Kamera inspekcyjna – jak ją wybrać? Rodzaje i parametry kamer endoskopowych

Udostępnij

Rury kanalizacyjne, wnętrza silników, przewody wentylacyjne – to miejsca, do których ludzkie oko normalnie nie może dotrzeć. Z pomocą przychodzi kamera inspekcyjna pozwalająca skontrolować najmniejsze zakamarki. Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli tych urządzeń, dlatego warto dowiedzieć się, która kamera endoskopowa będzie odpowiednia do Twoich potrzeb.

Inspektionskamera

Udostępnij

Rury kanalizacyjne, wnętrza silników, przewody wentylacyjne – to miejsca, do których ludzkie oko normalnie nie może dotrzeć. Z pomocą przychodzi kamera inspekcyjna pozwalająca skontrolować najmniejsze zakamarki. Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli tych urządzeń, dlatego warto dowiedzieć się, która kamera endoskopowa będzie odpowiednia do Twoich potrzeb.

Co to jest kamera inspekcyjna?

Kamerą inspekcyjną nazywamy urządzenia diagnostyczne służące do sprawdzania obszarów, do których trudno dotrzeć. Stosuje się je też jako narzędzia pomiarowe m.in. do określania długości przewodów.

Endoskopy techniczne składają się z sond, których długość może wynieść od 1 do nawet 50 metrów! W zależności od modelu przewody mają różną elastyczność. Mogą być bardzo sztywne (do kontroli kominów) lub giętkie (do instalacji rurowych). Na końcu sond umieszcza się kamery wyposażone w diody LED. Dzięki nim bardzo zaciemnione zakamarki są doskonale widoczne.

Rodzaje i zastosowania kamer inspekcyjnych

Podział kamer inspekcyjnych wynika przeważnie ze sposobu, w jaki została one wyposażona w wyświetlacz. Służy on do kontrolowania pracy sondy w czasie rzeczywistym. Na rynku znajdziesz modele, które:

Boroskopy, bo tak też nazywane są opisywane urządzenia, mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc wykorzystuje się m.in. podczas:

To, do czego wykorzystasz kamerę inspekcyjną, będzie zależało od parametrów sprzętu.

Najważniejsze parametry kamer inspekcyjnych

Decydując się na własny endoskop techniczny, musisz porównać parametry poszczególnych modeli, aby stwierdzić, który sprawdzi się najlepiej. Na co dokładnie powinieneś zwrócić uwagę?

Najważniejszym parametrem jest długość sondy. Decyduje ona o zasięgu sprzętu. Jeżeli wiec chcesz kontrolować stan instalacji wodnokanalizacyjnej, wentylacyjnej czy kominów, wówczas powinieneś zdecydować się na kamerę endoskopową o długości zaczynającej się od 10 m. W przypadku zastosowania urządzenia w warsztacie samochodowym lub do drobnych prac budowlanych, w zupełności wystarczy Ci model z sondą o długości 1 m.

Równie istotnym aspektem, który musisz sprawdzić przed zakupem, jest średnica kamery. Im będzie ona mniejsza, tym więcej zakamarków będziesz mógł sprawdzić. Dla przykładu boroskopy o niewielkiej średnicy stanowią doskonałe narzędzie do szukania awarii silnika. Z kolei większe urządzenia możesz wykorzystać do kontrolowania rur odpływowych.

W kamerach inspekcyjnych nie bez znaczenia jest rozdzielczość optyczna, która wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Jeżeli zależy Ci na wyraźnym przekazie, musisz skontrolować czy rozdzielczość sondy jest większa od rozdzielczości ekranu. W przeciwnym wypadku otrzymany obraz będzie niewyraźny. Przy okazji sprawdź głębię ostrości, czyli odległość, w jakiej kamera rejestruje obiekt z najwyższą ostrością.

Bardzo ważnym parametrem, o którym wielu zapomina to pojemność baterii kamery endoskopowej. Powinna ona pozwalać na pracę przez kilka godzin. Nie wiesz przecież, czy uda Ci się znaleźć usterkę w przeciągu 10 min, czy 2 godzin, a nie chcesz przecież przerywać poszukiwań z powodu rozładowanego akumulatora.

Kamera endoskopowa – konserwacja i przechowywanie

Chcąc zapewnić wieloletnią trwałość swojej kamerze inspekcyjnej, konieczna jest właściwa konserwacja urządzenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz korzystać z endoskopu technicznego w miejscach bardzo zabrudzonych np. w odpływach toalet czy elementach samochodów pokrytych smarem.

Przede wszystkim uważaj na wyświetlacz oraz połączenie z sondą. Powinny one być zabezpieczone przed wilgocią i trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. W przeciwnym wypadku nie będziesz mógł nawiązać połączenia z kamerą lub uszkodzisz ekran.

Plastikowe elementy powinno się czyścić po każdym użyciu. W przypadku kurzu wystarczy przetrzeć je zwilżoną szmatką. Poważniejsze zabrudzenia należy usunąć za pomocą przeznaczonych do tego preparatów ewentualnie wodą z płynem. Po wszystkim koniecznie wysusz całość.

W zależności od wybranego modelu w zestawie otrzymasz futerał lub walizkę do przechowywania kamery inspekcyjnej. Po konserwacji należy ją w nich umieścić. Jeżeli jednak nie posiadasz pokrowca, urządzenie przechowuj w taki sposób, aby nie zarysować ekranu i końcówki sondy.

Jaką kamerę inspekcyjną wybrać – podsumowanie

Endoskop techniczny może okazać się niezwykle pomocnym narzędziem dla wielu fachowców i majsterkowiczów. Przyda się zarówno podczas remontów, napraw pojazdów, jak i okresowych kontroli różnych instalacji. Najważniejszy przy wyborze kamery inspekcyjnej jest dobór parametrów odpowiadających Twoim potrzebom. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już, na co zwrócić uwagę.

Jeżeli interesujesz się poszukiwaniem metalowych elementów, to z pewnością zainteresuje Cię nasz kolejny wpis. Dowiesz się z niego, jaki wykrywacz metali kupić.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej