zwróć na to uwagę.
Ostrzenie piły łańcuchowej pilnikiem
Niezależnie od tego czy chcesz zostać drwalem i chcesz przygotować się do nowej pracy, czy ogrodnikiem próbującym zadbać o swoje maszyny ogrodnicze, umiejętność ostrzenia łańcucha piły z pewnością Ci się przyda. Co zatem powinieneś wiedzieć?
W pierwszej kolejności musisz pomyśleć o stabilności pilarki. Nie tylko ułatwi Ci to pracę z pilnikiem, ale przede wszystkim zagwarantuje bezpieczeństwo. Unikniesz też przypadkowego uszkodzenia piły. W tym celu wykorzystaj przeznaczony do tego uchwyt stabilizacyjny. Jeżeli będziesz ostrzyć w przydomowym warsztacie, możesz wykorzystać do tego imadła.
Kolejnym krokiem jest znalezienie na łańcuchu najkrótszego zęba, bo właśnie ten jest najbardziej stępiony. Na jego podstawie będziesz ostrzył pozostałe. Ważne jest, żeby wszystkie zęby miały podobną długość. Dzięki temu unikniesz szarpania podczas piłowania. Ostrzenie zaczyna się od zębów lewostronnych, a następnie przechodzi się do prawostronnych. Jeżeli korzystasz z prowadnika, to nałóż go na okrągły pilnik do łańcucha. Tak możesz zacząć pracę.
Pilnik należy przesuwać pod odpowiednim kątem (więcej w dalszej części) po zębie, wykonując ruch „od siebie”. Powinno temu też towarzyszyć obracanie narzędzia w lewo i prawo, co pozwoli na równomierne wykorzystanie całej powierzchni pilnika. Koniecznie zwróć uwagę na to, żeby 1/4 średnicy pilnika wystawała nad górną połać zęba. Dodatkowo przy zębach o podobnych długościach należy wykonać dokładnie taką samą ilość ruchów. Szlifowanie jednego fragmentu powinno trwać do momentu, aż pozbędziesz się wszystkich niedoskonałości.
Następny etap sprowadza się do skrócenia ograniczników grubości wióra. Będziesz do tego potrzebować płaskiego pilnika i przymiaru, który nakłada się na łańcuch. Jeśli z jego szczeliny wystaje kawałek metalu z ogranicznika, należy go usunąć, szlifując jego powierzchnię. Robi się to, żeby podczas piłowania nie powstawał pył, a łańcuch nie zacinał się w drewnie. Minimalizowane jest też ryzyko zerwania podczas pracy.
Ostrzenie łańcucha piły ostrzałką elektryczną
Ręczne ostrzenie łańcucha piły wymaga niemałej wprawy, co może być utrudnieniem zwłaszcza dla osób sporadycznie korzystających z pilarki do drewna. Na szczęście mają one do dyspozycji wygodniejszą alternatywę w postaci elektrycznej ostrzałki do łańcucha.
W przeciwieństwie do ostrzenia pilnikami tutaj musisz najpierw ściągnąć łańcuch z prowadnicy piły. Następnie umieszcza się go w urządzeniu, tak aby najkrótszy ząb znalazł się pod tarczą do ostrzenia. Większość szlifierek tego typu posiada także specjalny ogranicznik, który należy zahaczyć o ząb. Dzięki niemu dysk szlifujący nie przesuwa się dalej, niż jest to konieczne. Po ustawieniu odpowiedniego kąta nachylenia można przystąpić do ostrzenia. Po obrobieniu wszystkich zębów lewostronnych musisz przełożyć prowadnicę szlifierki oraz tarczę, aby zrobić to samo z zębami prawostronnymi.
Na koniec pozostaje skontrolowanie ograniczników i ich skrócenie. Tę czynność wykonuje się ręcznie za pomocą płaskiego pilnika oraz przymiaru. Pamiętaj, żeby po nałożeniu łańcucha na piłę spalinową sprawdzić, czy jest on odpowiednio napięty! W przeciwnym wypadku może się on zerwać i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji zagrażającej życiu.
Jaki kąt ostrzenia łańcucha ustawić?
Kąt, pod jakim trzymasz pilnik lub ustawiasz tarczę ostrzałki do łańcucha piły, jest niezwykle ważny. Właściwa pozycja pozwala skutecznie naostrzyć element. Jeżeli jednak kąt będzie nieodpowiedni, wówczas możesz doprowadzić do stępienia całości.
Jaki więc kąt ostrzenia łańcucha powinieneś utrzymać? Niestety nie ma jednej uniwersalnej wartości dla wszystkich modeli. Informacje ta jest zawarta na opakowaniu łańcucha lub piły spalinowej. Ewentualnie możesz wysłać zapytanie do producenta Twojego sprzętu.
Ostrzenie łańcucha piły spalinowej – podsumowanie
Kluczem do wydajnego cięcia drewna i elementów z niego wykonanych jest idealnie ostry łańcuch piły motorowej. Nie tylko wpływa on na szybkość pracy, ale i na jej bezpieczeństwo. Dobrze naostrzony łańcuch nie zacina się i ma mniejsze szanse na zerwanie, więc ryzyko, że nagle pęknie, jest małe. Jedyne co musisz zrobić, to trzymać się powyższych wskazówek. Dzięki nim ostrzenie łańcucha piły spalinowej stanie się dziecinnie proste.
Przygotowałeś swoją pilarkę i chcesz ją przetestować? Na pewno przyda Ci się podczas stawiania altany w ogrodzie! W naszym następnym wpisie dowiesz się, jak zbudować altanę krok po kroku.
Udostępnij