Poszczególne rodzaje magazynów różnią się od siebie pod względem konstrukcji, sposobu przechowywania towarów, funkcji czy zakresu działania. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami? Dlaczego rodzaj magazynu powinien być powiązany z tym, jak działa dany biznes?
Poszczególne rodzaje magazynów różnią się od siebie pod względem konstrukcji, sposobu przechowywania towarów, funkcji czy zakresu działania. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami? Dlaczego rodzaj magazynu powinien być powiązany z tym, jak działa dany biznes?
Rodzaje magazynów – podział ze względu na konstrukcję
Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj magazynu będzie pasować do prowadzonej przez Ciebie działalności, w pierwszej kolejności weź pod uwagę to, jakie towary zamierzasz przechowywać. Ma to bezpośredni związek z tym, jaka konstrukcja magazynu będzie odpowiednia. Jeśli myślisz nad tym się, jak założyć firmę transportową, sklep lub zakład produkcyjny, przy opracowywaniu biznesplanu weź też pod uwagę przechowywanie.
Rodzaje magazynów ze względu na konstrukcję można podzielić na:
- magazyny otwarte – ten typ to de facto plac bez żadnego zadaszenia; ten rodzaj magazynu będzie właściwy do przechowywania produktów lub maszyn, które są odporne na warunki atmosferyczne; mogą to być materiały budowlane lub ogrodnicze, kontenery, wózki widłowe czy koparki; magazyn otwarty to rozwiązanie najprostsze i często także najtańsze;
- magazyny półotwarte – takie lokalizacje mają na swoim terenie zadaszone konstrukcje, na przykład pod postacią wiat; magazyny półotwarte mogą służyć do składowania towarów, które są odporne na wahania temperatur lub wymagają cyrkulacji powietrza, ale równocześnie muszą być chronione przed opadami atmosferycznymi;
- magazyny zamknięte – to hale lub inne budynki, w których przetrzymuje się towary wymagające konkretnych warunków pod względem wilgotności czy temperatury lub produkty, które nie mogą po prostu być trzymane na otwartym powietrzu; do magazynów zamkniętych zalicza się także chłodnie.
Typy magazynów – sposób składowania towarów
Z podziałem magazynów według konstrukcji wiąże się także sposób składowania towarów. Tego typu podział dotyczy tego, w jaki sposób wykorzystywana jest powierzchnia magazynowa. Im wyższa jest dana lokalizacja, tym więcej przedmiotów można przechować w danym budynku.
Rodzaje magazynów pod względem składowania towarów dzieli się na:
- magazyny niskiego składowania – towary znajdują się na wysokości do 4,2 m,
- magazyny średniego składowania – licząc od podłogi, regał czy kolumna z przedmiotami ma wysokość od 4,2 do 7,2 m,
- magazyny wysokiego składowania – mogą mieć od 7,2 do nawet 25 m.
W przypadku lokali średniego lub wysokiego składowania, konieczne może być wykorzystanie specjalnego sprzętu, na przykład wózków widłowych o odpowiednio dużym maszcie.
Towary można trzymać na regałach czy paletach. Produkty mogą być też składowane w specjalnych pojemnikach, na przykład silosach czy zbiornikach.
Rodzaje magazynów – podział według funkcji
Każdy magazyn służy do przechowywania towarów lub sprzętu, jednak cel, jakiemu służy dana powierzchnia do składowania może być różny w zależności od profilu działalności danego przedsiębiorstwa. Z tego względu można zastosować także podział ze względu na następujące funkcje:
- magazyn dystrybucyjny lub rozdzielczy – w takim miejscu gromadzone są produkty różnych firm, które korzystają z danego lokalu; rolą pracowników magazynu jest kompletowanie towarów do dalszej sprzedaży detalicznej lub hurtowej;
- magazyn przemysłowy lub produkcyjny – służy do przechowywania podzespołów, półproduktów i innych elementów, które są wykorzystywane przed daną firmę do wytwarzania towarów (przykładowo, może to być magazyn części dla fabryki samochodów);
- magazyn dostawczy – przechowywane są w nim bazowe materiały, podzespoły i części pochodzące od różnych dostawców, które są następnie sortowane, kompletowane i wydawane według kolejności zamówień.
Rodzaje magazynów według funkcji można podzielić także na:
- przeładunkowe – znajdują się na w portach oraz innych węzłach komunikacyjnych; w takich lokalizacjach towary są przechowywane przed przeładowaniem na inny środek transportu, na przykład z kontenerowca na naczepę;
- kontenerowe – jak wskazuje nazwa, taki magazyn służy do odbierania i wydawania kontenerów;
- celne – gromadzą towary, które wymagają sprawdzenia przez służbę celną;
- konsygnacyjne – korzystają z nich często podmioty, które importują produkty z zagranicy; pod względem prawnym wyróżniają się tym, że dany towar staje się własnością docelowego nabywcy dopiero wtedy, gdy zostanie odebrany z magazynu.
-
Wózek paletowy z wagą – do 2000 kg – LCD
5 299,00 zł4 799,00 zł - Stojak rolkowy – 40 kg
-
Stojak rolkowy – 800 kg – v-kształtny
409,00 zł369,00 zł -
Stojak rolkowo-kulkowy – 60 kg
179,00 zł169,00 zł
Podstawowe wyposażenie magazynu
Bez względu na rodzaj magazynu, logistyka będzie funkcjonować sprawniej, jeśli zainwestujesz w odpowiedni sprzęt. Jakie wyposażenie magazynu warto wybrać?
W pierwszej kolejności warto wybrać konstrukcje i meble przemysłowe, które pozwolą utrzymać porządek w miejscu składowania towarów. Regały, półki, stojaki na pojemniki i podobne wyposażenie sprawią, że łatwiej będzie panować nad rozlokowaniem przedmiotów. Korzystanie z mebli magazynowych może też wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo. Towary nie będą bowiem leżały luzem, będą lepiej posegregowane i umieszczone na swoich miejscach.
W sprawnym transporcie przedmiotów w obrębie magazynu pomogą takie urządzenia, jak podajniki rolkowe i stojaki rolkowe. Dzięki nim można bez większego wysiłku przesuwać paczki, rury czy deski, bez konieczności dźwigania. Podajniki i stojaki usprawnią proces sortowania i mogą przyczynić się do obniżenia ryzyka związanego z uszkodzeniem danego przedmiotu.
Kolejną kategorią są urządzenia i pojazdy do transportu. Do tego typu sprzętu można zaliczyć m.in. wózki widłowe, ale też wózki podnośnikowe czy wciągarki i wyciągarki.
Do tego dochodzą artykuły BHP oraz sprzęt, który pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Będą to m.in. gaśnice, a także wyposażenie, z którego powinni korzystać pracownicy, w tym gogle ochronne czy rękawice robocze. Bieżące działanie magazynu przyspieszą ponadto czytniki kodów, urządzenia do taśmowania czy wagi.
Rodzaje magazynów – podsumowanie
Typy magazynów różnią się od siebie nie tylko pod względem podstawowej konstrukcji, ale też sposobem działania. Jeśli chcesz stworzyć własny magazyn lub wynająć miejsce do przechowywania, weź pod uwagę to, jakie produkty musisz składować oraz jak mają być wydawane. Inaczej będzie działać i funkcjonować skład materiałów budowlanych, a inaczej magazyn podzespołów sprzętu elektronicznego.
Udostępnij