Kufer motocyklowy – jaki wybrać? – poradnik expondo

Udostępnij

Jednym z najpraktyczniejszych dodatków do motocykla jest kufer motocyklowy. Pozwala zawsze bezpiecznie i wygodnie przewozić bagaż na jednośladzie. Niezależnie od tego, czy jedziesz w daleką podróż, na zakupy albo do pracy. W naszym poradniku omawiamy główne rodzaje kufrów. Podpowiadamy też, jak dobrać model odpowiedni do swoich potrzeb.

Udostępnij

Jednym z najpraktyczniejszych dodatków do motocykla jest kufer motocyklowy. Pozwala zawsze bezpiecznie i wygodnie przewozić bagaż na jednośladzie. Niezależnie od tego, czy jedziesz w daleką podróż, na zakupy albo do pracy. W naszym poradniku omawiamy główne rodzaje kufrów. Podpowiadamy też, jak dobrać model odpowiedni do swoich potrzeb.

Kufry motocyklowe centralne

Kufer motocyklowy centralny w przeciwieństwie do tego, co sugeruje nazwa, jest umieszczony na tylnej, a nie środkowej części pojazdu. Umożliwia transport różnych przedmiotów bez konieczności korzystania z dodatkowych kół. Dzięki niemu bagaż nie zmienia środka ciężkości jednośladu tak, jak dzieje się w przypadku kufrów motocyklowych bocznych. Tylne położenie sprawia, że mogą znajdować się w nim nawet ciężkie przedmioty, które nie wymuszą zmiany techniki jazdy np. podczas pokonywania zakrętów.

Specyfika centralnego kufra do skutera powoduje, że w porównaniu z innymi rodzajami może mieć większą pojemność. Dlatego zwykle chowa się do niego kask dla kierowcy, a w przypadku dużych modeli także dla pasażera.

Tylko jaka właściwie powinna być pojemność kufra? Wszystko zależy od potrzeb motocyklisty. Inne będzie miał bowiem użytkownik, który od czasu do czasu jeździ po mieście, a inne podróżnik pokonujący setki lub tysiące kilometrów rocznie. Przyjmuje się, że kufry do motocykla o pojemności do ok. 47 l w zupełności sprawdzą się w pierwszym przypadku. Nadają się także do niedużych skuterów. Zmieszczą się tam np. kask, kurtka i podręczne przedmioty. W większych modelach można zmieścić jeszcze kask szczękowy dla pasażera.

W drugim przypadku potrzebujesz kufra turystycznego. Modele o pojemności ponad 50 l zdają egzamin z dużymi maszynami. Pozwalają przewozić nie tylko podręczne rzeczy, ale przede wszystkim wyposażenie na wielodniową wyprawę. Podczas takich eskapad oprócz kufra centralnego przydadzą się jako uzupełnienie kufry motocyklowe boczne.

Nie zapomnij też o niezbędnych akcesoriach, takich jak np. solidny nalewak do paliwa, który może Ci się przydać podczas tankowania awaryjnego w mniej oczywistych miejscach. 

Bagażnik na kufer centralny

Aby Twój kufer motocyklowy stał się jeszcze bardziej użyteczny, możesz zaopatrzyć się w bagażnik na kufer centralny. Jest to wykonana z metalu lub stopu ażurowa konstrukcja. Pozwala zamocować przewożone przedmioty, które nie mieszczą się wewnątrz, np. namiot czy zwiniętą karimatę. Tego rodzaju akcesoria motocyklowe są niezastąpione podczas wyjazdów turystycznych trwających nawet kilka tygodni. Jeśli masz już kufer do motocykla, a planujesz dalszą niż zwykle podróż, warto zdecydować się na dodatkowy bagażnik.

Kufry motocyklowe boczne

Kufry motocyklowe boczne stanowią idealne uzupełnienie centralnego. Sprawdzają się szczególnie w długich trasach (np. międzynarodowych), ponieważ zapewniają miejsce na większą ilość bagażu. Warunkiem bezpiecznego korzystania z nich jest przeciwwaga. Dwa boczne bagażniki motocyklowe muszą być zamocowane po obu stronach pojazdu i ważyć tyle samo, aby nie wpłynęły na stabilność podczas jazdy. Nie powinny być zbyt duże, aby nie poszerzać znacząco pojazdu. Najcięższe przedmioty najlepiej umieścić na ich dnie.

Jaki kufer motocyklowy wybrać do Twojego jednośladu?

Powyżej przedstawiliśmy charakterystykę sprzętu ze względu na sposób montażu i pojemność. Trzeba mieć jeszcze na uwadze kolejną istotną kwestię – materiał wykonania. Choć pozornie nie jest on priorytetem, to nie każdy kufer będzie pasował do każdego motocykla. Zwykle wyróżnia się trzy rodzaje:

Ciekawą alternatywą mogą stać się sakwy. Mają tę samą funkcję, ale wykonano je z tkaniny. Na rynku znajdziesz bardzo wiele sakw o różnej pojemności. Ich zakres jest nawet większy niż w przypadku kufrów. Najmniejsze mają zaledwie kilka litrów i nadają się również do rowerów. Jeśli często wybierasz ten jednoślad, sprawdź, jaka przyczepka rowerowa, będzie dla Ciebie odpowiednia..

Czy kufer motocyklowy będzie pasować na skuter?

Często określenia kufer motocyklowy i kufer do skutera są stosowane zamiennie. Ma to swoje uzasadnienie, bo sprzęt przeważnie niewiele różni się pod względem konstrukcji. Dobór bagażnika nie może być jednak przypadkowy, dlatego wymaga dość dokładnej analizy. W każdym przypadku potrzebne będą:

Tutaj kończą się podobieństwa. W przypadku różnych producentów akcesoriów do motocykli sprawa systemu montażu kufra może wyglądać nieco inaczej. Twoimi podstawowymi danymi, które zawężą wybór, powinny być marka, rok produkcji oraz model pojazdu. Szukając odpowiednich produktów, najlepiej zdać się na jedną markę. Producent powinien oferować różne kompatybilne ze sobą akcesoria i rozwiązania, w tym stelaże i płyty. W razie wątpliwości najlepiej kontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcą.

Jak zamontować kufer do skutera lub motocykla?

W przypadku montażu kufra centralnego w pierwszej kolejności należy przymierzyć podstawę do miejsca, w którym ma zostać zainstalowana. Następnie należy użyć uchwytów mocujących i wstępnie ją przykręcić. Później trzeba spróbować zamocować kufer. Jeśli jest to niemożliwe, wystarczy odkręcić płytę i nieco zmienić jej położenie. Przykręcić ponownie, a potem jeszcze raz spróbować zamocować kufer. Powinno być słyszalne kliknięcie systemu mocowania. Koniecznie sprawdź, czy kufer jest równo ustawiony. Jeśli tak, możesz go ściągnąć i przystąpić do ostatecznego dokręcenia płyty. Na koniec wystarczy umieścić kufer motocyklowy na płycie.

Opisane wyżej czynności to jedynie przykład, ale pokazuje, że samodzielny montaż kufra do skutera nie należy do skomplikowanych. Oczywiście może różnić się w zależności od jednośladu, płyty i samego kufra, ale schemat działania powinien być podobny.

Wybór kufra do skutera i motocykla – podsumowanie

Kufer motocyklowy to bardzo funkcjonalny sprzęt, który ułatwi niejedną przejażdżkę, zarówno załatwienie spraw w mieście, jak i wakacyjną wyprawę. Producenci oferują wiele modeli, które sprawdzą się na różnych trasach. Zawsze pamiętaj, że rolą kufra jest zabezpieczenie przewożonego bagażu. Aby się dobrze sprawdził, musi być odpowiednio dopasowany. Znaczenie ma nie tylko pojemność, ale również (a może przede wszystkim) sposób montażu. Kluczowy element, czyli stelaż musi pasować do danego kufra.

Dopasowując akcesoria motocyklowe, dobrze jest zaufać jednej marce, która produkuje kompatybilne ze sobą elementy. Jednak jeśli nie chcesz nadwerężać budżetu zakupami u renomowanego producenta, istnieją alternatywne produkty w niższych cenach. Z powodzeniem dopasujesz je do swojego jednośladu. Ceny kufrów z tworzywa sztucznego zaczynają się od kwot nieco ponad 100 złotych, za sprzęt znanych marek musisz zapłacić kilkaset złotych, nawet ok. tysiąca. Modele aluminiowe znajdują się na wyższej półce cenowej, ponieważ kosztują ponad tysiąc złotych. Kufry centralne skórzane to wydatek kilkuset złotych.

Jesteś miłośnikiem jednośladów lub też zajmujesz się ich profesjonalnymi naprawami? Poznaj podnośniki i stojaki motocyklowe do warsztatu, które znacząco usprawnią twoją pracę.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Skuteczne sposoby na zaparowane szyby w aucie

Zaparowane szyby w aucie to problem, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie każdemu kierowcy, utrudniając widoczność, a…

Czytaj więcej

Przymarznięte drzwi w samochodzie – jak je otworzyć?

Zimowy poranek, minusowa temperatura, a Ty stoisz przy samochodzie z przymarzniętymi drzwiami, które za nic nie…

Czytaj więcej

Jak odmrozić zamek w aucie domowymi sposobami?

Zima potrafi zaskoczyć kierowców na wiele sposobów, a zamarznięty zamek w aucie to jeden z najczęstszych…

Czytaj więcej

Przyszła zima biała, śniegu nasypała, a samochód ciągle na letnich. Jak przygotować auto do zimy?

Gdy Ty już przygotujesz się na zimę, zakładając sweter, solidne trapery, ciepłe kalesony i gruby płaszcz,…

Czytaj więcej