Nadziewarka do kiełbas – jaką maszynkę do robienia kiełbasy wybrać?

Udostępnij

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się własne wyroby spożywcze. Jednym z najbardziej lubianych i cenionych przysmaków jest oczywiście domowa kiełbasa. Równocześnie z modą na swojskie jadło rośnie na rynku uznanie dla urządzeń przeznaczonych do jego wytwarzania. Jeśli decydujesz się na samodzielną produkcję wędlintakże należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Wcześniej trzeba jednak zadać sobie pytanie: jaka nadziewarka do kiełbas będzie dla mnie najlepsza?  

Udostępnij

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się własne wyroby spożywcze. Jednym z najbardziej lubianych i cenionych przysmaków jest oczywiście domowa kiełbasa. Równocześnie z modą na swojskie jadło rośnie na rynku uznanie dla urządzeń przeznaczonych do jego wytwarzania. Jeśli decydujesz się na samodzielną produkcję wędlintakże należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Wcześniej trzeba jednak zadać sobie pytanie: jaka nadziewarka do kiełbas będzie dla mnie najlepsza?  

Co musisz wiedzieć o nadziewarce do kiełbasy?

Nie istnieje jeden uniwersalny model nadziewarki do kiełbasy. Planując zakup tego rodzaju sprzętu, należy brać pod uwagę nie tylko własne potrzeby, ale również szeroką gamę dostępnych produktów. Od czego należy więc zacząć? 

Na samym początku należy zastanowić się, do jakiej działalności ma służyć sprzęt. Model, który sprawdzi się w okazjonalnym przygotowywaniu białej kiełbasy domowej na Wielkanoc, nie będzie praktyczny w gospodarstwie rolnym lub przedsiębiorstwie agroturystycznym, zajmującym się produkcją wędlin na większą skalę. Dlatego warto rozeznać się w budowie i pojemnościach oferowanych maszynek.  

Czym różnią nadziewarki?

Podstawowy podział obejmuje ręczne i elektryczne maszynki do nabijania kiełbasy. Pierwszy rodzaj jako napęd wykorzystuje siłę ludzkich mięśni, a drugi silnik elektryczny. Kwestia wydaje się oczywista, ale właśnie ona stanowi jedną z głównych różnic między modelami. Oba typy mają swoje zalety. Urządzenie na korbę jest niezwykle intuicyjne w obsłudze i nie wymaga dodatkowych kosztów w postaci zużycia energii elektrycznej. Sprzęt wyposażony w silnik, choć jest droższy w eksploatacji, charakteryzuje się z kolei dużo większą wydajnością i nie wymaga używania siły fizycznej. Jeśli zależy Ci na efektywnej i szybkiej pracy ze znaczną ilością mięsa, warto w taki model zainwestować. Elektryczne nadziewarki do kiełbas marki Royal Catering mają moc wynoszącą zaledwie 230 lub 260 W, co pozwala na często mniejsze zużycie energii w porównaniu z pozostałym wyposażeniem gospodarstwa.  

Kolejna ważna różnica dotyczy konstrukcji. Pod tym względem wyróżniamy pionowe i poziome nadziewarki do kiełbasy. Modele pionowe zwykle sprawdzają się w przerabianiu większych ilości mięsa, ponieważ można je szybciej i łatwiej ładować. Nie bez znaczenia jest fakt, że zazwyczaj takie warianty urządzeń mają wychylany cylinder. Pionowa konstrukcja zajmuje również mniej miejsca, co ma szczególne znaczenie w profesjonalnych kuchniach i zakładach masarskich. Wielu prywatnych użytkowników ceni sobie poziome nabijarki do kiełbasy. Są to modele stabilne, a dodatkowo często stosuje się do nich zaciski. Tak przytwierdzona do blatu maszynka jest wygodniejsza w obsłudze – nie przesuwa się.  

Co łatwiej wyczyścić?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz urządzenie pionowe, czy poziome, będziesz musiał starannie je czyścić. Im więcej wyjmowanych elementów ma nadziewarka, tym łatwiej usunąć pozostałości surowego mięsa. Prostemu utrzymaniu w czystości sprzyja materiał, z którego została wykonana. Ze względu na zachowanie higieny przeważnie poleca się maszynki ze stali nierdzewnej.  

Współcześnie jest to najbardziej ceniony materiał w gastronomii. Nic dziwnego – niska porowatość sprawia, że z gładkiej powierzchni łatwo usuwa się wszelkie zabrudzenia takie jak tłuszcz czy sok wydzielany z mięsa. Odporność na obicia, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, a także korozję pozwala użytkować sprzęt przez bardzo długi czas. Co więcej, opisywane tworzywo zachowuje swój estetyczny wygląd. Elegancki połysk sprawia, że urządzenie latami wygląda jak nowe.  

Możesz również zdecydować się na szprycę do kiełbasy wykonaną z innych materiałów. Na rynku są dostępne modele tańsze, wykonane z plastiku lub z plastikowymi lejkami. Przeznaczone są one do amatorskiej, okazjonalnej eksploatacji. Jeżeli jednak zajmujesz się profesjonalną działalnością gastronomiczną czy masarską, warto zainwestować w niezawodne wyposażenie, które sprawdzi się w regularnej, codziennej pracy.  

Jak duża powinna być nadziewarka do kiełbas?

Jest to kolejna kwestia uzależniona od indywidualnego zapotrzebowania. Wydajność produkcji zgodna z profilem firmy i częstotliwość wytwarzania domowej kiełbasy (regularna bądź okazjonalna) powinny zaważyć na Twojej decyzji. Jeśli już sprecyzujesz plany, to możesz podjąć decyzję o zakupie. Sklepy z profesjonalnym wyposażeniem gastronomii oferują szeroki wachlarz pojemności.  

Najmniejsze warianty mają cylindry od 3 do 5 l i zwykle stosuje się je w domowych kuchniach. Modele średniej wielkości, w zakresie od 7 do 15 l, sprawdzają się w użytku profesjonalnym, natomiast są również cenione przez hobbystów o wysokich wymaganiach. Największe nadziewarki do kiełbas to sprzęt elektryczny z mechanizmem hydraulicznym o bardzo wysokiej wydajności przeznaczony dla zawodowców. Tego rodzaju modele mają cylindry o przykładowej pojemności 25, 35, a nawet 55 l. Spośród pozostałych wyróżniają się nie tylko wysokimi parametrami, ale także ceną sięgającą około 20 tysięcy złotych.  

Lejki do nadziewarki i uszczelki – niezbędne akcesoria

Samo formowanie mięsa dokonywane za pomocą tłoka nie wystarczy, aby mieć gotową swojską kiełbasę. W celu przygotowania np. cienkich kabanosów lub grubszej kiełbasy białej należy posłużyć się specjalnymi akcesoriami, jakimi są lejki do nadziewarki. Standardowo rurki występują w czterech średnicach: 16, 22, 32 i 38 mm. Producenci oferują także nieco mniejsze lub większe. Zwykle wykonuje się je ze stali nierdzewnej lub plastiku. Pozwalają przygotować kiełbasę o długości kilkunastu centymetrów. 

Kolejnym praktycznym dodatkiem do urządzenia jest uszczelka zakładana na tłok. Gwarantuje ona precyzyjne wtłaczanie mięsa do osłonki spożywczej. Między krawędziami tłoka a cylindrem nie ma wolnej przestrzeni, co sprawia, że żadna odrobina farszu nie zostanie na ściance cylindra. Zapewnia to wygodną i szybką pracę.  

Czego jeszcze potrzebujesz?

Nadziewarka do kiełbasy to sprzęt podstawowy, bez którego nie uda Ci się przygotować zgodnej z oczekiwaniami wędliny. Kiedy zaopatrzysz się w wybraną maszynkę, należy zastanowić się nad urządzeniami, mogącymi ułatwić i usprawnić pracę. Nie są one absolutnie konieczne, ale w profesjonalnej działalności pozwalają w znacznym stopniu zwiększyć wydajność produkcji swojskich wędlin. Co zatem warto mieć? 

Wilk do mięsa i klipsownica to dwa urządzenia, które sprawdzają się na różnych etapach wytwarzania artykułów spożywczych. Pierwszy z nich umożliwia szybkie zmielenie mięsa tak, aby uzyskać farsz o jednolitej konsystencji. Zasilanie elektryczne sprawia, że nie trzeba wkładać fizycznego wysiłku podczas pracy. Modele zwykle są wyposażane w komplet sitek z oczkami o różnej wielkości. Pozwalają one zmielić mięso na drobniejsze lub grubsze kawałki, co ma niebagatelne znaczenie w przyrządzaniu kiełbasy. Każdy sprawdzony przepis na swojską kiełbasę powinien zawierać dokładną informację na temat wymaganego stopnia zmielenia mięsa.  

Drugie urządzenie to klipsownica do wędlin. Ten sprzęt z kolei okaże się pomocny na samym końcu obróbki mechanicznej, kiedy Twój wyrób znajduje się już w osłonce. Klipsownica charakteryzuje się bardzo prostym, ręcznym, a jednocześnie praktycznym działaniem. Pozwala w sposób automatyczny i bardzo szybki zakładać zaciski na końcówkach jelita.  

Która nadziewarka do kiełbas jest najlepsza dla mnie? 

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. W naszym krótkim poradniku zawarto wskazówki, na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu. Z nich należy skorzystać. Kluczowe pytanie, które trzeba sobie postawić, brzmi: jakie urządzenie jest potrzebne w moim konkretnym przypadku? Po dokładnym przemyśleniu odpowiedzi z pewnością decyzja o wyborze konkretnego modelu stanie się dużo prostsza.  


Jak prowadzić biznes gastronomiczny? Który sprzęt wybrać do restauracji, baru lub foodtrucka? Jakie potrawy dodać do menu? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi na kanale Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage’u na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Fachowych porad udziela ekspert gastronomiczny Michał Orłowski, ambasador marki Royal Catering.

Zapraszamy do współtworzenia kanału i dzielenia się pomysłami na odcinki. Napisz do nas na adres: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej