Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować system podlewania?

Udostępnij

Właściciele dużych ogrodów i działek często narzekają na trudności związane z równomiernym podlewaniem wszystkich roślin. Ręczne zraszanie trawnika, klombów czy grządek pochłania bardzo dużo czasu i energii. A wystarczy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak zaplanować system nawadniania ogrodu? W tym artykule umieściliśmy wszystko to, co będzie niezbędne do instalacji systemu podlewania na Twojej działce.

So planen Sie die Gartenbewässerung

Udostępnij

Właściciele dużych ogrodów i działek często narzekają na trudności związane z równomiernym podlewaniem wszystkich roślin. Ręczne zraszanie trawnika, klombów czy grządek pochłania bardzo dużo czasu i energii. A wystarczy znaleźć odpowiedź na pytanie: jak zaplanować system nawadniania ogrodu? W tym artykule umieściliśmy wszystko to, co będzie niezbędne do instalacji systemu podlewania na Twojej działce.

Na co zwrócić uwagę przy instalacji systemu do nawadniania ogrodu?

Do stworzenia wydajnego i skutecznego systemu nawadniania ogrodu trzeba się dokładnie przygotować. Niezbędne będą odpowiednie materiały, narzędzia, a także dobrze przygotowany plan układu zraszaczy i przewodów. Dobór wszystkich tych rzeczy zależy od wielkości działki, gatunku roślin oraz źródła wody.

Plan i strefy zraszania systemu nawadniania

W pierwszej kolejności należy ustalić układ całego systemu nawadniania. Dzięki temu określisz liczbę potrzebnych zraszaczy, przebieg instalacji oraz zdecydujesz, jaki wybrać wąż ogrodowy lub linię kroplującą. Czego potrzebujesz do stworzenia takiego planu?

Na pewno przyda Ci się rozrysowany schemat działki z uwzględnieniem powierzchni, którą chcesz nawadniać. Będziesz też potrzebować danych na temat zasięgu zraszaczy. Zwykle podlewają one obszar o kształcie koła lub jego wycinka, dlatego przy ustalaniu ich lokalizacji na planie pomocny okaże się cyrkiel. Staraj się je umieszczać w taki sposób, aby ich zasięgi nieznacznie na siebie nachodziły. Nie przejmuj się, jeżeli na planie zostaną niewielkie puste pola, woda i tak do nich dotrze.

Gdy już określisz lokalizację ostatniego spryskiwacza, możesz przystąpić do rozrysowania przewodów, które połączą je ze źródłem wody. Najefektywniej będzie, jeśli ustalisz jedną główną nitkę prowadzącą do najdalej oddalonego zraszacza, a następnie odnogi do pozostałych.

W przypadku dużych działek dobrą praktyką jest podzielenie planu instalacji na sekcje składające się z maksymalnie 5 spryskiwaczy. Daje to możliwość nawadniania wybranych obszarów o różnych porach. Odciąża to również pompę i źródło wody.

Poza zraszaczami możesz też zaplanować rozstawienie puszek przyłączeniowych. Pozwalają one wygodnie podłączyć inny sprzęt do nawadniania ogrodu, np. wąż ogrodowy na bębnie 30m, linię kroplującą czy przenośne zraszacze. Zaprojektowano je w taki sposób, aby były niewidoczne, a także, żeby nie przeszkadzały podczas koszenia trawnika.


Wąż ogrodowy na bębnie – 15 + 1,5 m

Wąż ogrodowy na bębnie – 20+2m

Wąż ogrodowy na bębnie – 30 + 2 m
Długość węża15 + 1,5 m20 + 2 m30 + 2 m
Zakres ciśnienia8 barów8 barów8 barów
Rozmiar przyłącza3/4″3/4″ NPT/BSP3/4″
Temperatura roboczaOd -5 do 45°COd -5 do 45°COd -5°C do 45°C
Wymiary (DxSxW)46,50 x 19,00 x 35,50 cm18,50 x 51,00 x 34,50 cm51,50 x 22,50 x 41,00 cm
Waga5,60 kg6,30 kg10,50 kg

Źródło wody w systemie nawadniania ogrodu

Podlewanie trawników i roślin, zwłaszcza na dużych działkach, wiąże się ze stosunkowo sporymi kosztami za wodę. Upalne i suche lato lub kilkudniowe opady deszczu mogą odpowiednio zwiększyć i zmniejszyć kwotę na rachunku. Przyjmuje się, że jednorazowe nawodnienie ogrodu wymaga ok. 20 litrów wody na 1 m kw. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy podłączać instalację do wodociągów, czy zainwestować w wykopanie lub wywiercenie studni.

Materiały niezbędne do systemu nawadniania ogrodu

Teraz, gdy już posiadasz plan systemu oraz odpowiednie źródło wody, możesz przystąpić do skompletowania materiałów. Z pewnością nie możesz pominąć rur rozprowadzających wodę po całym ogrodzie. Ich długość powinno się ustalić na etapie planowania, ale dla bezpieczeństwa dobrze jest mieć w zapasie kilka metrów. Kolejnym elementem są zraszacze. Mogą to być zarówno modele wynurzalne, jak i tradycyjne przenośne. Przewagą zraszaczy wynurzalnych jest to, że nie musisz ich ręcznie przestawiać w odpowiednie miejsce. Ponadto w stanie spoczynku są całkowicie niewidoczne. Pamiętaj też o kupnie żwiru, który posłuży jako warstwa drenażowa pod spryskiwaczami. Będziesz potrzebować też złączek, trójników i zaworów dopasowanych do średnicy rurek.

Linie kroplujące są zwykle wybierane, jeżeli na działce znajdują się klomby lub rośliny wymagające nawadniania kropelkowego. Na rynku masz dostęp do przewodów o różnych długościach. Zwykle są dostarczane ze szpilkami do dociskania do gruntu oraz niezbędnymi złączkami.

Narzędzia potrzebne do instalacji systemu nawadniania

W związku z tym, że systemy nawadniania ogrodu składają się w dużej mierze z plastikowych rurek połączonych konektorami, to nie będziesz potrzebować skomplikowanych narzędzi. Na pewno przyda Ci się szpadel do wykopania rowków i dołków na węże oraz zraszacze. Praktyczne okażą się też paliki i sznurek do ustalenia przebiegu przewodów.

Niewykluczone, że rurki będą za długie. Wówczas nieocenioną pomocą okażą się nożyce do cięcia plastików. Sprawdzi się również piła z brzeszczotem, ale pozostawia ona zadziory na końcach przewodów, które trzeba usuwać ręcznie. Część instalacji wymaga dodatkowego dociśnięcia nakrętek, więc warto zaopatrzyć się w klucz nastawny, czyli tzw. żabkę. Do regulacji zraszaczy możesz użyć śrubokrętu lub klucza.

Jaka pompa sprawdzi się w nawadnianiu ogrodu?

Zadaniem pompy jest zagwarantowanie systemowi nawadniania ogrodu odpowiedniego ciśnienia i przepływu wody. Dotyczy to głównie dużych i skomplikowanych instalacji. W przypadku niewielkich systemów wystarczy podłączenie do wodociągów. Specjaliści zalecają, aby zapewnić w dyszach zraszaczy ciśnienie na poziomie minimum 2 barów. Należy też uwzględnić, że w dalszych zraszaczach dochodzi do zmniejszenia ciśnienia. Aby instalacja nawadniania działała efektywnie, przyjmuje się, że pompa powinna osiągać wydajność 8-10 ml/min na każdy zraszacz przy ciśnieniu 3,5-4 bary.

Pompy ogrodowe są też niezbędne w sytuacji, gdy posiadasz studnię na podwórku. Rodzaj urządzenia zależy od głębokości stałego poziomu lustra wody. Jeżeli znajduje się ono powyżej 7 m, wówczas wystarczy pompa powierzchniowa (samozasysająca). Poniżej tej głębokości będzie potrzebna pompa zanurzeniowa. Z kolei pompa głębinowa jest przeznaczona do studni z lustrem wody na głębokości ponad 20 m.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Automatyzacja systemu nawadniania ogrodu z pewnością jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie musisz bowiem ręcznie odkręcać wody i włączać pompy, aby uruchomić zraszacze. Do stworzenia automatycznego systemu podlewania ogrodu niezbędny będzie zawór elektroniczny do dopuszczania/odcinania dostępu do wody oraz zegar sterujący. Służy on do określania godzin, o których ma się rozpocząć i zakończyć podlewanie.

System ten włącza się niezależnie od warunków panujących na dworze. Oznacza to, że będzie on podlewał ogród nawet podczas deszczu. Dlatego kontrola człowieka jest niezbędna. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalnych czujników wilgotności gleby oraz opadów. Pierwszy rodzaj sensorów wyłącza zraszacze, gdy ziemia osiąga odpowiedni poziom nawodnienia. Z kolei czujnik opadów zapobiega uruchamianiu systemu podczas deszczu.

Układ sterujący systemem nawadniania ogrodu umieszcza się przeważnie na zewnątrz w pobliżu zaworu wodnego podłączonego do instalacji. Może więc to być tuż przy domu lub altanie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda budowa altany ogrodowej, to szczegóły znajdziesz w naszym artykule.

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu – podsumowanie

Dobrze zaplanowany system nawadniania ogrodu z pewnością ułatwi życie niejednego ogrodnika i właściciela działki. Pozwoli oszczędzić czas i energię, które normalnie poświęciłbyś na podlewanie trawnika i roślin za pomocą węża ogrodowego. Chcąc w pełni skorzystać z możliwości, jakie daje system nawadniania, musisz jedynie trzymać się wskazówek, o których przeczytałeś w naszym artykule.

Jeżeli szukasz innych poradników o tematyce ogrodniczej, to zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Na naszym portalu znajdziesz m.in. artykuł opisujący sposoby na równe przycinanie żywopłotu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej