Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz bardziej popularne. Decydują się na nie zarówno prywatni użytkownicy w domach, jak i firmy. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak działa promiennik podczerwieni, gdzie można go zamontować, a także w jaki sposób. Przedstawiamy również wady i zalety ogrzewania na podczerwień.
Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz bardziej popularne. Decydują się na nie zarówno prywatni użytkownicy w domach, jak i firmy. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak działa promiennik podczerwieni, gdzie można go zamontować, a także w jaki sposób. Przedstawiamy również wady i zalety ogrzewania na podczerwień.
- Jak działa grzejnik na podczerwień?
- Ogrzewanie na podczerwień a tradycyjne ogrzewanie
- W jakich pomieszczeniach warto zainstalować panele na podczerwień?
- Sposoby montażu ogrzewania na podczerwień
- Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie
- Ogrzewanie na podczerwień: wady i zalety
- Czy ogrzewanie na podczerwień się opłaca?
- Narzędzia niezbędne do montażu
- Ogrzewanie na podczerwień – podsumowanie
Jak działa grzejnik na podczerwień?
Grzejnik na podczerwień emituje fale cieplne, co można porównać do działania promieni słonecznych. Różni się sposobem oddawania ciepła w porównaniu np. z konwektorowym, powodującym rozchodzenie się ciepła w powietrzu. Promiennik podczerwieni nagrzewa jedynie ludzi, zwierzęta i przedmioty. Należy zwrócić uwagę, że wysyłane fale IR mogą mieć odmienne długości. Jest to szczególnie ważne ze względu na zdrowie oczu. Podział obejmuje:
- fale krótkie – emitujące wyraźne światło, które może byś szkodliwe dla wzroku w niedużych pomieszczeniach. Zaleca się je np. do hal produkcyjnych,
- fale średnie – dzięki emisji niewielkich ilości światła (lub żadnych) nadają się do ogrzewania wybranych miejsc,
- fale długie – to najbezpieczniejszy rodzaj, ponieważ nie emituje szkodliwego dla oczu światła. Ten rodzaj sprawdza się w ogrzewaniu pomieszczeń domowych i biurowych.
Jak widać, długość fal określa przeznaczenie grzejników na podczerwień: zastosowanie przemysłowe lub mieszkaniowe. W kolejnych częściach poradnika skupimy się przestrzeniach mieszkalnych.
Ogrzewanie na podczerwień a tradycyjne ogrzewanie
Główną różnicę między ogrzewaniem na podczerwień a tradycyjnym poznałeś we wcześniejszej części tekstu. Nie nagrzewa ono powietrza, a znajdujące się w pomieszczeniu osoby i przedmioty, np. meble. Promieniowanie rozchodzi się po linii prostej, co w przeciwieństwie do ogrzewania konwektorowego pozwala w dużej mierze wyrównać temperaturę przy podłodze i pod sufitem. Planując swój budżet, zawsze należy pamiętać, że promiennik podczerwieni jest urządzeniem elektrycznym i wytwarzanie ciepła przełoży się na rachunki za prąd.
W jakich pomieszczeniach warto zainstalować panele na podczerwień?
To, jakie ogrzewanie zdecydujesz się zamontować w swoim domu, zależy od kilku czynników. Musisz wybrać optymalną dla siebie technologię, przeliczyć koszty instalacji i oszacować późniejsze eksploatacyjne. Panele na podczerwień nie są wymagające pod względem uwarunkowań technicznych. Wystarczy aranżacja pomieszczenia zapewniająca miejsce na ścianach i suficie.
Promiennik podczerwieni do łazienki
Jeśli zastawiasz się, jaki grzejnik sprawdzi się w łazience, należy rozważyć promiennik podczerwieni. Przyjemne ciepło, które zapewnia poprzez nagrzewanie znajdujących się obiektów, jest szczególnie odczuwalne po kąpieli. Producenci często polecają je do punktowego ogrzewanie niemowląt.
