Klimatyzer a klimatyzator – kompleksowe informacje

Udostępnij

Podczas gorących letnich dni każdy marzy o kojącym ochłodzeniu. Kiedy prognozy pogody nie zapowiadają końca upałów, ratunkiem są klimatyzery i klimatyzatory. Pomimo że te nazwy brzmią bardzo podobne, to każde z tych urządzeń działa na innych zasadach. W artykule opisujemy różnice między klimatyzerami a klimatyzatorami, które pomogą Ci wybrać sprzęt dla siebie.

Klimaanlage und Verdunstungskühler

Udostępnij

Podczas gorących letnich dni każdy marzy o kojącym ochłodzeniu. Kiedy prognozy pogody nie zapowiadają końca upałów, ratunkiem są klimatyzery i klimatyzatory. Pomimo że te nazwy brzmią bardzo podobne, to każde z tych urządzeń działa na innych zasadach. W artykule opisujemy różnice między klimatyzerami a klimatyzatorami, które pomogą Ci wybrać sprzęt dla siebie.

Czym jest i jak działa klimatyzer?

O urządzeniu określanym jako klimatyzer mówi się też klimator, klimatyzator ewaporacyjny lub wodny. Niezależnie od tego, na jaką nazwę się natkniesz, wszystkie one odnoszą się do tej samej maszyny. Zatem jak działa klimator?

Podstawą działania klimatyzera jest specjalny wkład chłodzący. W zależności od modelu może to być zimna woda, zwilżony materiał, kostki lodu czy specjalna kaseta znana z lodówek turystycznych. Mają one za zadanie obniżyć temperaturę powietrza, które jest zasysane do wnętrza urządzenia. Wkład pełni też funkcję nawilżacza, więc powietrze nie jest wysuszane w trakcie chłodzenia. Ponadto, część klimatyzerów posiada filtry wyłapujące drobinki kurzu, pyłów, sierści i innych alergenów.

W dużym skrócie można powiedzieć, że urządzenia te przypominają wiatraki z funkcją nawilżania. Może być alternatywnym rozwiązaniem, jeśli zastanawiasz się nad innymi sprzętami do chłodzenia, np. wentylatorem kolumnownowym.

Czym jest i jak działa klimatyzator?

Klimatyzator to sprzęt, który często można zauważyć m.in. w biurach, sklepach czy klubach. W przeciwieństwie do klimatyzera, nie wykorzystuje on wody jako czynnika chłodzącego. Emituje za to freon, który skutecznie obniża temperaturę wnętrza. Znajdziesz też modele z funkcją ogrzewania idealnie sprawdzające się jesienią i zimą.

Klimatyzatory są dostępne w dwóch wariantach – monoblokowym i dwuczęściowym, nazywanym też split. Pierwszy typ składa się z urządzenia umieszczanego wewnątrz pomieszczenia oraz rury, która odprowadza ciepło. Należy ją poprowadzić na zewnątrz budynku. Wszystkie niezbędne elementy są umieszczone w jednej obudowie, co przekłada się na znacznie większą emisję hałasu, niż w klimatyzatorach typu split.

Drugi rodzaj jest podzielony na dwa elementy połączone przewodami – jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Część umieszczana poza budynkiem zawiera m.in. skraplacz, wentylator czy sprężarkę, więc poziom hałasu w pomieszczeniu jest znacznie mniejszy.

Warto też wspomnieć, że klimatyzatorem błędnie nazywa się też system klimatyzacji składający się z sieci kanałów wentylacyjnych i centrali klimatyzacyjnej. System ten ochładza powietrze, dbając przy tym o jego właściwą wilgotność i czystość. Jednocześnie ma za zadanie odprowadzenie nieświeżego powietrza. Klimatyzatory z kolei jedynie ochładzają powietrze, często powodując jego wysuszenie.

Klimatyzer a klimatyzator – główne różnice

Wybierając urządzenie chłodzące dla siebie, powinieneś rozważyć wszystkie za i przeciw. Aby to zrobić, musisz znać różnice między klimatyzerem a klimatyzatorem.

Czynniki chłodzące to główny wyróżnik. Wspominaliśmy już, że klimatory wykorzystują wodę bądź lód do obniżania temperatury. Zapewniają one przyjemny powiew wilgotnego powietrza idealny podczas upalnych i suchych dni. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z nawilżaniem. W przeciwnym wypadku spowoduje to dyskomfort. Ponadto woda jest przyjazna dla środowiska, czego nie można powiedzieć o freonie. Z drugiej jednak strony czynnik chłodniczy w klimatyzatorach sprawia, że niska temperatura jest odczuwalna nawet po wyłączeniu urządzenia.

Kolejnym aspektem jest wydajność poszczególnych maszyn. Klimatyzery są w stanie obniżyć temperaturę o ok. 4°C i często nie mają możliwości dokładnego ustawienia odpowiadającej nam wartości. Klimatyzatory z kolei cechują się o wiele większym zakresem chłodzenia, a nawet grzania. Dają też możliwość precyzyjnego określenia optymalnej temperatury. Warto jednak zaznaczyć, że im cieplejsze jest powietrze, tym wydajność klimatyzerów wzrasta, a klimatyzatorów spada. Oznacza to, że drugi typ urządzeń pobiera więcej energii, aby zapewnić określony poziom chłodzenia.

Dość istotną kwestią jest też rodzaj pomieszczeń, w których sprawdzają się sprzęty. Klimatyzatory to doskonały wybór dla małych i średnich pomieszczeń o charakterze zamkniętym. Wybierając te sprzęty, pamiętaj, żeby zamykać drzwi i okna. Jak już wspominaliśmy, wpływające ciepłe powietrze z zewnątrz obniża ich skuteczność. Z kolei do półotwartych pokoi idealnie sprawdzą się klimatory ewaporacyjne. Niestraszne im też otwarte okna i drzwi.

Kolejna różnica to gabaryty i montaż. Klimatyzery rozmiarami przypominają średniej wielkości walizki. Posiadają one kółka, więc z łatwością je przestawisz, a wraz z nadejściem chłodnych dni – schowasz. Dodatkowo wystarczy je podłączyć do kontaktu, aby zaczęły chłodzić.

Z kolei klimatyzatory są często montowane do ściany na stałe, więc musisz się liczyć z tym, że przez cały czas będą stanowiły element wystroju pokoju. Dlatego warto kupić maszynę, który będzie się dobrze prezentować. Jeżeli wybierasz model typu split, to licz się z koniecznością podłączenia jednostki wewnętrznej do zewnętrznego elementu zestawu. Wiąże się to z wywierceniem otworu w ścianie oraz przymocowaniem specjalnej ramy na zewnątrz budynku. Alternatywą są klimatyzatory mobilne, jednak nie są one aż tak wydajne.

Które urządzenie wybrać do domu, a które do firmy?

To, które urządzenie wybierzesz do swojego domu i biura, zależy od kilku rzeczy. W przypadku kosztów klimatyzery ewaporacyjne bez wątpienia stanowią tańsze rozwiązanie i nie zużywają tyle energii. Są też mniej problematyczne, jeżeli chodzi o ustawienie w pomieszczeniu. Obszar, jaki są w stanie ochłodzić, w zupełności wystarczy w większości domów, mieszkań i biur.

Wadą może być stosunkowo niewielki zakres chłodzenia oraz konieczność uzupełniania zbiornika lub zamrażania wkładu. Ponadto, klimatory zajmują cenne miejsce na podłodze, co może być uciążliwe w małych pokojach. Z kolei wykorzystanie wilgoci do chłodzenia powietrza sprawia, że lepiej nie stawiać tych produktów blisko urządzeń elektrycznych czy ważnych dokumentów, które mogłyby ulec uszkodzeniu.

Klimatyzatory są na droższe. Dają za to o wiele więcej chłodu, który utrzymuje się nawet po wyłączeniu urządzenia. Funkcja ogrzewania również przemawia za ich wyborem. Nie zajmują też tyle miejsca w pomieszczeniu, dzięki montażowi ściennemu.

Z drugiej jednak strony z powodu ingerencji w strukturę budynku instalacja klimatyzatora stacjonarnego nie należy do łatwych, a w najgorszym przypadku jest wręcz niemożliwa. Dochodzi też kwestia dość dużego zużycia prądu i szkodliwego działania freonu.

Klimatyzer a klimatyzator – podsumowanie

Wybór między klimatyzerem a klimatyzatorem wymaga przemyślenia wielu zalet i wad obu urządzeń. Dużo zależy do Twojej sytuacji finansowej oraz możliwości montażu w pomieszczeniu. Jeżeli Twoje mieszkanie lub biuro znajduje się w zabytkowej kamienicy, wówczas instalacja klimatyzatora typu split będzie się wiązała z koniecznością uzyskania pozwolenia od konserwatora zabytków. Decyzja nie zawsze będzie przychylna.

Musisz sobie też odpowiedzieć na pytanie „o ile stopni chcę ochłodzić atmosferę?”. Klimatyzery może i mają stosunkowo mniejszy zakres chłodzenia, ale rekompensują to nawilżaniem oraz oczyszczaniem powietrza. Musisz jednak pamiętać, że zbyt wysoka wilgotność też jest niekorzystna. Dlatego warto raz na jakiś czas przewietrzyć pomieszczenie. Jeżeli jednak szukasz rozwiązania, zapewniającego chłód latem i grzanie zimą, to rozważ zakup klimatyzatora ściennego.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej