Kiedy przycinać tuje – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Naturalne, zielone płoty oddzielające Twoją działkę od podwórka sąsiada? A może piękne, fantazyjnie formowane solitery lub elementy kompozycji rabatowych? Tuje mają mnóstwo zastosowań w każdym ogrodzie. Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się je wykorzystać, dowiedz się, jak i kiedy przycinać tuje – pomoże Ci to w zachowaniu ich pięknego wyglądu.

Thuja schneiden

Udostępnij

Naturalne, zielone płoty oddzielające Twoją działkę od podwórka sąsiada? A może piękne, fantazyjnie formowane solitery lub elementy kompozycji rabatowych? Tuje mają mnóstwo zastosowań w każdym ogrodzie. Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się je wykorzystać, dowiedz się, jak i kiedy przycinać tuje – pomoże Ci to w zachowaniu ich pięknego wyglądu.

Po co przycinać tuje?

Zanim dowiemy się, kiedy przycinać tuje, zastanówmy się, po co w ogóle się to robi? Powodów może być kilka, a najczęstszym z nich jest formowanie ich do pożądanych kształtów. Tuje, inaczej żywotniki, potrafią się bowiem intensywnie rozrastać, ale przy tym świetnie znoszą formowanie. Warto więc nad nimi zapanować, szczególnie jeśli chcesz, by Twój ogród zdobiły piękne, naturalne figury – kule, stożki a może inne, jeszcze oryginalniej kształtowane iglaki. Solitery wystarczy przycinać 1-2 razy do roku, częściej można to robić w przypadku żywopłotów z tui – te okażą się lepszym wyborem od np. żywopłotu z grabu, ponieważ są zimozielone i zachowują swój atrakcyjny wygląd przez cały rok.

Kiedy jeszcze przycinamy tuje? Na pewno wtedy, gdy wyrastają zbyt wysoko, skutkiem czego zaburzają wystrój ogrodu lub nawet zaczynają sięgać linii energetycznych. W takich przypadkach warto zareagować z odpowiednim wyprzedzeniem, by później nie narażać się na niebezpieczne sytuacje. Przycinanie tui okazuje się też dobrym sposobem na ich zagęszczenie – jeśli zasadziłeś żywopłot i chcesz, by jak najszybciej stworzył ścianę zieleni oddzielającą Cię od sąsiada, cięcia okażą się niezawodne.

Przycinanie starych tui

Należy jednak pamiętać, że regularne przycinanie tui służy drzewom, jeśli jednak nie było wykonywane nigdy wcześniej, starym roślinom może zaszkodzić. Wieloletnie tuje na intensywne cięcie mogłyby zareagować chorobami, a nawet całkowitym zaschnięciem. W wielu przypadkach lepiej więc nie ryzykować ich przycinaniem, jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, wówczas należy zrobić to możliwie najdelikatniej:

Polecany produkt

Nożyce do żywopłotu sprawdzą się w każdej części ogrodu, gdzie nie dotrze kosiarka. Idealnie nadają się do pielęgnacji zieleni i formowania żywopłotów. Model HT-RATZ 650 marki hillvert radzi sobie z gałęziami o średnicy nawet 28 mm.

  • Mocny silnik – 650 W
  • Funkcjonalność – ostrze o długości 550 mm, szerokość cięcia 540 mm
  • Duża prędkość – 9500 obr./min
  • Wygoda – użycia bezprzewodowego sprzętu nie ogranicza kabel
  • Ergonomia – antypoślizgowa rączka

Kiedy przycinać tuje?

Kiedy ciąć tuje? W przypadku młodych roślin pierwsze przycinanie należy przeprowadzić dopiero rok po wsadzeniu. Na wiosnę, najlepiej jeszcze w marcu, przypada moment na pierwsze przycinanie. Kolejne cięcia formujące można wykonać w czerwcu, gdy młode przyrosty już ściemnieją, a ostatnie w połowie sierpnia. Jeśli przegapisz moment letniego cięcia, nie decyduj się na nie we wrześniu czy później – aby tuje bezpiecznie przetrwały zimę, ich łodygi muszą mieć czas potrzebny na zdrewnienie, a tego mogłoby zabraknąć, gdyby przycinać drzewa jesienią.

Porady dotyczące przycinania tui

Co jeszcze warto wiedzieć o cięciu tui? Jakich narzędzi użyć i o czym trzeba pamiętać, zabierając się za pielęgnację tych popularnych iglaków? Poznaj praktyczne porady, dzięki którym zabiegi cięcia wykonasz prawidłowo i unikniesz błędów mogących mieć przykre konsekwencje.

Czym ciąć tuje, czyli niezbędne narzędzia

Wybór odpowiednich urządzeń do ogrodu przeznaczonych do przycinania tui jest uzależnione od tego, w jaki sposób planujesz formować drzewa. Jeśli zależy Ci na stworzeniu równego żywopłotu, do tego celu idealnie nadają się specjalne nożyce elektryczne o długim ostrzu, które pozwala na sprawne przycinanie nawet bardzo rozbudowanych żywopłotów.

Jeśli jednak chcesz kształtować solitery i tuje stanowiące element ogrodowych kompozycji, w tym przypadku lepiej zdecydować się na zestaw większych nożyc ogrodowych i mniejszego, ręcznego sekatora. Te pierwsze przydadzą się na początku prac, gdy trzeba przyciąć długie pędy. Sekator natomiast jest niezastąpiony przy precyzyjnych cięciach formujących. Po skończonym cięciu przydadzą Ci się grabie – zwykłe, do grabienia liści. Za ich pomocą łatwo i szybko zbierzesz z ziemi pozostałości po przycinaniu tui.

Przycinanie od dołu

W niektórych przypadkach zachodzi konieczność przycięcia tui od dołu – np. w celu uporządkowania przestrzeni tuż przy ziemi, pozbycia się chwastów lub wyściółkowania iglaków korą. Jednak decydując się na takie cięcie, musisz mieć świadomość, że tuje nie odtworzą wyciętych pędów. Usuwanie gałęzi od dołu jest zatem nieodwracalne i zadecyduje o ostatecznym wyglądzie Twoich drzew.

Na jaką wysokość przycinać tuje?

Tak naprawdę docelowa wysokość tui jest indywidualną kwestią każdego z nas. Jak przycinać żywopłot? W tym przypadku często oczekuje się okazałych drzew zapewniających pełnię intymności. Jednak nigdy wysokość iglaków nie powinna przekraczać Twoich możliwości względem ich pielęgnacji. Innymi słowy – nigdy nie dopuść do tego, by przy regularnym przycinaniu tui nie móc sięgnąć wierzchołka drzewa. Oczywiście z odpowiednim wyposażeniem, np. wysoką drabiną czy sekatorem na wysięgniku Twój zasięg pracy się zwiększa, a zatem i tuje w ogrodzie mogą rosnąć na spore wysokości.

Jak przycinać tuje?

Kiedy i jak przycinać tuje? Okazuje się, że te iglaki potrzebują solidnego cięcia! W marcu i czerwcu należy skracać ich pędy nawet o 1/3 długości! To także dobry moment na usunięcie wszystkich uschniętych i starych gałązek, które źle się prezentują. W sierpniu natomiast przycinanie tui jest bardziej kosmetyczne – w tym czasie wystarczy przyciąć je na 1-2 cm, tylko po to, by w późniejszym czasie zapewnić im lepsze, obfitsze krzewienie się.

Przycinanie tui typu Szmaragd

Z pewnością kojarzysz tuje, które najczęściej wybierane są na żywopłoty. To tuje Szmaragd, które mają kolumnowy pokrój i idealnie nadają się właśnie na tworzenie zielonych zasłon przy ogrodzeniu. Ich kształt przypomina perfekcyjny stożek i nie zmienia się podczas wzrostu. Dzięki temu kompozycje tworzone z tui Szmaragd zasadniczo w ogóle nie wymagają cięcia! To świetny wybór dla każdego, kto chce cieszyć się bujną roślinnością w ogrodzie, a nie ma czasu przykładać się do jej pielęgnacji. Mimo efektownego kształtu, tuje Szmaragd można delikatnie przycinać wczesną wiosną, aby pobudzić je do wzrostu.

Przycinanie tui typu Brabant

Niestety nie wszystkie odmiany tui tak świetnie radzą sobie puszczone samopas. W przypadku tui Brabant konieczne jest częste i solidne cięcie, ponieważ jest to odmiana szybko krzewiąca się i rozrastająca. Jej przyrosty będą widoczne szczególnie wtedy, gdy stworzysz z niej żywopłoty – aby zachować ich równy, symetryczny kształt, wykonywanie cięć będzie konieczne nawet kilka razy do roku.

Kiedy przycinać tuje – podsumowanie

Przycinanie tui jest zabiegiem koniecznym w przypadku większości odmian tych iglaków – wyjątek stanowi tuja Szmaragd, która sama z siebie przyjmuje regularny, efektowny kształt. Wszystkie inne drzewa jednak warto trzymać w ryzach, by stały się najlepszą dekoracją ogrodu. Przycinanie tui nie jest skomplikowane i z powodzeniem poradzi z nim sobie nawet amator. Najważniejsze w przypadku tego zabiegu jest jednak zachowanie regularności i wykonywanie cięć w odpowiednich terminach. Trzymając się tych zasad, możesz liczyć na doskonałą prezencję swojego ogrodu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej