Nic tak nie cieszy mieszkańców, jak rozkwit ich miasta. I nie chodzi tu o rozwój gospodarczy, ale o wszechobecną roślinność. Miejskie ogrody to coraz częstszy widok, ponieważ przekształcają nudne i szare blokowiska w zielone oazy. Najlepsze jest to, że założenie ogrodu w mieście jest łatwiejsze, niż Ci się wydaje! Przeczytaj i dowiedz się, jak rozpocząć własną przygodę z miejskim ogrodnictwem!
Nic tak nie cieszy mieszkańców, jak rozkwit ich miasta. I nie chodzi tu o rozwój gospodarczy, ale o wszechobecną roślinność. Miejskie ogrody to coraz częstszy widok, ponieważ przekształcają nudne i szare blokowiska w zielone oazy. Najlepsze jest to, że założenie ogrodu w mieście jest łatwiejsze, niż Ci się wydaje! Przeczytaj i dowiedz się, jak rozpocząć własną przygodę z miejskim ogrodnictwem!
- Czym jest ogrodnictwo miejskie?
- Ogrodnictwo miejskie, rolnictwo miejskie, nasadzenia miejskie: definicja i różnice
- Jakie zalety ma miejski ogród?
- 5 ekscytujących faktów na temat miejskich ogrodów
- Proste wskazówki, jak rozpocząć przygodę z ogrodnictwem miejskim
- Czym jest ogród miejski? Najczęstsze formy
- Miejski ogród: odważ się na przygodę!
Czym jest ogrodnictwo miejskie?
Miejskie ogrody to dla mieszkańców świetny sposób na uprawę własnych warzyw, ziół i kwiatów na małej przestrzeni. Uprawiają je przede wszystkim osoby, które zwyczajnie nie mają własnej działki. Dlatego, jeśli mieszkasz w bloku czy kamienicy, to miejskie ogrodnictwo jest właśnie dla Ciebie. Rośliny możesz posadzić w takich miejscach, jak balkony, tarasy, dach, a nawet na osiedlowych podwórkach.
Ogrodnictwo miejskie, rolnictwo miejskie, nasadzenia miejskie: definicja i różnice
Rozpoczynając swoją przygodę z zakładaniem ogrodów w mieście, spotkasz się z kilkoma praktykami, które mają podobny cel, ale mimo to się różnią. Poza miejskim ogrodnictwem mowa tutaj o rolnictwie miejskim i miejskich nasadzeniach.
- Ogrodnictwo miejskie odnosi się do małych ogrodów na obszarach miejskich. Przeważnie należą one do osób, które chcą mieć własne uprawy, ale zdarzają się też inicjatywy społeczne angażujące np. mieszkańców osiedla.
- Rolnictwo miejskie obejmuje większe gospodarstwa na terenie miasta. Często mają charakter komercyjny i produkują duże ilości żywności. Celem jest wsparcie lokalnych zapasów jedzenia.
- Nasadzenia miejskie polegają na wprowadzeniu drzew, krzewów czy kwiatów na obszary zurbanizowane. Tym samym zwiększa się powierzchnię terenów zielonych w miastach, w których rośliny normalnie nie miałyby szans na naturalny rozwój. Dzięki temu podnosi się jakość życia mieszkańców, a jednocześnie promowany jest zrównoważony rozwój.
Jakie zalety ma miejski ogród?
Aby stworzyć własny miejskie ogród, wykorzystaj nawet najmniejszą dostępną przestrzeń. Dlaczego? A no dlatego, że w miastach, zwłaszcza blisko centrum, nie ma zbyt wiele miejsca na uprawę roślin. Z tego powodu miejscy ogrodnicy najczęściej korzystają ze skrzynek na kwiaty, donic, warzywniaków lub ogrodów społecznych.
Ogrodnictwo miejskie nadaje się do uprawy warzyw, ziół i kwiatów. Wybór zależy od Ciebie. Jeśli chcesz mieć stały dostęp do świeżych jarzyn i ziół, to rozważ posadzenie rzodkiewek, pomidorów lub bazylii. W przypadku roślin ozdobnych spróbuj swoich sił z gatunkami, które dobrze rosną na małych obszarach i stanowią ładne akcenty w miejskim krajobrazie, np. róże czy pelargonie.
Ogród miejski to także sposób na zrównoważone i kreatywne spędzanie czasu. Jest to idealne hobby dla osób dbających o środowisko i lubiących eksperymentować. W mini ogrodach możesz śmiało wykorzystać materiały przeznaczone do recyklingu. Doskonałym przykładem są plastikowe butelki, stare opony lub palety. Przy odrobinie wysiłku i pomysłowości przerobisz je na eleganckie donice czy skrzynki na kwiaty! Mając własny ogród w mieście, możesz też samodzielnie produkować nawozy lub kompostować ziemię, unikając w ten sposób stosowania środków chemicznych i pestycydów.
Miejskie ogrody zachęcają również do poznawania sąsiadów. Dotyczy to głównie ogrodów osiedlowych, o które dba lokalna społeczność. Wspólna pielęgnacja grządek, wyrywanie chwastów i zbieranie warzyw z innymi to świetna zabawa jednocząca ludzi o podobnych zainteresowaniach. W ten sposób w mgnieniu oka znajdziesz nowych przyjaciół.
Miejskie ogrody są dobre nie tylko dla środowiska, ale także dla Twojego samopoczucia. Sadzenie i pielęgnacja roślin bardzo pomaga w odprężeniu się po ciężkim dniu. Pozwala zapomnieć o trudnościach w pracy czy życiu prywatnym. Ponadto uprawiane warzywa i zioła są często świeższe i zdrowsze niż produkty z supermarketu. Dbasz więc nie tylko o ducha, ale i o ciało.
Ogrody w mieście mają też wartość edukacyjną. Wiesz, jak nazywa się najostrzejsza papryczka na świecie, albo które kwiaty ozdobne są jadalne? Zajmując się ogrodem, zdobywasz praktyczne doświadczenie w uprawie roślin, poznajesz procesy ekologiczne i przyczyniasz się do zrównoważonego rozwoju. Zdobywasz też ciekawe informacje na temat pochodzenia i wartości żywności. Jeśli więc chcesz ciągle uczyć się nowych rzeczy, ogrodnictwo miejskie jest właśnie dla Ciebie.
5 ekscytujących faktów na temat miejskich ogrodów
- Uprawa aeroponiczna – w niektórych miastach stosuje się aeroponikę, czyli zaawansowaną technikę uprawy. Rośliny rosną w systemach pionowych bez gleby i dzięki delikatnej mgiełce składającej się z wody i składników odżywczych. To znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na wodę i zwiększa tempo wzrostu.
- Mikroorganizmy w glebie – ziemia w ogrodach miejskich jest domem dla zaskakująco różnorodnej gamy mikroorganizmów, które pomagają chronić i odżywiać rośliny. Są one często lepiej przystosowane do warunków środowiska miejskiego niż mikroorganizmy żyjące w glebie wiejskiej.
- Pszczelarstwo i ogrodnictwo miejskie – hodowla pszczół na obszarach miejskich często korzysta z dobrodziejstw okolicznych ogrodów. Różnorodność uprawianych roślin wspiera lokalne kolonie, zapewniając odpowiednie źródło pożywienia.
- Społeczne banki nasion – niektóre społeczne ogrody posiadają banki nasion, w których znajdziesz nasiona pochodzące z wielu gatunków roślin. Sprzyja to zwiększeniu różnorodności upraw i wymianie rzadkich lub tradycyjnych odmian.
- Uprawa grzybów w miastach – oprócz roślin w swoim miejskim ogrodzie możesz również uprawiać grzyby. Praktyka ta cieszy się coraz większą popularnością, zarówno na mniejszą, jak i większą skalę. Niektóre projekty wykorzystują opuszczone budynki lub tunele, w których grzyby, takie jak shiitake i boczniaki, mogą rosnąć w odpowiednich warunkach.
Proste wskazówki, jak rozpocząć przygodę z ogrodnictwem miejskim
Aby móc cieszyć się własnymi uprawami w miejskim ogrodzie, nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy na temat roślin. Wystarczy poznać kilka trików, dzięki którym zamienisz balkon lub taras w zielony raj. Oto kilka porad, z którymi stworzysz prawdziwy miejski ogród.
Nie wiesz, co uprawiać? A może rośliny ze sklepu cały czas więdną? Spokojnie, wystarczy, że zbierzesz nasiona i sadzonki roślin rosnących w Twojej okolicy. Mogą to być nasiona dziwaczka jalapa wielkości grochu lub odrost jeżyny z działki za rogiem. Wystarczy się rozejrzeć. Lokalne rośliny są już w pełni przystosowane do warunków Twojej okolicy i dlatego są trwalsze niż gatunki uprawiane w szklarniach z wszelkiego rodzaju nawozami.
Kolejnym trikiem jest wykorzystanie resztek warzyw, które zostały po gotowaniu obiadu. Dobrym tego przykładem jest cebula dymka. Po prostu włóż jej dolną część do doniczki z ziemią. Wystarczą dwa centymetry. Zielony szczypiorek szybko wystrzeli w górę i można go zbierać wielokrotnie. Po jakimś czasie cebula zakwitnie i utworzy ładną kulę z setkami nasion czekającymi na zasianie.
Doniczki z ziołami z supermarketu świetnie nadają się do stworzenia aromatycznego ogrodu. Uda Ci się to tylko wtedy, gdy po zakupie wyjmiesz tę gęstą kulę ziemi i korzeni z doniczki. Postaraj się rozdzielić zioła na kilka sadzonek, nie uszkadzając przy tym korzeni. Teraz zasadź je do większych doniczek z ziemią. W ten sposób otrzymasz kilka roślin, a sadzonki będą miały miejsce do rozwoju. Pamiętaj, aby przyciąć łodygi do jednej trzeciej i zobaczyć, jak szybko odrośnie. Jeszcze więcej porad i wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji ziół znajdziesz w kolejnym wpisie.
Nie chcesz cały czas obsiewać ogrodu na balkonie? Wystarczy, że pozwolisz roślinom całkiem się rozwinąć. Dla przykładu kwiaty rzodkiewki stanowią świetny dodatek do sałatki, nie tylko pod względem estetycznym, ale i smakowym. Zielone części wielu warzyw, takich jak rzodkiewki, marchew i cebula, są również jadalne i świetnie nadają się do koktajli. Ewentualnie poczekaj, aż rośliny wykształcą nasiona i zbierz je do następnego sezonu.
Czym jest ogród miejski? Najczęstsze formy
Chcesz uprawiać warzywa, owoce lub rośliny ozdobne, ale boisz się, że nie znajdziesz na to dojść miejsca? Miejskie ogrodnictwo ma na to radę. Wiele gatunków, w tym marchewki czy petunie, urośnie nawet na najmniejszej przestrzeni i przy niewielkiej pielęgnacji, więc nie musisz martwić na zapas. Wystarczy odrobina kreatywności oraz inspiracji. Oto kilka sposobów na stworzenie ogrodu miejskiego:
- Ogród na balkonie – nawet na najmniejszym balkonie znajdzie się miejsce na różnorodne rośliny w doniczkach, skrzynkach lub warzywniakach. Taki ogród z łatwością stworzysz samodzielnie, a Twoje rośliny będą mogły cieszyć się podmuchami wiatru, słońcem i naturalnym rytmem dnia i nocy.
- Ogród pionowy – wykorzystaj przestrzeń na ścianach lub barierkach do uprawy roślin. Aby to zrobić, użyj specjalnych kratek lub sznurków, aby fasola, bluszcz i inne rośliny pnące miały łatwy dostęp do światła. Kwiaty, zioła i warzywa możesz z kolei umieścić w podwieszanych doniczkach, skrzynkach lub półkach.
- Ogród na parapecie – wystarczą małe doniczki lub skrzynki z sukulentami, ziołami lub mikrogreenami, takimi jak rzeżucha ogrodowa i kiełki fasoli mung. Rośliny ozdobne, np. żyworódki czy zielistki, również świetnie się tu poczują.
- Ogród wiszący – wykorzystaj podwieszane doniczki lub kosze przewiązane ozdobnymi sznurkami, a nawet wplecione w makramy. To świetny sposób na umieszczenie roślin na małych balkonach lub tarasach na dachu bez zajmowania miejsca na podłodze. Zawsze upewnij się, że doniczki nie spadną nawet w trakcie porywistych wiatrów, aby uniknąć wypadków.
- Małe grządki warzywne – masz trochę miejsca na zewnątrz? Może nawet pod osłoną? To czemu nie spróbować z sadzeniem warzyw w podwyższonych grządkach, np. pomidorów, papryki, rzodkiewki czy marchewki? Ułatwiają one uprawę, ponieważ możesz pracować bez konieczności schylania się. Ponadto ziemia szybko się w nich nagrzewa pod wpływem promieniowania słonecznego. Upewnij się tylko, że wybierasz system nawadniania do podwyższonych grządek. Do wyboru masz linie kroplujące, pompy automatyczne lub tradycyjną konewkę.
- Ogród społeczny – jeśli brakuje Ci miejsca na własne rośliny, to poszukaj w pobliżu ogrodów społecznych. W wielu miastach możesz wynająć teren lub rabaty pod uprawę.
- Minidrzewa owocowe i krzewy jagodowe – tak, owoce rosną również na małych przestrzeniach. Maliny, jeżyny i jagody dobrze czują się w doniczkach. Miniaturowe drzewa owocowe, takie jak jabłonie karłowate lub cytryny karłowate, przystosowano właśnie do uprawy w miejskich ogrodach.
- Ogród sukulentów – sukulenty to rośliny wymagające niewielkiej opieki, które dobrze sprawdzają się w małych przestrzeniach. Mięsiste rośliny mają różnorodny kształt i kolor i czują się jak w domu, gdy są sadzone blisko siebie w różnych pojemnikach. Potrzebują także bardzo mało wody.
-
Linia kroplująca – akcesoria – 15 m
79,00 zł75,00 zł - Linia kroplująca – 15 m – przyłącze kranowe i złączki
- Linia kroplująca – 15 m
-
Linia kroplująca – 7,5 m
31,99 zł28,99 zł
Miejski ogród: odważ się na przygodę!
Ogród miejski to kreatywny i zrównoważony sposób na wprowadzenie natury do miasta. Jednocześnie pozwala cieszyć się własnymi świeżymi warzywami lub owocami i wzmacniać więzi społeczne poprzez wspólne dbanie o tereny zielone. Założenie ogrodu w mieście jest łatwe, ponieważ dzięki szybko rosnącym roślinom w krótkim czasie dostrzeżesz efekty swojej pracy.
Udostępnij