Promiennik zwykle jest tańszy od tradycyjnego panelu montowanego na ścianie. Z kolei decydując się na panel, możesz znaleźć model wyposażony w wieszak na ręczniki. Niezależnie od tego, który typ ogrzewania na podczerwień wybierzesz do swojej łazienki, będzie ono działało wydajniej niż termowentylator, który tylko wywiewa ciepłe powietrze.
Promiennik podczerwieni tarasowy
Promiennik podczerwieni na taras to dobre rozwiązanie, jeśli lubisz spędzać czas na powietrzu, szczególnie w chłodne wieczory. Modele zawieszane można umieścić pod parasolem, pergolą ogrodową czy zadaszeniem tarasu. Takie rozwiązanie wybierają zwykle restauratorzy, którzy chcą zapewnić swoim klientom przytulną atmosferę w ogródkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomysł zrealizować we własnym domu.
Grzejnik podczerwieni do pokoju i na korytarz
Promiennik podczerwieni można mieć nie tylko w łazience czy na tarasie. Równie dobrze sprawdzi się w sypialni, pokoju dziennym i na korytarzu. Jego umiejscowienie zależy przede wszystkim od aranżacji pomieszczenia.
-
Grzejnik na podczerwień – tarasowy – 2000 W
189,00 zł159,00 zł - Grzejnik na podczerwień – 2000 W – wysokość 1,8 – 2,1 m – stojący 209,00 zł
-
Grzejnik na podczerwień – tarasowy – 1500 W
179,00 zł169,00 zł - Grzejnik na podczerwień – tarasowy – 2100 W – pilot
Sposoby montażu ogrzewania na podczerwień
Ogrzewanie podczerwone instaluje się na kilka sposobów. Występuje ono w formie wyżej opisywanych promienników, które się stawia lub wiesza pod sufitem albo w formie paneli montowanych na suficie i ścianach. Folię grzewczą na podczerwień umieszcza się z kolei pod podłogą. Poniżej w skrócie opisujemy każdy z typów.
Promiennik podczerwieni sufitowy
Płaskie panele zamontowane na suficie nie wpływają w żaden sposób na metraż pomieszczenia. Ich wielkość zawsze dobiera się proporcjonalnie do ogrzewanej kubatury. Producenci paneli podają informację, do ogrzewania jakiej powierzchni nadaje się dana płyta. Z kolei moc grzejników na podczerwień powinna zależeć od stopnia termoizolacji budynku. Jeśli ma on dobrą izolację, to moc paneli może być mniejsza.
Panel grzewczy na ścianę
Modele montowane na ścianie powinny spełniać te same warunki: właściwy dobór wielkości do pomieszczenia oraz mocy do standardu energetycznego nieruchomości. Panel grzewczy na ścianę w nowoczesnych wnętrzach traktuje się często również jak dekorację. Na rynku są dostępne modele wykończone czarnym szkłem lub lustrzaną powierzchnią. Najczęściej mają dużo wyższą cenę w porównaniu ze standardowymi.
Ogrzewanie podczerwienią podłogowe
Dla odmiany jest to rodzaj ogrzewania, którego nie widać. Folię na podczerwień umieszczoną pod podłogą (np. z paneli) zasila specjalna taśma podłączona do instalacji elektrycznej. Podobnie jak w przypadku wyboru promiennika lub panelu ściennego należy kierować się wielkością pomieszczenia.
Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie
Część osób planujących zakup promiennika podczerwieni obawia się jego wpływu na zdrowie. W końcu jest to urządzenie, które emituje promieniowanie. Ogrzewania wykorzystującego to zjawisko nie należy się jednak obawiać. Promienniki, panele czy folia przeznaczone do użytku w budownictwie wydzielają bowiem najbezpieczniejszy rodzaj promieniowania, czyli fale długie.
Z drugiej strony można spotkać się z opinią o ich dobroczynnym wpływie na zdrowie. Faktem jest, że promieniowanie podczerwone wykorzystuje się w medycynie we wspomaganiu leczenia chorób neurologicznych i skórnych. Trzeba jednak pamiętać, że promienniki podczerwieni używane w domach czy biurach nie są sprzętem medycznym i nie służą do terapii. Pozytywny wpływ mają natomiast na alergików, którzy nie wdychają unoszącego się w powietrzu kurzu jak ma to miejsce w pomieszczeniach ogrzewanych konwektorowo.
Ogrzewanie na podczerwień: wady i zalety
Ogrzewanie na podczerwień ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Rozważając jego zastosowanie należy rozpatrzyć wszystkie za i przeciw.
Zalety:
- ekologia – rozwiązanie jest przyjazne środowisku, ponieważ ogrzewanie nie generuje spalin,
- równomierny rozkład temperatury – pomieszczenie ma bardzo wyrównaną temperaturę zarówno przy podłodze, jak i pod sufitem. Odczuwalna temperatura jest często wyższa o 3° od rzeczywistej, co zapewnia duży komfort cieplny,
- redukcja ruchu powietrza – dzięki temu, że grzejnik na podczerwień nie podgrzewa powietrza, jest przyjazny osobom z alergią na kurz,
- duże możliwości aranżacji – sprawiają, że ogrzewanie może być zainstalowane na suficie, ścianie, a nawet pod podłogą. Jeśli wolisz sprzęt mobilny, promiennik podczerwieni umieścisz w każdym pomieszczeniu, w którym akurat przebywasz,
- dekoracyjność – masz opcję wyboru modeli o niezwykle estetycznym wykończeniu służących nie tylko jako ogrzewanie, ale i ozdoba.
Wady:
- brak możliwości ogrzewania wody – powoduje, że ogrzewanie na podczerwień nie może być w domu jedynym źródłem ciepła. Koniecznie należy zainstalować dodatkowe, co przekłada się na wyższe koszty,
- wysokie koszty zakupu grzejników – wahają się w zależności od mocy panelu od kilkuset do ponad tysiąca złotych,
- do stosowania w szczelnych i dobrze ocieplonych budynkach – aby ogrzewanie było wydajne. Uciekanie ciepła ze słabo izolowanego domu powoduje straty energii,
- całkowita zależność od energii elektrycznej i jej ceny – to argument często przemawiający na korzyść innych technologii.
Czy ogrzewanie na podczerwień się opłaca?
Decyzję o podstawowym sposobie ogrzewania podejmuje się zgodnie z etapami budowy domu. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza analiza. Aby wybrać najlepsze z możliwych rozwiązań, trzeba szczegółowo poznać parametry termiczne budynku. Podstawę stanowi dobra izolacja, która chroni przed utratą ciepła. Tylko w takich warunkach ogrzewanie na podczerwień może być opłacalne. Część użytkowników wskazuje, że mimo sporej inwestycji w sprzęt część pieniędzy zwraca się w czasie eksploatacji. Rachunki za energię bywają jednak dużo wyższe zimą, kiedy pomieszczenia trudniej ogrzać.
Narzędzia niezbędne do montażu
Montaż ogrzewania na podczerwień nie wymaga wykorzystania sprzętu budowlanego, często można go przeprowadzić samodzielnie. Jednak jeśli chcesz zainstalować cały system np. w domu o dużym metrażu, prawdopodobnie niezbędna okaże się usługa fachowca. Montaż za dodatkową opłatą oferują przeważnie firmy sprzedające systemy grzewcze.
Ogrzewanie na podczerwień – podsumowanie
Ogrzewanie domu podczerwienią stało się alternatywą dla innych dostępnych powszechnie sposobów. Na ogół ceni się je głównie za działanie przyjazne środowisku. Będąc podstawowym źródłem ciepła, wiąże się jednak z wyższymi opłatami za energię elektryczną. Jeżeli po rozważeniu wszystkich za i przeciw zdecydujesz się jednak na inny system grzewczy, promiennik podczerwieni zawsze możesz potraktować jako uzupełnienie, które świetnie sprawdzi się w dogrzewaniu pomieszczeń.
W naszych artykułach poruszamy wiele tematów związanych z budownictwem oraz wykańczaniem domów i mieszkań. Szukasz informacji dotyczących budowy domu szkieletowego? Przeczytaj nasz kolejny tekst.
Udostępnij