Twój ogród zaczyna powoli przypominać dżunglę? Przyszła pora, aby go okiełznać! Zaopatrz się w podstawowe narzędzia ogrodnicze, a stanie się on pięknym i zadbanym zakątkiem. W naszym artykule podpowiadamy, jaki sprzęt jest najbardziej przydatny. Sprawdź, co ułatwi Twoją pracę i pozwoli starannie pielęgnować rośliny.
Twój ogród zaczyna powoli przypominać dżunglę? Przyszła pora, aby go okiełznać! Zaopatrz się w podstawowe narzędzia ogrodnicze, a stanie się on pięknym i zadbanym zakątkiem. W naszym artykule podpowiadamy, jaki sprzęt jest najbardziej przydatny. Sprawdź, co ułatwi Twoją pracę i pozwoli starannie pielęgnować rośliny.
- Niezbędne narzędzia ogrodnicze, bez których nie podchodź (do zieleni)
- Wypróbuj ręczne narzędzia ogrodnicze do spulchniania gleby i nie tylko!
- Narzędzia do pielęgnacji ogrodu, w których zakochają się Twoje kwiaty i inne rośliny
- Pielęgnacja trawnika, przycinanie żywopłotu, tworzenie rabat ogrodowych, czas zabrać się do pracy!
Niezbędne narzędzia ogrodnicze, bez których nie podchodź (do zieleni)
Wyobraź sobie zderzenie z bogatą ofertą sklepów ogrodniczych i marketów budowlanych. Od razu zadajesz sobie pytanie „Czy to wszystko jest mi potrzebne?”. Śpieszymy z odpowiedzią: nie! Aby dbać o swój kawałek zieleni, nie potrzebujesz najnowocześniejszego sprzętu kosztującego majątek. Dlatego w tym artykule przedstawiamy same najważniejsze narzędzia ogrodnicze. Znajdują się wśród nich zarówno niezbędne narzędzia do prac porządkowych w ogrodzie, jak i pielęgnacji roślin.
Ręczne narzędzia ogrodnicze
Do najpotrzebniejszych należą:
- Łopata – która sprawdza się wszędzie tam, gdzie pracujesz z ziemią. Jest absolutnie konieczna do przekopywania działki i rabat kwiatowych. Skorzystasz z niej także, sadząc drzewa i krzewy do wykopania dołków. Łopata służy do wykonywania wielu ciężkich prac, dlatego pamiętaj, żeby była lekka, a zarazem solidna.
- Szpadel – to rodzaj łopaty. Użyjesz go nie tylko do kopania, ale również spulchniania gleby i rozkruszania jej grud. Szpadel umożliwia m.in. przygotowanie ziemi pod budowę skalniaka w ogrodzie.
- Motyka – jest narzędziem wyposażonym w ostrze. Dzięki niej wykonasz wiele czynności, do których nie nadaje się łopata. Usuwanie chwastów, wydobywanie z ziemi cebulek czy kopczykowanie roślin z użyciem motyki stanie się dużo łatwiejsze.
- Widły – zwykle kojarzą się z rolnictwem, ale mają również szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Widły ogrodowe są niezastąpionym pomocnikiem w pielęgnacji zieleni. Użyj ich do przerabiania kompostu, napowietrzania trawnika i rozdrabniania grud ziemi. Przemyśl również ich zakup, jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób przekopywać ogródek. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na kształt i liczbę zębów. Widły niekiedy znacznie się od siebie różnią ze względu na przeznaczenie!
- Sekator – służy do przycinania pędów, łodyg, a nawet gałęzi. Wyróżnia się modele jedno- i dwuręczne. Pierwsze doskonale nadają się do drobnych pędów i łodyg. Natomiast, jeśli chcesz przycinać także kilkucentymetrowe gałęzie, wybierz sprzęt dwuręczny – o przedłużonych uchwytach.
- Siekiera – nie musisz być drwalem, aby jej używać! Wystarczy jednak, że masz w ogrodzie dużo drzew i palisz drewnem w kominku albo urządzasz ogniska.
- Taczka – to niezastąpiony pomocnik w transporcie worków z ziemią, nawozu, odpadków organicznych do kompostu, sadzonek itd. Do wyboru masz taczki w wersji jedno- i dwukołowej.
A co zrobić, kiedy planujesz piękną aranżację balkonu? W naszym kolejnym wpisie poznasz narzędzia niezbędne do założenia ogródka na balkonie.
Wypróbuj ręczne narzędzia ogrodnicze do spulchniania gleby i nie tylko!
Wśród narzędzi ogrodniczych swoje miejsce mają również te przeznaczone do spulchniania gleby. Częściowo wymieniliśmy je już w paragrafie powyżej. Spulchnianie gleby wymaga użycia narzędzi ręcznych lub glebogryzarki, a nawet brony. Najprostszy sprzęt to ostre łopaty, haczki i motyki. Sprawdzają się na niewielkich areałach. Z kolei większe ogrody oraz działki wymagają użycia glebogryzarki. Urządzenie o wielkości zbliżonej do kosiarki występuje w wersji elektrycznej albo spalinowej. Glebogryzarka mechanicznie spulchnia ziemię i ją napowietrza. Z kolei brona jest sprzętem typowo rolniczym. Do jej obsługi trzeba wykorzystać ciągnik.
A dlaczego spulchnianie gleby w ogóle jest tak ważne? Ponieważ, aby wyrosły piękne rośliny ozdobne i dorodne warzywa, ziemia musi zostać odpowiednio przygotowana. Spulchnianie pozwala rozbić grudy i dotrzeć powietrzu do gleby. Glebogryzarka ma obrotowe noże, które wkłuwają się w ziemię. Nie trzeba go później wyrównywać, jak w przypadku narzędzi ogrodniczych ręcznych.
Narzędzia ogrodnicze akumulatorowe i spalinowe
Ręczne narzędzia ogrodnicze to jeszcze nie wszystko. Uzupełnij je o sprzęt zasilany akumulatorem lub paliwem. Oczywiście jest on dużo droższy niż np. zwykłe grabie, ale pozwala pracować wydajnie, a przede wszystkim wkładać mniejszy wysiłek. Szczególnie, jeśli posiadasz duży ogród. Oto, co warto kupić:
- Kosiarka spalinowa – niezbędne urządzenie do pielęgnacji trawnika. W odróżnieniu od wielu modeli elektrycznych spalinowe dysponują większą szerokością koszenia. Skutkuje to większą efektywnością.
- Podkaszarka akumulatorowa – to sprzęt ogrodniczy lżejszego kalibru. Umożliwia sięgnięcie wszędzie tam, gdzie nie poradzi sobie kosiarka. Dzięki niej przystrzyżesz trawę wokół drzew, przy krawężnikach i klombach.
- Nożyce akumulatorowe – pozwalają zatroszczyć się o żywopłot, krzewy, roślinność na skalniaku i brzegi trawnika. Są dość uniwersalnym narzędziem do pielęgnacji zieleni, dlatego warto sprawdzić wymienność ostrzy. Jeśli będziesz je specjalnie dobierać do konkretnych prac, dostrzeżesz w nożycach wielki potencjał.
Narzędzia do pielęgnacji ogrodu, w których zakochają się Twoje kwiaty i inne rośliny
Znasz już podstawowe narzędzia ogrodnicze, które pozwolą Ci wykonywać konieczne prace o każdej porze roku. Do nich należy koniecznie dopisać sprzęt do nawadniania i sprzątania. O tym, że rośliny potrzebują wody, wiedzą wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że podlewanie można przeprowadzać w sposób automatyczny i zaplanowany co do minuty! Służą do tego linie kroplujące.
Nie mniej ważne od podlewania jest porządkowanie. Ma niebagatelny wpływ na estetykę każdego skrawka zieleni. Dlatego, żeby łatwo okiełznać zeschłe liście i drobne gałęzie, np. po silnych wichurach, zaopatrz się w specjalne dmuchawy.
Pielęgnacja trawnika, przycinanie żywopłotu, tworzenie rabat ogrodowych, czas zabrać się do pracy!
Jak widzisz, aby mieć ładny, zadbany ogród, nie musisz inwestować w bardzo drogi, profesjonalny sprzęt. Do bardzo wielu prac wystarczą Ci proste narzędzia ogrodnicze, które kupisz w każdym supermarkecie. Oczywiście duże znaczenie ma areał i różnorodność roślin. Im teren zielony jest większy i bardziej bogaty w gatunki flory, tym będzie wymagał więcej sprzętu i pracy. Niemniej, kiedy wyposażysz się w grabie oraz sekator, jesteś na najlepszej drodze do stworzenia pięknej zielonej oazy.
Udostępnij