Sezon letni to świetna okazja do spotkań przy grillu w przydomowym ogrodzie. Jednak dania przyrządzane na świeżym powietrzu, jak karkówka z grilla, mogą okazać się także znakomitym pomysłem na rozszerzenie menu w prowadzonym przez Ciebie lokalu gastronomicznym. Dowiedz się, jak przygotować marynatę do karkówki, by serwowane jedzenie smakowało każdemu!
Sezon letni to świetna okazja do spotkań przy grillu w przydomowym ogrodzie. Jednak dania przyrządzane na świeżym powietrzu, jak karkówka z grilla, mogą okazać się także znakomitym pomysłem na rozszerzenie menu w prowadzonym przez Ciebie lokalu gastronomicznym. Dowiedz się, jak przygotować marynatę do karkówki, by serwowane jedzenie smakowało każdemu!
Jak zapeklować karkówkę na grilla?
Pierwszym krokiem w kierunku perfekcyjnego mięsa z grilla jest zapeklowanie karkówki. Co to znaczy? Peklowanie to zanurzanie kotletów w zalewie solankowej na 12-24 godziny – w zależności od tego, ile masz czasu na wcześniejsze przygotowywanie potrawy. Zabieg ten sprawia, że mięso po obróbce cieplnej staje się idealnie miękkie, a więc dokładnie takie, jakie powinno być. Inną zaletą peklowania karkówki na grilla jest możliwość skrócenia późniejszego czasu marynowania mięsa. Zapeklowane kotlety będą łatwiej wchłaniały mieszanki przyprawowe, a więc wystarczy je natrzeć marynatą i pozostawić na ok. 30-60 minut w lodówce.
Marynowanie karkówki z grilla
Niektóre mięsa, np. steki z grilla lub grillowane burgery, najlepiej smakują jedynie oprószone solą i pieprzem. Jednak zdecydowana większość potrzebuje solidnego przyprawienia, aby ich smak był pełny. Wspomniana wcześniej marynata do karkówki to nic innego, jak mieszanka rozmaitych przypraw pozwalających na wydobycie z mięsa tego, co najlepsze – stosuje się ją zresztą nie tylko do karczku, ale również do kurczaka czy szaszłyków z grilla.
Marynaty do karkówki mają postać płynną, a zatem ich bazą najczęściej są oliwy, sos sojowy, keczup, musztarda czy sok z cytryny. Możliwości jest oczywiście o wiele więcej, jednak najpopularniejsze mieszanki zawierają przynajmniej jeden z tych składników. Oprócz nich do marynaty lądują ulubione przyprawy – aromatyczne zioła w postaci świeżej lub suszonej, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, mielona papryka, pieprz i sól. Przepisów na marynaty do karkówki z grilla jest mnóstwo, a co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kreować własne kompozycje smakowe.
Typy marynat do karkówki na grilla
Jeśli szukasz pomysłu na pyszne, ale i oryginalne marynaty do karkówki na grilla, przyjrzyj się poniższym przepisom. Są one nieco inne od tych stosowanych najczęściej, ale zapewnią niezapomniane wrażenia smakowe i być może staną się sztandarowym daniem kuchni letniej w Twojej restauracji lub popisową potrawą na domowych spotkaniach z przyjaciółmi.
Karkówka w piwie
Nic nie pasuje do grilla tak dobrze, jak kufel zimnego piwa. Okazuje się, że wyśmienicie komponuje się z dobrze wysmażonym mięsem nie tylko jako napój, ale również jako jeden ze składników potrawy. Marynata z piwa do karkówki to strzał w dziesiątkę nie tylko dla miłośników złocistego trunku, ale dla każdego, kto ceni delikatne, aromatyczne mięso karczku. Jak przygotować mieszankę przypraw na bazie piwa?
Przygotuj 250 ml piwa i dodaj do niego dwie łyżki oliwy oraz octu jabłkowego, a także łyżeczkę ulubionej musztardy – może być ostra! Poza tym przeciśnij do marynaty dwa ząbki czosnku, dodaj szczyptę pieprzu oraz dwie gałązki świeżego rozmarynu. Przed zanurzeniem mięsa w marynacie, zapekluj je lub dokładnie natrzyj solą – następnie całość odłóż do lodówki.
Karkówka w coli
Karkówka w coli na grilla to kolejny ciekawy przepis, który z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym słodkie, łagodne i wyraziste połączenia smakowe. Marynata ta świetnie sprawdza się także w przypadku żeberek, więc od razu możesz przygotować dwa dania jednocześnie!
Do tej marynaty do karkówki potrzebować będziesz jedną szklankę coli wymieszaną z 1/3 szklanki oliwy lub oleju. Koniecznie dodaj do niej po 2-3 łyżki musztardy oraz keczupu – warto wybrać ich ostre wersje, które przełamią słodkość coli. 2 ząbki czosnku, szczypta pieprzu i łyżeczka słodkiej papryki dopełnią smaku – pamiętaj także o wcześniejszym osoleniu mięsa, jeśli nie było ono wcześniej zapeklowane.
- Płyta grillowa – 55 cm – Royal Catering – gładka – moc 3000 W 669,00 zł
- Grill elektryczny na podczerwień – 1780 W
-
Grill kontaktowy – 2200 W
679,00 zł619,00 zł - Grill kontaktowy – 2 x 1800 W – ryflowany 1 049,00 zł
Karkówka z miodem
Karkówka w miodzie i musztardzie na grilla to danie popularne, jednak często zapominane przez osoby przygotowujące mięso. Połączenie słodkiego miodu i ostrej, wyrazistej musztardy doskonale komponuje się z drobiem, ale zaskakująco dobrze sprawdza się także na naszym bohaterze – karczku.
Przygotowanie takiej marynaty do karkówki jest bardzo proste. Miód należy doprowadzić do płynnej formy – np. delikatnie podgrzewając w mikrofalówce. Wystarczy 1-2 łyżki, ponieważ da on naprawdę dużo słodyczy całej potrawie. Do miodu dodaj 3-4 łyżki musztardy, która zrównoważy walory smakowe mieszanki. Dobrze sprawdzi się tutaj także słodka papryka, cebula, czosnek oraz pieprz.
Praktyczne porady dotyczące karkówki z grilla
Co jeszcze warto wiedzieć, przygotowując karkówkę z grilla?
- Czy rozbijać karkówkę na grilla? Tak, mięso można delikatnie rozbić tłuczkiem przed marynowaniem – w szczególności te fragmenty, które są bardzo tłuste. Należy jednak zachować umiar – za mocno rozluźnione mięso straci swoją strukturę i nie wyjdzie najlepsze.
- Ile grillować karkówkę na grilla? W przypadku tego mięsa nie należy przesadzać z czasem grillowania. Najlepsze jest poddawane obróbce termicznej krótko – po kilka minut z każdej strony. Wówczas jest delikatne i soczyste. Smażone zbyt długo może natomiast stwardniej i stracić swoje soki.
- Jak zamarynować karkówkę na grilla, żeby była miękka? Najlepszą metodą jest zastosowanie solanki. Alternatywą dla niej może być zanurzenie mięsa w soku z cytryny lub occie winnym. Metody te pozwolą uzyskać perfekcyjnie kruche mięso.
Sprzęt gastronomiczny do grillowania karkówki
Karkówkę w warunkach domowych najczęściej przygotowuje się na grillu gazowym czy węglowym. Jednak w przypadku serwowania karczku w knajpach i restauracjach potrzebny Ci będzie bardziej specjalistyczny sprzęt – z pomocą przyjdą Ci grille gastronomiczne! Wśród nich znajdziesz urządzenia zasilane elektrycznie lub gazowo, a zatem masz sporą dowolność w zakresie wyboru ulubionego sposobu przygotowywania karkówki z grilla.
Co jeszcze okaże się przydatne? Zaopatrz się w najlepsze akcesoria do grilla – np. termometr do sprawdzania, czy mięso jest już gotowe albo szczypce, pozwalające obracać kawałki karkówki bez nakłuwania. W przypadku przygotowywania większej ilości jedzenia docenisz także urządzenia grzewcze umożlwiające utrzymywanie ciepła gotowego już mięsa z grilla.
Jak grillować karkówkę – podsumowanie
Kluczem do perfekcyjnej karkówki z grilla jest jej odpowiednie przygotowanie – warto zająć się tym na dzień przed planowanym grillowaniem. Wówczas solanka i marynata do karkówki mogą zdziałać cuda – zapewnić mięsu nie tylko niepowtarzalny smak, ale też idealną konsystencję. Ważny jest także sam sposób grillowania. Pilnuj, aby karczek nie przebywał na ruszcie zbyt długo – z pewnością będzie to sprzyjało nie tylko perfekcyjnemu przyrządzeniu mięsa, ale też ucieszy głodnych gości czekających na swoją porcję karkówki z grilla.
Prowadzisz bar, restaurację lub małe bistro? Zapraszamy na kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Razem z Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, radzimy, jak mierzyć się z wyzwaniami w branży gastronomicznej. Na Chef’s Gear Polska znajdziesz też testy sprzętu oraz przepisy.
Szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie z branży gastro? Podrzuć nam pomysł na odcinek: [email protected].
Udostępnij