Śniadanie to najważniejsze danie dnia, wie to każdy. Ile można jeść jajecznicę, płatki z mlekiem czy gotowane kiełbaski? Pora na coś bardziej wykwintnego, a zarazem nieco zapomnianego. Dowiedz się, jak zrobić Lobster Roll z regionalnym twistem i urozmaić swój początek dnia.
Śniadanie to najważniejsze danie dnia, wie to każdy. Ile można jeść jajecznicę, płatki z mlekiem czy gotowane kiełbaski? Pora na coś bardziej wykwintnego, a zarazem nieco zapomnianego. Dowiedz się, jak zrobić Lobster Roll z regionalnym twistem i urozmaić swój początek dnia.
Lobster Roll? Pierwsze słyszę. Co to takiego?
Jeśli nazwa Lobster Roll nic Ci nie mówi, to nie ma się czego wstydzić, bo w końcu nie każdy zna wszystkie potrawy rodem z USA. W dużym uproszczeniu jest to hot dog, ale zamiast kiełbaski czy parówki w bułce umieszcza się mięso homara. Rzecz jasna jest ono wcześniej odpowiednio przyrządzone i towarzyszą mu różne dodatki np. roztopione masło, posiekany seler i majonez.
A o co chodzi z tym regionalnym twistem?
O ile homar pojawia się w podstawowym przepisie na Lobster Roll, to nasz ekspert Michał postanowił nieco „spolszczyć” recepturę. W tym celu zdecydował się na szyjki rakowe, które, jak sam przyznaje, dobrze pamięta z czasów dzieciństwa.
Mięso ze świeżo wyławianych raków było w Polsce bardzo popularnym daniem. Jednak z biegiem lat przyrządzano je coraz rzadziej. Wyjątek stanowią wykwintne restauracje, które podają je jako dodatki do chłodników lub przystawki. Po co iść do drogiego lokalu, skoro możesz samodzielnie przygotować pyszne mięso z raka?
Przepis na rakowe Lobster Roll
Do przyrządzenia rakowego Lobster Roll potrzebujesz następujących składników:
- szyjek rakowych,
- bagietek,
- selera,
- octu jabłkowego,
- majonezu,
- jogurtu greckiego,
- cytryny,
- szczypiorku,
- papryczki chilli,
- koperku lub natki pietruszki,
- masła,
- soli i pieprzu.
Seler pokrój w cienkie plasterki. Warto skorzystać z mandoliny lub krajalnicy, aby uzyskać identyczną grubość plastrów. Następnie pokrój je w bardzo cienką julinekę, czyli słupki. Teraz zalej seler octem jabłkowym, wymieszaj i odstaw na co najmniej 20-30 min.
W międzyczasie ugotuj szyjki rakowe lub sparz je, jeśli udało Ci się kupić już ugotowane. Do selera dodaj majonez, jogurt grecki, sok z cytryny, szyjki rakowe i szczypiorek. Całość przypraw solą i pieprzem, a następnie wymieszaj. Sałatka powinna się przegryźć, więc odstaw ją na kilka minut.
Bagietki dobrze jest delikatnie zapiec w piekarniku, aby były chrupkie z wierzchu i miękkie w środku. Gdy to zrobisz, przekrój pieczywo, jak na hot dogi i posmaruj wnętrze roztopionym masłem. W oryginalnych przepisach zamiast bagietek używa się bułek na hot dogi, ale z nimi nie uzyskasz tego wykwintnego efektu. Ewentualnie sięgnij po ciabattę lub pitę.
Do bagietki nałóż przygotowaną wcześniej sałatkę z szyjkami rakowymi. Całość udekoruj skórką z cytryny, pokrojoną świeżą chilli i listkami koperku lub pietruszki. I gotowe!
Swoją gastronomiczną podróż zaczął już jako nastolatek. Sezonowe prace w barach jako barman zakorzeniły w nim zamiłowanie do branży gastronomicznej. Z roku na rok zdobywał coraz więcej doświadczenia i szlifował swój fach. W 2007 r. wyjechał do Australii, gdzie budował swój warsztat. Po powrocie jako szef kuchni prowadził restaurację Lars Lars & Lars. Na kanale Chef’s Gear z przyjemnością dzieli się wiedzą i praktycznymi wskazówkami.
Michał Orłowski – szef kuchni w prestiżowych restauracjach w Sydney i Warszawie. Doświadczony i profesjonalny restaurator. Jego porady znajdziesz na kanale Chef’s Gear Polska.
Udostępnij