Montaż blachy trapezowej na dachu w 4 krokach

Udostępnij

Duża różnorodność materiałów pokryć dachowych sprawia, że niekiedy trudno wybrać ten najlepszy. Wiele osób decyduje się jednak na montaż blachy trapezowej, głównie ze względu na niewielką wagę, dużą trwałość oraz łatwą instalację. W tym artykule opisaliśmy krok po kroku etapy mocowania blachy trapezowej na dachu, które pomogą Ci podczas budowy domu.

Trapezblech

Udostępnij

Duża różnorodność materiałów pokryć dachowych sprawia, że niekiedy trudno wybrać ten najlepszy. Wiele osób decyduje się jednak na montaż blachy trapezowej, głównie ze względu na niewielką wagę, dużą trwałość oraz łatwą instalację. W tym artykule opisaliśmy krok po kroku etapy mocowania blachy trapezowej na dachu, które pomogą Ci podczas budowy domu.

Krok 1. Przygotowania do montażu blachy trapezowej

Zanim sięgniesz po wkrętarkę, śruby i zaczniesz przykręcać kolejne arkusze do dachu, musisz przygotować się do montażu blachy trapezowej. Jest to bardzo ważny krok, który obejmuje nie tylko właściwe obchodzenie się z materiałem, ale i wykrycie ewentualnych niedoskonałości dachu. Poniższych wytycznych należy się trzymać zarówno podczas budowy, jak i rozbudowy domu.

Na początku kwestia często pomijana w tego typu poradnikach, czyli transport blachy. Jeżeli nie posiadasz wózka widłowego lub paleciaka, wówczas jesteś zmuszony do ręcznego przeniesienia materiału. Pod żadnym pozorem nie rób tego samodzielnie! Możesz bowiem nieświadomie wygiąć arkusz lub zedrzeć z niego powłokę lakierniczą. Musisz więc poprosić kogoś o pomoc. Dodatkowo im dłuższą blachę trapezową zamówisz, tym więcej osób będziesz potrzebować do jej przeniesienia. Przyjmuje się, że na 1 metr długości powinna przypadać 1 osoba.

Kolejnym bardzo ważnym punktem podczas krycia dachu blachą trapezową jest skontrolowanie geometrii dachu. Sprowadza się to do sprawdzenia jego kąta nachylenia, wysokości głównej kalenicy (najwyżej położonej linii dachu) oraz układu połaci. Aby sprawdzić, czy płaszczyzna jest równa, najlepiej rozciągnąć żyłkę lub sznurek między pierwszą i ostatnią krokwią w trzech miejscach – przy kalenicy, okapie i na środku dachu. Następnie należy zmierzyć przekątne połaci. Jeśli mają one kształt prostokąta lub kwadratu, to powinny być równe. Różnice o wielkości 2-3 cm można skorygować podczas układania pokrycia dachu. Większe odchyły wymagają demontażu i prostowania krokwi.

Krok 2. Montaż obróbek blacharskich, izolacji i łat pod blachę trapezową

Po skontrolowaniu stanu swojego dachu możesz przystąpić do instalacji elementów, które mają znaleźć się pod blachą trapezową. W ich skład wchodzą obróbki blacharskie, czyli pasy blachy instalowane w celu uszczelnienia dachu, izolacja przeciwwilgociowa oraz ruszt nośny zbudowany z kontrałat i łat.

Na tym etapie powinieneś mieć już założoną deskę okapową znajdującą się na najniższym punkcie dachu. Wystaje ona poza obręb budynku. To do niej przymocujesz elementy obróbki blacharskiej takie jak pas nadrynnowy oraz haki rynnowe. Ponadto w ramach montażu obróbki przykręca się też rynny koszowe umiejscowione na zbiegu połaci dachu, a także kratki zasłaniające wlot powietrza pod pokryciem.

Instalacja przeciwwilgociowa może mieć postać specjalnej folii lub membrany paroprzepuszczalnej. Podobnie jak hydroizolacja fundamentów, tak i ta warstwa ma zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci w budynku. Woda skrapla się na jej powierzchni i swobodnie spływa do rynny. Folię należy przybić do krokwi. Warto przy okazji zaznaczyć, gdzie dokładnie znajdują się belki dachu, co ułatwi pracę przy montażu rusztu nośnego.

Gdy już zabezpieczysz dach, możesz przystąpić do układania kontrałat. Są to drewniane listwy o minimalnych wymiarach 25 x 50 mm. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwej wentylacji dachu. Mocuje się je wzdłuż krokwi. Następnie do kontrałat przybija się łaty pod blachę trapezową. Zwykle mają one wymiary 40 x 50 mm. Montaż zaczyna się od dołu połaci, czyli od okapu i przechodzi ku górze w stronę kalenicy. Rozstaw łat pod blachę trapezową powinien wynosić 250-350 mm. (Im większy kąt nachylenia dachu, tym większy może być rozstaw łat. W przypadku blach trapezowych o grubości 0,7 mm lub większej rozstaw łat może być większy, nawet do 400 mm.) Po ukończeniu rusztu nośnego warto ponownie sprawdzić geometrię dachu i nanieść ewentualne poprawki.

Krok 3. Montaż blachy trapezowej do dachu

Przyszła w końcu pora na przykręcenie pierwszej blachy trapezowej do Twojego dachu. Wiąże się z tym kilka dość istotnych kwestii, dlatego postanowiliśmy rozbić ten etap na kilka mniejszych. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć, jak powinna wyglądać ta faza budowy wiaty czy domu.

Jak układać blachę trapezową?

Kierunek, w którym będziesz układać blachę trapezowej na dachu, jest dowolny. Nie ma odgórnych wytycznych mówiących o tym, że musisz zacząć od prawej czy lewej strony połaci. Zaleca się jednak robić to w kierunku przeciwnym do najczęstszych podmuchów wiatru, aby uniknąć zwiania arkuszy podczas montażu.

Pierwszą blachę należy ustawić pod kątem prostym względem okapu dachu i wzorować się na niej przez cały czas. Najlepiej przykręcić ją do łaty jednym wkrętem, żeby móc ją wygodnie dostosować. Następne arkusze przykrywa się lub wsuwa pod blachą nakrywkową.

Jak przykręcić blachę trapezową?

Do przytwierdzenia blachy trapezowej do ramy nośnej służą przeznaczone do tego śruby farmerskie typu pan-head. Posiadają one gwint przystosowany do drewna, końcówkę samowiercącą oraz uszczelkę, która zapobiega przedostawaniu się wody pod arkusz przez wywiercony otwór.

Śruby w części okapowej, przykielnicowej i na zakładach blach powinny być umieszczane w każdej dolnej fali. Z kolei przy wiatrownicy, czyli bocznej krawędzi dachu, należy je przykręcić do każdej łaty. Musisz też wiedzieć, ile wkrętów na blachę trapezową potrzebujesz. W przypadku strefy krawędziowej ich zagęszczenie powinno wynosić 8 sztuk na metr kwadratowy, z kolei na środku dachu – 5 sztuk na metr kwadratowy.

Cięcie blachy trapezowej

Może okazać się, że dany arkusz jest za długi lub zbyt szeroki i trzeba go przyciąć. Obróbka blachy trapezowej powinna być przeprowadzana na zimno, dzięki czemu powłoka lakiernicza zostanie zaciągnięta na krawędź, a tym samym ochroni rdzeń przed korozją. Pod żadnym pozorem nie stosuj w tym celu szlifierki kątowej, czy innych elektronarzędzi wytwarzających ciepło! Wysoka temperatura może spowodować uszkodzenie zewnętrznej warstwy, a tym samym narazić wnętrze na rozwój rdzy. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, warto sięgnąć po gilotyny oraz ręczne lub elektryczne nożyce do blachy, czyli tzw. nibblery.

Ponadto nie powinno się też przycinać arkuszy na połaci dachu. Opiłki stanowią bowiem ogromne zagrożenie dla całego pokrycia. Mogą spowodować zewnętrzne ognisko korozji, które z czasem przejdzie na blachę trapezową. Dlatego tak ważne jest usunięcie wszystkich metalowych resztek z ich powierzchni.

Krok 4. Wykończenie blachy trapezowej na dachu

Ostatnią fazą montażu blachy trapezowej na dachu są prace wykończeniowe zamykające całe przedsięwzięcie. Sprowadza się to do instalacji elementów, które poprawiają funkcjonalność konstrukcji. Mowa m.in. o stoperach przeciwśnieżnych, ławkach kominiarskich, kominkach wentylacyjnych, a także systemie odgromowym. Po ich założeniu możesz śmiało zakończyć pracę.

Mocowanie blach trapezowej na dachu – podsumowanie

Mocowanie blachy trapezowej na dachu wbrew pozorom nie jest trudne. Dlatego tak wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie pokrycia dachu z tego materiału. Jeżeli do nich należysz, to nie zapominaj o wskazówkach, o których pisaliśmy w tym artykule. Dzięki nim nie tylko będziesz wiedział, jak dobrze zamontować blachę trapezową na dachu, ale i jak się z nią obchodzić, aby uniknąć uszkodzenia jej powierzchni.

Szukasz sposobu na zadaszenie swojego tarasu? Przejdź do naszego następnego wpisu! Znajdziesz w nim informacje na temat tego, jak samemu zrobić pokrycie tarasowe.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Z czego zrobić ściankę działową? Przegląd materiałów

Ścianki działowe to idealne rozwiązanie, gdy chcesz funkcjonalnie podzielić przestrzeń w domu lub mieszkaniu. Wybór materiału…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej

Sinizna drewna – dlaczego powstaje i jak ją zwalczyć?

Sinizna drewna to problem, który potrafi zepsuć wygląd i obniżyć wartość nawet najpiękniejszego kawałka drewna. Czym…

Czytaj więcej