Prace porządkowe w ogrodzie zimą – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Ogród zimą jest spokojny, uśpiony i nieraz także piękny – szczególnie jeśli spoczywa na nim biała, śnieżna pokrywa. Wiele osób w tym czasie zapomina o konieczności wykonywania prac związanych z pielęgnacją roślin. Co prawda nie ma ich wiele, ale są potrzebne, by zapewnić drzewom, krzewom czy trawie ochronę przed przemarzaniem. Jakie wyzwania czekają na ogrodnika w czasie zimy w ogrodzie?

Garten im Winter

Udostępnij

Ogród zimą jest spokojny, uśpiony i nieraz także piękny – szczególnie jeśli spoczywa na nim biała, śnieżna pokrywa. Wiele osób w tym czasie zapomina o konieczności wykonywania prac związanych z pielęgnacją roślin. Co prawda nie ma ich wiele, ale są potrzebne, by zapewnić drzewom, krzewom czy trawie ochronę przed przemarzaniem. Jakie wyzwania czekają na ogrodnika w czasie zimy w ogrodzie?

Jak przygotować ogród do zimy?

Zanim poznamy zadania konieczne do wykonania w ogrodzie zimą, zróbmy szybki przegląd prac, które powinny zostać przeprowadzane na działce jeszcze w okresie jesiennym – dzięki temu zyskamy pełny ogląd pielęgnacji roślin po sezonie.

Co robić w ogrodzie zimą?

Jeśli wykonasz wszystkie prace jesienne, ogród zimą nie powinien przysporzyć Ci zbyt dużo pracy. Jednak są pewne zadania, nad którymi musisz czuwać, aby ochronić swoje rośliny przed uszkodzeniami i zniszczeniem.

Usuwanie śniegu w zimowym ogrodzie

W zimowym ogrodzie spadł śnieg? To bardzo dobrze! Miękka, puchowa pokrywa będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie dla korzeni drzew i krzewów, a Ty możesz przenosić śnieg na byliny, by jeszcze szczelniej je okryć. Jednak w przypadku, gdy śniegu będzie bardzo dużo i zacznie on silnie obciążać gałęzie drzew, wówczas należy go strzepywać. W przeciwnym wypadku może doprowadzić do deformacji, a w najgorszym wypadku nawet do ich złamania.

Przycinanie drzew

Czy wiesz, że zima w ogrodzie jest też doskonałym momentem na przycinanie drzew? Takie zabiegi należy wykonywać w miesiącach od listopada do marca, choć najlepiej poczekać na moment odwilży. Dzięki temu możesz łatwo i efektywnie pozbyć się dzikich odrostów w drzewach owocowych oraz uformować większość drzew iglastych i liściastych. Nie dotyczy to jednak klonu, grabu i brzozy, których cięcie przypada na okres letni.

Dbanie o trawnik

Prawidłowa pielęgnacja trawnika w zimowym ogrodzie polega na tym, by nic z nim nie robić. Należy zatem unikać chodzeniu po murawie – zamarznięte źdźbła mogłyby bowiem bardzo łatwo ulec uszkodzeniu. Nie należy także przenosić śniegu z chodników na trawnik podczas odśnieżania – zbyt ciężka pokrywa śnieżna nie będzie wpływała pozytywnie na kondycję trawy.

Nawadnianie przy odwilży

Pierwsze promienie wiosennego słońca zawsze sprawiają radość. Jednak to właśnie wtedy, gdy mróz już ustąpił i robi się ciepło, woda z gleby paruje ze wzmożoną siłą. Jeśli w tym okresie panuje susza, bardzo ważne jest podlewanie roślin. Aby zadanie to nie pochłaniało Twojego cennego czasu, zastanów się nad jego zautomatyzowaniem i dowiedz się, jak zaplanować nawadnianie ogrodu.

Pozostałe prace w ogrodzie zimą

Pamiętaj, że prace w ogrodzie zimą nie mogą ograniczać się tylko do pielęgnacji roślin. Zadbaj także o zwierzęta, które w czasie srogich mrozów mogą sobie nie poradzić. Dotyczy to w szczególności ryb żyjących w przydomowych oczkach wodnych. Na wierzchu zbiornika wodnego tworzy się bowiem warstwa lodu uniemożliwiająca przepływ powietrza do wody. Dlatego też należy wykonać przeręble (najlepiej używając gorącej wody) i zabezpieczyć je styropianem lub słomą. Możesz też zdecydować się na dogrzewanie zbiornika grzałką.

Innymi zwierzętami, którymi możesz pomóc przetrwać zimę w ogrodzie są ptaki. Przygotuj dla nich karmnik i zapewnij im stały dostęp do żywności. Pamiętaj o regularnym uzupełnianiu – ptaki przyzwyczajone do otrzymywania jedzenia mogą sobie nie poradzić, gdy nagle go zabraknie.

Krzewy i rośliny, które mogą uatrakcyjnić ogród zimą

Biały, zimowy ogród pokryty śniegiem wygląda pięknie. Jednak coraz częściej śnieg nie pada przez całe tygodnie a nawet miesiące, a przydomowe otoczenie wygląda pusto i smutno. Zadbaj, aby takie nie było, wybierając rośliny, które dodadzą Twojej działce nieco kolorytu. Poznaj drzewa i krzewy atrakcyjne zimą!

Rośliny o ozdobnych owocach

Jeśli chcesz, by ogród zimowy wyglądał radośnie, zasadź w nim rośliny, na których owoce utrzymują się także w okresie mrozów. Co masz do wyboru?

Rośliny o ozdobnych pędach

Dobrym sposobem na udekorowanie zimowego ogrodu jest także sięgnięcie po rośliny przyciągające wzrok nawet wtedy, gdy już opadną z nich liście. Do nich z pewnością należą różnego rodzaju derenie! W zależności od odmiany cechują je różnokolorowe pędy – w przypadku derenia biały ‘Sibirica’ są one czerwone, derenia rozłogowego ‘Flaviramea’ żółte, a pomarańczowe ma dereń świdwa ‘Midwinter Fire’.

Po utracie liści ciekawie prezentują się także różne odmiany klonów – te jednak zwracają uwagę niezwykłym wyglądem kory. Klon hondoański ma zielonoszary pień poprzecinany licznymi pęknięciami i podłużnymi paskami. Odmiana zielonokora , jak sama nazwa wskazuje zdobiona jest zielonym pniem z białymi smugami zorientowanymi pionowo, natomiast pień klonu strzępiastokorego wygląda, jakby zrzucał jedną z warstw, przygotowując się do wiosny.

Kwitnące rośliny w ogrodzie zimowym

W zimowym ogrodzie nie może zabraknąć także kwiatów. Choć ich wybór jest niewielki, za ich pomocą możesz stworzyć bardzo ciekawe kompozycje, które będą przyciągały wzrok w nowoczesnym ogrodzie również w okresie spoczynku większości roślin. Co masz do wyboru?

Narzędzia niezbędne do prac ogrodowych

Nieważne, na jaką aranżację małego ogrodu się zdecydujesz – jeśli planujesz uprawiać na przydomowej działce rośliny, na pewno potrzebny Ci będzie podstawowy zestaw narzędzi i urządzeń do ogrodu – również zimą.

Grabie, motyki, szpadle czy łopaty do odśnieżania to podstawowe narzędzia, które musi mieć każdy ogrodnik-amator. Do tego dochodzą np. zbieraki do zrywania owoców drzew czy sekatory umożliwiające przycięcie ich gałęzi zimą. Na pewno potrzebny Ci będzie także zestaw akcesoriów do podlewania – zdecyduj się na zwykły wąż ogrodowy albo skonstruuj specjalny system, który przejmie proces nawadniania, zwalniając Cię z tego obowiązku. Co jeszcze przyda Ci się zimą w ogrodzie? Na pewno warto zaopatrzyć się w produkty do ocieplania roślin, np. worki jutowe czy kartony faliste.

Ogród zimą – podsumowanie

Ogród zimą da Ci sporo wytchnienia od prac wymaganych przy roślinach – będzie ich zdecydowanie mniej niż wiosną, latem czy jesienią, ale nie oznacza to, że nie musisz wychodzić z domu od grudnia do marca. Pewne obowiązki muszą być dopilnowane, jeśli chcesz, by wiosną Twoje otoczenie znów obudziło się do życia, a rośliny były pełne sił do wydawania dekoracyjnych liści, pięknych kwiatów i smacznych owoców.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej