Piwo, wino, cydr i napoje chłodzące powinny być serwowane w odpowiedniej dla nich temperaturze. Optymalna pozwoli wydobyć z nich walory smakowe. Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru właściwego sprzętu do chłodzenia napojów.
Piwo, wino, cydr i napoje chłodzące powinny być serwowane w odpowiedniej dla nich temperaturze. Optymalna pozwoli wydobyć z nich walory smakowe. Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru właściwego sprzętu do chłodzenia napojów.
Dlaczego temperatura ma znaczenie?
Każdy właściciel lokalu gastronomicznego wcześniej czy później stanie przed koniecznością wyboru odpowiedniego dla siebie sprzętu chłodniczego. Zwykłe lodówki – dobre dla odbiorców prywatnych – zwykle nie spełnią oczekiwań w barze lub restauracji. Profesjonalne chłodziarki dedykowane do napojów oferują możliwość właściwego przechowywania trunków oraz w przypadku modeli typowo barowych – atrakcyjnej prezentacji butelek.
Niska temperatura wpływa korzystnie na jakość przechowywanych napojów. Zapobiega utlenianiu składników, pozwalając dłużej zachować piwu czy winu doskonały smak. Dodatkowo różne rodzaje napojów podaje się klientom schłodzone do ściśle określonej temperatury:
- Napoje typu cola, lemoniada: w zależności od pory roku do 2-4 stopni Celsjusza
- Woda: niegazowana – 8 stopni, gazowana – 5 stopni
- Piwo typu lager: 2-4 stopni. W przypadku amerykańskich lekkich lagerów dopuszczalne jest schłodzenie ich nawet do 1 stopnia
- Piwo pszeniczne: 4-7 stopni
- Pale Ale, IPA: 7-13 stopni. Dzięki nieco wyższej temperaturze aromaty cytrusowe będą wyraźniejsze
- Stout, porter: ok. 10 stopni. W przypadku bardzo mocnych porterów bałtyckich dopuszczalne jest podawanie ich w temperaturze sięgającej nawet 20 stopni
- Cydr: 10-12 stopni.
- Szampany, wina musujące: 6-10 stopni.
- Wina białe w zależności od stopnia lekkości: 8-15 stopni
- Wina różowe: 10-12 stopni
- Wina czerwone: 14-18 stopni
- Szafa chłodnicza – 590 l – biała 4 249,00 zł
- Witryna chłodnicza na napoje – 391 l
- Szafa chłodnicza – 540 l – stal nierdzewna 5 099,00 zł
- Witryna chłodnicza na napoje – 984 l 7 199,00 zł
Uniwersalna chłodziarka czy lodówka na wino?
Wybierając profesjonalną lodówkę do chłodzenia napojów należy wziąć przede wszystkim pod uwagę rodzaj lokalu. Jeżeli napoje (np. luksusowe wina) mają być prezentowane na widoku klientów, należy bezwzględnie zaopatrzyć się w model z przeszklonymi drzwiami i efektownym oświetleniem. Trzeba zaznaczyć, że w takich lodówkach wino czy piwo powinno być przechowywane stosunkowo krótko (maksymalnie do roku). Do wieloletniego magazynowania trunków używa się chłodziarek zapewniających wewnątrz ciemność. Idealnie sprawdzą się do tego chłodziarki z drzwiami stalowymi. Tego typu urządzenia stosuje się na zapleczu.
Podczas wybierania lodówki do napojów należy też ustalić, czy ma to być urządzenie wolnostojące, czy pod zabudowę. Modele podblatowe pozwalają na dyskretne wkomponowanie ich w wystrój danego pomieszczenia – pasują świetnie do eleganckich restauracji. Urządzenia wolnostojące są z kolei zwykle tańsze i można je dowolnie przestawiać. Dlatego świetnie sprawdzają się w większości popularnych lokali gastronomicznych, gdzie często dochodzi do przemeblowań.
Inne kluczowe cechy, na jakie należy zwrócić uwagę to:
- Rozmiar: małe chłodziarki o poj. 16 l zapewniają miejsce na 6 butelek wina, 23-litrowe na 8 butelek. Średnie o poj. 33 l pomieszczą 12 butelek, a duże (60-122 l) oraz bardzo duże (powyżej 150 l) na kilkadziesiąt butelek. Wybierając dla siebie dany model, należy kierować się przede wszystkim obrotem oraz liczbą odwiedzających lokal gości. Warto przy tym zaznaczyć, że odrębnym rodzajem chłodziarek są mini lodówki (poj. 4-10 l). Kompaktowe urządzenia doskonale spiszą się np. w pokojach hotelowych oraz użytku domowym. Często posiadają gniazdo 12/24 V, dlatego wykorzystuje się je jako sprzęty mobilne w kamperach lub ciężarówkach.
- Rodzaj półek: do piwa i bezalkoholowych napojów chłodzących wystarczą tradycyjne chłodziarki z półkami do przechowywania butelek na stojąco. Do win stosuje się dedykowane winiarki umożliwiające trzymanie butelek w pozycji horyzontalnej. Korek ma wtedy stały kontakt z winem, dzięki czemu nie wyschnie, a butelka pozostanie szczelna.
Podczas wybierania sprzętu warto posiłkować się opinią ekspertów gastronomicznych. Przegląd popularnych modeli lodówek do napojów chłodzących, mini lodówek oraz specjalnych winiarek wraz z wyczerpującym omówieniem ich cech dostępny jest pod tym linkiem:
Obejrzyj playlistę z recenzjami chłodziarek do napojów!
Obejrzyj playlistę prezentującą profesjonalne komercyjne chłodziarki!
Lodówka na wino – jakie funkcje dodatkowe?
Dobra chłodziarka do wina czy piwa powinna być wyposażona w sterowanie elektroniczne. Termostat pozwoli precyzyjnie ustawić temperaturę odpowiednią dla danego trunku. Niezwykle pomocne będą przy tym wyświetlacze LED/LCD. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na obecność wentylatora, który rozprowadzi wewnątrz zimne powietrze. Jest to istotne zwłaszcza w dużych i bardzo dużych lodówkach. Winiarki o wyższym stopniu zaawansowania technicznego posiadają wydzielone strefy – każda oferuje możliwość ustawienia odrębnej temperatury. W małych chłodziarkach jednostrefowych zwykło się przechowywać wina białe na dole, czerwone na górze (zimne powietrze zgodnie z zasadą grawitacji opada).
Ważna jest także odpowiednia klasa energetyczna. Często nieco droższe, ale energooszczędne urządzenia, są w dłuższej perspektywie bardziej opłacalne, ponieważ pozwalają zaoszczędzić na rachunkach.
Istotną kwestią jest wyposażenie ogólnodostępnej lodówki w zamek lub specjalną blokadę. Pozwoli ona ochronić zawartość przed dostępem osób niepowołanych, w tym dzieci. Zapobieżenie niepotrzebnemu otwieraniu drzwi pozwoli także utrzymać odpowiednie parametry wewnątrz chłodziarki.
Chłodziarki dla gastronomii i koneserów
Nowoczesne chłodziarki gastronomiczne pozwalają na zaserwowanie klientom ulubionych napojów w odpowiedniej dla danego trunku temperaturze. Dzięki optymalnym warunkom przechowywania wino czy piwo bardzo długo nie stracą na jakości. Niektórych lodówek można wręcz użyć jako zamiennika piwniczki winiarskiej – idealnie nadają się do dojrzewania szlachetnych gatunków. Wszystko to sprawia, że profesjonalne winiarki świetnie nadają się nie tylko dla lokali, ale także znajdą swoje miejsce w kuchniach koneserów. Bez trudu odnajdą oni wśród szerokiej gamy dostępnych modeli urządzenie dopasowane do swoich potrzeb.
- Lodówka na napoje – 278 l 2 649,00 zł
- Lodówka na napoje – 320 l 3 349,00 zł
- Lodówka na napoje – 630 l 4 949,00 zł
- Lodówka na napoje – 880 l 6 799,00 zł
Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.
Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].
Udostępnij