Ogławianie pomidorów – poradnik krok po kroku

Udostępnij

Samodzielna uprawa pomidorów może stać się wspaniałym hobby, które zaprocentuje pysznymi, pełnymi słońca owocami. Jednak aby zyskać obfite plony, należy wykonywać szereg zabiegów pielęgnacyjnych – jednym z nich jest ogławianie pomidorów. Na czym ono polega i kiedy powinno się je przeprowadzać?

Tomaten belegen

Udostępnij

Samodzielna uprawa pomidorów może stać się wspaniałym hobby, które zaprocentuje pysznymi, pełnymi słońca owocami. Jednak aby zyskać obfite plony, należy wykonywać szereg zabiegów pielęgnacyjnych – jednym z nich jest ogławianie pomidorów. Na czym ono polega i kiedy powinno się je przeprowadzać?

Czym jest ogławianie pomidorów?

Ogławianie pomidorów jest jednym z zabiegów polegającym na usuwaniu liści rośliny. Należy jednak wiedzieć, że na różnych etapach uprawy pomidorów, powinno się uszczykiwać lub obcinać różne liście z krzaku. Kiedy obrywanie liści to ogławianie, a po co usuwa się je w innych przypadkach?

Kiedy należy ogławiać pomidory?

Kiedy ogłowić pomidory, by zebrać jak największe plony? W przypadku roślin zasadzonych w gruncie – na polach, w ogrodach czy na podwyższonych grządkach z palet – należy zrobić to na ok. 7 tygodni przed planowanym zakończeniem uprawy. Ta zazwyczaj trwa do końca września – późniejsze warunki pogodowe nie pozwalają na efektywne dojrzewanie owoców. W związku z tym ogławianie pomidorów warto wykonać na początku sierpnia.

Ogłowiony pomidor przestanie puszczać kolejne liście, kwiaty i zawiązywać owoce – bez usunięcia wierzchołka pędu głównego roślina powtarzałaby te czynności do momentu wyraźnego ochłodzenia. Zamiast tego może skierować wszystkie siły witalne na istniejące już owoce – 7 tygodni w zupełności im wystarczy, by zyskać imponujące kształty i przybrać odpowiednie kolory. Co jednak, jeśli mimo to nie zdążą dojrzeć przed nadejściem zimna?

Zielonym pomidorom możesz dać szasnę na dojrzenie już po zerwaniu! Pod koniec września zbierz więc wszystkie pozostałe na krzaku owoce – te, które nadają się już do zjedzenia lub przetworzenia wykorzystaj, resztę ułóż natomiast na tacy i ustaw ją w ciepłym miejscu. Proces dojrzewania może przyspieszyć etylen wydzielany przez banany i jabłka, dlatego pomiędzy pomidorami warto umieścić właśnie te owoce.

Jak długo uprawiać pomidory w szklarni?

Zbudowanie szklarni i uprawianie w niej warzyw wydłuża okres sprzyjających warunków do hodowli roślin. W warunkach szklarnianych pomidory mogą więc dłużej rosnąć, owocować i dojrzewać, choć ich uprawy też nie należy przedłużać w nieskończoność. Co prawda pod osłonami temperatury dłużej utrzymują się na wysokim poziomie, ale życiodajne słońce nie świeci już tak długo, jak latem.

Można więc opóźnić ogławianie pomidorów o 2-3 tygodnie, na połowę lub koniec sierpnia, choć wówczas istnieje ryzyko, że pogoda pokrzyżuje hodowlane plany i przez to zbiory będą nieco mniejsze. Lepiej więc zdecydować się na ogławianie pomidorów w pierwszej połowie sierpnia, by mieć większą pewność wyciągnięcia z prywatnej uprawy wszystkiego, co się da.

Niezbędne narzędzia do uprawy i ogławiania pomidorów

Do ogławiania pomidorów możesz wykorzystać profesjonalne urządzenia do ogrodu, ale często wystarczające będą podstawowe narzędzia ręczne. Wierzchołek pędu należy uciąć tak, by nad ostatnim owocowym gronem pozostawić dwa liście. Do tego celu możesz wykorzystać sekator lub porządne nożyczki, jednak musisz pamiętać, by odpowiednio dezynfekować je przed i po użyciu – dzięki temu zapobiegniesz ryzyku rozprzestrzeniania się chorób pomiędzy roślinami.

Na wcześniejszych etapach uprawy pomidorów przydadzą Ci się również inne narzędzia. Już podczas sadzenia rozsady warzyw docenisz funkcjonalność niewielkich łopatek, motyk i grabi, a także starannie rozplanowanego systemu nawadniania ogrodu, dzięki któremu ograniczysz swoje obowiązki związane z pielęgnacją upraw. Do uprawy pomidorów z pewnością przyda Ci się również opryskiwacz – niezbędny do wykonywania prewencyjnych oprysków z drogocennych i w pełni naturalnych gnojówek ze skrzypu czy pokrzyw, a także środków, którymi zazwyczaj walczy się z zarazą, patogenami grzybów i innymi chorobami warzyw.

Ogławianie pomidorów – podsumowanie

Ogławianie pomidorów jest zabiegiem przynoszącym same korzyści – zapewniającym obfite owocowanie i pełne dojrzewanie pomidorów, a także zatrzymującym dalszy, niepotrzebny wzrost krzaków, co mogłoby się również wiązać z bardziej kłopotliwą pielęgnacją roślin. Czy jednak w przypadku wszystkich krzaków pomidorów konieczne jest usuwanie wierzchołków pędu głównego? Warto wiedzieć, że niektóre odmiany są samokończące, więc w pewnym momencie samoczynnie zatrzymują swój wzrost. Ogławianie wielu odmian pomidorów koktajlowych i nie tylko nie jest zatem konieczne.

Uprawianie pomidorów jest wdzięcznym zadaniem nawet dla początkujących, o ile wcześniej zapoznają się z zasadami i najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi, jakie należy wykonywać. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie warzywa do ogrodu przyniosą Ci największe plony i radość, z pewnością pomidory okażą się jednymi z nich!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej